BUITENLAN DSC HE BERIGTEN. Naar men verneemt zon werkelijk bij Z. M. den koning het plan bc staan tot het aanknopen van het landgoed den Oorsprong bij Oosterbeek. De koopsom zon op ƒ300,000 bepaald zijn. Z. M. heeft echter gisteren ook het landgoed Grunsfoort. bij Wageningen, bezigtigd, dat in den ouden tjjd eigendom was van de graven van Gelre. Naar men aan het li. D. meldt heeft Z. M. laastgenoemd landgoed aan gekocht, dat "Wilhelmina's oord" zal genoemd worden. -r Volgens de Zutph. Cour. loopt het gerucht, dat in hel kamp der ma noeuvrerende troepen door zes artilleristen op majoor van Dijk is geschoten. Twee der daders zouden in bewaring zijn genomen, bij wie nog scherpe patronen zijn gevonden. De majoor moet ongedeerd gebleven zijn. Het volgende verzoekschrift is dezer dagen door eene weduwe te H. in Gelderland aan Z. M. den koning gezonden: "Heer de Koning. Ik hoop dat gij dezen brief in den besten welstand zult ontvangen. Met dezen wil ik U eens vragen of gij mijn zoon die bij hetregiment Invanterie te legt voor een week of wat al is het maar voor 5 of 6 weken nou naar huis wil sturen. Daar is nou veul werk en- hjj kan nou zooveul verdienen in een goeije maand, dat we zuinigjes lang daarvan zullen eten. Den burgemeester heeft bet aan den ouwen meneister gevroogd en die heeft geschreven dat ik in October maar weer eens moet vrogen. Mijn goeie Koning in die tijd ga ik en mijn kinder dood van den honger, dus laat hem nou maar voor een korte tijd na huis komen. Hij is mjjn eenigste broodwinner mijn man is voor een paar jaar gestorven, ik heb nog wel 4 kinders t'huis maar die zijn onder de jaren en de polisic wol nie hebben dat ze werken, behalve het oudste meiske das 14 jaar maar die is blijnd van de pokken die zc gehad heeft. En mijn goeije Koning nou mot ik honger en gebrek lijden. Ik heb nog 5 centen in huis, die heb de kleine jongen van mergen gekregen om een perd vast te houden en zak nou bij dezen brief doen, voor een postzegeltje dat weet U wel, dat is U portret, als ik het gekocht heb, zal ik het aan mijn borst drukken, want mijn goeie Koning ik kan nie bedelen en ik durf het U wel te zeggen ik heb al honger gelejen. "Mijn zoon heeft me geschreven dat ie al afgeeikserseerd is en non zult gij mijn brave Koning wel zoo goed zijn en sturen hem, en als hij dan van de week t'huis komt, zal ik drie dagen de oranjevlag uit mijn hutje steken, de groete aan Uwe lieve Koningin en de kleine prinses ik schij uit met de pen maar niet met mijn hart. U dienaresse." Namens Z. M is deze brief aan de bij de zaak betrokken militaire auto riteit gezonden om advies. Te Groningen is gisteren de gedenkdag van het ontzet dier stad in 1672 naar gewoonte luisterrijk gevierd. Behalve de gebruikelijke harddra verij had er eene openbare uitvoering plaats door verschillende gymnastiek- vereenigingen uit de drie noordelijke provinciën. Door de herhaalde stormen der laatste dagen is het slik nabij Bath, waar eertijds het geïnundeerde dorp Rilland moet gelegen hebben, sterk afgescheurd, zoodat eenige voorwerpen van vóór de overstrooming zijn bovengekomen. Werklieden van den aannemer T. Volker hadden het ge luk op een kleinen afstand van ducdalf n". 5, waaraan zij werkzaam waren met laag watertusschen blootgekomen stukken aardewerk te vinden een overblijfsel van een mahoniehouten kistje, waarin 20 stuks prachtige goed geconserveerde gouden muntstukken, Fransche, Engelsche en Spaansche uit dc 16' eeuw; bovendien nog 150 stuks uit hetzelfde tijdvak met de beeldtenis van Carolus V. Uit Tilburg meldt men aan de IV. R. C.: Ofschoon de wet strenge straf bedreigt tegen het in omloop brengen van vreemde munt, en ofschoon dc arbeiders, die er mede betaald worden, 10 pCt. moeten verliezen om Belgische centen weder kwijt te worden, is er alhier eene firma, die zich niet ontziet het werkloon harer arbeiders voor een gedeelte met Belgische centen uit te betalen, waartoe zij zich eene kist vol van die vreemde munt heeft laten toezenden. 'sGKAVENHAGE30 Augustus Bjj kon. besluit van 26 Augustus jl. zijn, ingevolge art. 50 der wet op het hooger onderwijs, voor het tijdvak van 1 September 1881 tot en met 31 Augustus 1882, rjjksbeurzen verleend aan G. Winkler, student in de geneeskunde te Leiden; B. W. C. Weyn, student in de geneeskunde te Utrecht; S. Lijkles, student in de geneeskunde te Groningen; P. Versmee- ten, student in de letteren te Groningen; H. J. André Douwcs, student in de godgeleerdheid te Groningen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot paardenarts 3' kl.dc kweekeling hjj 's rijks veeartsenijschool J. van der Velde. De officier van administratie 1' UI. F. F. A. Frederiks, uit OostTndië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De zakkenroller van den persoon, die zich onlangs in het Bosch onder den blooten hemel op eene bank ter ruste had gelegd, en zijne twee mede- pligtigen zijn heden dcor de regtbank alhier, overeenkomstig het requi sitoir van het O. M., wegens dezen in vereeniging geplecgden diefstal tot 4 maanden celstraf veroordeeld. De attache der marine bij het Engelsche gezantschap alhier, de zee overste Rice, is .gisteren van zijn bezoek aan onze kustvcrdedigingswerken in het Hóle! des Indes alhier teruggekeerd. Eerstdaags zal het militaire Int der Britsche legatie de forten in de Utrechtsche linie bezigtigen. Door den kommandant der le divisie is bepaald, dat de groole ma noeuvres (manoeuvres in het vuur), door het garnizoen van 'sGravenhage te houden, en waarbij twee partijen tegenover elkander zullen optreden, of waarbij de vijand door seinvlaggen gemarqueerd wordt, plaats zullen heb ben op 9, 10 en 19 Sept. e. k. Het stoffelijk overschot van den algemeen betreurden jhr. H. C. A. Ver-Hnëll zal aanstaanden Donderdag, des voormiddags ten 11 ure, op de algemeene begraafplaats worden bijgezet en mitsdien rusten in de nabijheid van het duin, waaraan de ontslipenc zulk een bevallig uiterlijk wist te geven. EMGEI.ANlt. LONDEN, 29 Augustus. Op de Orkney-eilanden strandde verleden week een groote walviscb. Terstond toog een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen derwaarts met messen, hooivorken enz. en het dier was ten slotte zoodanig gewond, dat ieder het voor dood hield. Toen werden er touwen om geslagen en begon men met den opkomenden vloed de walvisch naar de haven te trek ken. Plotseling bleek hij echter weder levend te worden en zeewaarts le willen zwemmen, hetgeen hem ook gelukte, terwijl hij de booten en al die er in zalen zonder eenige moeite achter zich voort trok. Onder algemeen gegil en groote ontsteltenis slaagde men er echter nog tijdig in de touwen weder los te snijden, zoodat alles zonder ongelukken afliep; doch de walvisch was verdwenen. FRANKRIJK. In den ministerraad moet reeds de vraag overwogen zijnof het noo- dig is, dat na de verkiezingen een nieuw kabinet optreedt. Er bleek ver schil van gevoelen te hecrschcn, maar de meerderheid scheen althans eerst de herstemmingen te willen afwachten. In een eventueel kabinct-Gambetla zouden, zegt men, o. a. zitting nemen markies de Noailles, de Frcycinel en Challemel-Lacour. De kolonel der cavalerie Canard is tot gouverneur van Senegal be noemd, ter vervanging van den vice-admiraal de Lanneau, onlangs aan de gele koorts overleden. Dc heer Canard is bevelhebber der spahi's in Senegal geweest en heeft bijna vijftien jaar in die kolonie doorgebragl. In het Cirque d'hier heeft de heer Paul Bert eene conferentie gebon den ten voordeelc van de scholen en de bibliotheken in het 20' arrondis sement. De heer Gambetta, die bij zijne binnenkomst met leve de repu bliek! en leve Gambetta' begroet werd, nam den voorzitterslocl in. Tot inleiding van de rede des heeren Bert, hield de heer Gambetta een aan spraak, waarin hij verklaarde, dat er boven alle persoonlijke quaestiën ééne zaak stond, namelijk de vooruitgang der democratie. Nooit mag men nala ten deze le bevorderen, hoe groot de moeijelijkhedcndie overwonnen moeten worden, ook zijn. Wat de denker, de volkstribuun, de staatsman ook belove, er is slechts één streven, dat waarachtig is, en dat is de ont wikkeling van dat eerste voornaamste kapitaal, door de natuur den mensch geschonken: dc rede. Met behulp van dit voornaamste kapitaal kan men al de andere kapitalen overwinnen en bjj gevolg den socialen vrede op aarde, zonder geweld en zonder burgeroorlogtot stand brengenenkel en alleen door de overwinning des regts en der regtvaardigheid. De heer Revillon heeft aan de Figaro geschrevendal hij geene huur schuldig is gebleven, maar over den tjjd, waarvoor hij die had aangegaan, met den eigenaar van het gehuurd perceel geschil had. Dit is, zegt hjj, in der minne geschikt. Aan de Place-Bitche te Parjjs, waar de heer Morton, de nieuwe gezant van Noord-Amerika, een groot hótcl heeft gehuurd, is door den prefect van het Seine-departement een anderen naam gegevenzjj heet nu: "Place des Etals-Unis". Zeer onjuist echter is het beweren, dal deze naamsverandering is geschied ter eere van den gezant, liet plein kreeg een anderen naam, omdat het woord bitche (eigenlijk bitch, Engelsch) "leef" bctcekenl cn voor zekere moderne Noord-Amcrikaansche dames stuitend is. Door de Parijsche politie zjju twee gevaarlijke pick-pockets van Frau- schcn oorsprong, F. You en F. Peigne. beiden le Parijs wonende, gevat. Zij kwamen van Londen terug en zijn verdacht van hel helen der gestolen diamanten in de Rue des Fripiers te Brussel, ten nadeele van den heer Sturbelle. Een achtjarig jongentje, dat schreide en beefde, werd Vrijdag door eenige voorbijgangers op straat gevonden cn naar hel politic-bureau gebragt. Hier bekende hij door zijne moeder uit bedelen te zijn gezonden en niet naar huis te durven, omdat hij wegens het slechte weer te weinig geld gekregen had. Tevens bekende hij, dal de man, met wien zijne moeder leefde, hem telken male met een gloeijend ijzer brandde, als hij niet genoeg geld te huis bragt. liet knaapje toonde daarop zijne bloote armen, waarop diepe brandwonden zigtbaar waren. Een onderzoek is ingesteld. Eenigen tijd geleden verdween plotseling uit Parijs zekere D.kassier bij de spoorwegen van de Vendée. De vlugteling had 20000 fr. uit de kas genomen en was er mede op reis gegaan. Lang werd hij van alle kanten opgezocht, doch vruchteloos. Eerst had hij zich naar Algerië begeven, was van daar naar Frankrijk teruggekeerd en verteerde er het geheele bedrag van zijn diefstal in de badplaatsen. Dezer dagen te Parijs aankomende, werd hij aan het station aangehouden. Te Parijs zijn tien reusachtige krokodillen aangekomen, een geschenk van eene Fransche dame in Neder-Egypte aan den heer Paul Bert. De kro kodillen hebben de lengte van omstreeks 3% meter. Zij waren opgesloten in drie kisten, elk 4 meter lang en 2.80 meter breed, en voorzien van eene kuip met eene zekere hoeveelheid water. Alleen het vervoer van Toulon naar Parijs heeft 4000 fr. gekost. Men heeft den krokodillen sedert hun vertrek uit Egypte geen voedsel toegediend. Men heeft in de kuipen enkel wat waterplanten geworpen. Te Cahors, Gambetta's geboorteplaats, waar hij eenige weken voor de verkiezingen met zooveel geestdrift ontvangen werd, heeft de uitslag der verkiezingen niet aan zijne verwachting beantwoord. De beide gekozenen, Murat en de Valon, behooren lot de monarchale partij. Te Saint-Innocenl zijn Donderdag II., ten gevolge van het inslaan van den bliksem, zeven huizen afgebrand, waarbij drie vrouwen in de vlammen zjjn omgekomen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2