LE1D8CHE) Oil RAMT» W. 201. 1881. MAANDAG 29 AUGUSTUS. ST A DS-BE RICHTEN. PATENTBLAOEN. BINNENLANDSCHE BERIGTE N. I# J.IJl f /»i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1..60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentifn is van 1—4 regel» 1.— iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 17 der verordening van den 28,leD October 1880 houdende reglement voor eene Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. (Ge meenteblad n°. 1 van 1881); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admlssle- examen voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes zal plaats hebben op Donderdag 1 September 1881 en volgende dagen en de herexamens op Maandag 5 September a. s.telkens aanvangende des morgens te negen uren, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest, N*. 35 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester én Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 27 Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTERHoofd van het bestuur der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en V, over het dienstjaar 1881/82, bjj het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één lot drie uren, en wel van 29 Augustus tot en met den l!,e» Sepiember e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leid.che Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDEN, 27 Augustus. Naar wjj vernemen is het bestuur van den schouwburg er in geslaagd met hel Ned. tooneel voor het geven van voorstellingen gedurende het a. s. speelsaizoen eeue overeenkomst te sluiten, volgens welke de Rotterdamsche afdeeling van het Ned. tooneel alhier zal optreden, en beslaat er ook uit- zigt, dat de Amsterdamsche afdeeling eenige voorstellingen zal komen gevende lijsten voor abonuementen zullen eerstdaags worden aangeboden. De heer van Uamme heeft de toezegging gedaan, om minstens vier voor stellingen met het Fransche opera-gezelschap uit 's Hage te komen geven. Ook tracht het bestuur met de Duilsche opera uit Rotterdam en andere directiën overeenkomsten, ook voor de Zondagen, te sluiten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 46 tot 70 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. Men meldt ons nader uil Leiderdorp: In de zitting van den gemeente raad van Leiderdorp van 5 Aug. II. werd door de meerderheid gestemd tot toelating van den heer P. de Graaf, wiens stukken overigens in orde waren. Daar de heer P. de Graaf is de halve broeder van de vrouw van het raads lid J. Buys Jr.meende de burgemeester, dat hier een graad van bloedver wantschap of zwagerschap bestond, verboden bij art. 21 der gemeentewei. Hij kwam dus tegen dit besluit in protest bij bh. gedep. stalen. De meerderheid van den raad was van gevoelen, dat hier de4jc graad van zwagerschap bestond, omdat men moest opklimmen lol den getneenschappe- Ijjken stamvader van beiden, zooals men uit art. 349 Burg. Wetb. meende te moeten afleiden, daar de grootvader van P. de Graaf tevens grootvader was van M3. de Graaf, eclitgenoote van hel raadslid J. Buys Jr. Gedeputeerde staten hebben beslist, dat de zienswijze van den burgemeester volkomen juist was, omdat in de artt. 345 en 349 B. W. de gebezigde uit drukking van stamvader niet te kennen geeft, dat bloedverwantschap alleen ontslaat door den man, maar het wezen van bloedverwantschap het duide lijk maakt, dat de mannelijke benaming hier in het algemeen gekozen is; bedoelende dus gemeene stamvader de persoon van wien men gezamenlijk afstamt; dat P. de Graal en Marl3 de Graaf, echtgenoote van J. Buys Jr. afstammen van eene en dezelfde moeder (die nog leeft), en dat volgens art. 349 B. W. broeders dus ook broeders en zusters elkander in den tweeden graad van bloedverwantschap bestaan en de wet daaromtrent ten aanzien van halve broeders of zusters geen onderscheid maakt, dat derhalve de echtgenoot van Marl3, de Graaf en J Buys Jr. staal in denzelfden graad van zwagerschap lot Pr. de Graaf als genoemde Mart3, de Graaf in graad van bloedverwantschap staat tot haren halven broeder Pr. de Graaf en mits dien in den tweeden graad, ten gevolge waarvan het raadsbesluit tot toela ting van P. de Graaf werd vernietigd. De raad heeft met algemeeue stemmen besloten, omtrent deze uitspraak, in geen hooger beroep (bij den koning) te komen. Men schrijft ons: De vrees dat hel gemaaide koren door de aanhou dende nattigheid nog meer zou gaan kiemen, zooals overal is waargenomen, deed menigeu boer besluiten om het tusscheu de buijen door van het veld te halen en te bergen. B(j sommigen is dat slecht uitgekomen; want het nu opgetaste koren, aan broejjiug onderhevig, begon nog meer te spruiten. Wat vast stond, zuoats nog verscheidene stukken land met haver, was er bet beste aan toe en, terwijl het weer nu tot verbetering neigt, rept zich ieder landman daarvan voordeel te trekkengraan of hodi binnen te halen. Het hooi wordt op prijs gesteld, want er is nergens veel gewonnen. Gelijk te voorzien was heeft de ziekte onder den aardappel zich algemeen Vers|treid. Bij den gevallen regen was het wéér niet zoo broeijig, maar de grond zelf bevatte nog zulk eenen graad van warmte, dat met hel vocht spoedig be derf in den knol ontstond, terwijl liet loof reeds half vergaan was. De toekomst zal leeren of de Briebche jam zal kunnen geleverd worden, zon der bezwaar voor den winter. De weilanden hebben bij al dien regen nog hel best gevaren. Zjj zien er lekker uit eu op hoog gelegen stukken is heel wat gras gekomen. Voor een maand waren z(j verschroeid eu liet vee leed gebrek. De polders zjju hel overtollige water kwijt. Van de fijne vruchten raken de meloenen gedaan, maar er zijn mooijekasdruivenen als September nu eens vergoedt wat Augustus te kort school, worden de drui ven van den zoogenaamden kouden grond ook rjjp. Op vlakke plaatsen is door den storm het blad zwart gewaaid; de lievige regen eu wind hebben de bloemen een knak gegeven. Men meldt ons uit Zevenhuizen: De veelvuldige regens, die in deze maand gevallen zijnhebben den landbouwer groote schade toegebragt. lu de tarwe is hel schot gekomenzoodal de w aarde van dit gewas lot op ongeveer is gedaald. Rogge en erwten waren voor een groot deel voor den regen binnen; het gedeelte der erwten, dal nog niet tehuis gehaald is, zal al bjjzonder weinig opleveren. De gerst en de haver beanlwoordeu ook niet aan de verwachting; de opbrengst daarvan is schraal. Alleen de wei landen en de bieten zijn door de groote vochtigheid gebaat. Heden, zoo wordt aan het Ubl. geschreven, is het 65 jaren geleden, dat de Nederlandsche vloot onder het opperbevel van den vice-admiraal T. F. van de Capclleu, iu vereeiiigiug met de Engelsche vloot onder het opperbe vel van lord Exmouth, een roemrijke zege behaalde in Algiers. Niet alleen werden de Algerijnen getuchtigd oin linn zeeroof, maar tevens werd de Bey gedwongen de Christen-slaven (een duizendtal) in vrijheid te stellen en de slavernij voor goed af te schallen. Van de bemanning dier vloot is nog een oud stuurmansleerling in leven, namelijk de heer C. H. Röpcke, die ook den slag bij Palembang 1821 heeft medegemaakt. Te Viaardingen is Woensdag II. de laatste algemeeue jagerij-vergadering van boekhouders van haringschepen gehouden, waarop de afrekening der jaaerjj plaats vond. lu het geheel bragt de haring, met de 5 jagers aan- gebragt. /51.637 op. Aan onkosten zijn betaald ƒ10,004= 19% pCt.. zoodat aan de verschillende reederijen 80y$ pCt. der opbrengst hunner ge vangen haring werd uitbetaald. -■ Door den gemeente-veldwachter van Cappelte aan den Ussel is opge spoord eu aangehouden de persoon van E. v. M., in den Prins Alexander- polder woonachtig, als verdacht van zich te hebben schuldig eemaakl aan brandstichting ten zijnen huize. Hij heeft de misdaad reeds bekend en is ter beschikking gesteld van de justitie te Rotterdam. Door wijlen mej. W. J. A. Vriesendorp, den 20l"> dezer te Dordrecht overleden, zjjn gelegateerd: aan de bewaarschool van de Ned. herv. ge meente aldaar 2000; aan de inrigling Neder! Mellray op Rijsselt bij Zutphen 1000; aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Dordrecht 1000; aan de diaconie der Lnthersche gemeente aldaar ƒ500. aan de vereeniging «Dorcas" aldaar 505; aan de inrigling voor doofstommen onderwijs te Rotterdam 500, aan het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam f 500; aan de vniuwenvereeuiging te Dordrecht 200; aan de inrigling der kinderbewaarplaats aldaar 500. Te Haarlem werd gisteren middag uit den stal van een vleeschhouwer in de Kruisstraat eene koe gestoleu. 0e politie achterhaalde den dief, die met hel beest reeds te llaaricmmeijjrde was aangekomen, en stelde hem ter beschikking der justitie.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1