0 (J R A N T. V. 220 DINGSDAG 27 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertentiën is van 1—4 BU deze Courant bclioort een Bijvoegsel. LEIDEN, 26 September. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van J. P. Lnyben, tot het wegnemen van de pomp in de Duizeuddraadsteeg. Ook raden burg. en weth niet te treden in het sluiten eener door den heer Swaan te 's Hage voorgestelde overeenkomst, waarbij, in verband met de bouwplannen van dien heer aan den Witten Singel onder Zoeterwoude, de gemeente zich zou verbinden tot het verrigten van verschillende werken daar Ier plaatse, o. a. het maken van eene rijbrug over de Singelgracht. Burg. en weth. meenen, dat de bedoelde bouwplannen eerder als een nadeel dan als een voordeel voor de gemeente Leiden moeten worden beschouwd. Op het verzoek van S. A. Klaassen, om, ten behoeve van een stoomtram tusschen Noordwjjk en Leiden rails te leggen langs de Haarlemmervaart van Noordwijkerhoek tot Piet-Gjjzenbrug, is door burg. en weth. een gunstig advies uitgebragt. Zaturdag 11,, des namiddags te één ure, had in de gehoorzaal de jaar- lijksche promotie der leerlingen van het gymnasium plaats met de daaraan verbonden prijsuitdeeling. Nadat de conrector, dr. J. C. Vollgraff, wien bij ontstentenis van den rector de leiding der plegtigheid was opgedragen, eene korte toespraak had gehouden en aan de leerlingen een vriendelijk schrijven van dr. van der Mey had voorgelezen, hetwelk met luid gejuich begroet werd, werden aan de volgende leerlingen voor hun goed gedrag en hun in verschillende vak ken beloonden vlijt door curatoren prijzen uitgereikt: Eerste klasse: aan Boomkamp, Couvée, Graafland, Hartevelt, Plate en Roelants. Tweede klasse: aan L A. C. Kolfï, Acquoy, den Beer Poortugael, Bierens de Haan, Drucker, O. van Eek, W. B. Oort, J. van Rhijn, Roscn- stein, Timmermans, Vijzelaar en Wempe. De leerling Kolfï' hield de gratiarum actio in de Fransche taal. Derde klasse: aan M. P. Sipkes, van Binibergen, Bleckmann. Bool Boon, Boorsma, P. van Eek, Formijne, Groen, J. J. Hagen, Harlofl. Los, van Maasdijk, Millenaar, Ouwehand, Rutgers van der Loelï en Spruyt. De leerling Sipkes hield de gratiarum actio in de lloogduitsche taal. Vierde klasse: aan D. A. H. van Eek, Buys, van Hoytema, J. W. C. Kolfï, Knottnerus, Kuenen, P. A. van Noorden, H. L. Oort, van Praag, Rijk, M. A. van Rhijn, Segers, Suringar en Weebers. De leerling van Eek hield de gratiarum actio in de Engelsche taal. V(jfde klasse: aan O. W. Sipkes, Andreson, 11. G. Hagen, VV. A. de Laat de Kanter, Koopmans van Boekeren, Scholten, de Vries, Willebrands en Wijn. De leerling Sipkes hield de gratiarum actio in de Latijnsche taal. Uit de vijlde klasse werden met prijzen tol de lessen der universiteit bevorderd: J. H. Goudsmit, R. J. G. Damsté, C. H. Dee, A. Desertine, L. M. de Laat de Kanter, L. Knappert en H. K. J. van Noorden. Oratiunculae werden gehouden door den heer Goudsmit: de Horatio ejusque operibus en door den heer Damsté: de Aristophanis I'luto. De conrector wenschte vervolgens de jongelieden met de hun ten deel ge vallen onderscheidingen van harte geluk en sprak in het bijzonder de aan staande akademieburgers toe, terwijl hij hun tot een rigtsnoer bij hun studiën zoowel als bij hun uitspanningen het bekende gezegde van den Apostel l'aulus voorhield: «Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede". De opkomst van het publiek was ditmaal vrij aanzienlijk; o. a. merkte men een zeer groot aantal studenten op. De nieuwe cursus van het gymnasium is aangevangen met 72 leerlingen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /39, f 20, 4.10 en /2.15, de laagste /38, /20, 4 en ƒ2.05. Gisteren morgen, omstreeks 8 ure, is de weduwe K 58 jaren oud, in hel Eiizabclhgasthuishofje woonachtig, in hare woning legen de bran dende kagchel gevallen en daardoor ernstig aan de zijde gebrand. Zij werd ter verdere geneeskundige behandeling naar het akademisch ziekenhuis vervoerd, alwaar zij even na 11 nre is bezweken. De Staatscourant beval het volgende: «De koning heeft den onderge- t De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f 2. 1.iedere regel meer 25 ceuts. teekende opgedragen om door middel van de Staatscourant aan autoritei ten, collegiën rn particulieren, die aan Zijne Majesteit adressen van rouw beklag hebben aangeboden wegens het overlijden van Z. K. 11. Willem Frederik Karei, prins der Nederlanden, Zijner Majcsleits bijzonderen dank Ie beluigen voor hunne deelneming in dat zoo smartelijk verlies. De directeur van het kabinet des kouings, Alewijn". Bij kon. besluit van 9 Sept. jl. is vernietigd het besluit van den gemeente raad van Veere, dd. 1 Junij 1881, betreflende den verkoop van den aan die gemeente behoorenden beker van Hlaximiliaan van Bourgondië, als zijnde in strijd met het algemeen belang. De heer mr. llubrecht, secretaris-generaal van het depart, van binnen), zaken, is naar Brussel afgevaardigd, als vertegenwoordiger der Nederland- sche regering bij het Consciencc-leest. Uit het fonds Willink van Collen is door Arti et Amicitiae te Amster dam eene prjjsvraag uilgeschreven voor Nederlandschc kunstenaars beneden de 30 jaar. Het onderwerp is eene figuursehilderijvoorstellende een tafe reel uit het leven van een onzer beroemde mannen uil de 16e of 17e eeuw. De inzending moet geschieden uiterlijk 31 Januari) a. s. De nog uit zeven leden beslaande Vereeniging van oud-strijders van 1813/15 te Amsterdam hield dezer dagen aldaar eene vergadering, waarin tol voorzitter dier vereeniging werd benoemd de 96-jarige J. van Wijk, en tot onder-voorzitter het jongste lid de 88-jarige J. L. Napol. Vrijdag avond ontstond er te Amsterdam twist tusschen eene moeder en hare dochter. Het meisje sprong in haar drift te water en werd leven loos opgehaald. Naar men verneemt is de brugwachter bij het spoor te Akkrum in zijne betrekking geschorst, wegens hel ongeval, dat in den avond van 20 Sept. jl. met den sneltrein heeft plaats gehad. Uittreksel vit de redevoeringuitgesproken door den Minister van Ftnanciën bij de indiening der staatsbegrooting voor 1882. Ik wensch bij deze gelegenheid, in navolging van hetgeen steeds door mijne ambtsvoorgangers geschieddeu eerst bekend te maken met den toestand van het oogenblik en met de waarschijnlijke uitkomsten van de diensten 1880 en 1881 om daarna stil te staan bij de begrooting voor de aanstaande dienst en met cenige zich aan een en ander vastknoopende opmerkingen en mededeelingen te besluiten. Toen mijn geachte voorganger ten vorigen jare de staatsbegrooting voor de dienst 1881 bij u inleidde, deelde hy mede, dat de middelen, tot bestrijding van tekorten beschikbaar, bestonden uit de batige sloten van de diensten 1874 en 1875, te zamen bedragende 33,495,784,87s. Daarentegen meende hij, naar de destijds bekende gegevens, de tekorten van de diensten 1876 tot en met 1879 te kunnen stellen op f 32,101,050.85. zoodat van de bedoelde middelen nog 1,394,734,52s aangewend zou kunnen worden tot afschrijving op een mogelijk tekort van de dienst 1880, dat toen voorloopig op f 3,207,693.09' werd geraamd. Terwijl nu de uitkomsten der voor en nadeelige sloten van de diensten 1874 tot en met 1878, zoo als die ten vorigen jare werden vermeld, onveranderd zijn ge bleven, kon ik reeds in de zitting der eerste kamer van 26 Julij 11. mededeelen, dat het tekort van de dienst 1879 ongeveer f 300,000 minder bedraagt, dan waarop het ten vorigen jare berekend was, en dat de dienst 1880 een niet geheel onaan zienlijk overschot zonde opleveren. Het nadeelig slot van 1879 is van 3.885,145.56 gedaald tot f 3,588,094.46. Voor de dienst 1880 hebben de ontvangsten, die ten vorigen jare berekend werden op f 11 1,432,969 deze verwachting »er overtroffen, daar zij thans geacht worden te zullen opbrengen ƒ115,514,180.715. De uitgaven knnnen voorloopig gesteld worden op J 113,309,179 39s. Voor de dienst 1880 kan dus in stede van een nadeelig slot van ruim f 3,200,000 een vermoedelijk batig saldo worden aan genomen van 2,205,001.32. De vermoedelijke uitkomst van de dienst 1880, zoo als die zich thans voordoet, is dus f 5,412,694.41s gunstiger, dan men een jaar geleden mogt verwachten, en dit verschil i9 weder voor f 4,081,211.71s het gevolg van hoogere dan de toen berekende ontvangsten, en voor f 1,331,482.70 van lagere dan de destijds aangenomen uitgaven. Nemen wij de uitkomsten van de diensten 1879 en 1880, dan zien wij verder, dat de gewone middelen van 1879 nadat daaruit de uitgaven voor de algemeene dienst, rentebetaling en verpligte amortisatie waren bestreden slechts f 2,633,736. IIs, die van de dienst 1880, na dekking van de gelijke uitgaven, niet minder dan /7,299,049.81 overlieten tot bestrijding van uitgaven, die steeds geacht werden niet tot de gewone te behooren. Voorzeker voegt het ons, mijne heeren 1 deze gunstige wending der zakendie vdór een jaar nog onmogelijk kon worden voor zien, dankbaar te erkennen, doch alvorens daaruit eenige gevolgtrekking af te kun nen leiden moeten wij eerst het geheel overzien. Daarom ga ik nu over tot de beschouwing van de nit den aard der zaak nog zeer onzekere uitkomst der dienst van het loopende jaar. De hoofdstukken der begrooting van uitgaven voor de dienst 1SS1 werden met inbegrip van latere ver hoogingen vastgesteld op 127,557,906.14s, doch er zullen voorstellen gedaan wor den om die :c verhoogen met uitgaven ter zake van de overneming door den staat van het Noordzeekanaal en van den aankoop van gebonwen te Rotterdam voor de financiële diensten aldaar. Ik stel die verhoogingen te zamen op f 592,093.85s en het vermoedelijk bedrag der uitgaven van de dienst 1881 op 126,150,000.00. De opbrengst der middelen over bet loopende jaar meen ik te kunnen ramen als volgt: De grondbelasting stel ik op het bedrag der kohieren van het jaar zolt

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1