kon verdienen kaler nam hrj dienst als matroos, om dit beroep weder te verruilen met dat van jager voor eon beurtschip lusschen Cleveland en Pittsburgh. Zijn veelomvattende geest, met dit nederige ambt niet tevreden, zocht hooger idealen en spoedig liet onze houthakker en beurtjager zich inschrijven als student aan het seminarie te Geauga. Gedurende de vacan tien nam deze voedsterzoon van Minerva de sikkel of zeis ter hand, om elders tjjdens den hooi- of roggeoogst het noodige te verdienen, ten einde hij de opening der lessen zijne studiën te kunnen voortzetten. Deze studiën droegen zulke rijpe vruchten, dat hij reeds in 1856, dus naauwelijks 26jaar oud, de collegebanken verwisselde met den katheder voor de oude talen aan het seminarie der Cambellieten te Hiram. Aan den vierjarigen Amerikaanschen burgeroorlog nam hij een werkzaam aandeel en het was voornamelijk aan zijn helder inzigt en doortastendheid te danken, dat de noordelijken eene schitterende overwinning in den Tulla- homa-veldtogt behaalden. In 1863 nam Garfieldop uitdrukkelijk verlangen van Lincoln en zijne voormalige wapenbroeders, zitting in het congres als vertegenwoordiger van den staat Ohio. Sedert dien tijd werd zijn mandaat telkens vernieuwd, totdat hij in November 1880 door de keuze des volks tot de waardigheid van president der Unie verheven werd. Op den eersten Dingsdag in November 1880 had de officiële verkicziii; plaats en op den 4,1»n Maart 1881 hield de nieuwe president, aan de zijde van zijne tachtigjarige moeder, zjjn intogt in het Wille huis te Washington. Deeds den 211"1 Juljj 1881, dus korten lijd na zjjne benoeming, werd hij aan het station van den Baltimore- en I'otomac-spoorweg door de hand van een moordenaar, Charles Guiteau geheeten, zwaar gewond, aan de ge volgen waarvan hij thans is overleden. De minister van oorlog heeft Ier algemeene kennis gebragt, dat legen 15 November aanst. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een ongehuwden hulponderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersliiis. Aan deze betrek king is verbonden een jaarlijksch tractement van ƒ700, dat na een zeker getal dienstjaren tot ƒ800 kan worden vermeerderd. Voor genoemde be trekking komen in aanmerking hulponderwijzers, die niet jonger zjjn dan 20 jaren en die minstens één jaar in eene school van gewoon of meer uit gebreid lager onderwijs zijn werkzaam geweest. Belanghebbenden moeten het verzoek voor 15 October e. k. aan het dep. van oorlog inzenden. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat voor ongehuwden, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaar, die voldoen aan de eischen van het daarvoor bepaald examen, en overigens de vereischte papieren kunnen overleggen tot het aangaan eener vrijwillige militaire dienstverbindtenis, de gelegenheid bestaat om zich voor den lijd van zes jaar te verbinden als soldaat-schrijver voor de dienst der militaire administratie bij het leger in Nederl. Indië liet examen wordt op den eersten en derden Woensdag van iedere maand te 's Gravcnhage gehouden. Verdere bijzonderheden omtrent het vereischte examen, hel tractement, en de eventuele rangverhooging en het pensioen, worden door de Staatscourant medegedeeld. De heer M. J. Markx schrijft aan het Pharm. Weekblad: Hel jongste verslag der commissie voor het apothekers-examen doet van zelf de vraag rjjzen of bet niet wenschelijk ware dal, naar het voorbeeld van Amster dam, aan de universiteiten gelegenheid bestond, om zich te oefenen in de practische recepteerkunst op haar tegenwoordig standpunt. Het kan daarom zijn nut hebben hier mede te deelen, dat die gelegenheid te Leiden reeds bestaat, liet aantal leerinrigtingen onzer universiteit is dezer dagen ver rijkt met eene volledige apotheek, die ik het genoegen had te bezigligen. In eene afgeschoten ruimte op het magazijn van het pharmaceulisch labo ratorium vindt men aan weêrszijden de vcrpligle geneesmiddelende prae- paratcn in tlesschcn van fijn kristalglas, keurig vau vorm en metingebrand etiquet. waarop de verschillende synonimen en, voor zoo noodig, de maxi- maal-doses zijn aangeduidde extracten en zalven iu potten met dito eiiquet en van alschrapper (steg) voorzien; de droogerijen in blikken bussen met geschilderd opschrift. Iu een afzonderlijk mahoniehouten kastje, in twee aldeeliugcn verdeeld, bcviuden zich de vergilten A. en B. Het midden wordt ingenomen door eene fraaije, breede toonbank, aan hel eene einde van een lessenaar, aan het andere van eene étagère met mortieren, vijzels en maten voorzien. Zij biedt plaats aan voor vier receptarii, die twee re cepteer- en twee milligram-balansen, twee stel gewigten, en bovendien elk een los werkblad, een kastje en eeuige Iaden tol hun heschikking hebben, waarin alle groote en kleine uteiisiliën voor eene volledige receptuur naar de nieuwste eischen voorhanden zijn. liet geheel is met zorg en zaakken nis door den hoogleeraar van der Burg ingerigt. Terwijl b. v. in verreweg de meeste apotheken de slandflesschen in open vakken zijn geplaatst, be vinden zij zich hier alle in kasten met schuiframenwaarvan de ruiten uit uraniumglas bestaan, zoodat niets aan liet oog onttrokken, en toch alles voor hel daglicht beschut is; een wenk, die bij de oprigling van nieuwe apotheken m. i. der behartiging overwaard is. Het pharmaceutisch onder- wijs te Leiden is dus weder met een belangrijk hulpmiddel vermeerderd, I dal ongetwijfeld goede diensten zal bewijzen. Te Gouda zijn drie personenwerkzaam aan de kaarsenfabriek aldaar en die een verschil met den chef hadden gehad, na het doen eener wande ling, in den IJssel gaan zwemmen. Twee van hen moesten het met den dood bekoopen, de derde werd nog gered. Te Pijnacker is een alleen wonend persoon die zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, dood in zijn bed gevonden. Hjj was den vorigen dag in beschonken toestand uit het water gehaald, en is hoogstwaarschijnlijk aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Zaturdag II., meldt de IV. ti. C., kwamen drie miliciens te Bleiswijk in vrolijke stemming met verlof huiswaarts, liort bij het dorp gekomen, wilde een hunner een sigaar aansteken. Daar zjj niet goed trok, blies hij hef Miur een weinig aan. Eensklaps ontplofte de sigaar, en brandde hem lievig in het gelaal en de oogenzoodal hij vreesselijk pijn leed. De bur>o gemcestcr heeft hem naar zjjn garnizoen doen terugbrengen. Hoogstwaard' schjjnljjk zal het ééne oog geheel onbruikbaar blijven. De man was onbt - wust dal hij eene zoo gevaarlijke sigaar bezat, en vermoedt haar bjj veriti gissing van den winkelier te hebben ontvangen. tel Te Rotterdam kregen gisteren middag twee werklieden, die werkzaarfi' waren onder het spoorweg-viaduct nabij de Geldcrsche Kade, twist, te^eg gevolge waarvan de een den ander met een pikhouwel eene zoo ernstige verwonding aan het hoofd loebragt, dat de man stervende was. De dadeill is door de politie aangehouden. Dy Te Amsterdam ontdekte men eergisteren nacht, dat de vrouw vanJa zekeren Z., op het Singel bij de Torensteeg, in hel water lag. Gelukki;wi werd zijhoewel niet zonder inspanningdoor ijlings toeschietende personenOj weder op het drooge gebragt. lluisscljjke oncenigheid schjjnl aan dit voor-ka val niet vreemd te zijn. althans het feit deed zich voor, dat, toen men d«de vrouw tiaar hare woning wilde terugbrengen, de man weigerde haar in liet echtelijk verblijf op te nemen. Men bragt de drenkelinge toen in een wijn- w huis in de buurt, waar de noodige zorg aan haar gewjjd werd, en waar zjj, in overleg met de politie, ter voorkoming van verdere onheilen, voor- gi loopig is gebleven. oi Te Montfoort is tot directrice in de gevangenis voor jeugdige vron- d welijke veroordeeldentevens huis van verbetering en opvoeding voor meis jes, benoemd mej. Boon, van Leiden, in de plaats van den lieer Beylevelt, directeur, die gepensioneerd wordt. Te Assen is van wege de vereeniging "de Eendragt" een feest aan geboden aan de geregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis in de provincie Drenthe; 225 oud-strijders namen aan het feest deel. Te Ureterp is de kapitale boerenhuizing, behoorende aan en in ge bruik bij den landbouwer Bosnia, door het broejjen van hooi geheel afge brand. Eene koe en een varken, die in een belendend gebouwtje stonden, dat mede afgebrand is, zijn in de vlammen omgekomen. Eene groote hoe veelheid hooi en granen, in de schuur aanwezig, is verbrand. In de eerste vlugthaven te Vlissingen is drijvende gevonden het lijk van een onbekend, welgekleed heer. Volgens het geld en de papieren, welke de drenkeling bij zich had en die door de politie in beslag zjjn genomen, is het. vermoedelijk een Engelschman. Door de watersnoodcommissie in Limburg is besloten, dat zal worden uitgekeerd eene schadeloosstelling van 50 pCt. voor verliezen tol ƒ400, van 2/3 van 50 pCt. voor verliezen van ƒ400 tot ƒ600 en 1/3 van 50 pGt. voor verliezen van ƒ600 tot ƒ800. 'sGKAVENHAGE20 September. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde onderscheidingsteek enen: mr. J. li. C. C. VV. baron de Constant Rebecque, te 'sGravcnhage, eere- riddcr der Johanniter-orde van DuitschlandJ. J. de Bie Lilden, ie Utrecht, ridder der orde van de Rtimeensche Sier; W. van Casleet, Ie Rotterdam, ridder der militaire orde van Christus van Portugal; I. L. II. Ilanckar. te Parijs, ridder der Kroonorde van Italië; J. van den Dijckte Maastricht, ridder van de orde van den H. Gregorius, hem door den Paus geschonken Tol adjudanten des konings in buitengewone dienst zijn benoemd de kolonels L. R. J. A. Roosmale Nepveu en J. D. A. Barre, van den grooten staf van het leger, laatstelijk adjudanten van wijlen Z. K. II. prins Frcde- rik der Nederlanden. De heer E. D. C. Middelaer, werktuigkundige, is gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot machinist 3« klasse bjj de dienst der staatsspoorwegen op Java. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer heeft de voorzitter jhr. van Eysinga zijne betrekking aanvaard met het houden eener toepasse lijke rede. Na mcdedeeling dat ingekomen was de koninklijke boodschap omtrent hel overlijden van Z. K. II. prins Frederik, zeide de voorzitter het volgende: Mjjne lleeren Gij hebt zeker met mij den inhoud van de voorgelezene koninklijke boodschap met diepen weemoed en smart aangehoord. De zoo geliefde en hoogvereerde prins Frederik der Nederlanden heeft hel lijdelijke met hel ccwige verwisseld. Het koninklijk huis en liet Nederlandsche volk hebben een gevoelig en groot verlies geleden. Was de betreurde overledene eerbiedwaardig door zijn boogen ouderdom, nog meer voorzeker door de edele hoedanigheden, die hem kenmerkten en vereerden, door de minzaamheid van zijnen omgang, door zijne vorstelijke mildheid en door zijne locwijding aan de belangen van koning en vaderland. Zijn naam zal in gezegend aandenken blijven voortleven in gansch Nederland. Naarmate de slagdie ons vorstenhuis en ons land getroffen heeft dieper door ons wordt gevoeld, kunnen wij ons te beter verplaatsen in den rouw, waarin eene bevriende natie gedompeld is. blijkens het berigt dezen morgen door de telegraaf over de geheele wereld verspreid. De president Garfield behoorde onder de edelste burgers der Vereenigde Stalen. Zijn dood, het gevolg van een bedrijf der snoodheid, is te treffender nu hij bezweken is na eene zoo langdurige dobbering tusschen hoop en vrees; ook zijn naam zal gewis met eere genoemd bljjven. Ik stel u voor, mjjne lieeren, om de koninklijke boodschap, waarvan u voorlezing is gedaan, te beantwoorden met een eerbiedig adres van rouw beklag. Daarop werd besloten die kon. boodschap roet een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Op voorstel van den heer Cremers werd nog besloten de regering uit te

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2