i'EK TEL EG K A A F. A D V ERTENT1EN. nomen een feestmaal, waarvan de enlrée zal kosten 1 tot 5 guinjes. Dit diner zou den 7'° October gegeven wordenterwijl den volgenden dag cene meeting in Cloth liall zal gehouden worden, waarop Gladstone voor 40000 personen eenc staalkundige rede zal uitspreken. In liet graafschap Munster moet door de land-league, naar men aan de Times berigt, allertreurigst huisgehouden worden. Zij laat hare politie, die zoo goed georganiseerd is als de beste, dagelijks de vermetelste uitspat tingen en daden van geweld op haar naam verriglen. Aan een arbeider werd onlangs een oor tot op het been afgesneden, omdat hij op eene hoeve gewerkt had. waarvan de pachter op last der regering verwijderd was. Van een kleinen prolcstantscheii boer werd de beste koe verminkt of gedood, omdat hij aan de politie melk had verkocht. Van een anderen boer werd het huis geplunderd, omdat hij geboycolted hooi had gekocht. Bij de jong ste teregtzitting te Kerry werd een inbreker, die door vier politieagenten op heeterdaad betrapt was, vrijgesproken; en ter teregtzitting te Cork ver klaarde de procureur der kroon na een half dozijn vrijspraken, dat hij de klucht, om misdadigers teregt te doen staan, niet langer zou voortzetten. Celewayo. de gevangen koning der Zulu's, heeft aan Colenso, den bisschop van Natal, een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat hij. zoo hij niet spoedig naar Zulu-land mag tertigkecren, verlangt naar Engeland te gaan en zijne zaak te bepleiten. Voor dat geval geeft hij den bisschop de namen van eenige Zulu's op. die hij gaarne zou willen medenemen. Hij is wel bang voor de zee, maar de onrust van zjjn hart en het verlangen naar het einde zijner gevangenschap zijn sterker dan die angst. Omtrent het overbrengen van president Garfield worden nader de vol gende bijzonderheden gemeld: De trein bestond uit drie wagens, een voor den generaal, een voor zijne vrouw en een bagagewagen. Zij werden niet gelrokken, maar, om den lijder voor den rook te vrijwaren, voortgeduwd. De matras, waarop men den generaal overgedragen had, werd gelegd op planken in het midden van den waggon, rustende op veeren. De vloer van den waggon was met dikke tapijten bekleed, de wanden waren met gor dijnen behangen, de vensters en ventilators met gaas bedekt, zoodal alle stof en rook werd buitengesloten. Langs de Pennsylvaanschc lijnen stond alle verkeer stil totdat de trein voorbij was; nergens werden schellen ge luid of weerklonk eene stoomfluit. De trein vertrok des ochtends te half zeven, een afstand van 20 minuten voorafgegaan door eene locomotief om de baan vrij te maken. Eene groote menigte volks woonde het vertrek bij De geheele reis duurde ongeveer zeven uur. Te 1 20 was generaal Gar field in de voor hem bestemde villa aangekomen. Uit New-York wordt gemeld, dat de gouverneur van den staat New- York bjj proclamatie den dag van 8 Sept. had bepaald tot een algemeenen bededag voor het herstel van Garfield. De beurs, de markten en de ge- regtshoveu zullen gesloten zijn, en de zaken zullen stilstaan. De berigten over het gevecht in Arizona zijn, naar het thans blijkt, zeer overdreven geweest. Eerst werd gezegd, dat de Indianen de gansche troep in de pan hadden gehakt en dal 110 man waren omgekomen, thans wordt gemeld, dal de Indianen verslagen zijn en dat de blanken slechts 1 officier en 10 mail verloren. Generaal Carr zelf is onder de levenden. FÏI ANKKIJ K, Gambetta heeft te Honfleur zooveel opgang gemaakt, dat eene menigte geestdriftvolle personen de paarden van zjjn rijtuig wilde spannen en het zelf voorttrekken. Gambetta bedankte echter voor die ovatie; het trekken van een wagen, zeide hij, was het werk van paarden, niet van vrije menschen. De Intransigeant zegt, dat de te Belleville verkozen algevaardigde Tony Révillon voornemens is in de kamer aan ie dringen op de nietigver klaring van de verkiezing van den heer Gambetta, waartegen tal van pro testen zijn ojigemaakl, die voortdurend nieuwe onderteekenaren erlangen. De ex-keizerin Eugenie is uit Genève naar Parijs vertrokken; de rege ring heeft bevel gegeven tijdens haar verbljjf aldaar haar naauwkeurig iu hel oug te houden, ook in het belang van hare eigen veiligheid. Uil Rijssel meldt men, dal de man der helsche werktuigende slotenma ker Wouters, zich te Forest bij Douay voor het hoofd heeft geschotenna vooraf een schot op zekere vrouw P. gelost en haar, naar het schijntzwaar gewond te hebben. Deze vrouw moet een der personen geweest zijn, voor wie de bommen bestemd waren. Naar gemeld wordt is te Lcvrouxin het dep. Indre, een uit tien personen bestaand gezin van heidens ten gevolge van het eten van giftige champignons •omgekomen. Uit Pauillac, dc|)arlement Gironde, wordt van 6 Sept. gemeld: //De stoomboot Edgar, van St Louis aan den Senegal, kwam hier gisteren binnen. Zes passagiers stierven gedoreude de overvaart aan de gele koorts. Een aantal zieken en herstellenden werden gisteren avond aan wal gezet en in het lazaret gebragt. In den afgeloopeu nacht overleed een der zieken in het lazaret". Eene expeditie, uitgerust door eeuc maatschappij, genaamd de «Franco Egyptian Company", heeft Marseille verlaten om bezit te nemen van een deel van het grondgebied van Shoa, aan den golf van Aden, dat nu 19 jaren geleden door den Sultan van Aussa voor 55000 frs. aan het Fransche gouvernement was afgestaan. De leden der expeditie, aan welker hoofd staat de heer Arnaud van Nice, hebben in last de Fransche vlag in die zoo goed als onbekende streek te planten, eene formaliteit die tot dusver nog niet vervuld werd, en verder zoo mogelijk van Shoa uit handelsbe trekkingen met de buitenwereld aan te knoopen. Deze expeditie heeft brie ven en geschenken van den president der republiek voor den Sultan van •Aussa medenomen. liet berigt, volgens hetwelk de Fransche minister-resident te Tunis aan ■zijne regering heeft medegedeeld, dat de bey van Tunis ontwijfelbaar de opstandelingen in zijn land heimelijk ondersteunt, wordt van half officiële zjjde tegengesproken. DVlTiCilLAND. De zamenkomst des keizers met den Russischen Czaar te Dantzig zal, naar men verneemtbehalve door prins von Bismarck ook door den veld maarschalk Moltke bijgewoond worden. i Tc Itzehne, in llolsteinalwaar de keizer Zondag wordt verwacht. heeft de politie wegens daartoe gegeven aanleiding de aandacht der ingeze tenen er op gevestigd, dat niemand een buiienlandscheu reiziger bij zich mag laten overnachten, zonder daarvan aangifte bij haar te hebben gedaan. De regtbank te llalbersladt heeft den slager.en herbergier Andreas Kramer, die niet onderzocht, trichineus vleesch verkocht en daardoor ver over de 100 ziektegevallen en 4 sterfgevallen teweeggebragt heelt, wegens nalatigheid, die den dood van onderscheidene menschen ten gevolge heeft gehad, en wegens ligchamelijke benadeeling, veroordeeld tot cene gevan genisstraf van drie jaar, en hem onmiddellijk naar de gevangenis doen overbrengen. Het Journ. de St. Vél. zegt, over de reis van den Czaar naar Dantzig sprekende, dat de ontmoeting der beide keizers het bewijs levert van de iniiuie en hartelijke betrekkingen tusscheti beide vorsten, wier familietra- ditiën zoo eng aan elkaar verbonden zijn. Deze bewijzen van persoonlijke sympathie zullen zekerlijk het vertrouwen in de duurzaamheid van de alge- meene rust en den wereldvrede versterken; zij zijn een pand voor de vreed zame ontwikkeling der internationale bctrekkiugen en een waarborg voor de veiligheid van alle natiën. BERLIJN, 8 September. De keizer, de kroonprins en de groothertog van Meckleuburg-Schwerin zijn heden avond kwartier over negen met-een extra- trein naar Dantzig vertrokken. DANTZIG, 8 September. De rijkskanselier is heden namiddag ruim 4 ure alhier aangekomcu en door eene groote menigte volks levendig begroet. DANTZIG, 9 September. De keizer, de kroonpris en de groothertog van Mecklemburg zijn heden ochtend te 6 uur 10 min. hier aangekomen en werden met geestdrift ontvangen. WASHINGTON, 8 September. Volgens het heden door den staatsecretaris Blaine verzonden telegram, is geene verdere verbetering in den toestand van den heer Garfield gekomen. De koorts nam gisteren namiddag merke lijk toe en de bloedwarmte heeft 101° Fahrenheit bereikt. De lijder heeft niet gebraaktmaar ook geen eetlust en de krachten zijn niet toegenomen. Gisteren was het weder zóó heet, als nog op geen dag te Longbranch het geval was. Men verwacht en hoopt koeler weder. LONGBRANCH, 8 September. Volgens het gisteren avond ten 7 ure uit gegeven bulletin genoot de heer Garfieldnadat hij reeds des avonds lang geslapen had, tot aan namiddernacht een verkwikkende rust. De bloed warmte is, volgens het laatst ingesteld onderzoek, slechts weinig boven de normale. Pols 108. Op verlangen van den president is het aantal genees- heeren met drie verminderd. Ondertrouwd: Zalt-Bommel 9 Sept. 1881. Receptie, 25 Sept. te Zalt-Bommel. Dr. D. VAN HAREN NOMAN, Arts te Leiden, en G. M. WILLEMSTIJN, van Zalt-Bommel. De Heer en Mevrouw RITSEMA NABAL betuigen hunnen dank aan allen die hunne deelneming hebben betoond bjj het verlies van hunnen broeder. Leiden, 8 September 1881. De tweede verificatie-vergadering in het faillissement van HENDRIK KOOREMAN, Koopman, wonende te Soeterwou.dezal gehouden worden op Woensdag den 28'"» September 1881, des voormiddags te lialf twaalf uren, in eene der localeu van het Gerechtsgebouw aan den Korten Vijverberg te 's Gravenhage. Mr. F. WAS, Curator. De tweede verificatie-vergadering iu het faillissement van I1ENDRICUS PETRUS JOHANNES VAN WENSEN, handelende onder de firma H. J. VAN WENSEN, Fabriekant van (Follen Goederen en Koopman, wonende te Leiden, zal gehouden worden op Woensdag 28 September 1881, 's middags te twaalf uren, in eene der localen van hel Gerechtsgebouw aan den Konen Vyverberg te 's Gravenhage. De Curators in voornoemd faillissement, Mr. F. WAS. fl. C. JUTA. H. 11. B. VOS. Versterkend, spijsverterend, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend, elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten veree- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneesheeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten, ziekelijke bleekheid aandoenin- fen van de maag, bloedarmoede, gevolgen van het raambedaanhou- dende koortsen, lang- Hy. zame herstelling enz. /7. Fabrieksmerk gedeponeerd IS TE PARIJS, 22, RUE DROUOT EN IN ALLE GOEDE ATP0HEKEN Dépot te Leiden hij IV. K. SWIETCKK, Apotheker

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3