LE1DSCHE 01)RAKI, 1881. 219. MAANDAG 19 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prfls der Adverteuliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bil deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 17 September. Door de politie alhier is een persoon, genaamd K. P, T.. alhier niet te huis behoorende, naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt; hij moet zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een tasch met schrijfbehoef ten, ten nadeele van zekeren H. v. T., koopmait, wonende alhier, tijdens deze lusschen Alphen en Leiden aan den openbaren weg in slaap was geraakt. Hedfn namiddag is zekere li., 52 jaar, door het uitschieten van een schip persboom aan de Marebrng te water geraakt; hjj werd spoedig gered en heelt geen letsel bekomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeiiomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 71 volwassen personen en 5 tot 12 kinderen. De wijnstok, schrijlt men ons. is overal goed met vruchten beladen Doch met het rijp worden staat het hagchelijk, zelfs in het Westland waar doorgaans zooveel mogelijk aan de druif wordt te gemoet gekomen, om het rijpen te bevorderen. Het laat zich aanzien dal hel met deze vrucht niet veel beter zal gaan, dan voor twee jaar: schade voor de hand. Nu reeds worden er zure druiven opgeruimd en verkocht, die toch niet meer tot rijpheid zouden komen. Tegen het laatst van Julij is het weer omge slagen en sinds dien tijd bleef de zon ontbreken. Somber, nat weer is ge volgd op het heerlijk zonlicht, dal, met booge temperatuur en wolkeloozcn hemel, in den vollen zin van het woord zomer bragt. Dat genot is kort stondig geweest en duur verworven. Augustus liet zich vaak afs October kennen en nu deze maand weldra aanbreekt, zal September niet meer goed maken wat Augustus te kort kwam. Uit 's Hage wordt aan het Hbl. gemeld, dat Z. K. H. de prins van Oranje ziek is. Zijn toestand gaf zelfs reden lot bezorgdtieid. die echter gisteren, naar hel oordeel der geneeskundigen, gelukkig geweken is. Naar de IV. R. C. verneemt wordt de waarde der door het overlijden van Z. K. H. prins Frederik aan den staat vervallen domeingoederen op ongeveer twaalf milliocn gulden geschat. Het stoomschip Prins van Oranjevan Amsterdam naar Batavia, is op 15 September van Suez vertrokken. De heer Lion Cachet laat zich in een schrijven aan den Standaard o. a. aldus uit over de conventie lusschen Engeland en de Transvaal: Het is niet te verwonderen, dat men in Transvaal zoo bijna algemeen ontevreden is met de «Conventie", die aan den volksraad ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. Ook is het wel zeer de vraag, of zjj door het volk behoort te wordt n goedgekeurd. Hel 33 art. lange stuk is een waar dig staaltje van Engelsche politieke edelmoedigheid. Nemen de Transvaler* deze 'Conventie" aan. dan zetten zij zeiven het zegel op de annexatie. Volgens het stuk, nu in behandeling, wordt de «Zuidafrikaansche republiek" niet hersteld, maar de «Staat van Transvaal" in hel leven geroepen. Hel Zand-rivier-tractaat van 1852 blijft vernietigd, de annexatie wordt niet herroepen, maar het geannexeerde land wordt den Boeren teruggegeven als: de «Staat van Transvaal". Eene republiek kan geen koningin tot suzerein hebben; erkennen de Boeren dus de suzereiniteit van de koningin dan moet «republiek" vernietigd blijven, liet is bjjna ongelooflijk, dal dit den scher pen blik van Krüger is ontgaan en dat hij «Zuidafrikaansche republiek" heeft laten overgaan in «Staat van Transvaal" zonder protest. Behalve dit cardinale punt zijn er vele andere bezwaren. De aanneming der conventie legt een schuldenlast op hel volk van over de 300,000 niet voor waarde genoten, maar wegens verdrukking verduurd. De Boeren moeten het koord betalen, waarmede de republiek ter dood gebragt is. Daarenboven is alles er zóó op aangelegd, dat de nieuwe «Staat" in moei- jelrjkheden met Engeland «moet" komen. De «resident" zal eigenlijk «pre sident" zijn, door Engeland gesalarieerd, in Engelsche diensL, en met de magt bekleed, om de Transvaalsche regering in elke barer bewegingen te bemoeijelijken. Alle Kafïer-quaesliën behooren aan «zijn" kantoor; alleen door «hem" kunnen de Transvalers met vreemde mogendheden handelen, en «bij" is de persoon, die het oog moet houden op de stipte nakoming der conventie van de zijde der Transvalers. Met de telegraaf te zjjner be schikking, zullen de droomen zelfs der Boeren naar Engeland worden over geseind. en, door militaire mazl gerugsteund, zal hij kunnen dwingen, waar de overredingspolitiek te kort schiet. Op zijn woord zal Transvaal door Engelsche troepen kunnen bezet worden, «quasi" lezen een vreemden vijand, doch werkeljjk om zijn gezag te steunen. Er zullen dan geen Kaflerslaven in Transvaal zijn (die zijn er trouwens ook niet) maar Boe- renslaven, wel te verstaan voor zoover de politiek belreit. Daarvoor heb- beu de Boeren toch te veel geleden te dapper gestreden. Omtrent de weêrsgesleldhetd in de maand Augustus wordt aan het U. D. o. a. het volgende medegedeeld: Was de maand Julij bijna één en een halven graad te warm geweest, deze maand was daarentegen 156 te koud. Van den 3'" tot en met den 8" en den 26'" waren alleen waime dagen, waarvan de 5de vooral in aanmerking kouit, toen men des middags eene afwijking had van ruim 6 en des avonds van ruim 5 gr.; de hoogste stand, 27.6, was des middags afgelezen. De 21' en 31e waren de koudste dagen, waarop de som van de tbermomeierslanden van 'smorgens8, 's mid dags 2 en 's avonds 10 ure slechts 40,3 en 40.2 bedroeg; den laagsten stand, 9 3, had men den 23,n. Deze maand was 3,37 gr. kouder dan Aug. van het voorgaande jaar; sedert 1866 had men een zoo koude oogstmaand niet gehad; en hel verschil met de koudste, in 1860 voorgekomen, bedroeg 0,74, en vergelijkt men deze maand met de warmste in 1857. zoo was liet verschil 4,63 gr. De hoeveelheid regen in deze maand was 1278 mM. en groot, want bijna had men één derde meer ontvangen dan men had mogen verwachten. Van den 9" tot hel einde der maand had men, niet uitzon dering van den 20'° en 23'°, dagelijks regen. Van den 9'° tol den 19 bad men zeven dagen, waarop meer dan 10 m.M. ontvangen werd, den 9'° zelfs 20,2. Van 1849 af komen vijf jaren voor, waarop meer ontvangen werd, de grootste hoeveelheid, 173,9 mM, in 1870, daarop volgt 162.5 in '65, 157,9 in '75, 150,1 in '52 en 148,2 mM in '58. De kleinste hoe veelheid, 20,3 mM., had men in '71. Door wijlen den heer T. van Baalte, den 2d<° September jl. te Rotterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: aan hel geslicht voor Israël, oudelieden en zieken ƒ1000; het Israël, w eeshuis 500de Israël, kostelooze school ƒ500; het schoolfonds der Maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederland 300het Instituut voor doofstommen ƒ250, de Inrichting voor behoeftige blinden ƒ250; de Herv. diaconie ƒ500; het Sophia-Rindcr-Zieken- huis ƒ250 en aan het Roomsch Kalh. Paroch. armbestuur ƒ500; alle alhier. Aan de kostel. Israël. Godsdienstschool is tevens ƒ500 toegedacht, in te schrijven op het grootboek, waarvan de renten zullen strekken, om jaarlijks, ter gelegenheid van het openbaar examen dier school, een of meer prijzen toe te kennen aan de leerlingen, die uitmunten door goed gedrag, ijver en gemaakte vorderingen. Te Katendreclit zijn pogingen aangewend om in te breken in de kerk der Christ. Geref. gemeente. Hoewel de inbrekers nog al schade hebben veroorzaakt, hebben zij toch hun doel niet bereikt, aangezien de stevige deuren goed waren gesloten en gegrendeld. Daarna zijn zij naar de pastorie gegaan om daar hun geluk te beproevenen na het openbreken van een paar luiken en een raampje zijn zjj in den kelder gekomen. Een klein huishondje maakte echter door zijn geblaf zooveel alarm, dat de predikant ontwaakte en opstond. Hierop hebben de dieven het hazepad gekozen, met achterlating van eeuige voorwerpen, die reeds bestemd waren om medege nomen te worden. Door de passagiers van den trein, waarin onlangs bij Vogelenzang van een wagen een as krak, is aan den chef van het station aldaar een gouden versiersel geschonken, als tcekeu van waardering van de moeite, die be doelde beambte zich gaf om den machinist te waarschuwen en zoo den trein te doen stoppen. Donderdag 15 September was het vijfentwintig jaren geleden, dat d'. J. J. de Gelder, van Leidtn. tot rector van hel Alkmaarsch gymnasium werd benoemd. Deze dag werd door het Alkmaarsch publiek niet vergeten. Van verschillende zijden ontving de grijze jubilaris, aan wien Alkmaar in menig opzigt zooveel is verpligl, talrijke bewijzen van sympathie. Als vermoedelijke daders van den dielstal te Warmenhnizen zijn reeds drie personen aangehouden. Een van hen heeft reeds zijne misdaad bekend. Voor de geldleening, uitgeschreven door de gemeente Utrecht, groot ƒ300,000, rente 4 pCt., is voor ruim een millioen ingeschreven. Te Utrecht vermisten eergisteren middag twee jongelieden, die nu

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1