13 U1T E N L A N D S C 11 E B E R I G T E N vreesd, dan wordt hem het dragen van zijn wapen buiten dienst weder vergund; in het omgekeerde geval wordt het bedoelde verbod voor een be paalden tijd bestendigd. 4'. Aan de militairenaan wie de vergunning lot het dragen der wape nen builen dienst is ontzegd, wordt gedurende den lijd waarover dit ver bod loopt, geene gunst als verlof, avond-permissie, enz. verleend. 5°. Van het verbod en het bestendigen van hel verbod wordt, bij wijze van mutatie, in het strafregister van den betrokken militair, melding gemaakt. 6". Het uitvaardigen, bestendigen ol ophouden van het verbod wordt bij het onderdeel van het corps of bij de inrigting, waartoe de betrokken mi litair behoortop drie achtereenvolgende appèls bij order bekend gemaakt. De vorenstaande bepalingen zijn niet van toepassing op onderofficieren of korporaals, vermits een militair, ten aanzien van wien devreesbcstaat.dat hjj zijne wapenen zal misbruiken, ongeschikt moet worden geacht lot het bekleeilen van een graad. De duist C. verneemt, dat Z. M, als blijk zjjner bijzondere ingeno menheid met de wedrennen, Ie Bussum gehouden, nu reeds voor het vol gende jaar d;ie prijzen heeft toegezegd, namelijk cene llollandsche sjees, een prachtig paard voor den wedren door officieren van het Nederlandsche leger en eene gouden zweep Volgens genoemd blad zal het hoofdbestuur der wedrennen in den omtrek van hel Loo een onderzoek instellen naar een geschikt terrein, om ook aldaar één of meer wedrennen op groote schaal te organiseren. Meer wed rennen toch dan één per jaar zullen moeten gehouden wordeneensdeels om den liefhebbers meer prikkel te geven lot het aanschafleu van kostbare paarden, maar ook om de paarden zelve beter aan den loop te houden. Naar men uit Parijs meldt heeft Z. K. H. prins Alexander der Neder landen, thans in het Hotel Continental te Parijs vertoevende, een bezoek gebragt aan den koning van Hawai. Het onderhoud duurde geruimen tijd. Kalakaua had zijn verlangen te kennen gegeven om den kroonprins te zien, en bood hem, evenals onzen koning, het grootkruis zijner orde aan. Bij de Rijnspoorweg-maatschappijmeldt het Ubl., bestaat het voornemen om, behoudens goedkeuring der regering, te beginnen met de aanstaande winterdienst, minstens drie der vier treinen, welke van en naar Leiden plegen te rijden, te doen doorloopen lot Utrecht en van daar, Utrecht, te doen afrijden. Hel verkeer met Leiden zal hierdoor in zoo ver worden gebaat, dat het wachten en in een anderen trein plaats nemen te Harmeien voor die doorrijdende treinen zal vervallen. De zesde lijst van de 3de jaar-collecte voor de scholen met den Bijbel, wijst voor een totaal van 200 locale comilé's 51283.24 aan. Te Voor schoten heelt die collecte opgebragt 154.75. Te llillegom hebben reeds van Maandag af ongeregeldheden plaats ge had in verband met de afschaffing der kermis. Op tal van plaatsen zijn de glasruiten ingeslagen en audere baldadigheden gepleegd. Ook van de rijtui gen van den van hier naar Haarlem aldaar passerenden stoomtram werden enkele glazen ingeworpen Heden was het vrij rustig. Naar wjj verne men zou het gemeentebestuur bepaald hebben dat de kermis Maandag voort gang zou hebben. Een hulponderwijzer, die Donderdag te Gouda vertoefde en naar Bos koop was geweest om naar eene vacante plaats te solliciteren, trachtte onder allerlei valsche voorgevens van eenigc winkeliers gelden te bekomen, hetgeen hem bij een boekhandelaar gelukte, bij wien hij zich had uitgege ven voor een zoon van den boekhandelaar Brinkman te Amsterdam. Hij ontving daar ƒ1.20 ter leen voor de terugreis en teekende daarvoor eene quitantie met den naam van Brinkman. De boekhandelaar werd door een ander gewaarschuwd, en de politie, van een en ander onderrigt, ontdekte den quasi-boekverkooperszoon spoedig in etn koOijhuis, waar hij reeds een gedeelte van hel ontvangene had verteerd. Van hel feit werd proces-verbaal opgemaakt en de aangehoudene naar Rotterdam opgezonden, ter dispositie van den officier van justitie. C.) Nabij Delft is uit de Schie het lijkje opgehaald van een pasgebo ren kind. Te RotterJam is er mede nog een aanwezig van de bemanning der Nederlandsehe vloot, die 65 jaren geleden onder den vice-admiraal van de Capellen Algiers tuchtigde, namelijk Gjjsbertus Kragt, geb. 15 Mei 1795, destijds matroos kl. aan boord van het schip Diana, onder bevel van den kommandant Siervoogel. De surnumerair V., werkzaam ten postkantore te Groningen, is we gens verduistering van gelden in hechtenis genomen. 's GRAVENHAGE 31 Augustus Tot kantonregter-plaatsvervanger te Tholen is benoemd de heer J. C. Benteyn, notaris aldaar. Tot onderwjjzer aan de i jjkshwrekschoot voor onderwijzers te Maas tricht z{jn benoemd de hli. G. J. Masset, ouderwijzer bij de aan die inrig ting verbonden leerschool, en K. II. Cazaux, te Maastricht. De 2e luitenants der mariniers C. N. Cazaux van Staphorst, J. A.Gauw en J. A. van Toorenbgirg zijn bevorderd tot leD luitenant, en tot scheeps klerk bij de zeemagt zijn benoemd J. Bennebroek Evertsz. J. van Gorsel, 0. WillemstijnJ. F. de Hart en Z. J. van der Vegte. De met verlof hier te lande aanwezige le luitenant der infanterie van het leger in Nedeil. Indië C. J. II. Vohl is, wegens finale ongeschiktheid om de dienst daar te lande te gaan hervattenten gevolge van ligchaams- gebreken, door verwonding in dien strijd ontstaan, eervol ontslagen uit de militaire dienst. Door den minister van koloniën zijn de hh. W. de Jongh Dz.C. Leef- lang, M. Tigchelaar en T. Jen tink gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, om bij de dienst der staatsspoorwegen op Java Ie worden benoemdde eerste tot adjunct-ingenieur 2' kl.de tweede tol machiiist 3« kl. en de beide laatsten tot leerling-machinist. De jaardag der geboorte van 's konings dochtertje, prinses Wilhelmina, is heden voor de eerste maal in de residentie gevierd. De rijks-en stedelijke gebouwen waren met de nationale driekleur getooid, terwijl vele ingezetenen de vlaggen lieten wapperen. Ter eere van het prinsesje maakte het garni zoen parade, ditmaal niet met de koninklijke militaire kapel aan het hoofd, vermits dit muziekcorps het feest der verjaring heden docr eene maiinée op het Loo opluistert. Eene talrijke menigte woonde de parade bij. De uitslag van de gisteren alhier gehouden vrije verkiezing voor uog een lid van den gemeenteraad was dat gekozen is de heer W. A. Schroot, met 938 stemmen; terwijl op den heer W. A. Smit 772 stemmen werden uitgebragt. De jaarlijksche algemeene vergadering van het anti-dienstvervangings- bond werd heden alhier gehouden onder voorzitterschap van den generaal- majoor M. D. graal van Limburg Stirum. Even als vorige jaren leidde de president van het hoofdbestuur de werkzaamheden dezer zesde algemeene vergadering in met eene uitvoerige rede, welke aanving met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezige algevaardigdenleden en belangstellenden en met de mededeeling der afschaffiing van tien afdeelingen, die steun noch kracht aan den bond geven. Hieraan verbond de president eenige beschouwin gen omtrent de energie der besturen, die zich vaak bemocijen met zaken van administratie in stede van mede te werken lot bereiking van hel doel der vereeniging: afschaffing van de plaatsvervanging. Ook werd bezwaar gemaakt tegen elk plan om een bondsorgaan of tijdschrift te stichten, op grond dat de vereeniging zich niet mag begeven op hel hoogst gevaarlijk terrein der uitvoering, die haar als zoodanig volstrekt niet aangaat. Voorts trad de sprekerin eene breedvoerige nadere toelichting der voorgestelde wijziging der statuten. De president hield verder de vergadering bezig met beschouwingen over den politieken toestand, met hel doel om te doen uitkomen, dat door de ver kiezingen van Jutijj jl. de toestand voor de zaak der afschaffing weinig veranderde. Omtrent de gezindheid van de nieuwgekozen leden ten aanzien van de persoonlijke dienst, werd door den voorzitter gezegd, dat de heer Pompe van Meerdervoort te kennen had gegeven!, dat algemeene oefenpligt hem meer toelachte, dat de luitenant Fabius, lot wien generaal van Stirum zich persoonlijk wendde, een ontwijkend, schoon overigens niet onbevredi gend antwoord gaf, daar hij, hoewel het anti-revolutionair programma met opzigt tot de afschaffing vrijliet, niet wilde vooruitloopen op de beraad slagingen in de kamer, maar weldra van zijne denkwijze zon moeten blijken. Als bemoedigend begroette de president het verschijnsel, dat de generaals van Swieten, van der Heyden en Verspyck, drie sommiteiten van een leger, waarvan de rjjen door werving worden aangevuld, leden zijn geworden eener vereeniging. wier strekking het is voor onze krijgsmagt in Europa aan alle werving en aan alle vrijwilligheid ten al koop voor goed een einde le maken en bragt hij hulde aan deze mannen, die het werk der hervor ming onzer militaire instellingen op den grondslag van onvervreemdbareu dienslpligt voor allen met hun overwegend gezag zijn komen steunen. Wat den steun van de officieren der landmagt betrof, deelde de president mede, dat 18 Aug. jl. 600 officieren in werkelijke dienst als leden waren geboekt. Het verslag van het hoofdbestuur over het zesde jaar behelst een overzigt van de uitwendige geschiedenis van den bond en van hel beginsel der per soonlijke dienst; van de verrigtingen van het bestuur en de algemeene ver gadering; den toestand der plaatselijke afdeelinsenwier aantal thans be draagt 55, alsmede een verslag omtrent den staat der financiën, waaruit blijkt, dal het saldo over het zesde jaar bedraagt 317.40 Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden: Merkes van Gendt, van der Hoeven, van Limburg Stirum en N. Mac Leod, terwijl besloten werd voor de vacature Brunings, die zich niet verkiesbaar stelde, maar 1' secretaris bljjfl tot na de reorganisatie van hel hoofdbestuur, geen keuze uit te brengen, zijnde het hoofdbestuur gemagtigd om, onder nadere goedkeuring der vergaderingde noodige benoeming te doen. BELGIE. Zalurdag is op het kerkhof te Verviers het stoffelijk overschot van Vieuxlemps, die in Algerië overleden is. bijgezet. Begeleid door enkele autoriteiten en voorafgegaan door een muziekcorps, hetwelk een door hem gecomponeerden treurmarsch uitvoerde, werd het lijk van hel spoorweg station naar de Place du Martyr gedragen, waar de gemeenteraad en de bloedverwanten van den overleden kunstenaar het in ontvangst namen. Het plein was zwart van menschen. Door den burgemeester van Verviers, den heer Ortmans-Hauzeur, en den heer lladoux, directeur van liet conservatoire te Luik, werden redevoeringen gehouden, waarna eene vierstemmige cantate, onder leiding van den directeur der muziekschool te Verviers, werd uitge voerd. Vandaar begaf de stoel zich naar het kerkhof. De lijkwagen, ge trokken door zes paarden, werd begeleid door twee compagniën der bur gerwacht; uil bijna alle huizen woei de vlag halfstok, terwijl de gaslantaarns aangestoken en met rouwfloers omhuld waren. De lijkkist was onder een onnoemelijk aantal kransen en bloemen als bedolven. fcS e K ï- A K SP, LONDEN, 30 Augustus. De koningin heeft, bij het vernemen van de ongunstige wending, die de toestand van president Gaifield enkele dagen geleden nam, op nieuw een telegram aan de regering der Vereenigde Stalen gezonden, om daarover haar leedwezen uit te drukken; zij verzocht daarin, aan mevrouw Garfield haar innig medegevoel te betuigen. Op eene meeling van Ieren te Liverpool hield het parlementslid Healy eéne redevoering, waarin hij verklaarde, dal de thans aangenomen landwet een uitstekende maatregel zou geweest zijn 50 jaar geleden, maar hel nu

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2