LEIDSCHE C OU RAM?. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. 222 STARS-BERICIITEN. PATENTBLADEN. B1NN EX LAN DSC IIE 15 li UI GTE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke noinmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van de firma De Heydeh G"houdende verzoek lot plaatsing van twee stoomketels op het terrein harer fabriekgelegen aan den Vestwal. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 5*" October aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 21 September 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken zeven, acht en negen, over het dienstjaar 1881/82, hij het College van Zetters in eer. der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 21sltol en met den 24slen Sep tember e. k.. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingeu alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer j En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 September 1881. DE KANTER. LEIDEN, 21 September. Door wijlen den heer B. J. Weymar, den 141'" dezer alhier overleden, is 1000 gelegateerd aan de vereeniging »Nut en Genoegen". Gisteren avond werd eene beschonken vrouw, die aan de Uiterstegracht rumoer had gemaakt, in poltliebewaiing gesteld, om haar roes uit Ie slapen. Heden morgen is een zevenjarig jongentje, genaamd W. v. W.aan de Oude Vest spelende in het water geraaktdoch spoedig door den bak kersknecht C. gered. Bij eenc heden aan liet dep. van marine te 's Hage gehouden aanbe steding waren voor de levering van 40000 kilogram witte zeep minste in schrijvers de hh. Sanders C°. alhier, voor ƒ30 de 100 kilo;ram. Blijkens het in druk verschenen 57*lt verslag van het Nederl. genoot schap lot zedelijke verbetering der gevangenen, over hel jaar 1880, telde de alhier gevestigde afdceling 121 leden, en 7 leden bjj de correspondenten te Alphen, Voorschoten en Katwijk. De militaire strafgevangenis had eene afwisselende bevolking van 540 per sonen. Op 31 December waren aanwezig 381 personen. Aan 61 ontslagenen werd op de eene of andere wijze linlp verleend. Zoo werd voor eene som van f 85.26% aan 9 personen gelegenheid gegeven tot het uitoefenen van eenig handwerk of bedrijf, door ben aan gereedschap of materialen te hel pen; aan 14 ontslagenen werd tot een bedrag van ƒ107 kleeding of huisraad verstrekt, terwijl aan 38 personen kleine giften, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ77.60 werden uitgereikt, waardoor zij in staal waren, hetzij in dade lijke behoeften te voorzien, hetzij hunne reis- en verblijfkosten te voldoen. De commissaris des kontngs in Friesland is gemagtigd tot bijeenroe ping der staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dingsdag 4 October 1881, ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der slaten- generaal, in de plaats van mr. G. Schot, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Omtrent de vraag of door hel rijk 30 pCt. wordt vergoed in de adver- temiekosten vcor oproeping van sollicitanten naar eene vacante onderwij- zersbetrekking, heeft de minister van binnenl. zaken medegedeeld, dat indien de oproeping betreft de vervulling eener vacature van hoofd der schoolwelke oproeping is bevolen bjj art. 3 van het kon. besluit van 28 prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. 1.—iedere regel meer 25 cents. Mei 1876, de kosten alsdan bchooren lol die der vergelijkende ex imens, vermeld onder lelt. h der aangehaalde wet, en derhalve de rijksvergoeding verschuldigd is. lu andere gevallen kunnen de advertentlekosien niet voor de rijksvergoeding in aanmerking komen. Naar men verneemt, heeft de heer Godefroi, die wegens ziekte een geruimen tijd in hel buitenland verbljjf hield, het inkomen als lid der tweede kamer gedurende dat tijdvak, ongeveer 1900 uitmakende, aan het rijk teruggezonden. Te 's Hage werden gisteren geëxamineerd voor de acte als onderwijzer, 10 candidaten: 3 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: II. Been. uit Rotterdam; P. VV. van der Ham, uil Brielle; N. J. Simmer, uit Brielle; W. B. J F. Tcrlaak, uit Rotterdam; A Timmermans, uit Schiedam; G. VV. Valderpoort, uil Rotterdam, en C. J. van Rijn. uit Rotterdam. Hel stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 19 September Gibraltar gepasseerd. Het V. D. meldt: Met tiet oog op de liooge positie, die wijlen Z K. II. prins Frcderik gedurende een zoo langdurig tijdvak in de orde der vrijmet selaren heeft bekleed, en de behoefte, die de Nederlandschc broederschap gevoelt om zoo uitgebreid mogelijk bij de plegtige teraardebestelling tegen woordig te zijn, was aan Z. M den koning een aanzienlijk getal toegangs kaarten gevraagd, met vergunning aan de broeders, die door limine tegen- woordigbeid een bewijs van belangstelling wenscticii te teven, zich op liet Marktplein te Delft te vereenigen. Op dit verzoek is geantwoorddal voor de vrijmetselarij in haar gaiischen omvang, ter bijwoning van de plegtigheid in de kerk15 toegangskaarten beschikbaar kunnen worden gesteld en dal tegen eene vereeniging der leden van de broederschap op het Marktplein te Delft geen bezwaar bestaat. De bnrgerklet ding beslaat bij deze gelegenheid in zwarten rok, pantalon en vest en zwarte handschoenenwitte das en rouwband ont den hoed; zij die uniform hebben, met een rouwstrik om den linkerarm. Geen magonnieke ondersclieidingsleekeneti of (abliers worden gedragen. Door den garnizoens-kommandant van Delft is aangevraagd een detache ment, sterk 175 mail. infanterie uit Leiden, ten einde dienst te doen bjj de begrafenis van Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden. De werkmandie eergisteren te Rotterdam door een zijner kameraden in een twist werd gewond, is in het ziekenhuis overleden. Gisteren is aldaar een werkman op het stoomschip F.dithliggende aan Terwenakker, terwijl hij in het ruim bezig was, door liet losschieten van een baal zoo danig op het hoofd getroffen, dat Itjj onmiddellijk is overleden. De lieer van Schoonhoven, commissaris van politie te Gorinclicmzich buiten de Waterpoort bevindende, zag een jagt voortgetrokken door een persoon, in eene roeiboot gezeten, hetgeen hem verdacht voorkwam. Ter wijl bij een agent van politie gelastte een onderzoek in te stellen, kwam iemand doodmoede van Bommel aan, die hem mededeelde, dat het jagt hem door den persoon, die het in bezit bad. ontstolen was. Het bleek, dat het jagt 24 uren te voren door den verdachte, zijnde de vorige eigenaar, aan den legenwoordigen eigenaar en bestolene verkocht en geleverd en de koop prijs onmiddellijk voldaan was. De vorige eigenaar, thans van diefstal ver dacht. is door den commissaris ter beschikking van den officier van justitie te Dordrecht gesteld. Te 's Gravendeel was dezer dagen eene vrouw in bare woning bezig eten te koken op een petrolenm-kooktoestei; de toestel viel om, waardoor de petroleum in brand geraakte en over den houten vloer vloeide. De vrouw wilde de vlam blusschen door er een kleed over te werpen, doch de man was inmiddels aangerukt met water. Dit had natuurlijk eene ver keerde uitwerking. De vlammen verspreidden zich nog meer, en de vrouw, die nogmaals door middel van een zak het vuur trachtte te dooven, strui kelde, waarbij zij zulke deerlijke brandwonden aan de armen en vooral in het aangezigt bekwam, dat men voor haar leven vreest. Bij de overdragt van het rectoraat aan de Amsterdamsche universiteit op gisteren, werd door den waarnemendeii rector magnificus medegedeeld, dat de senaat, op advies der theologische faculteit, bail besloten bet ernig ingekomen antwoord op de door baar uitgeschreven prijsvraag niet te br- kroonen. en dat hij zich gelukkig rekende mede te deelcn, dat, op advies' der philosoptiische faculteitden student in de wis- en natuurkunde J. C.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1