UEIDSCHE COURANT, 1 dt 1881. ZATURDAG 10 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. sta (iaat !B ird; Ml -1°. 313. De Courant verschijnt dagelijks, '/ion- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel gaars 1,50. franco p. t Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. ag, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. ïHEïiïj.v.-rsjK: - I ISlf zijd 316 LEIDEN, 9 September. PRINS FREDËRIK DER NEDERLANDEN. Eene treurmare vervult het landeen hooggewaardeerd vorst is niet meer! werd onverwacht daaraan ontrukt! Prins Willem Frederik Karei, naar zijn tweeden naam Frederik algemeen petbekend en geliefd, was den 28*"° Februarij 1797 te Berlijn geboren. Hij was, zoo men weet, gehuwd (den 21»,cn Mei 1825) met prinses Louisa, dochter van wijlen den koning van Pruissen; het was na eene vijf- en ■veertigjarige, allergelukkigste verecniging, dat hij den 6den December 1870 zpe gemalin verloor. Verscheiden telgen waren uit dezen echt gesproten, waarvan de man- nelijken op prillen leeftijd bezweken, terwijl de oudste dochter, prinses Louisa, in 1850 met den toenmaligen kroonprins (later koning) van Zweden en Noorwegen in het huwelijk trad en wier dochter thans kroonprinses van Denemarken is; de jongste huwde in 1871 met prins Willem von Wied, uit welken echt thans drie zonen en eene dochter in het leven zjjn. Huisselijk »eluk zocht en vond prins Frederik; 's levens rampen door vele smartelijke verliezen, die geen stand ontzien, bleven ook hem niet gespaard; hij droeg die slagen met gelatenheid en berusting, doch gevoelde ze niettemiu diep. De prins genoot o. a. op de krijgsschool te Berlijn zijne militaire oplei ding, en de banden van vriendschap, die hem aan Duitschlands tegenwoor- digen keizer verbonden, dagteekenen van die tijden van beproeving; even als die vorst was hij Tidder van het IJzeren Kruis. In de school der tegen spoeden erlangde hij die ondervinding, dien ernst en die waardigheid, die bereidvaardigheid om te helpen waar hij kondie de kenschetsende trekken ~van zijn karakter hebben uitgemaakt. Wat hij voor Vaderland en Oranje was en deed, van het herstel van het beminde stamhuis tot heden toe, de geschiedenis ligt open om het te sta ven. Zijne lofrede is op de lippen des volks. Zijne woorden als zjjne 5>4 handelingen waren edel, eerbiedwaardig. Hij was raad en daad van Neêr- lands troon, daarop mogt gezeteld zijn óf vader óf broeder óf neef. Ter naauwernood was Neêrlands onafhankelijkheid hersteld, of prins Frederik trad (den 26e° December 1813) als officier met rang van kolonel in het leger, waarin hij trapsgewijs tot den hoogsten rang zou opklimmen. Was hij niet bij de gedenkwaardige slagen van 1815 tegenwoordig, waarin zijn oudere broeder heldenroem behaalde, hij was onder de hoofden der verbonden krijgsbenden, die de zege's met kracht vervolgden, voltooiden. En den 8,le" Julij van dat jaar werd hij benoemd tot kommandeur der Mili- i taire Willemsorde, aan het hoofd van welks kapittel hij den 20sl,n Augus tus 1831 geroepen werd, zoodat hij er nu onlangs nog het vijftigjarig jubilé van beleven mogt. Gedurende de vijftien jaren van vrede, waarvan het vereenigd koningrijk Ider Nederlanden het genot mogt smaken, zag men den jeugdigen prins als beschermer der Maatschappij van weldadigheid de grootste toewijding voor die instelling aan den dag leggen; en steeds, ook na de veranderingen, die deze maatschappij en hare koloniën ondergingen, onttrok hij haar nimmer zijn liefde cn onbekrompen steun. I Gedurende verscheiden jaren was hij grootmeester der artillerie en aan i de spits van de departementen van land- en zeemagt. In de hngchelijkste dagen van de Belgische omwenteling van 1830 was prins Frederik aan het hoofd van de Ncderlandsche troepen; hij bleef, ook na de ongunstige kansen, die hij geloopen had, werkzaam ten behoeve van 'slands eer en belang, en een niet gering aandeel hadden zijne zorgen en vaderlandsliefde er aan, dat de overwinningen van 1831, onder de leiding van 's prinsen broeder, konden worden behaald. Die broeder stelde aan den koning voor, prins Frederik, na afloop van den veldtogt, waarvan thans na 50 jaren weder zoo zeer de herinneringen zijn opgewekt, een blijk van openlijke erkentelijkheid te geven; koning Willem I beijverde zich aan dat d voorstel zijne toestemming te verleenen; en het was den 20,,cn Augustus, dat het broederlijke legerhoofd aan prins Frederik de versierselen van het grootkruis der Militaire Willemsorde overhandigde, die hij ruim 50 jaren heeft mogen dragen. Hoe 'slands onafhankelijkheid en welzijn hem na aan het harte lagen, het bewezen o. a. zijne met goed gevolg bekroonde pogingen om in de vorstelijke zetelplaats een monument ter herinnering aan de dagen van 1813 te doen stichten. Zijn doel was ook hier schoon; aan het nationaliteits gevoel voldoening te geven; te wijzen op hetgeen eendragt vermag; die als hoeksteen voor Neêrlands voortdurend bestaan in het licht te stellen. Zijne woorden, vol hoogen ernst, bij de inwijding van bedoeld gedenkstuk gesproken, zuilen nimmer vergeten worden. Nimmer ook door tallooze hulpbehoevenden, wat hij, de liefdadige ouder de liefdadigen, tot bijstand, tot stelping van eiken nood verrigt heeft. Ook daarover uit te weiden, behoeft niet. ledereen kan daarvan treffende voor beelden bijbrengen en iedereen beseft hoeveel meer hij in stilte heeft wèl gedaan. Erkentelijkheid daarvoor zal menig, menig hart vervullen. Van de orde d#r Vrijmetselaren was hij gedurende een lang tijdsbestek de grootmeester-nationaal; hij begunstigde hare instellingen, o. a. de stich ting naar zijne overleden gemalin genoemd. Beminnaar van kunst- en we tenschap, was hij van menige inrigting de beschermheer. Mogt prins Frederik hooge jaren bereiken, toch is de slag onverwacht; hij treft diep het gemoed van ieder, die gevoelt wat hij voor Nederland en zijn vorstenhuis was. Nog sprak men er met genoegen over, dat de vorst als gewoonlijk zijne najaarsreis naar buitenslands zou doen; alles was daar voor gereedhet uur van zijn vertrek bepaaldde doodsengel zweefde over het geliefkoosde landverblijf nabij den Haag, en tot hoogerbestemming werd de vorst opgeroepen, die zich gelaten gedroeg onder voor- cn legen- spoed, zijne landgenooten voorging in hetgeen goed en edel was, die tot in zijne laatste stonden gevierd was met de kroone van liefde, eerbied en gehechtheid. Die kroone is onvergankelijk, en zoo lang Nederland Nederland blijft, zal het de gedachtenis in zegening houden van den welwillenden waardigen vorst, wien het bovenal een lust was mensch te zijn. Zijne wijze lessen blijven in eere! Men meldt ons uit 'sHage: De publieke vermakelijkheden zijn tot 17 September en op den begrafenisdag geschorst. De inschrijving van het over lijden van den prins geschiedt te Wassenaar, later wordt de overlij,dens-acte in de registers alhier opgenomen. Kort voor zijn verscheiden liet de prins den predikant van Wassenaar tot zijne stervenssponde naderen, om zich met hem in hel gebed te vereeni gen. Prinses Marie en prins von Wied en prinses Hendrik, de secretaris en de kamerdienaar van den prins waren getuigen van dit roerend oogenblik. Een extra Staatscourant, heden namiddag verschenen, vermeldt de treur mare met de bijvoeging: het koninklijk huis en het gansche vaderland zijn door dit verlies in diepen rouw gedompeld. Het lijk van Z. K. H. zal morgen avond laat op het Huis de Paauw in de kist worden gelegd. Verder verneemt men, dat de prins kort voor zijnen dood het uitdruk kelijk verlangen heeft te kennen gegeven, dat de begrafenis van Z. K. 11. op dezelfde wijze en met dezelfde plegtigheden zou geschieden als voor de uitvaart van zijne gemalin was vastgesteld. Dientengevolge zal het koninklijk lijk in het Huis de Paauw verblijven tot op den dag bestemd voor de be grafenis. HH. MM. de koning en de koningin zijn heden omstreeks 4 uur via Voorschoten van het Loo op het Huis de Paauw aangekomen en hebben langdurig vertoefd bij de treurende bloedverwanten van prins Frederik. Van enkele woningen hier ter stede was heden ten teeken van rouw de Nederlandsche vlag, halverstokuitgestoken. Ter vervulling der betrekking van tweeden leeraar in de gymnastiek aan de openbare scholen voor middelbaar en lager onderwijs alhier worden door burg. cn weth. voorgedragen de hh. Ph. de Vries, gymnastiek-onder- wijzer te Bolsward; W. Rutgers, 3e leeraar in de gymnastiek alhier, en J. van Dijk, gymnastiek-onderwijzer te Rotterdam. Blijkens het rapport van den deskundige omtrent de lichtsterkte van het gas gedurende de maand Augustus, was gevonden: gemiddelde waarde 18.03, grootste waarde 18.57, kleinste waarde 16,85: de eenheid in het licht, dat men verkrijgt van een spermacetikSars, die 120 Eng. grein per

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1