lëioscui: courant. 1881. DINGSDAG 20 SEPTEMBER. f2.- 220. De Courant verschijnt dagelijks, 'ion- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel gaars /1.60, franco p. p. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel méér 25 cents. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den I September 1881, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een tweeden leeraar in de gymnastiek aan de open bare scholen voor middelbaar en lager onderwijs. (171) 2". Idem van twee derde onderwijzers aan de school n". 1 der 4de klasse. (173) 3'. Verzoek van J. A. Van Drielom ontslag als tweede onderwjjzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (175) 4". Idem als voren van Mej. H. G. Gesink, als derde onderwijzeres aan de school n°. 1 der 3de klasse. (18(1) 5*. Idem als voren van Mej. G. E. Boon, als hoofd der Bewaarschool in de Scheistraat. (183) 6°. Suppletoire slaat van begrnoting, dienst 1881, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (174) 7". Voordracht betrekkelijk de tijdelijke vervulling der betrekking van leeraar in de natuur- en scheikunde aan de lloogere Burgerschool voor Meisjes. (176) 8». Idem lot het verleeuen van eene toelage voor de tijdelijke waarneming van enkele lessen aan genoemde inrichting. (181) 9". Vaststelling van het eerste Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1881. (177) 10°. Verzoek van Gebr. Van Wijk en C". betrekkelijk de huur van het Itaamland onder Zoeterwoude. (15, 23 en 178) 11*. Verzoeken van A. I.angeveld, I'. Erades en J. van Tongeren, om stoe pen te leggen. (184) BÏNNENLANÜSgI&E BEiUGTEN. LEIDEN, 19 September. Door burg. en weth. is bij den raad ingediend eene voordragt,.waar van de strekking is de verordeningen op de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting in overeenstemming te brengen met de wel van 28 Jtiujj 1881, waarbij de arll. 264, 265 en 266 der gemeentewet zijn herzien, ten gevolge waarvan het ter visie leggen der voorloopige kohieren is vervallen. Na de goedkeuring der kohieren worden die thans gedurende 5 maanden op de secretarie ter lezing gelegd en de aangeslagenen kunnen binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbillet hunne bezwa ren bij den raad inbrengen. Wat betreft het verzoek van Gebr. van Wijk C°.om ontheven te worden van de huur van het Baamland tegen Kerstmis aanst., stelt de com missie van financiën voor, in afwijking van het advies van burg. en weth., daarop gunstig te beschikken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f38, f 20, ƒ4.10 en /2.05, de laagste /38, /20, ƒ4 en ƒ2. Ter zake van belcediging, tegenover den commissaris van politie alhier als magistraatspersoon, is heden door de arroud.-resihauk te 's Gravenhage tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld de persoon van P. I'. alhier. lieden morgen ten half acht ure is ten huize van den winkelier D. aan de Haarlemmerstraat een pctroleumtocstel in brand geraakt; de vlam werd echter door de bewoners spoedig geblnscht. Omstreeks 10 ure heeft de 14-jarige jongen II. K. aan de Vischbrng een toeval gekregen; nadat hij was bijgebragt kon hij zijnen weg weder vervolgen. -- Door het sludenteu-corps is, wegens het overlijden van Z. K. II. prins Frederik, de rouw aangenomen voor den tijd van vier weken. De Rijnlandsche stoomtram is gisteren avond onder Oegstgeest door een defect aan de machine uit het spoor geraakt, waardoor oponthoud is ontstaan. Door den heer D. M. Dibbetz, oud-inspecteur van den waterstaat in Ned.-Indië, en H. G. van Sillevoldt, civiel-ingeuieur, is een plan ontworpen tol het leggen van een stoomtram, smal spoor, van Leiden tot Gouda op een der bermen van den rijksweg tot aan den Gemeeneweg, laogs dezen weg naar het dorp Hazerswoude, en oostwaarts op lot aan den weg naar Waddingsveen, en verder naar Gouda, met een zijtak naar Boskoop. Men meldt uit Berlijn aan de IV. li. C.Leiden is aangewezen als de plaats, waar het zesde oriënlalistencongres in 1884 zal te zamenkomen. Die keus is door prof. de Goeje, ook uit naam van zijn ambtgenoot Tiele, beiden in hunne hoedanigheid van algevaardigden der Nederlandsche regering, aangenomen. Bij de burgerljjke dienst in Nederl. Indië kunnen worden geplaatst twee jonge krachtige veeartsen. Veeartsen, in hel bezit van een diploma I verkregen aan 's rijks veeartsenijschool, die genegen zijn zich aan de Indische dienst te verbinden, kunnen zicli lot en met 5 October aanst. bij het dep. van koloniën aanmelden bij een op zegel geschreven request. De minister van justitie heeft aan den brigadier der kon. maréchausse'e Gerrit Sluyters, brigade-kommaudant te Well, gemeente Berge, zijne bij zondere tevredenheid te kennen doen geven, wegens het beleid en den moed door hem betoond bij het met levensgevaar aanhouden van Gerardus Janssen, tegen wien een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd, en die geruimen tijd het land van Cuyk en omstreken door talrijke diefstallen in onrust bragt. De llollandsche jjzeren spoorweg-maatschappij heeft, naar aanleiding van in de laatste maanden herhaaldelijk voorkomende ontsporingen ten ge volge van het springen van wielbanden, besloten onder hare personenrijtui gen en bagagewagens geene andere wielen tc laten loopen dan die voorzien zijn van banden, welke bij onverhoopt springen toch op Het wiel bevestigd blijven. Aan het Dagbl. v. 's Gr. zijn twee nommers toegezonden van hel te Muskau verschijnende officiële blad. Daarin komen o. a. de volgende bij zonderheden voor: In de ambtelijke mededeeling van het afsterven van den prins, gerigt aan de bewoners van de stad en heerlijkheid Muskau, wordt gezegd, dat de omvang van het verlies en zijne diepernstige beleekenis voor Muskan zullen worden gevoeld door allen, die den hoogen afgestorvene in zijne stille, geluk verspreidende werkzaamheid, in zijne aller harten winnende vriendelijkheid leerden kennen en bewonderen. Dat bewustzijn maakt den rouw over den hoogen ontslapene zoo opregl, uit aller gemoed opwellende, en is er een waarborg voor, dat zijne nagedachtenis tot in de verste toekomst gezegend zal blijven voortleven. Door magistraat en stadsraad van Muskau werd een adres van rouwbe klag aan prinses von Wied gerigt, waarin wordt betuigd, dat de gansche burgerij deelt iu de zware beproeving, welke door hel Raadsbesluit Gods de prinses en haar huis had getroffen, terwijl de burgerij den ontslapene beweent, wiens onvermoeide welwillendheid zoo veel verriglte tol hel be vorderen van het welzijn der stad. Namens de prinses werd daarop aan hel stedelijk bestuur van Muskau dank betuigd voor zijne warme deelneming, in zulke schoone woorden vertolkt. Wegens des prinsen overlijden worden de geheele week de klokken der stad geluid van 11 tot 12 ure des vcormiddags. Reeds den eigen avond, waarin de lelegrapliischc tijding van des prinsen dood te Muskau aankwam, deden de klokken hare sombere tonen hooren. In het levensberigt, dat van den overleden prins wordt gegeven, wordt gezegd: De in God ontslapen vorst bezat het beste, edelste en trouwste hart, dat ooit in een mannengemoed klopte. Wonden te heelen, tranen te droogen. was voor zijn'hart eene behoefte, eene vreugde. Sedert 1846 genoot Muskau het geluk, in den edelen prins zijn heer te vereeren. Ieder weet, wat de stail en de heerlijkheid Muskau, wat kerk en scholen aan den edelen en welwillenden prins le danken hebben. In alle woningen, in alle hutten, vloeijen daarom thans tranen, door diepen rouw aan de oogen ont lokt, en dankbaarheid heerscht in aller gemoed voor de ondervonden weldaden. Zondag Jl. vereenigden zich, tegen 5% ure in den namiddag, in het ambtshuis, alle geestelijken en ambtenaren van de heerlijkheid Muskau, de magistraal en raadsleden van Muskau. de kerkeraad en kerkvoogden der gemeente. Bij hen sloten zich aan de veteranen, de leden van den krijgers- Verein, de schutters, de leden der Turn- en zangvereenigingen, alsmede de officianten in prinselijke dienst. Allen vormden zich ten stoet, om in hel Evangelisch Godshuis troost le zoeken in hun smart over hel ontslapen van den zoo betreurden doode. In hel kerkgebouw waren reeds te zamen de onderwijzers met hunne leerlingenalsmede eene groote.meuigte gemeente leden. De rouw-bidstoud werd ingeleid door hel aanheffen van de drie eerste verzen van het gezang: «Was Gott thut, das ist wohlgethan". De predikant Schaf hirt las de liturgie, gedurende welke plegtigeid de mannen- zangvereeniging hel lied aanhief, eindigende met de woorden: "Wie sie so sanft ruh'n". Hierop sprak de super-intendcnl proost Wendt, van Zibellc, van het in rouw gehuld altaar, de gedachtenisrede uit. Hij deed uitkomen,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1