LEID8CHE COD BAIT. 1881. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. ST ADS-BE RICHTEN. PATEWTBLABEM. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1°. 304. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken vier en vijf, over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie urenen wel van 29 Augustus tot en met den l8len September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leider, 27 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDEN, 31 Augustus. Ter viering van den eersten verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina wapperde heden van de openbare gebouwen en van eenige particuliere wo ningen de vaderlandsche vlag. Gisteren avond mogt de werkman, nadat de bloemen en planten door hem gekweekt gedurende drie dagen voor Leidens burgerij ter bezigtiging waren gesteldde hem toegekende belooning voor de vele moeite en inspan ning, die hij zich gedurende het afgeloopen jaar tot het aankweeken had getroost, uit de handen der commissie ontvangen. Voordat men echter tot die plegtigheid overging, werden eenige muziek stukken door de kapel der dd. schutterijonder directie van den heer C. G. Locher, in de groote zaal ten gehoore gebragt. Het was een aardig gezigt, al die werklieden tusschen het frissche groen en geurige bloemen gezeten en zich verheugende over het leest, dat ter hun ner eere was aangelegd. De burgemeester, die eenigen tijd na den aanvang het lokaal binnentrad, werd door fanfares van de muziek en luide welkomstkreten van alle aan wezigen ontvangen. Nadat het eerste muzikale gedeelte van het programma was afgeloopen werd er tot de bekrooning overgegaan, die met eene rede van den burge meester werd geopend, waarin hij ongeveer het volgende zeide: Dames en heeren, wij zijn thans met de tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman gekweekt tot een zeer gewigtig en voor velen uwer een vurig gewenscht oogenblik gekomen, namelijk het tijdstipwaarop de commissie zal overgaan tot het uitreiken van de toegekende prijzen. De tentoonstelling mogt gedurende drie dagen door een druk en talrijk bezoek vereerd worden, en allen is het opgevallen hoe de ingezonden planten de duidelijkste bewijzen droegen van de vele en moeitevolle zorgen daaraan besleed; maar desniettemin 'zullen de inzenders wel zoo verstandig zijn te begrijpen, dat niet allen bekroond konden worden, want welke zorg en welke inspanning men zich ook voor het kweeken der planten getroost, de een slaagt beter dan de ander. Wie dus dit jaar niet zoo gelukkig ge weest is een prijs te mogen ontvangen, hij late zich niet ontmoedigen, maar vinde voor een groot deel de belooning in het genoegen, dal hij in het kweeken zijner planten heeft mogen ondervinden. Behalve dat gevoel van zelfvoldoening moet er bij hem ook een gevoel van dankbaarheid be staan tegenover de commissie, want ieder die haar aan den arbeid heeft gezien, zal bjj ondervinding weten, welke moeite en inspanning zij zich voor de keurige inrigting dezer zaal heeft moeten getroosten. Thans zal ik niet langer het ongeduld van de bekroonden op de proef stellenmaar overgaan tot het uitreiken der prijzen aan de bekroonde inzenders, allen tevens dank zeggende voor hetgeen zij hebben bijgebragt tot genoegen van onze goede stad Leiden. Daverende toejuichingen volgden op deze woorden, als bewijs van instem ming met de woorden van den burgervader. I Thansbij het uitreiken der prijzenalle van huishoudelijken aard en zonder twijfel den beloonden regt aangenaamzooals wij op het van vreugde stralend gelaat konden lezen, waren wij in staat gade te slaan hoe diep de liefde voor de natuur bij den eenvoudigen werkman heeft wortel gescholen. Niet alleen volwassenen maar zelfs kinderen, die met moeite de hooge trap pen der tribune konden beklimmen, mogten uit de handen van den burge meester een prijs ontvangen, die hen zeker tot voortzetting van debloe- men-cultuur moet aansporen. Weldra was ook deze uitreiking afgeloopen, waarna de president der commissie, de heer N. Brouwer, nog even het woord nam, om allen, die het hunne tot het welslagen van deze tentoonstelling hadden bijgebragt, een hartelijk woord van dank te zeggen. In de eerste plaats gold dit den burgemeester, die zoo bereidwillig het eere-voorzitterschap op zich had ge- nomen, vervolgens werden ook de kommandanten der dd. schutterij en van het 4de regiment infanterie voor het afstaan der muziek, de afdeelingLeiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, de leden der jury enz. bedankt. Ten slotte herinnerde spreker alle aanwezigen, dat in September de Maan dag-avond lezingen weder een aanvang namen en spoorde hen aan hiervan een druk gebruik te maken. De muziek zette vervolgens het verdere gedeelte van het programma voort en allen hebben ongetwijfeld een aangenamen indruk van dit feest huis waarts medegenomen. Aan de firma M. Sperjer Zoonen alhier is op de tentoonstelling, die i in Crystal-Palace te Londen wordt gehouden, eene bronzen medaille toe- gekend voor de door haar ingezonden Hollandsche wol. De talrijke liefhebbers van goede muziek alhier zullen spoedig in staat gesteld worden een uitstekenden kunstenaar in hun midden te zien. De beroemde koninklijke Saksische kapelmeester en trompet-virtuoos, de heer Friedrich Wagner, uit Dresden, zal, met bijstand van den heer C.G.Locher en zijne kapel, aanstaanden Zaturdag een concert geven. Deze kunstenaar I heeft overalwaar hij zich heeft doen hoorende algemeene bewondering weggedragen en zijn talent is in de dagbladen van de plaatsen, waar I hij is opgetreden, ten zeerste geroemd. Wij kunnen derhalve onzen lezers niet genoeg aanbevelen dezen talentvollen musicus met een bezoek te vereeren. Het uit te voeren programma zal nader bekend gemaakt worden. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappenafkomstig van manschappen der landmagt in Nederl. Indië, waarvan het bedrag opgevraagd en ontvangen kan worden bij het ministerie van koloniën in Nederland; die nalatenschappen zullen echter niet eerder worden uitgekeerd, dan nadat van het Indisch bestuur opgave zal zijn verkregen omtrent het bedrag der daarop nader in Indië afbetaalde schulden, waarmede de aanvankelijk ge stelde som moet worden verminderd. Onder die nalatenschappen komen voor die van J. S. Karstens ad 7.95, J. L. Meijer ad/5.53 en N. Teljeur ad 17.56, welke personen te Leiden zijn geboren. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragtdat verzoeken om dispensatie van verbodsbepalingen be treffende het invoeren of doorvoeren van buiten 's lands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, onge- smolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klaauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, zonder onderscheid, gerigt moeten worden tot den commissaris des konings in de provincie waarin de belanghebbende woont. Op zoodanige telegrafisch tot den minister gerigte verzoeken kan niet worden beschikt. Bij de gisteren vermelde aanschrijving van den minister van oorlog aan de autoriteiten der landmagt, betreffende het misbruik, dat door mili tairen van hunne wapenen wordt gemaakt, wordt het volgende bepaald; 1°. Aan de manschappen, die zich schuldig maken aan dronkenschap of aan het plegen van ongeregeldheden en vechterijendie herhaaldelijk zonder vergunning uitblijven of uilgaan na gezetten tijd, of wier gedrag in het algemeen reden tot ontevredenheid geeft, wordt, behoudens de straf die hun daarvoor wordt opgelegd, voor een door de kommanderende officieren der corpsen en inrigtingen vast te stellen tijd, welke in geen geval korter dan 3 maanden mag zijn, het buiten dienst dragen van de sabel of de bajonet verboden. 2°. Ingeval het sub 1°. bedoelde verbod moet worden toegepast op een militair in een ander garnizoen dan waar de kommanderende officier ge vestigd is, wordt het voorloopig uitgevaardigd door den ter eerstbedoelde plaatse aanwezigen detachements-kommandant. Moet het worden toegepast op een militair, die zich buiten zijn garni zoen bevindt, dan wordt het verbod voorloopig uitgevaardigd door den plaatselijken of garnizoens-kommandant ter plaatse der overtreding. 3°. Is het doorgaand gedrag van een militair, op wien de bepaling, Isub 1». vermeld, is toegepast, bij afloop van den geslelden termijn zoodanig verbeterd, dat eene herhaling der vroegere overtredingen niet wordt ge-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1