COURANT. LEIDSCHE NI". 203. 18S1. WOENSDAG 31 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter alge meenekennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n». 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1882 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiben, 39 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van L. II. II. Reuther, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek om varkensvoor de slachtbank bestemd, te bewaren in het pand in de Grulterspoort aan de Gedempte Voldersgracht, u*. 31; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de cotnmodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 54,n September aanst.'s voorroiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wélhouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. PATENTBLAOEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter keunis van belaughebbenden, dat de ingevulde patentbladeu voor de wijken vier en vyf, over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zjjndagelijks des uamiddags van één tol drie urenen wel van 29 Augustus tot en met den l!leB September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidiche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Augustus 1881. DE KANTER. BINNENLANDSC HE BERIGTE N. LEIDEN, 30 Augustus Heden middag heeft de commissie der tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman gekweekt alle liefdadige instellingen dezer stad, voor hare verpleegden, uitgenoodigd tot een bezoek, waarvan bijna allen gebruik hebben gemaakt. Het was een aardig schouwspel te zien hoe die oudjes, waarvan zelfs enkelen de vorige eeuw hadden mogen aan schouwen, zich verheugden in den aanblik van die talrijke bloemen en plan ten. Ook de jongens van de kweekschool hadden van deze vriendelijke uitnoodiging gebruik gemaakt en vertoefden een gemimen tijd in de keurig nette zaal, door den heer Witte zoo smaakvol gearrangeerd. Mogen velen nog menigmaal in de gelegenheid zijn de liefde, die de werkman voor de natuur koestert, van nabij gade te slaan. Blijkens een in de Staatscourant medegedeeld overzigt van het ver voer op de tramwegen in Nederland over het jaar 1880 zijn in dat jaar door de Leidsche tramway-maatschappij vervoerd 458.915 reizigers. De opbrengst was 40012.97%. Bij kon. besluit van 21 Junij jl. zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene Christelijke school te Katwijk aan den Rjjn. Door den minister van oorlog is aan de autoriteiten der landmagt eene aanschrijving gerigt, houdende uitbreiding der bevelen bij aanschrijving van 4 Oct. 1877 uitgevaardigd, ten doel hebbende het misbruik tegen te gaan, dat door militairen van hunne wapenen wordt gemaakt. Met den l"1 September a. s. treedt het Financieel Weekblad, onder redactie van d'. H. Hartogh Heys van Zoutevecn, zijn derden jaargang in. In de twee jaren, gedurende welke dit weekblad werd uitgegeven, heelt het zich een trouwen en vertrouwbaren gids betoond voor den eflectenhandc- laar en voor den houder van ellecten, den lezer steeds nnattwkenrig inlich- I tende omtrent al, wat in de financiële wereld voorvalt en in lezenswaardige hoofdartikels de toestanden besprekende en de kansen bcoordeelende. In de antwoorden, welke ih de rubriek Antwoorden en Toelichtingen op aan- vrageu omtrent fondsen gratis gegeven worden, was hét steeds bijzonder gelukkig. - Op grond van eeit en ander kunnen wij hel allen, die hun vermogen geheel of gedeeltelijk in effecten belegd hebben of daarin speculaties willen ondernemendringend aanbevelen. Men abonneert zich bij de administratie van het Financieel Weekblad te Groningen. De prijs is franco per post per kwartaal ƒ1,50. -- Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Neder- landsch-ludië door middel van het stoomschip Torrington, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 3 September a. s. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang ver zonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van .vertrek van het stoomschip uilerljjk 's avonds vóór 8 ure te Rotterdam aangekomen te zijn. Het stoomschip Prins Hendrik is op 27 Aug. van Batavia naar Am sterdam vertrokken. Van lien, die 65 jaren geleden deelnamen aan de tuchtiging van Al giers is, naar men nader verneemt, behalve de heer C. II. Riipchc, ook nog in leven jhr. P. Dainas van Citters, te Oostkapelle, die toenmaals diende als adelborst 2e kl. aan boord van het schip gekommaudeerd door den kapitein ter zee A. W. de Man. Blijkens het verslag van de algemeene vergadering van deelhebbers in de levensverzekering-maatschappij, opgerigt door hel Nederl onderwijzers genootschap, telde op 1 January 1881 genoemde maatschappij 940 contrac ten, en bedroeg het verzekerde bedrag ƒ1,461,925het premiecijler/37,500.05 en de verzekerde renté 7075. Het maatschappelijk kapitaal groeidé aan tot 392,248.34%het waarborgfonds tot 2214 43, het hulpfonds tot 53362.71 het zekerheidsfonds tot ƒ35030.02. In 5 jaren tijds waren de bezittingen der maatschappij vermeerderd met 184,000 en steeg de ge middelde verzekering per hoofd van ƒ1318 tot ƒ1608. Door de verdeeling van het batig saldo van 97425.53% krijgt het zekerheidsfonds eene ver-, sterking van ƒ29227.66 en klimt het daardoor tot ƒ64.267.68, terwijl het hulpfonds versterkt wordt met 25154.20% en daardoor aangroeit tot ƒ78516.92. Eene som van 33301.11d. i. 20 pCt. van de reservewaarde wordt als dividend uitgekeerd. Het aantal sterfgevallen bedroeg in het tijd vak 1876 tot uit. 1880 29, verzekerd voor een bedrag van ƒ51525. Uier van werd ƒ7678 uitgekeerd en de overige 33847 werden geconverteerd in /3490 Ijjfrente. Volgens het oordeel van den heer dr. P. van Geer, hoogleeraar té Leiden, die op verzoek der directie de berekeningen naging, mogl de maatschappij niet slechts solide, maar zelfs overSolide heden. Blijkens eene nadere mededeeling der directie telde op 15 Augustus II. de maatschappij 994 contracten, verzekerd vöor een bedrag vahr 1,577,229 tegen 40654.62 jaarlijksche premie. De heer Dan. de Lange heeft het plan opgeval öffi in den loop der volgende maand eene reeks uil voeringenonder zijne leiding, te doen plaats hebben, waarop uitsluitend compositiën van oude meesters zullen worden ten gehoore gebragt, eu wel voornamelijk van beroemde kunstenaars uit de Nederlandsche school. Deze uitvoeringen zullen vermoedelijk, behalve te Amsterdam, plaats hebben te Haarlem, Leiden, 'sHage, Rotterdam, Utrecht, enz. Ten einde ze uit het oogpunt der kunst zoo belangrijk mogelijk te makenheeft dc heer de Lange zich van de medewerking van bekende talenten weten te verzekeren. Onder anderen worden genoemd mej. Wil- helmina Gips. uit Dordrecht; mej. Timmers, gewezen kweekelnage van Z. M. den koning; mej. K. Gripekoven, uit Leiden; mej. Chr. Veltmanuit Amster dam. Voorts de heeren Robert von Bruck, leerling van Carl Schneider, thans als lyrisch tenor verbonden aan de opera te Dusseldorf; de bëer Joh. M. Messchaert, van Hoorn, insgelijks leerling van de hh. Schneider en Stockhausen in het Mnnchener conservatorium, enz., enz. Een vcrwersknccht te Vlaardingen kwam Zaturdag avond zijn voor- maligen hospes L te Delfshaven eens opzoeken en mis e den volgenden ochtend z(jn horloge, waarvan hij aangifte deed bij de politie. Het bleek, dat dc gastheer het verkocht had aan een uitdrager te Rotterdam. L. is naar dc gevangenis overgebragt. Te Houten heeft men gisteren nacht bij den notaris, den heer v. B., ingebroken en onderscheidene zilveren voorwerpen ges'olen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1