BUITENLANDSCHE BERIGTEN. uur verbrandt en waarin er 6 in een Engelsch pond gaan. Het gas bevatte geen merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof, en het gemiddelde ammonia- gehalte is geweest 3.52 Eng. grein in de 100 Eng. kub. voeten. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Hage 9 candidaten geëxamineerd; 8 werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer C. Naaktge boren, uit 's Gravendeel. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer P. G. J. van der Schrieck heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staien-generaal, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier kamer behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict 's Herlogenbosch, heeft bepaald, dat die verkiezing zal geschieden Dingsdag 27 September e. k.en dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben Dingsdag 11 (Jclober daaraanvolgende. In 1882 of later kunnen, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, twintig commiezen, na afgelegd examen worden aangesteld als commies- verificateur voor de actieve dienst der directe belastingen, invoerregten en accijnsen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 8 September van Napels vertrokken. Tot dc predikdienst bij de Ned. hervormde kerk zjjn door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant toegelaten de hh. M. Gopner en P. Eringa. Te Amsterdam is heden nacht de stoomhoutzagerij in de van der Helslstraat voor een groot deel door de vlammen vernield. Onder Zwaagwesteinde is het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. Men is de moeder reeds op het spoor. Hel moet eene aldaar wonende dienstbode zijn. HH. MM. de koning en de koningin hebben gisteren een bezoek ge bragt aan Nederl. Mettray bij Zutphen. Door de hh. Ploos van Amstel president der hoofd-commissie, en Laurillard, president van commissarissen, werden zij verwelkomd. Z. M heeft de inrigting naauwkeurig in oogen- schouw genomen en daarover zijne tevredenheid te kennen gegeven. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft H. Schurink, veearts te Zwolle, schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit (het afleggen van een valschen eed in eene burgerlijke zaak) en hem veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van zes maanden en drie dagen en ontzetting van de regten, omschreven in art. 8 der wet van 29 Junij 1854, voor den tjjd van vijf jaren. Te Borne had de vrouw van een landbouwer, zich met werkzaamheden in den koestal willende bezighouden, haar dochtertje van bijna vier maan den oud met een doek op den kinderstoel vastgebonden en het in de nabij heid van den brandenden haard geplaatst. De moeder was nog niet lang weg of hoorde iets vallen en vond bij haar terugkeeren het stoeltje omge- vallen en haar kind met het aangezigt in het vuur liggen. Het kind is den volgenden dag onder vreesselijke pijnen bezweken. Bij de installatie der nieuw benoemde leden van den gemeenteraad te Assen heeft zich het geval voorgedaan, dat één der benoemden bezwaar maakte den gevorderden eed af te leggen. Dr. H. Hartogh Heys van Zoute- veen namelijk verzocht, daar zijne godsdienstige gezindheid zich tegen het afleggen van een eed verzette, vrijgelaten te worden met het afleggen eener belofte. De voorzitter verklaarde daarop, dat, daar de heer II. niet beweerde tot eene godsdienstige gezindte te behooren, waarbij de belofte als eed geldt, hij zonder het afleggen van een eed niet kon worden locgelaten, en verzocht hem, wanneer hij bleef weigeren, de vergadering te verlaten. Dr. Hartogh Heys verwijderde zich daarop. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar de Prov. Dr. en Asser Ct. meldt, telegrafisch aan den burgemeester berigt, dat de regering het eens is met zijne uitlegging van art. 39 der gemeentewet, dat alleen Doopsgezinden vrijgesteld zijn van den eed. Dr. Hartogh Heys zal zich nuvolgens genoemd bladwenden lot de tweede kamer, met het verzoek om verder maatregelen te nemen, teneinde hem te bandhaven in de regten, hem als burger en gekozene des volks bij art. 164 en 166 der grondwet gewaarborgd. Te Sneek heeft de sterke drank weder een offer geeischt. Zekere Jan .1 Keulen is in dronkenschap te water geraakt en in den modder gestikt, [ly laat eene vrouw met acht kinderen na. Bij een ingezetene van Stirhuisterveen vervoegde zich dezer dagen een jong man met verzoek om een dubbeltje. Hij verklaarde te lijden aan toe vallen, en had den raad gekregen om aan zeven onderscheiden personen I een dubbeltje Ie vragen, ten einde van dit heilig getal zilverstukjes een ring te laten maken. Als hij dien droeg, zouden de toevallen verdwijnen. De man was in vollen ernst en de raad was hem gegeven, mede in ernst, door de echtgenoote van een der wethouders van Achtkarspelen. Te Viissingen werd voor omstreeks 5 maanden de voormalige Belgi sche zeeloods M. vermist, en alle nasporingen, om iets van hem te ontdek ken, bleven vruchteloos. Thans is zijn lijk in verregaanden staat van ont binding in een der regenbakken van de bierbrouwerij »de Meiboom" gevonden. Te MAasbree is eene jonge dochter, die dagelijks uit naaijen ging, des avonds door een schot, dat met hagel geladen was, in de borst getroflcn en wel voor het venster waar zij zat te naaijen. De gelrofléne werd naar Venlo vervoerd om geneeskundige hulp te verkrijgen. Volgens berigten uit Zuid-Afrika, door het Ubl. medegedeeld, was een gedeelte der bevolking van de Transvaal ontevreden over de conventie; zij had handhaving van het verdrag der Zandrivier gewenscht. Vooral heeft men tegen de bepalingen nopens de inboorlingen. De vraag is nu, hoe de volksraad er over oordeelen zal; men hoopt, dat, indien deze gegronde be denkingen maakt, het Kaapsch bewind die nog bij de rijksregering ingang zal doen vinden. Na de overdragt van het bestuur in Transvaal door de Engelschen, heeft het driemanschap eene proclamatie uitgevaardigd. Zijne leus is: /'Vereeniging en verzoening; onze vrijheid; wet en orde". De ver- kiezin eo zijn uitgeschreven en eene buitengewone zitting van den volks- raad bipaald op 21 Sept. Tdt hoofdambtenaren zijn aangesteld de heer I Jirisseit als procureur-generaal, dc heer Bok als koloniaal secretaris. 'sGRAVENHAGE9 September. Tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Am is benoemd de heer mr. D. R. B. baron van Lynden, thans substituut-of! van justitie bij de arrond.-regtbank te Rotterdam, en tot substiluut-ofS van justitie bij de arrond.-regtbank te Rotterdam, de heer mr. G. H. Mo thans substituut-officier van justitie by de arrond.-regtbank te Leeuwan De volgende controleurs der directe belastingen, invoerregten en act sen zijn verplaatst: de heer P. F. A. Rooseboom, van Gennep naar Deven en de heer G. H. J. Souman, van Heerenveen naar Hansweert; voorts benoemd: lot adjunct-controleur dier middelen te Dordrecht, de heer CJ Drooglever Fortuyn, ontvanger derzelfde middelen te Valkenswaard, en ontvanger dier middelen te Sas van Gent, de heer P. de Haan, thans f vanger te Veere. De officieren van gezondheid 2e kl. J. F. La Cave en W. J. J|i worden geplaatst aan boord van het ramschip Buffel en schroefstoomst Marnix. De smartelijke tijding van het afsterven van Z. K. H. prins Fredt der Nederlanden heeft hier ter stede algemeene deelneming teweeggebri De doodmare, eerst in den afgeloopeit nacht lot de residentie doorgedrongi verkreeg uit den aard der zaak eerst in den vroegen ochtend algemet. bekendheid. Al aanstonds vertoonde de stad teekenen van rouw. De n schillende paleizen waren gesloten en van verschillende nabij de vorstelij woning in het Korte Voorhout gelegen gebouwen, werd de Nederlandse vlag halverstok geheschen. Een groot aantal personen en autoriteiten de door inschrijving aan het paleis van wijlen den prins van zijne deelnemii blijken in het zoo smartelijk verlies, dat het vorstelijk gezin heeft gelede Ook de buitenlandsche gezanten betuigden langs denzelfden weg hut» voorloopige condoleances. Aan de firma P. Mouton Zoon, architecten alhier, is de vervaa diging opgedragen van de lijkkist, welke het hulsel van den beminden dooi zal ontvangen. Eene looden kist, in eene mahoniehouten gevat, naar hi model van die waarin het gebeente van 's prinsen gemalin rust, zal hi stoffelijk overschot omsluiten. Dc troepen, die zich tot het maken van manoeuvres naar Waalsdorp lii gaven, rukien uit met stille trom. Onder beschuldiging van moedwillige brandstichting in een gebouw zonder dat daarbij voorzien was, dat menschenlevens in gevaar werden gebragi stond gisteren voor het geregtshof alhier teregt W. K. S.oud 35 jaren broodbakker te Overschie. Reeds ruim zes jaren oefende hij hel bakkers bedrijl uit in een huis op den hoek van de Zestienhoveusche kade ie Over schie, welk huis hij wel als zijn eigendom beschouwde, doch de koopson met de onkosten waren als hypotheek er op-geplaatst. Den man, gehuwd en vader van vier kinderen, ging het echter niet gelukkig; hij had onge. veer ƒ2000 schuld, werd voor de voldoening er vau bedreigd en vervolgd en geraakte al meer en meer in het achterspit. Om zich uit zijnen gelde- lijken nood te redden kwam hij op het denkbeeld tot brandstichting zijne toevlugt te nemen om daardoor te trachten assurantiepenningen te verkrij gen en die dan tot afdoening zijner schulden aan te wenden. Zijne onroe rende goederen waren voor ƒ3750 en zijn inboedel voor /1200 geassureerd en het waren deze gelden, waarmede hij zich dacht te redden In den namiddag van 13 Junij jl. gaf hij uitvoering aan zijn plan door iu zakken met krullen in de hakkerij vuur uit den oven te werpen en die te plaatsen tegen houten deuren, terwijl hij zoowel in de bakkerij als op den zolder krullen, lakkebossen en zaagsel wierp, met het doel, dat de brand zich daaraan zou mededeelen. Op den zolder stak hij echter de brandbare sloften mede met vuur uit den oven aan. De zware rookwolken, die weldra uit hel huis opstegen, maakten den veldwachter opmerkzaam en dezen gelukte hel dan ook door emmers water den brand, die zich reeds aan de woning had medegedeeld, te blusschen. Besch., onder verdenking aangehouden, be kende volledig zijne schuld en beleed, dat hij, door den nood gedwongen, zijn heil in brandstichting had gezocht. Adv.-gen. mr. Bijleveld geloofde, dat het bewijs van schuld voldoende was geleverd. Hij meende, dat men moest letten op de benarde omstandigheden, waarin besch. verkeerde, en de mindere graad van ontwikkeling, die bij Item kon worden waargeno men. Die omstandigheden moeten z. i. als verschoonende worden aange merkt en mitsdien eischte hy eene veroordeeling tol 18 maanden celstraf. De verdediger, jhr. mr. van den Bergh, trachtte voor den besch. medelijden op te wekken, omdat men hier met een ongelukkige te doen had. Hij ging ook van zijn kant de omstandigheden na, waaronder de misdaad ge pleegd was, en hoopte, dat eene zeer geringe straf over zijn cliënt zou worden uitgesproken. Hel hof veroordeelde S. tot één jaar eenzame op sluiting. E X K E A LONDEN, 8 September. De koningin heeft aan den heer J. W. Adams, geestelijke der Engel- sche kerk cn voormalig kapelaan der Britsche troepen te Kabul, het Vic- toria-kruis geschonken, de hoogste onderscheiding voor betoonde dapperheid voor een feit. dat de Lond. Gaz. tevens mededeelt. Gedurende het gevecht bij Killa Kazi op 11 Dec. 1879 waren eenige lanciers met hunne paarden in eene vrij diepe sloot geraaktzoodanig dat zij er zonder hulp niet meer uit konden komen. Daar de vijand zeer digi in de nabijheid was, sprong Adams terstond iu liet water, hielp dc ruiters onder de paarden van daan en bragt hen op het drooge, alles onder een aanhoudend geweervuur van den vijand. Daar bij zijn eigen paard bij die gelegenheid in den steek had gelaten, was hij ten slotte vcrpligt zich te voet aan de vervolgingen van den vijand te onttrekken. Te Leeds worden voor het aanstaande bezoek van den lieer Gladstone grootc aanstalten gemaakt. De feestcommissie heeft in het programma opge-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2