UK A SIT. 1881 V. 227. WOENSDAG 28 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. «V De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaurs /1.5Ö, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regeis 1.iedere regel meer 25 cents. LEIOEN, 27 September. Den heer J. Greeve alhier, die heden den dag mogt herdenken waarop hij nu 40 jaren geleden als deurwaarder bij de arrondissements-regtbauk werd aangesteld, vielen van verschillende zijden de ondubbelzinnigste bewijzen van belangstelling ten deel, die zeker b(j hem ecne aangename herinnering zullen levendig houden. Door de heeren advocaten alhier gevestigd werd hem bij deze gelegenheid een altezins passend geschenk aangeboden. Gisteren namiddag werd aan hel politiebureau alhier gebragt de per soon van J. K.39 jaar oud, gepensioneerd militair, thans wekker, die wegens huisselijken twist zijne vrouw met een stoel eene verwonding aan het hoofd had toegebragt. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. Op verzoek van de politie alhier is door die te Rotterdam aangehou den een persoon, die uit laatstgenoemde plaats aan eene alhier wonende weduwe een bedelbrief met bedreiging tot brandstichting had geschreven. Heden is hij naar hier, tot het ondergaan van hel eerste verhoor, over- gebragt. Het programma van het Haagsche genootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst voor hel jaar 1881 beval het oordeel der bestuurders over tien bij hen ingekomen verhandelingen. Van de vijf over /'de verge lijkende godsdienstgeschiedenis en het Christendom" werd er gccne be kroond, doch voor den schrijver van ééne, Hoogdttiische. verhandeling (motto: //Religion des Kreuzes u. s. w.") is eene geldelijke belooning, van ƒ200, beschikbaar gesteld, indien hij vergunning geeft tot de opening van Zjjn naambillet. De overige vjjf verhandelingen betroHen de vraag over »AI. Vinet als christelijk moralist en apologeet". Twee daarvan, ééne in het Fransch (J'ai cru, c'est pourquoi j'ai parlé") en ééne in de Nederlandsche taal (»Vir- tutem videaut") werden bekroond met de zilveren medaille en 200 en zullen in de werken van het genootschap worden opgenomen. De schrijvers wor den uitgenoodigd zich bij den secretaris aan te melden. Ter beantwoording vóór 15 Dec. 1882 zijn deze twee prijsvragen uitge schreven: I. Het genootschap verlangt: Eene verhandeling over "geloof en gelooven" in de schriften dts N. T.II. Hel genootschap verlangt als bij drage tot de kennis en waardering van het oorspronkelijke Christendom eene uiteenzetting van "de leer des gebeds volgens hel N. T." Hel stoomschip Madura is op 24 Sept. te Batavia aangekomen. De Koning der Nederlanden is op dien dag van daar vertrokken. Met den spoortrein, die gisteren voormiddag ten 11 u. 50 m nil Rot- dam vertrok,, is te Moordrecht een wachter overreden. De ongelukkige werd geheel verpletterd. Dezer dagen stond voor het geregtshof Ie Amsterdam teregt eene 21-jarige Zweedsche matroos, G. N. genaamd, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De beschuldigde was den 228len Julij II. met twee andere scheepsgezellen te Nieuwedicp des avonds ten half elf een winkel, alwaar hoeden, petten en gemaakte kleederen verkocht werden, binnen getreden en had aldaar, terwijl zijne beide kameraden bezig waren over eenige hoeden en petten te spreken, een op een der toonbanken liggende bukskin broek medegenomen. Ter teregtzitting verklaarde hij, door be middeling van een tolk, dat hij aan de winkelierster in zijne taal had ge vraagd. of hjj de broek mogt medenemen om aan den stuurman te laten zien. De agent van politie verklaarde dat beschuldigde eerst niets van de broek had willen weten, toen hij aan boord van het schip kwam, om een onderzoek in te stellen. Beschuldigde beriep zich ook hier op zijn gebrek aan kennis der Nederlandsche taal. Hjj had daardoor den agent niet be grepen. De adv.-gen. mr. Jolles achtte het den beschuldigde te laste ge legde feit voldoende bewezen en requireerde op grond van verzachtende omstandigheden tegen hem eene celstral van 5 maanden. De toegevoegde verdediger wees inzonderheid op het niet wettig en overtuigend bewezen zijn van schuld op grond van het gebruik der vreemde taal en andere feitelijke omstandigheden en concludeerde tot vrijspraak. Het hof sprak den beschuldigde vrij op grond van gemis aan bewijs zijner schnld. Nabij Texel is gestrand hel Nederl. schip Jantina, kapitein Braam, met eene lading spoorijzer van Leer naar Rio Grande bestemd. Het vaar tuig is vol water en door de equidage verlaten. De politie te Kuilenburg heeft een nachletijken inbreker op heeterdaad betrapt. Een bakker, die hem aan het werk zag, waarschuwde de politie, die, toen de dief door hel uitsnijden van eene ruit in het winkelhuis was gekomen, hem in arrest nam. De aangehoudene is een schoenmakersknecht, die eerst sedert eenige dagen te Kuilenburg woont. De beruchte Johannes van Reenen, gesignaleerd in hel Alg. Politie blad van dit jaar, als verdacht van den diefstal van een groot aanlal gou den voorwerpen en tafelzilver in den nacht van 28 op 29 Aug.jl. len huize van den heer van Buma te Houten, is te Arnhem aangehouden. Hij was eerst den 14d,n Mei jl. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, waar hij 14 jaar opsluiting had ondergaan, en wordt ook verdacht van criminele diefstallen, welke in den laalsten tijd zijn gepleegd. Ook is dezer dagen aangehouden zekere Franz Grützner, de vermoedelijke dader van den dief stal eener groote som gelds en van gouden voorwerpen, voor twee jaren in het hotel de Keizer te Deventer gepleegd. Zondag avond laat is te Lonneker, in de nabijheid van de fabriek op Tubaiilia, de directeur dier fabriek door twee jougelieden uit de gemeente, met knuppels gewapend, op eene vreesselijke wijze aangevallen. Zijn leven willende verdedigen, haalde hij zijn revolver te voorschjjn met het doel daarmede te slaan, maar met bel noodlottig gevolg dat de revolver afging en een der aanvallers door hel schot gctroflen werd, die na eenige oogen- blikken den geest gaf. Kort te voren moeten de aanvallers nog in het logement «liet Fortuin" geweest zjjn, waar zij een borrel eischlen, die htm door den logementhouder geweigerd werd, omdat zjj reeds te veel geproefd hadden. De zoon des huizes, hunne knuppels ziende, moet hun nog ge vraagd hebben of zij iemand afgeranseld hadden, of nog wilden afranselen. Reeds eenige malen te voren werd de directeur, die iemand is van onbe sproken levensgedrag, aangevallen. Te Giethoorn is eene vrouw, die des moreens onder eene koe zat te melken, door het dier zoodanig getrapt, dat haar het eene been boven den enkel gebroken is. Daar zij zich alleen bevond, duurde het eenigen tijd eer zij in dien deerliiswaardigeu toestand werd afgehaald. Naar de tentoonstelling van vee, dezen zomer te Ilaiinover gehouden, werden door de le. afd. der Friesche Maatschappij van landbouw 6 stieren, 9 koeijen en 7 vaarzen gezonden, waarvan verschillende exemplaren prijzen mogten behalen. Na die bekrocning zijrt de verschillende inzendingen en bloc nog eens met elkaór geconfronteerd, cn toen is aan de inzending der 1'. aid. een «ereprijs van den Dniischen keizer toegekend, omdat bare beesten aan schoonheid en eenvormigheid niets te wenscliéii overlieteri. Die eereprijs is thans hier ontvangen en bestaat uit een zilveren blad met theeservies, kolossaal zwaar en groot en van hel beste gehalte massief zilver, naar men zegt, lel' waarde vaii 1500 mark, mag: voor iuvoerregleu berekend naar eene waarde van ƒ1080. Zaturdag morgen is de trein van Ilarlingcn naar Leeuwardendie ten 9 iinr le Üeinum stil houdt, bij de brug over dé Sneeker-vaart ontspoord. De locomotief en twee wagens zijn over de brug gekomen, drie siadil er op. De locomotief ligt in de barm links; een goedereiitvageil i'h een rijtuig 1* cn 2e klasse hangen over den weg regis. De drie wagnis óp de brug zijn van de rails gesprongen en gelukkig er op bljjvefl slaan. Dé brug is meer dan 2 dM. gezakt. Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschre ven aan het verzakken der brug. De reizigers zijn ongedeerd gebleven. Bij eene harddraverij te Noorddijk, in Groningen, ontstond 'savottds in eene herberg twist lusschen eenige personen. De rijksveldwachter Sie- ders, van Marum, ontving daarbij eene gevaarlijke wonde en vefkeert in zorgwekkende omstandigheden. De dader, zekere E. Loijenga, die reeds vroeger om dergelijk feil eene tuchthuisstraf van drie jaar ondergingis ge vankelijk naar Groningen gebragt. Uit Luxemburg meldt men van gisteren De Nationale Bank Is niet langer in staat hare verpliglingen na te komen. Hare portefeuille schijnt gevuld te zijn met slecht papier; bare balans is overgelegd en zij is in staal van faillissement verklaard; heden ochtend zijn de curators benoemd. Sedert heden ochtend bestormen de houders van billetten de bank, maar zij zijrt tot nader order bescheiden. De bank wordt door gendarmes bewaakt, want er heerscht lievige gisting, daar de kleine billetten, voor een bedrag van ruim drie millioen. meest in handen van de arbeidersklasse zjjn. De schat kist van het groothertogdom is voor meer dan twee millioen bij het faillis sement betrokken. Van de staalsbegrooting vocjr 1882 zijn reeds verschillende hoofdstukken aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Bij hoofdstuk V (biiinenland- sche zaken) blijkt betreHende liet liooger onderwijs o. a. daaruit hel volgende: Hijks-universileit te Leiden. Personeel. Zoowel voor deze universiteit ajs

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1