BUITENLAN DSCIIE BER I GTE IV. De bernchte Janssen is, zwaar geboeid, naar 's Bosch overgebragt. De brutale dief is een klein, nietig persoontje, met een bleek en ziekelijk oilzigt. De twee valsche munters, Holler, vader en zoon, welke onlangs te Venlo zijn aangehouden, zijn aan de Pruissische gendarmerie overgegeven, ten einde in hun land teregt te staan. 'sGRAVENHAGE26 Augustus. Door Z. M. is bepaald, dat de fuselier A. A. Wanzeck alsnog bij af zonderlijke dagorders, in Indië zoowel als in Nederland, eervol vermeld zal worden ter zake der krjjgsverrigtingen in de XXII en XXVI Moekinj,(Atjeh) gedurende de tijdvakken van 23 Maart tot 17 Junjj en van 30 Junij tot 5 September 1879. De luit.-kolonel J. J. F. Janssens, van het 5e reg. infanterie, is op pensioen gesteld. Z. M. de koning heeft aan HD. adjudant in buitengewone dienst, den generaal jhr. W. J. A. Storm de Graveinspecteur van het wapen der cavalerie, opgedragen den keizer van Duitschland. wanneer deze de groote manoeuvres van het Duitsche leger in Hanover bijwoont, aldaar te gaan complimenteren. De generaal Storm de Grave zal bij die gelegenheid ver gezeld worden door den 1" luit. jhr. VV. J. P. van den Bosch, ordonnance- oflicier des Ironings. Door den minister van koloniën zjjn de hh. in". G. J. A. van Berckel, J. \V. Ramaer, A. Loudon, A. Nuhout van der Veen, P. L. A. Collard. H. L. E. de Waal, A. W. van den Brandeler, A. Brouwer, H. ICeppel Hesse- link, T. Gatsonidcs. P. P. Andreas, II. II. A. Neys en F. C. W. Stork ge steld Ier "beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot regterlijk ambtenaar daar te lande. Uit hoofde van de ernstige ongesteldheid van den heer Meunier, eersten secretaris van het Fransche gezantschap alhier, is de tweede secretaris der legatie, de lieer de Voize, van zijn verlof in het buitenland teruggeroepen tot tijdelijke waarneming van de functiën van den Ijjder. De heer de Voize is bereids op zjjn post alhier teruggekeerd. -- De gemeenteraad heeft besloten, dat de op 27 Mei jl. aan de Haagsche tramwegmaatschappij verleende concessie voor nieuwe lijnen zal vervallen z(jn op 1 October a. s., indien niet vóór dien dag voldaan is aan al de voorwaarden dier concessie. De Vcreeniging voor Handel en Nijverheid heeft in hare algemeene vergadering van gisteren avond besloten aan de regering te verzoeken, de secretarissen der Nederlandsche gezantschappen, alsmede de op verschillende plaatsen aangestelde consuls, een rapport te vragen omtrent de vraag: welke iiidustriën in het buitenland bloejjend en in Nederland onbekend zfln; welke artikelen in het buitenland vervaardigd worden, die in Nederland gevraógd worden en noodig zijn en waarvan in Nederland geene fabricatie geschiedt. j Was men bij dc bespreking dezer quaeslie aan den eenen kant van meening, dat in dc consulaire verslagen, geregeld van regeringswege bekend gemaakt, de aandacht gevestigd werd op de hier gestelde vra gen en een bekend in het buitenland verschijnend handelsboek eene op gave bevat van alle artikelen, die vervaardigd worden, met vermelding der reglen van in- en uitvoer, zoomede dat de verlangde voorlichting beter kon verstrekt worden door eene commissie van industriëlen dan door diplomaten en consuls, anderen waren van oordeel, dat het overvloedige niet schaden kon en dat de consulaire ambtenaren over betere hulpmiddelen beschikken dan de particulieren, terwijl zy van openbaarmaking dier rap porten heilzame gevolgen voor de ontwikkeling van handel en industrie verwachtten. De cricket-wedstrijd tusschen Engelsche en Iloilandsche spelers heeft heden op eene afgesloten ruimte van het Malieveld een aanvang genomen. Het is de voor eenige jaren bier ter slede opgerigte Haagsche cricket-club, wier leden hunne krachten in dezen tak van «sport" met hunne Engelsche kaïneraden weuschen te meten. De wedstrijd draagt geheel een vriend schappelijk karakter. Toen de Engelsche strijders in hun bontkleurig cos- tuum het terrein van den wedstrijd binnentraden, werden zij door de Hol- landsche mededingers met handdrukken ontvangen, terwijl de muziek der huzaren het «God save the queen" deed hooren, gevolgd door het «Wilhel mus". De aangekomen zonen Albion's waren zigtbaar zeer verheugd over dezen nalionalen welkomstgroet. Voor den leek is het volgen van de verschillende worpen met de ballen een vrij centoonig vermaak. Desniettemin was het aantal nieuwsgierigen heden tamelijk groot. De spelers zijn verdeeld in twee partijen. Het doel der eene partij is om met een bal van drie paaltjes een dwarsliggen je al te werpen. Dc persoon hierover geplaatst weert met behulp van een «bat", veel gelijkenis biedende met een roeispaan in miniatuurden bal af en doet dezen door een forschen slag zoover wegvliegen, dat hij, voordat de bal door de om ringenden terug is gegooid, één of meer loopen kan maken tusschen de paaltjes. De partij, die de meeste loopen gemaakt heeft, is de winnende. Het spel vordert eene groote mate van oplettendheid en vlugheid der mededingers. Op de Paveljoensgracht bij den Lutherschen Burgwal is heden voor middag een paardgespannen voor een met koloniale waren volbeladen vrachtwagen, op hol geraakt. Het beest snelde voort in de rigting van den Znidwal, slingerde in zijne vaart den wagen tegen de boomen, waardoor een gedeelte der lading er werd afgeworpen, stootte aan den hoek van de Nieuwe Molstraat een lantaarnpaal omver en stuitte eindelijk ter regter- zijde van het Spinoza-standbeeld op de rij boomen, wier stammen zwaar beschadigd werden. Bijna de gansche lading lag inmiddels over de straat gespreid en daaronder bevonden zich verschillende kisten met ejjeren, die, meest allen gekneusd of gebroken, met hun gele vloeistof de straat over eene aanzienlijke lengte kleurden. BELGIE. Een bankier te Verviers ontving dezer dagen een Hongaarschen brief van een huis te Pesth. Niemand te Verviers kende Hongaarsch; een der geassocieerden begaf zich naar Brussel, maar ook daar vond hij niemand, die Hongaarsch kende; aan het Oostenrijksch gezantschap was wel een Hongaarsch attaché, maar deze was naar Biarritz vertrokken. De wanhopige bankier ging naar den burgemeester van Brussel, dien hij kende; dezezeide: «Geef mij den brief, ik heb een inval!" Den anderen morgen bragt hy den brief, in het Fransch vertaaldblijkbaar door eene vrouwenhand. «Aan wie ben ik dit verschuldigd vroeg de bankier. «Het geldt eene zaak van verscheiden millioenen en ik zou de vertaalster gaarne eene goede belooning geven". «Ik houd u aan uw woord", zeide de burgemeester. «Gy zyl mij 10000 frs. schuldig voor de armen; de vertaalster is niemand anders dan.... de koningin!" Deze is aartshertogin van Oostenrijk, dochter van den overledenen Jozef Anton Jan, palatijn van Hongarije. Het museum te Antwerpen is verrijkt met een «Venus" van Rubens, voor 100,000 francs gekocht van eene Antwerpsche familie. EN O El. AND. LONDEN, 25 Augustus. Ofschoon de regering thans den tijd nog niet gekomen acht om al de Ieren in vrijheid te stellen, die krachtens de beteugelingswet in hechtenis zijn genomenmeent de Times toch te kunnen mededeelendat aan eeni- gen hunner de vrijheid zal worden hergeven, o. a. aan den heer Shechy, den katholieken priester, wiens aanhouding indertijd zoo grooten indruk maakte, en den heer Kettle, secretaris der «Land-League". De voormalige fenian Michael Davitts zal waarschjjnljjk niet onder hen behooren; althans een voorstel, in het lagerhuis door den heer Parnell gedaan, om dezen persoon op vrjje voeten te stellen, is met 54 tegen 14 stemmen verworpen, na door de regering bestreden te zijn. Op eene meeting der Land-League te Dublin heeft de heer Sextonlid van het lagerhuis, gezegd, dat de Landbill nu landact ol wet was geworden. De Ijjd was echter nog niet gekomen om bepaaldelijk te overwegen welke verdienste of onverdienste er in die wet mogt zitten. Het oogenblik was nog niet geboren, dat de nationale conventie, de opperste morele autoriteit van het lersche volk, zou kunnen beslissen wat goeds er in de wet ware, of wel welk gevaar, om daarna te bepalen welke weg moet gevolgd worden voor het volk en de League ter zake van zelfbescherming. De energie van het lersche volk, geleid en bestuurd door de League, had teweeg gebragt wat er goeds in de wet mogt zijn. Eenstemmig werd eene motie aangenomen tot uitgave in druk van al de redevoeringen en toespraken van Michael Davitt, sedert zijne terugkomst uit Amerika gehouden. Eerstdaags zal alhier eene algemeene vergadering der Methodisten ge houden worden. De secte telt thans vier millioen zielen. Aan de vergade ring zullen 400 leden deelnemen, waarvan ongeveer de helft die van Enge land en het vasteland van Europa en de andere helft de Vereenigde Stalen en Canada vertegenwoordigen. Door eenige der notabelste leden van de Israëlitische gemeente alhier is het initiatief genomen voor de stichting van een «Bond tot bescherming van Israëliten", waarvan de werkkring zal zijn. door alle gepaste middelen de geloofsgenooten in Zuid-Rusland, Duitschland en andere deelen van het vasteland van Europa tegen knevelarijen, vervolging en onderdrukking te beschermen. Op den Noord-Oosterspoorweg bij Burn Hill is eene brugdie dwars over den weg liep, plotseling ingestort, juist toen een personentrein jn aan- togt was. Gelukkig zag de machinist de brug inzakken, en door het on verwijld gebruik van den Westinghouse-rem gelukte het hem den trein op een paar ellen afstands van de puinhoopen, die den weg versperden, tot staan te brengen, en zoo een vreesselijk ongeluk te voorkomen. De onderkoning van Indië meldt, dat Ayoeb-ktian, door gebrek aan geld tot betaling zijner troepen, verhinderd word: van Kandahar op te breken. Hij beschikt over eene strijdmagt van 4800 man. De troepen, die den Emir Abderrahman in den steek lieten en lot Ayocb overliepen, willen thans laatstgenoemde verlaten. Versterkingen zijn van Kabul op weg om zich bij de troepen van Abderrahman aan te sluiten. Ayoeb-khan heeft aan de Afghanen van heL noorden eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zich Ghazi (de onverw inljjke) en Emir noemt, en verklaart, dat zjjn doel is om den heiligen oorlog te voeren. FRASKRIJK. De regering heeft aan de weduwe van kolonel Flatters een pensioen van 6000 Ir. toegewezen en tevens de oprigting bevolen van een gedenk- teeken te Ouargla in Algerië, ter nagedachtenis van de leden der zending, waarvan de kolonel het hoofd was. De wet betredende den herbouw en de uitbreiding van de Sorbonne is afgekondigd. De kosten worden op 22 millioeu begrootdie door den staat en de stad Parjjs ieder voor de helft gedragen zullen worden. De heer Giverddie niet als kamerlid herkozen is gewordenheeft zijn ontslag genomen als onder-secretaris van staat van koophandel. De onverzoenlijke bladen maken een bezwaarschrift openbaar tegen Gambetta's verkiezing, zoowel in het eerste als in hel tweede district van Belleville. Zy beweren, dat zeker aantal stemmen, die uitgebragt waren op personen, die zich geen candidaal gesteld hadden, zooals Mac Mahon, Denys Cochin en anderen, van onwaarde verklaard en alzoo afgetrokken zjjn van de volstrekte meerderheid, die op deze wijze aan Gambelta toege rekend is. Alle stemmendie duidelijke namen behelzenmoetenals de personen verkiesbaar zijn, in rekening worden gebragt. Dit protest hielt echter, wat betreft hel eerste district, geen zin, want daar heeft Gambetta eene allezins voldoende meerderheid verkregen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2