BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag <!l9 Augustus ó88diF°. Wsf. Te Venlo is een wisselwachter bij het rangeren tnsschen de buffers geraakt en op de plaats doodgebleven. Uit Maastricht meldt men aan de /V. R. C.dat een paar weken na den moord te Smeermaas zich het gerucht, verspreidde van eenen nieuwen moord, gepleegd in een dorp nabij Luik, en waarvan de dader zekere Ledieu zou zijndie te Maastricht als glasblazer was werkzaam geweest. De bijzonderheden, die men er van verhaalde, waren de volgende: Ledieu had eene vrouw en vijf kinderen, doch had zijn gezin verlaten en stond met een meisje in betrekking, dat met hem mede naar Maastricht was ge komen, om de noodige papieren te halen, ten einde met hem te huwen, llier echter vernam zij, dat Ledieu reeds getrouwd was, en het gevolg was, dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben. Nadat zij ten harent was teruggekeerdzou zij toen door Ledieu vermoord zijn geworden. Daarop verdween de moordenaar, zonder dat hel de politie mogt gelukken zijn spoor te ontdekken. De Suriname van 29 Julij verneemt van eene bevoegde zijde, dat de gele koorts in Demerary eer toe- dan afneemt, lleeds hadden zich ge vallen met doodelijken afloop voorgedaan. Feestelijke bijeenkomst van Oud-jagers van de Leidsche hoogescliool, te Leiden. In onze courant van Zaturdag 13 Aug. maakten wjj met een enkel woord gewag van de bijeenkomst van oud-jagers der Leidsche hoogeschool, ter herdenking van den b0<n verjaardag van hunnen intogt in Leuven; wjj zjjn thans uit goede bron in staat gesteld, eenige nadere bijzonderheden omtrent die feestelijke bijeenkomst, die geheel van huishoudelijken aard was, met vermijding van alle openlijk vertoon, mede te deelen, en vleijen ons daar door aan onze belangstellende lezers genoegen te geven. Van de in 1875 benoemde commissie van zes leden was één reeds spoe dig door den dood weggerukt, zagen twee andere zich door de gevolgen eener ernstige ongesteldheideen vierde door verschillende omstandigheden verhinderd de hun opgedragen betrekking waar te nemen. De twee overgebleven leden, J. F. C. Kronenberg en C. Leemans, bleven dien tengevolge alleen belast met de zorg voor de aan de commissie opgedragen taak, en zouden ook hunnerzijds geaarzeld hebben die verantwoorde lijkheid te dragen, indien niet het lid eener vroegere commissie, de oud jager P. I. de Fremery, aan hun dringend verlangen gehoor gegeven, zich met hen vereenigd en er in toegestemd had zich als voorzitter met de leiding der werkzaamheden te belasten. Op den avond van den 12'" Augustus had het drietal der commissie zich naar het bjj het station gelegen Zomerzorg begevenom aldaar, tol 10 uren, de met de treinen aankomende oud-jagers in te wachten. Op den volgenden dag, 13 Augustus, hielden de opgekomen jagers te één uur eene vergadering in het hótel "du Lion d'or", van den heer Smul ders. Daarin bragt het commissie-lid Leemans rapport uit van hetgeen door hemsedert 1875 en in den laatsten tijd ook in verbinding met zijne twee medeleden was vcrrigt, en werden verschillende belangen van het corps, ook met het oog op de toekomst, besproken, en schikkingen beraamd. Daarbij ook een tweetal jagers en hunne plaatsvervangers benoemd, die, daar eene geregelde zamenkomst om de vijf jaren niet meer zou kunnen plaats hebben, jaarlijks op den 13den Augustus zich beschikbaar zouden stel len, om met de belanghebbenden zich te Leiden aan eenen eenvoudigen disch te vereenigen, en in het algemeen de belangen van het corps te behartigen en waar het verlangd werd of noodig bleek van inlichtingen te dienen. Die vergadering, en des namiddags te vijf uren het feestmaal, in het zelfde hotel van den heer Smulderswerd bijgewoond door de volgende leden: G. A. N. Allebé (Amsterdam), F. W. A. Beelaerts van Blokland ('sGravenhage), M. J. Schuurbeque Boeije (Zierikzee), K. Boon (Hoorn), K. J. C. Slakman Bosse (Helderl, 0. W. Stavenisse de Brauw ('s Gravenhage), W. C. de Crane (Zierikzee), B. H. Everts (Arnhem), P. I. de Fremery (Leiden), P. G. C. von Geusau (Huize Breust bij Eysden), A. van der Goes van Naters (Delft). P. W. Alstorphius Grevelink (Ellecom), J. A. van Hamel ('s Gravenhage), A. C. Hanegraaff (Rotterdam), J. P. Hasebroek (Amsterdam), F. W. A. van Knobelsdorff (huize de Gelder bij Wijhe), J. F. C. Kronenberg (Arnhem), H. F. Lantsheer (OostkapelleWalcheren), C. Leemans (Leiden), L. P. Mouton ('sGravenhage), H. L. Oort ('sGravenhage), C. A. Poortman (Schiedam), J. W. Sluiter (Baarn), J. J. Sluiter (Voorschoten), C. Swalue (Zantvoort), H. P. J. Tollens (Haarlem), A. Verwey Sz. (Rotterdam), C. van der Vlies (Hazerswoude), B. W. Wttewaall (Utrecht), G. P. Wjjnmalen (IJzendijke). De oud-jagers W. A. Enschedé (Groningen), G. Everts P.Pz. (Arnhem) en A. J. üuymaer van Twist (huize Nieuw-Rande te Diepenveen), die zich ook tot deelneming hadden verbondenwarende eerste door het plotseling overlijden van zijnen zoon, de laatste door ongesteldheid, en de oud-jager G. Everts door onverwacht opgekomen beletselen, verhinderd de reis naar Leiden te ondernemen. De feestdisch getuigde van de aangename stemming van de aanwezigen en beantwoordde in alle opzigten aan de verwachtingendie men van een met zorg ontworpen plan bij den heer Smulders mag koesteren. Het smaakvol versierde menu onderscheidde zich ook door een schetsje van het gevecht bij Bautersem op den 12deD Augustus 1831met den generaal Meijer op zijn ros en de in zijne nabijheid tiraillerende Leidsche jagers. In het midden der zaal prijkte eene smaakvol zamengestelde tropee, met het vaandel van het laatste en dat van een vroeger studenten-jagercorps, ook eene met eikenloof omringde banier met de namen der voornaamste plaatsen jn Belgiëwaar het studentencorps gestreden had; alles tegen vaandels met de vaderlandsche en de oranjekleuren uitkomende, en met keurige planten en bloemen op den voorgrond tot een uitstekend fraai geheel ver eenigd. Op den disch prijkten de drie standbeeldjes van Willem II, en de prachtige zilveren beker door Z. M. den koning aan het jagercorps geschon ken. Uit dien beker werd de eerste der drie officiële dronken door den voorzitter aan Z. M. den koning, de tweede door het commissielid Leemans aan het vaderland, de derde door het commissielid Kronenberg aan de universiteit gewijd. Waarop aan elk der aanwezigen, en niet zonder uitmuntend gevolg, de gelegenheid aangeboden werd om den beker te aan vaarden en zjjn gemoed, bij het instellen van eenen dronk naar zijne keuze, in hartelijke toespraak te ontlasten. Gedurende den maaltijd meldde zich een der weinige in Leiden in de vacantie aanwezig gebleven studenten bjj de commissie aan, met den wensch om met zijne medestudenten aan de vergaderde oud-jagers eene ovatie te brengen. Dat vereerend aanbod werd zeer hoog gewaardeerd en dankbaar erkend, maar kon niet worden aangenomen, als in strijd met het besluit, dat de bijeenkomst geheel huiselijkbuiten eenig openlijk vertoon en wer king naar buitenmoest blijven. Ook een ander bezwaar bestond in de be leefde afwijzing van een aanboddoor het bestuur van de vereenigde sectiën van het Metalen Kruis reeds vroeger aan de commissie gedaan, om de oud jagers bij hunne aankomst aan het station te ontvangen en bjj den intogt in Leiden met hunne banier te begeleiden. Het feestmaal werd tegen ruim half negen gesloten, waarop de feeslge- nooten zich naar den lusthof Zomerzorg begaven, en daar, onder het genot van een kop koffij met toebehoorennog lot tegen tien uren toefdentotdat de meesten hunner de terugreis naar hunne woonplaatsen ondernamen, en menig //vaarwel", bjj velen ook met het "tot wederzien" verbonden, door hartelijken handdruk bezegeld werd. Van de volgende oud-jagers was het berigt ingekomen, dat zjj door ver schillende redenen, velen ook door eigen ongesteldheid of ziekte der hunnen verhinderd waren aan de feesteljjke bijeenkomst deel te nemen: J. Ph. Boddaert ('s Gravenhage), J. C. G. Boot (Amsterdam), A. Brummelkamp (Kampen)H. Chabot (IJsselmonde)C. van der Lek de Clercq (Zierikzee) R. L. D. de Fielliettaz Goethart (Apeldoorn)N. de Gijselaar ('s Gravenhage) J. F. van Hengel (Hilversum)W. P. Hubert (Zwolle)C. L. B. Jonquière (Utrecht), L. J. van Rhijn (Doetinchem)J. H. van Rossem (Muiderberg), A. M. de Rouville ('sGravenhage)J. F. Sehnuren (Rotterdam), D. Uylten- boogaert (Utrecht), W. R. Veder (Amersfoort), S. van Velzen (Kampen), C. 0. Voget (Stapelmoor in Oost-Friesland), C. van Vollenhoven (Moordrecht) E. de Wendt (Leeuwarden). Van de overige vjjftien oud-jagers was, ook op herhaalde toezending der uitnoodigingsbrieven, geen antwoord ingekomen: B. H. Bommezjjn (Leiderdorp), A. A. Deenik (Beek bij Nijmegen), C. J. Collot d'Escury (Breda), H. J. Goetzee (Medemblik), L. F. van Grasstek (Amsterdam), H. Z. A. Gutteling (Oude Tonge), A. van Heeckeren van de Wiersse (Zutphen), A. J. B. lm- minck (te D. L. van Marie (Doetinchem), P. Paulus (Zierikzee), C. J. van Riemsdjjk (Hardenberg), T. M. Roest van Limburg (Florence), N. Rojer (Bonaire, Paramaribo H. Schlegel (Leiden), W. A. Wilbrenninck (Warnsveld). 's GRAVENHAGE 27 Augustus. Door Z. M. is aan den heer D. Oyens, kunstschilder te Brussel, verlof verleend tot hel aannemen van het ridderkruis der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken. De officier van administratie 2' kl. F. W. Sprenger, dienende aan boord van de instructiebrik Zeehondwordt met 31 Aug. op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van administratie 3e kl. F. Lensing, en met 11 Sept. geplaatst aan boord van het schroelstoomschip Marnix ter vervanging van den officier van administratie 3« kl. J. C. Reyn, die op non-activiteit wordt gesteld. De officier van administratie 2" kl. A. de Leef, uit Oost-lndië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer J. Bom J'. gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden bestemd ter vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk ge neeskundige daar te lande. Z. M. de koning heeft aan den kolonel baron van Hardenbroek van Bergambacht, HD. adjudant in buitengewoone dienst, kommandanl der schutterij van Gravenhage, opgedragen, om aan het 1° bataillon rustende schutterij in Zuidholland, onder de bevelen van den majoor mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque, op militaire wijze den 7,n September a. s. een vaandel uit te reiken. Genoemd bataillon is geheel voor rekening van den majoor de Constant Rebecque gekleed en oefent zich vrijwillig in den wapenhandel, maar vooral in het schieten. In den Zoölogisch-Bolanischen Tuin is heden de tentoonstelling van pluim gedierte geopend. De catalogus wjjst een getal van 638 inzendingen aan, een getal, grooter dan ooit te voren. De tentoonstelling wordt op een stuk grond achter in den tuin gehouden. Tusschen twee rijen vlaggen vindt men den weg naar het terrein der tentoonstelling, van waar een oorverdoovend concert der te bezigtigen dieren den bezoeker tegenklinkt. Aan den heer G. S. van der Spruyt, te Leiden, is een prijs toegekend voor jonge geelbek- eenden. Aan hel einde van den eersten dag van den cricket-wedstrijd in de Maliebaan alhier hadden de Engelsche deelnemers 95 punten behaald tegen 14 door de Nederlandsche spelers. Hel concours werd heden voortgezet. De einduitslag van dezen wedstrijd is geweest, dat de Engelschen in beide dagen 107 punten maakten tegen 47 door de Nederlanders. BUI TKNLAN DSCH E BE RIGTEN. BELGIE. Het programma der feesten ter cere van Conscience is thans vastge steld. Zjj zullen te Brussel plaats hebben den 18de0 of den 25"eD September.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5