Tuitenlandsche berigten. waarom Muskau in een rou diepen rouw is gehuld. Vervolgens wees spr. op de vele weldaden, welke men aan den ontslapene ie danken heeft: op de algemeene liefde, hem bewezen, waarna hjj God bad om bijstand en tfoost voor de treurende betrekkingen. De predikant Schafhirt sprak ein delijk, nadat de mannen-zangvereeniging het "Lassl mich geh'n lasst ntich geh'n, dass ich Jesum moge seh'n" had aangeheven, met een geschokt ge moed een diep aandoenlijk gebed uit, waarna de bidstond werd bestoten met bet zingen van: «Selig sind des Himmels Erben". De 81,,e algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen is te Rotterdam gehouden. Zij werd door den voorzitter, m'. J. B. Kan, geopend met eene rede, waarin de in Nederland heerschende examenmanie bestreden, en betoogd werd, dat het opvullen van de jeugd met het buitensporig aantal wetenschappen, dat tegenwoordig onder wezen moet wordenen waarin men proeven van bekwaamheid moet afleg gen, ten hoogste nadeelig op jeugd en jongelingschap werkt. Meer vertrou wen op hen, die met het onderwijs zjjn belast en inkrimpiug van examina lot het noodzakelijkste, achtte spreker noodig. De algemeene' secretaris bragt het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat om trent den toestand der maatschappij niets bijzonders viel op te merken, en waarin voorts een kort levensberigt werd gegeven van haar overleden lid van verdienste dr. Bernard ter Haar. Namens de permanente- commissie voor de uitgave van den completen lluygens werd daarop een rapport uil- gebragt door den heer M. A. Perk, waaruit bleek, dal genoemde uitgave thans met spoed en kracht zal kunnen worden voortgezet. De eerste afle vering was reeds ter tafel, en de lijsten ter inteekening op hel werk zjjn in circulatie gebragt. De ondervonden vertraging in de uitgave was te wijten aan omstandigheden van den wil der commissie onafhankelijk, doch het werk zal niettemin op den oorspronkelijk bepaalden ljjd gereed kunnen zijn. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Dordrecht. Te Rotterdam is uit eene werkkamer in de cellulaire gevangenis ver mist een lot 2 jaar celstraf veroordeelde gevangene, die waarschijnlijk over den zolder, en door middel van een touw, zich op eene binnenplaats heeft laten afzakken, vervolgens over den muur is geklommen en alzoo in zijne gevangeniskleding is ontsnapt. Te vergeefs is er naar hem gezocht. Een werkman, die naar Amsterdam was gekomen om werk te zoeken en in het bezit was van een effect ter waarde van ƒ1000 en comptanten voor eene sont van ƒ50, koos tot nachtelijke rustplaats de Prins Hendrik kade. Al zijne waarde werd hem in den slaap ontrold. Het «grande fête de nuil", dat Zaturdag avond in de Passage te Zandvoort plaats had, is zeer goed geslaagd, wat betreft de inrigting van hel geheel, die alleszins fraai was en een goed efïect maakte. De opkomst van het publiek was echter niet groot en daardoor ook het bal weinig geanimeerd. Te Arnhem heeft de beruchte inbreker F. Mohme, die Donderdag wegens nachtrlijkrn diefstal moet leregtstaanmet een medegevangene eene poging lot uitbreking uit de gevangenis gedaan. Beide gevangenen hadden met een stuk ijzer, dat zjj van een bed hadden weten af te nemen, reeds een gedeelte van den muur van hun vertrek opengebroken, en het voor nemen opgevat den gevangenbewaarder, dien zij in een binnengang konden tegenkomen, met dat jjzer te slaan, om hem de sleutels te kunnen afnemen. Zjj werden in hunne voornemens echter verijdeld door een medegevangene, die eene ziekte had voorgewend, om den directeur nog tijdig van de zaak op de hoogte te kunnen stellen. De beruchte Antonius Casper Cornells Beekdie dezer dagen te Nij megen werd aangehouden en van daar naar Arnhem cp transport werd gesteld, om verder te worden gedirigeerd, heeft te Utrecht aan zijn gelei der, een agent van politie uit Arnhem, weten te ontsnappen. Te Assen is Vrijdag II. in den gemeenteraad de niet-toelating van den heer Harlogh lleys van Zouteveen als lid van den raad ter sprake geko men. naar aanleiding van een schrijven van genoemden heer aan den raad. Op nieuw werd het voorstel, dat de raad onbevoegd is in deze zaak eene beslissing te nemen, aan stemming onderworpen. De uitslag was, dat dit voorstel roet 7 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Hierna verzocht de heer Harlogh lleys. die zich op de tribune bevond, ter raadszaal te mogen verschijnenwelk verzoek Item werd toegestaan. Toen door den voorzitter gevraagd, of hjj genegen was de gevorderde eeden af te leggen, antwoordde hij ontkennend, waarop de voorzitter verklaarde hem op belofte niet als lid te kunnen toelaten. Nu werden de discussiën hervat, en ten slotte werd door den voorzitter voorgesteld eene motie, inhoudende, dat de raad het beroep van den heer d'. Harlogh lleys van Zouteveenom zonder eeds aflegging zitting te nemen, ongegrond verklaart, welk voorstel met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Naar aanleiding van den diefstal ten kantore en in de woonkamer van den brievengaarder te Emmen heeft de justitie een streng onderzoek inge steld. De brievengaarder, II. Tijben. is in zijne betrekking geschorst. Door den rjjksveldwachier-brigadier Orleans te Oosterwolde is proces- verhaal opgemaakt legen de jongste meid V. J. B.van den heer Reiuders, veenbaas en landbouwer te Appelscha, ter zake, dat er door haar in het laatst van Augustus, terwijl de heer R. met zijne vrouw afwezig was, drie j gloeijende kolen turfvuur in de landbouwschool bij het stroo waren neerge- j lrgd. Gelukkig dat geen wind de kolen deed aanblijven, zoodat er geen brand is ontstaan. Nadat den heer II. zulks was gezegd, heeft hij er aan gifte by de rijkspolitie van gedaan, en is het den brigadier Orleans, na een langdurig verhoor van het dienstpersoneel, gelukt de schuldige lot vol ledige bekentenis te brengen Wat de drijfveer lot deze wandaad is geweest, wilde zij niet bekennen. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebragt D. P. Herschoe van Ap pelscha, legen wieti de rcglbank wegens valschhcid in geschrift bevel van gevangenneming heeft verleend. 11. is een ottde bekende en heeft wegens een dergelijk feit reeds 6 jaren tuchthuisstraf ondergaan. 's GRAVEN11AGE 19 September. >o Door Z. M. zijn behoemd: de heer W. J. van Erpen Royaards tol bur- et gemeester der gemeente Montfoort; de heer 1. N. Wassenaar lol burge meester der gemeente Idaarderadeelmet toekenning van et-rvol ontslag als burgemeester van Nieuwe Pekela; de heer mr. A. 11. Brandt tot burgemees- 0| ter der gemeente Rheden, met toekenning van eervol ontslag als burge- d meester der gemeente Zoeterwoude. Voorts is aan jhr. G. J. Dommer van :f, Poldersveldlop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van *1 Groesbeek. |ds De met verlof hier te lande aanwezige le luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indië, J. Arendsen de Wolfl, is eervol ontslagen uit de mi- mi lilaire dienst, wegens finale ongeschiktheid om dc active dienst daar te lande nd te gaan hervatten, ten gevolge van ligchaamsgebrekcn door verwonding iu oe< den strijd ontstaan. pi' De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleeuen. rel Ter opening van de vergadering der staten-generaal begaven de minis ters zich uit Zr. M'. paleis in drie hofrijluteen. allen met vier paarden he- lel spannen en begeleid door hoflakeijen naar de vergaderzaal in de tweede loc kamer, voorafgegaan door 'skoniugs kamerheer-ceremoniemeester, den heer la; van Bronkhorst, insgelijks in groot costuum. Een piket huzaren opende en »o sloot den stoet. Aan het gebouw der tweede kamer werden de leden van wc het kabinet ontvangen en naar de troonzaal begeleid door eene commissie la van 8 leden uit beide staatsligchamen. Zij De Minister van Financiën, hoofd van het Kabinet, de heer van Lijnden git van Sandenburg, sprak de volgende openingsrede uit: nrt Mijne II koen De Koning heeft ons opgedragen Uwe Vergadering van zijnentwege le P( openen. r De droevige gebeurtenis, die Zijne Majesteit, het Koninklijk Huis, geheel hel Vaderland in zoo diepen rouw heeft gedompeld, weerhoudt den Koning zich, als naar gewoonte, in Uw midden te begeven. P De algemeene deelneming in het overljjden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden bewijst hoezeer de deugden van den edelen Vorst en de diensten, door Hem aan het Vaderland bewezen, worden ge waardeerd. Zijne nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. Wij mogen vertrouwen. Mijne lleeren, dal ook deze zitting niet onvrucht baar zal zijn. Voordragten betreffende de nationale militie en de schutterij liggen ter V behandeling gereed en tot herziening der bepalingeu omtrent liet vesting- stelsel zal U een ontwerp worden voorgelegd. I; De voorstellen tot regeling van het bestuur van den waterstaat eu tot voorziening in de behoeften van scheepvaart en afwatering, U ter overwe- i ging aangeboden, zullen door nog andere van dien aard norden gevolgd. i Van de wettenvereischl voor de invoering van het Wetboek van Straf- 'J regt, zullen U de ontwerpen worden aangeboden. Tevens zal worden voort- ti gegaan met de voorbereiding eu geleidelijke indiening van andere ontwerpen 4 tot aanvulling en hervorming onzer wetgeving. i Aan de herziening van het kiesregt wordt gearbeid. De toenemende opbrengst van 's Lands middelen ontslaat 's Konings Re- j gering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden, die tot 1 betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tol vermeerdering vau de inkomsten der schatkist kunnen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van handel, landbouw en nijver heid in Nederlandsch-Iudië zal ook dit jaar Uwe medewerking worden ingeroepen. Gods zegen ruste op onze werkzaamheden. In naam des Konings verklaren wjj de Vergadering der Staten-Generaal te zyn geopend. In eene heden namiddag door de tweede kamer gehouden zitting sprak de tjjdelijke voorzitter, de heer Wijbenga, een woord van hulde aan de na gedachtenis van Z. K. H. prins Frederik. Twee commissiën werden benoemd voor het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. Mor gen ten 1 uur zal er weder eene zitting worden gehouden, HH MM. de koning en de koningin zullen aanstaanden Donderdag in de residentie terugkeeren. Naar men verneemt is Z. K. H. de prins van Oranje lijdende aan aandoening van de ademhalingswerktuigen, waarmede benaauwdheden ge paard gaan. Z K. H. neemt in beterschap toe. Door de officieren van het reg. grenadiers en jagers is aan den prins en de prinses von Wied vergunning gevraagd om op de lijkkist van prins Frederik een bloemkrans te leggen. Dit verzoek is op de meest welwil lende wijze toegestaan. De R. K. bedeelden alhier hebben allen eene extra-gift van/2 ontvangen ter gelegenheid van het 50-jarig jubilé, door den heer P. G. Schagt, pastoor alhier, gevierd. In den afgeloopen nacht heeft het tot dusver nog onbekende inbre kersgild zijne werkzaamheden hervat. Ditmaal kozen de nachteljjke bezoe kers een huis in de van Galenstraat bjj de Piet-Heinstraat tot operatie-terrein. Eene ruit in het achterhuis werd uitgesneden en uit een der vertrekken elf zilveren lepels ontvreemd. BELUIK De Conscience-ieeslen te Brussel op Zondag 25 September zullen bestaan in: 11 uur 'svoorm. Optogt naar het museum Wirlz (woning van den jubi laris), waar eene toespraak wordt gehouden door den voorzitter van het comité en een zangstuk van Em. Hiel wordt voorgedragen. 2 uur 'snam. Feest op de Beurs; overhandiging der geschenken, met muziekuitvoering (zang en orchest). 8 uur 's nam. Verlichting en muziekuitvoering op de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2