PER TELEGRAAF. Hes ochtends ten 10% ure zal de stoet aan het station van den Noorder spoorweg gevormd worden en zich ten 11 ure, langs den boulevard van den zoölogischen tuin, de »Rue royale" en de //Rue de la loi" naar het museum Wiertz begeven, waar Conscience woont. In den tuin van het museum zal een koor van Miry gezongen worden door mannen- en kinder stemmen. De heer Stroobant, een der voorzitters van het cenlraal-comité, zal het woord voeren en de kransen en ruikers, voor den held van het feest bestemd, in ontvangst nemen. De stoet zal daarna, met Conscience in zijn midden, zich naar de beurs begeven, waar het eigenlijke feest zal plaats hebben. Het uit te voeren programma behelst: eene orchest-ouverture van YVaelpul: een lied van Willem Demol, voorgedragen door den heer Blauwaert; feestrede van prof. van Driessche; aanbieding van het geschenk, vervaardigd door Lambert van Rijswijck, van de herinnerings-medaille, ge graveerd door Leopold Wiener, van het lilhographisch portret, geleekend door) (Florimond van Loo, van het album der Nederlanders en van andere geschenken; een mannenkoor van Gevaert; een solozang van Benoit, voor te dragen door mevrouw de Give, en eindelijk een koor van Tinei met begeleiding van orchest. Des avonds wordt door den gemeenteraad in het stadhuis aan Conscience en zijne vrienden een feest aangeboden. ENGELAND, LONDEN, 26 Augustus. De koningin heeft dr. W. Mac Carnac, als erkenning van zijne ver diensten bjj het tot stand komen van het jongste internationaal medisch congres, de ridder-waardigheid verleend. In Ierland is het op verschillende plaatsen nog verre van rustig. Eenige pachters in het graafschap Clare, die besloten hadden in het geheel geene pacht te betalen, gingen, aangevoerd door het hoofd van de op hunne woonplaats gevestigde afdeeling de Land-League, het huis van den landheer bestormen, hetwelk eene belegering van ettelijke uren te doorstaan had en niet dan met moeite ontzei werd. Op vele hoeven in dat district staan de veldvruchten te verrotten, omdat niemand die durlt inhalen. Aan een rijtuigverhuurder, die van tijd tot tijd paarden aan de politie verstrekte, zjjn al zijne paarden ontnomen en de omnibus, dien hij rijden liet, kan geene dienst doen. Een winkelier is //geboycott", omdat hij de passagiers van dien omnibus, die voor zijne deur wegreed, plagt in te schrijven. Te Elphin is een huis verbrand van een man, die eene 'geboycotte" pachthoeve betrokken had. Te Blackwaternabij Limerick had dezer dagen eene vreemde vertooning plaats. Een aantal heeren uit den omtrek waren bezig zclven opeenegroote pachthoeve den oogst in te halen. Zij hadden zich daartoe aangeboden nadat de hoeve //geboycott" was en diensvolgens geen arbeider aan den oogst eer.e hand wilde slaan. De Apachen-Indianen in Arizona doen weder van zich spreken. Zij moeten 25 kolonisten hebben omgebragt en hebben ettelijke schermutselingen gehad met de aanzienlijke tegen hen uitgezonden troepenmagt. Bij eene daarvanden 19deD dezer gehoudensneuvelden vijf soldaten en werden zeven gewond. FRANKRIJK. De commissiedie de geldigheid moest onderzoeken van de verkiezing van Gambetla in het 2dc kiesdistrict van Belleville, heeft beslist, dat hij aldaar geene voldoende meerderheid heeft verkregen. Zij heeft bevondendat er 9906 stemmen waren uitgebragt, waarvan de volstrekte meerderheid is 4954, terwijl Gambelta slechts 4900 geldige stemmen op zich vereenigde. Nog vóór dat de uitslag van liet onderzoek der commissie bekend was, had Gambetta echter het mandaat van het eerste district aangenomen, en in het tweede district bij eene eventuele herstemming zich teruggetrokken. De brief van Gambetla aan de kiezers, waarin hij kennis geeft van zijn besluit, was van den volgenden inhoud: Voor de verkiezing van 21 dezer heb ik het als pligt beschouwd, geen onderscheid te maken tusscheu de beide districten van Belleville. Ik wilde het oordeel over mijne staatkunde zon der omwegen onderwerpen aan alle kiezers van het twintigste arrondisse ment, met uitsluiting van elk ander district in het land. Dat oordeel is uitgesproken en de meerderheid van het arrondissement heeft mijne staat kunde goedgekeurd. Bij volstrekte meerderheid gekozen in het eerste district van Belleville, verneem ik heden ochtend, dat ik in het tweede district slechts de betrekkelijke meerderheid gekregen heb. Mijn besluit is genomen. Ik weet nuwat ik wilde weten. Thans komt het mij onnut voor en van weinig eerbied getuigende voor het algemeen stemregt (waarvan men nooit een spel moet maken), indien ik op nieuw eene verkiezingsdemonstratie uitlokte zonder eenig practisch doeldaar ik toch in eenige weken eene keus zou moeten doen tusschen beide districten. Ik acht het waardiger die keus nu reeds bekend te maken. Ik ben en ik blijf afgevaardigde van het eerste district van het twintigste arrondissement, de afgevaardigde van Belleville. Dat is genoeg. Die verkiezing, ten spijt van het lage en gewelddadige der pogingen van alle tegen ons vereenigde vijanden, is beslissend. Zij bewijst, dat er in het hartstogtelijkste. het ontvlambaarste gedeelte van Parijs, naast eene minderheid, helaas, al te ligt afdwalend, steeds eene meerderheid van vastberadene republikeinen blijft, trouw aan de gezonde staatkundige idee. Het bewijs is hier geleverd, evenals in het overige Frank rijk, en de toelichtingen van eene verbitterde dagbladpers, het woedende geschreeuw der volksmennersdie uit den tijd geraakte spotternij van de overwonnen reactie kunnen het karakter en de beteekenis er van niet ver zwakken. De hervormingsgezinde, standvastige, verstandige, eerlijke, stel selmatige en krachtige staatkunde, die wij gezamenlijk beoogen, zal nooit overgeleverd zijn aan de willekenr van schaamtelooze coalitiën. In de Frangais leest men: Gambelta schijnt zich de nederlaag van Le'on Renault sterk te hebben aangetrokken. Om de ondankbare behande ling der kiezers van Corbeil tegenover Renault weder goed te maken, heeft men er over gedacht, om Renault de candidatuur aan te bieden in de afdee ling van het dubbele district Constantine, die door de verkiezing in beide van den heer Thomson, redacteur van de Rép. frang., openvalt. Op de kermis te Levallois Perrel staat een groot circus, van de fami lie Lambert. Verleden jaar verloor deze een ander circus door brand. Nu gebeurde het dezer dagen bij eene voorstelling, dat er een begin van brand ontstond. De directeur, aan den brand denkende, welke hem in hel vorige jaar geruïneerd had, en het brandgeroep der menigte hoorende, werd plot seling doodsbleek, begon te beven en stortte dood neder. 43 gevangene Arabieren, volgelingen van Bou Amema, zijn te Marseille aangekomen en onder goed geleide naar de gevangenis gebragt. In Senegambië neemt de gele koorts verschrikkelijk toe, zoodal de Fransche kolonie er zeer door geteisterd wordt eu er groote verslagenheid heerscht. De Europeanen vlugten zooveel zij kunnen naar Saint-Louis. De minister van marine en koloniën heeft drie officieren van gezondheid der waarts gezonden boven het gewone getal. DIITSCHLAND. Donderdag 18 Aug. hebben de bewoners van verscheidene huizen in de Belle Alliancestraat te Berlijn, tusschen 3 en 4 uur des namiddags, zeer duidelijk eene aardschudding waargenomen. Vooral waren de schommelingen sterk in de huizen n°. 61 en n°. 29, aan het bovengedeelte der genoemde straat, in de nabijheid van den Kreusberg. De stad Neurenberg is door een zwaren hagelslag geteisterd. Er vielen hagelsleenen ter grootte van duiveneijeren en ook stukken ijs. In Saksen en in Pruissisch Silezië heeft een hevig on weder gewoed, waarbij storm en hagel veel vernieling hebben aangerigt. Te Ohlau is bij de werking eener hoos bijna geen tuin onbeschadigd gebleven. De toren met het koepeldak van de eene kerk is letterlijk weggeslagen de toren spits der andere kerk is krom gebogen: die van den raadhuisloren hangt over: de prachtige eiken en andere hoornen in het stadspark liggen omver. Te Mohorn is een gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, door den bliksem doodgeslagen. Gok een deel van Zwitserland heeft door on- weder en hagel veel geleden. RUSLAND. Bij gelegenheid van het groote regtsgeding tegen de moordenaars van keizer Alexander II verklaarde een der beschuldigden, Kibaltschitsch ge naamd, de bommen, welke tot den moord hadden gediend, geheel alleen te hebben vervaardigd naar een nieuw door hem uitgevonden stelsel. Later sprak hij zijne eerste verklaring tegen en gewaagde van twee medehelpers enz. Uit een later ingesteld onderzoek is thans geblekendat de gevangen genomen zeeofficier SuchanofT, die gelijk men -weet voor nihilistische doel einden eene aanzienlijke hoeveelheid dynamiet uit de magazijnen der kroon heeft ontvreemd, de eigenlijke uitvinder en vervaardiger der helsche werk tuigen is en Kibaltschitsch hem daarbij slechts geholpen heeft. Naar men uit St. Petersburg meldt loopt aldaar het gerucht, dat men zich daar op het oogenblik in de hofkringen weder erg ongerust maakt over een nieuwen aanslag der anarchisten. Er schijnen redenen te bestaan, die doen vreezen, minder voor een aanslag op den Czaar, dan wel voor een aanslag op zijne kinderen. De maatregelen, in den jongsten tijd tegen de pers genomen, hebben eenige Russische schrijvers van naamwelke tot de hoogste maatschappe lijke kringen van Rusland behooren, doen besluiten te Genève een weekblad uit te geven. Het blad wordt in het Russisch geschreven en draagt den naam van «het Vrije Woord". De bedoeling der ondernemers is niet om de revolutie of de reactie te dienen, zij willen alleen de strenge wetten, welke de uiting van het vrije woord in Rusland beletten, ont wijken. LONDEN. 26 Augustus. Eene depêche van den onderkoning van Indië meldtdat volgens ontvangen mededeelingen het aantal troepen van Ayoub Khan belangrijk verminderd is en zijn 8 regimenten slechts 400 man elk tellen, onder welke nog de troepen van Kabul, die zeer ontevreden zijn. Ayoub heeft op nieuw geweren, tenten en proviand naar Herat gezonden. WEENEN, 26 Augustus. Onder dagteekening van heden verneemt de Polit. Corr. uit Athene, dat de Turksche troepen bij de ontruiming der derde zone het dorp Kaiza in brand gestoken hebben. De Grieksche ge delegeerde protesteerde onmiddellijk tegen deze barbaarsche handeling bij de internationale commissie, welke van den Turkschen bevelhebber een streng onderzoek en bestraffing der schuldigen eischte. Konduriotis werd door zijne regering aangeschreven, om in overleg met de vertegenwoordigers der mogendheden stappen bij de Porte te doenopdat deze maatregelen neme om de herhaling van dergelijke voorvallen te voorkomen. WASHINGTON, 26 Augustus. Het officiëel bulletin van heden ochtend 8 uur 30 min. zegt, dat de slaap van den president zeer onrustig is geweest en er herhaaldelijk oogenblikken van jjlen waren, maar dat deze symptomen tegen den ochtend weggebleven zijn. De pols 108, temperatuur 99TVadem haling 17. 1% uur namiddag. Dr. Bliss acht den toestand van president Garfield zeer gevaarlijk en zorgwekkend, maar nog niet gansch hopeloos. Den lijder worden inspuitingen van alcoholische prikkelingsmiddelen toegediend. 4 uur namiddag. Dr. Reyburn vreest niet dat de president dadelijk ster ven zalmaar niets doet op verbetering van den toestand hopen. Volgens particuliere berigtcn verzwakt de lijder al meer en meer. 6% uur 's avonds. Geen verandering sedert het laatst uitgegeven bulletin. Garfield slikt nog steeds vloeibaar voedsel en vraagt het zelfs. Met de in spuitingen wordt voortgegaan. Pols 116. Temperatuur 99.99. Ademhaling 18. De verslagenheid in de stad is algemeen. De dagbladen zeggen dat er geen hoop meer is. ST. PETERSBURG 27 Augustus. De Staatscourant bevat eene keizerlijke ukaze aan den senaat, volgens welke de betrekking van stedelijk hoold te St. Petersburg wordt opgeheven en overgedragen ten deele op den directeur van politie en ten deele op den gouverneur. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6