LEIDSCHE C ©IIRASf. 1881. VRIJDAG 9 SEPTEMBER. STADS-BE RICHT EN. i°. 211. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van W. S. Marsman, vleesehhouwer, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene slachterij in het pand in de Ververstraat u°. 1; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat ip Donderdag den 22"e" September aanst.'s voormiddags ie elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden8 September 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van het patentrecht, dienst 1881/82, le kwartaal, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 8 September 1881. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERIGTE N. LEIDEN, 8 September. De hh. dr. de Goeje en dr. Tiele, hoogleeraren alhier, zijn benoemd tot gedelegeerden der regering bij het internationale Orientalisten-congres le Berlijn. Onze akademieluin werd dezer dagen verrijkt met een koppel zeer fraaije palmen (Livistona chinensis), aan die inrigting ten geschenke gege ven door den heer mr, C. W. A. Buma, te Leeuwarden; terwijl den hortus genoegzaam gelijktijdig door den heer P. van Bonga, nabij deze stad, als geschenk werd aangeboden een pas uit Suriname ontvangen kist met Orchi- deön, meerendeels soorten, die in de collectie alhier nog ontbraken. -- Heden middag begaven de leerlingen van de Christelijke scholen alhier zich in optogt naar Zomerzorg, alwaar een kinderfeest plaats heeft ter viering van het 10-jarig bestaan der Christ, school op de Mid delste gracht. Heden namiddag, ongeveer 1% uur, had de persoon van J. M., 59 jaar oud, distillateursknecht bjj den heer II., aan het Kort Rapenburg, het ongeluk, dat, toen een pot met voorloop omverviel en deze in brand ge raakte, het vuur zich aan zijne kleederen mededeelde, met het gevolg, dat ook zijn hoofdhaar, bakkebaarden en regterhand geschroeid werden. Met het doel om een en ander te doovcn, aan het Kort Rapenburg in het water gesprongen zijnde, werd hij daaruit door zekeren v. 5., knecht bij N.aan het Kort Rapenburg, gered. Heden namiddag is de wisselwachter P., van den Hollandschen spoor weg, die, op een rangerenden wagen staande, daarvan is afgesprongen, op den grond teregt gekomenwaardoor hij eene geringe wond op zijde van het hoofd heeft gekregen. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Assen is benoemd de heer J. S. van Veen, te Leiden. Tot hoofd der openbare school in de kom der gemeente te Breskens is benoemd de heer J. A. van Driel, onderwijzer te Leiden. Men meldt ons uit 'sHage: Nadat een bulletin van heden morgen had medegedeeld, dat prins Frederik een slapeloozen nacht had doorgebragtzijn de latere beriglen van hoogst zorgelijken aard en verkeert de prins in een zeer bedenkelijken toestand. Te Zoeterwoude werd heden het jaarlijksche volksieest, de harddra verij, gehouden. Het werd in den voormiddag door fraai weder begunstigd; in den namiddag was eene regenbui minder aangenaam, maar zjj bragt weinig stoornis in de algemeenc opgewektheid van het talrijke publiek. Het terrein, voor de harddraverij bestemd, was met vlaggen versierd en een muziekcorps liet bij afwisseling de vrolijkste toonen hooreo. Des voormiddags werd aan de harddraverij voor inlandsche paarden uit de gemeente Zoeterwoude en andere gemeenten, die nimmer een prijs ge wonnen hadden, deelgenomen door 15 paarden. Over hel algemeen werd er flink gereden. De prijs, een net solied tilbury-tuig met toebehooren, werd behaald door de bruine merrie Marie van J. Oltshoorn, te Stompwijk, bereden door den eigenaar. De premie, een brittania-metalen schenkketel op komfoor, werd behaald door de bruine ruin David, van B. Knep- pers, van Bleiswijk, bereden door F. van den Burg. Des namiddags bij de harddraverij van inlandsche paarden uit Zoeterwoude en andere gemeenten, die nimmer of hoogstens twee prijzen gewonnen had den, traden 14 paarden in het strijdperk. De prijs, eene krisstallen ijsvaas en twee bloemvazen, rijk met zilver gemonteerd, op zilveren voeten, werd behaald door de Adolf van G. Koot, van Berkel, bereden door den eige naar. De premie, eene kristallen cognac-kan met zilver gemonteerd op zilveren blaadje, werd behaald door de Diana van A. H. Jurgens, vanOss, bereden door J. G. de Boer Jr. Door den burgemeester, eere-voorzitter der commissie, werden met eene allezins gepaste toespraak de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. De commissie, aan wie de leiding van het geheel was opgedragen, mag zich weder in een gunstigen uitslag van haar werk verheugen. Het voorbeeld van Hillegom heeft aanstekelijk gewerkt op Sassenheim, alwaar mede de kermis is afgeschaft. Ook daar zijn wanordelijkheden ge pleegd, zooals het schenden van huisdeuren en het inwerpen van ruiten. Zelfs ontvangen verschillende personen brandbrieven. Het bleek, dat de politie, in vereenigiug met de rijksveldwacht, de orde niet voldoende kon handhaven. De burgemeester heeft de hulp van de militaire magt ingeroe pen die hem onmiddellijk van hier werd verleend. Na de aankomst der militairen is de orde niet weder verstoord. Gedep. staten dezer provincie hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Hillegom tot het houden der kermis op 26 September. In Sept. 1880 werd op de algemeene vergadering van de Holl. Maat schappij van landbouw eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar hetgeen noodig is tot aanvulling van het landbouw-onderwijs in Nederland. Die commissie bestaat uit de hh. rar. D. Visser van Hazers- wonde, te Amsterdam', voorzitter; mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer; ;J. van der Breggen Az., te VVaddinxveen; Herman F. Bultman, te Haarlem- I. mermeer; S. de Clercq Wz., te Leiden; m'. H. P. de Kanter, te Brielle; W. Sluis, te Beemster; Th. J. Waller, te Anna-Paulowna, en P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris, en heeft thans haar rapport uit- gebragt. Als conclusie _van het rapport stelt de commissie voor: 1° dat de algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van landbouw het hoofdbestuur magtige om met de regering, de provinciale en gemeentebesturen in onder handeling te treden over het oprigten van vakscholen voor den landbouw op de in het rapport uiteengezette grondslagen; 2° dat de algemeene ver gadering een credict toesta van 3000 gedurende vijf achtereenvolgende jaren, tot het verleenen van een subsidie, indien die onderhandelingen tot een gewenschtcn uitslag mogten leiden, aan twee vakscholen voor de zuivelbereidingééne in de provincie Noordholland en ééne in de provincie Zuidholland, aan ieder voor de helft dezer som. Als toelichting hierbij kan dienen, zegt de commissie, dat het oprigten van vakscholen voor alle vakken van den landbouw nuttig en noodig moet worden geoordeeld, maar dat het onvergeeflijk zou zijn die langer uit te stellen voor de zuivelbereiding, bij de krachtige pogingendie altijd door in andere landen worden aangewend om dergelijke scholen te verkrijgen. Ten gerieve van de officieren, die aan volgende kampen te Milligen zullen deelnemen, heeft Z. M. goedgevonden te bepalen, dat voor zjjne reke ning drie cantines in genoemd kamp zullen gebouwd worden. Deze canti- nes, waarvan de plannen, vervaardigd door den architect des konings, den heer Eberson, reeds bij het depart, van oorlog zijn ingekomen, zijn ont worpen in den stijl van het Aardhuis, het chalet van Z. M.in de nabijheid van bovengenoemde legerplaats gelegen. Voorts verneemt men, dat Z. M. nu reeds het verlangen zou hebben te kennen gegeven, dat in het volgend jaar het kamp door eene geheele divisie zal betrokken worden. De 12' lijst van de 3' jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel geeft het bedrag op van 400 locale comite's, t. w. 72333.80. De gemeenteraad van Haarlem heeft de noodigc gelden beschikbaar gesteldten einde den heer A. J. van Eyndhoven, opzigter over de gasver lichting aldaar, in staat te stellen een bezoek te brengen aan de electrische tentoonstelling te Parijs, onder gehoudenheid van zjjne bevindingen, later aan den raad verslag te geven.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1