LE1DSCHE COURANT. r. is». 1881. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 3K, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 25 Augustus. Ter viering van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje wapperde heden van de openbare gebouwen en vele particuliere woningen de vaderlandsche vlag. Wegens hei ongunstige weder had dc voorgenomene parade van hel garnizoen niet plaats. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd mcdedeeling ge- daau van eene missive van gedep. stalen, houdende kennisgeving, dat. met wijziging van eene vroegere beschikking van den minister van binnenland- ache zaken, de sotn van 0979.93 zal worden uitgekeerd voor lift lager onderwijs over 1880. Van de lilt. van der Zweep en van Wensen waren missives ingekomen, waarbij zij kennis geven, dat zij liuu ontslag nemen als commissarissen der gasfabriek, blijkens die missives waren zij daartoe gebragt, omdat uil den loop der laatstelijk in den raad gevoerde beraad slagingen en de door dezen genomen besluiten was gebleken, dat commis sarissen het vertrouwen van den raad niet bezaten. Van eenige bewoners van de Haarlemmerstraat is ingekomen het verzoek tot het wegnemen van de pomp bij den ingang van de Duizenddrnadsteeg. Door den voorzitter werd overgelegd de begrooting voor 1882, die ge drukt wordt en aan de leden zal worden toegezonden. Aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven vau de nieuw inko mende leden van den gemeenteraad. Die geloofsbrieven werden in handen gesteld cener commissie, bestaande uit de hh. de Fremery, Driessen en Dercksen. Na zich met dat onderzoek bezig te hebben gehouden, bragt de commissie, bij monde van den heer de Fremery, rapport uil, waaruit bleek, dat al de in hare handen gestelde geloofsbrieven aan alle vereischteu vol deden en dus in orde waren. Achtereenvolgens werd dus besloten lot de toelating van de hh. van Iterson, van Dissel, Buys, Zaajjer, Bool, Quant, van der Zweep, Verster, Donner, Zaalberg en Bredius. Tot derden onderwijzer aan de school der 4de klasse n». 2 werd benoemd J. G. Marks, alhier werkzaam, en aan mej. K. Struick werd eervol ontslag verleend als derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse n*. 1. Ook werd eervol ontslag verleend aan T. Doornbos, als ambtenaar belast met het toezigt op de belasting op de honden. De rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1880 gaf tot geene opmerkingen aanleiding en werd met algemeene stemmen goedge keurd; burg. en weth. hielden zich daarbij buiten stemming. Een supple- toire staat van begrooting en slaat van af- en overschrijving op de begrooling van het 11. G. of arme wees- en kinderhuis werd goedgekeurd en aangeno men de voordragt tot het instellen van beroep in cassatie in zake het ge schil met de gemeente Alkemade. Vervolgens kwamen aan de orde verschillende voorstellen belreHende het onderwijs, in de eerste plaats, dat tot wijziging der in November jl. voor gestelde verordening bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs, waarbij ook het herhaliugs-onderwijs wordt geregeld, naar aan leiding van bedenkingen van gedep. staten en den minister van binnenl. zaken. De gewijzigde verordening werd goedgekeurd. De heer Donner verklaarde, dat, even als hij vroeger gestemd had legen het verleenen van een subsidie aan de vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek voor eene Zondags-herhalingschool, hij zich niet kon vereenigen met hetgeen voorkwam in de memorie van toelichting, waarin nu reeds in het vooruitzigt werd gesteld het tot stand brengen van eene tweede dergelijke school; daartegen moest hij protesteren. De voorzitter zeide, dat deze quaestic bij de begrooting zou behandeld worden, liet voorstel tot wijziging van de verordening voor de kweekschool voor onderwijzers werd zonder discussie aangenomen, liet voorstel tot wijziging van de verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de hoogere burgerschool voor meisjes werd met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. De heer Donner kon niet inziendat aan die school een afzonderlijke leeraar voor natuur- en scheikunde moest aangesteld worden. De ondervinding was nog te kort om te weten of niet e'én leeraar in wis-, natuur- en scheikunde voldoende was. Ook de heer Driessen verklaarde zich tegen de uitbreiding van het onder wijs aan de meisjesschool. De heer de Goeje voerde hiertegen aan, dat de combinatie van wis-, natuur- en scheikunde moeijelrjk was. Slechts zelden kon dit onderwijs door een persoon gegeven worden. Ook hij was tegen uitbreiding van bedoeld onderwijs in wetenschappelijken zin, maar alleen een geoefend man was geschikt dat onderwijs populair Ie geven De voor zitter zcide, dal er geen sprake was van uitbreiding van het onderwjjs, maar men moest zorgen, dat het in goede en bekwame banden was. Het voorstel tot uitbreiding van het onderwijs aan de gemeente-instel ling voor de opleiding van O. 1. ambtenaren en tol wijziging der daarop betrekking hebbende verordeningen gaf lot eeltige discussie aanleiding. De heer Juta had vroeger de oprigting kunnen steunen, maar tot zijn leedwezen zou hjj thans niet voor de voordrag! kunnen stemmen. liet getal personen, dat gedurende vier jaren van de inrigting had gebruik gemaakt, was niet zoo groot, dat hij meende, dat men tol hel doen van groolere uitgaven geregtigd was. Hij geloofde, dat het niet bij de voorgestelde som zou blijven, maar dat men later wel weder tot verhooging van tractementenzou moeten overgaan. Hij kon niet besluiten eene zoo groote som Ie besteden voor de opleiding van een betrekkelijk klein aantal jongelieden. De heer Dercksen verklaarde, dat hij vroeger pogingen had aangewend om de school niet op te rigten. Hij was bij het gevoelen geblevendat het onderhouden eener dergelijke inrigting niet ligt op den weg der gemeente. Ook voor de financiën der gemeente was de zaak niet gewenscht. De lieer de Goeje had er niet toe medegewerkt om de inrigting te vestigen, maar het droeg toch zijne goedkeuring weg. Men mogt stellig verwachten, datwanneer men het onderwijs verbeterdehet getal leerlingen zou loenemen. De heer Donner zon er voor stemmen. De inrigting was in korten lijd toch vooruit gegaan, van 4 tot 19 leerlingen, in weerwil van een zwak personeel; bij ver sterking van dat personeel zou dat getal wel toenemen. Dc voorzitter weder- legde uitvoerig de aangevoerde bedenkingen. Het toenemen der leerlingen, van 4 tot 19, was, zeide bij, niet onbeduidend. Het doel was niet zoozeer geweest hier eene Indische inrigting tol stand te brengen, als wel om op te vatten wat de regering liet varen. De rijks-inrigling alhier had den naamdat het onderwijs te wetenschappelijk werd opgevoerd en dat men te Delft beter te regt kon voor het examen. Hij moest wijzen op de uit stekende resultaten. Van de 11 candidaten, die zich hadden aangemeld, waren 9 geslaagd. De hh. Juta en Dercksen hadden gewezen op financiële bezwaren. Maar zou het bestuur eener gemeente van 40000 zielen geen geld mogen uitgeven of het moest kunnen aantoonen, dal het 5 pCl. rente gaf, zonder op de indirecte voordeelen te letten? De staatsspoorwe gen b. v. waren ook wel eene slechte speculatie, maar welk eene welvaart hadden zij niet overal verspreid, waaruit weder eene grootere opbrengst der belastingen was voortgesproten. In Delft had men in het begin ook met moerje- lijkheden te kampen gehad, en als men daar den moed had laten zakken zou het er anders wezen. Men had nu hier de inrigting en zou men nu voor eene betrekkelijk kldine som zeggen: nu laten wij de zaak maar ste ken. Dat zou voor Leiden zeer te betreuren zijn. De vaderen dachten er anders over, toen z(j eenmaal de vestiging der hoogeschool verkozen boven vrijstelling van belastingen. De heer Donner vroeg nog nadere inlichtingen omtrent enkele punten en deed het voorstel het tractement van den heer Grashuis van /750, zooals de voordragt bepaalde, te brengen op ƒ1000. Dat amendement werd met 13 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel van burg. en weth, werd daarna met 10 tegen 6 stemmen aangenomen. Het verzoek van Steines O.tot het plaatsen van advertentiebanken, werd toegestaan. De heer VVilhelmy Damslé gaf daarbij te kennen, dat hjj niet gaarne zou ziendat eene dergelijke bank op de Hoogstraat zou geplaatst worden; dit zon dat plein zeer ontsieren. Eenige staten van af- en overschrijving en suppletoirc staten van begrootingen, dienst 1881, werden goedgekeurd. Het voorstel tot aanschaffing van een tachtig tal kagcbels ten dienste der schoollocalen enz. werd goedgekeurd. Het verzoek van P. 11. Voorhoeve, lot het maken eener uitloozing, werd toegestaanalsmede dat van de commissie van de kweekschool voor zeevaart betreffende hel afbreken van het bastion enz. (lok werd gunstig beschikt op het verzoek van de commissie voor dc tentoonstelling van bloemen door den werkman gekweekt om een subsidie gelijkstaande met de kosten der zaal- huur. Aangenomen werden hel voorstel tot wijziging van de regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie, dat lot het in bruikleen afstaan aan de universiteits-bihliotheek van werken der instelling voor O.-l. ambtenaren, en dat lot wijziging van de verordening, vaststellende den rooster van aftreding der leden van den gemeenteraad. Ten slotte werden nog goedgekeurd de rekeningen over 1880 van het r. k. armbestuur en van het r. k. wees- en oudeliedenhuis. Voor het sluiten der vergadering sprak de heer tan Heukcloin nog een woord van afscheid tot de leden, hun dank betuigende voor de welwillend heid, die hij steeds van hunnentwege had ondervonden,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1