PER TELEGRAAF. posanten; 50 herstemmingen moeien plaats hebben. De republikeinen win nen reeds 48 zetels. Door den senaat is onlangs een voorstel aangenomenvolgens hetwelk aan de plaats, door de Tuilériën.te l'arijs ingenomen, eene nieuwe bestemming wordt gegeven. Dientengevolge is eene som van 200,000 fr. aangewezen om de bouwvallen daar ter plaatse weg te ruimenzoodra de dienst van den gemeenteraad en van het postkantoor, welke in die ruïnes gevestigd zijn, dit gedogen. Daarna zal lusschen de pavilloens van Flora en van Marsan een nationaal paleis verrijzen, dat de bouworde van Delorme zoo goed mogelijk nabootsen zal. Dit paleis is bestemd voor een museum van moderne kunst, hetwelk het museum van het Luxembourg zal vervangen, waarin de schilderijen van levende meesters des zomers aan eene te groote hitte en des winters aan vocht blootstaan, ten gevolge van de houten galerij die den voorgevel ontsiert. De plannen voor den bouw zjjn ontwor pen door Gamier, den bouwmeester van de groote opera. De zittingen der algeineene raden zullen binnen kort een aanvang ne men. Met het oog daarop heelt de minister van binnenlandsche zaken eene circulaire uitgevaardigd, waarin den prelecten in herinnering wordt ge- bragt, binnen welken kring de beraadslagingen dier vergaderingen zich mogen bewegen. In de vorige week begaf, des morgens ten half zes ure, een deur waarder van Compiègne zich, vergezeld van twee getuigen, naar het hotel *la Cloche" en liet zich de kamer wijzen van den heer Albert Duchesne, Bonapartistisch candidaat voor de kamer. De heer Duchesne lag nog te bed, maar haastte zich de deur te openen, bij de eerste sommatie, die daartoe gedaan werd. Na de identiteit van den heer Duchesne geconstateerd te heb benherinnerde de deurwaarder hem toen, dat hij nog altijd een vonnis, door de regtbank van koophandel der Seine bij verstek gewezente zijnen laste had. waarhij hij veroordeeld was tot betaling van 18000 fr. aan ge protesteerde wissels. Toen de heer Duchesne eeuige ophelderingen vroeg over den schuldeisclter, die hem te midden van de verkiezingsperiode kwam sloren, verhaalde de deurwaarder, dal deze in een hotel der stad afgestapt was. De heer Duchesne kleedde zich in haast aan en, steeds vergezeld van den deurwaarder, begaf hij zich naar het hotel »la France". In het hotel bevond hij zich in tegenwoordigheid van den heer Letestu, koopman te Parijs. De candidaat verweet op hitteren toon den scluildeischer een succes te bederven, dat hij aan de stembus zeker achtte te zyn; de schuldeisclter antwoordde daarentegen, dat hjj lang genoeg gewacht had en zijn schuld eisclter geen voordeel wilde laten trekken van de parlementaire onvervolg- baarheid. De zaak werd echter eindelijk nog geschikt. Volgens het Journ. d' /Igriculture zal de tarweoogst in Frankrijk ter naattwernood het gemiddelde van een gewonen oogst overtreden. De weduwe van de Villemessant, hoofdredacteur van den Figaro, is op hel kasteel van hare dochter, mevrouw Jouvin, nabij Marly overleden. Zij genoot van den Figaro een jaargeld van 500,000 fr. en dit zal nu ge durende eenige jaren aan hare kinderen worden betaald. De timmermans-werklieden te Parijs dreigen hel werk Ie stakenals het loon niet verhoogd worut. Zij willen betaald worden met 1 Ir. per uur. Verscheidene patroons hebben die nieuwe voorwaarden der werklieden aan genomen. Andere patroons zullen met het oog op de vele in aanbouw zijnde werken wel volgen. Er zal dus geen werkstaking zijn in den eigenlijken zin des woords, maar alleen eene lydelykc schorsing der werkzaamheden op eeltige winkels. lieriglcn uil Spanje melden, dat het dorp Laradelas, in de provincie Leon, door een brand bijna geheel is verwoest; 67 van de 88 huizen zijn verbrand. Op het eiland Lugon zijn 467 huizen door een orkaan vernield. ITALIË. De regering heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden, naar aanleiding van het gebeurde bij het overbrengen van hel Ijjk van Pius IX naar de St. Laurentius-kerk. De minister Mancini wjjst er op, dat tot dusver geen der mogendheden aan de regering eenige verloogen heeft gedaan, nadat het Vaticaan zijn protest had kenbaar ge maakt. Hierna gelast hij de vertegenwoordigers om voor hel, hoewel on waarschijnlijke, geval, dat .eene buitenlandsche regering die zaak tot een onderwerp van discussie zou willen maken, noch officieel noch officieus in gedachtcnwisseling daarover Ie treden, aangezien het eenvoudig eene bin nenlandsche aangelegenheid is. De minister tracht verder aan te tooncn, dal de uittarting is uitgegaan van de clericalen, zoodat alle verantwoorde lijkheid van dal onaangename voorval op hen nederkomt. Op 's Pausen ver klaring in zijne jongste allocutiedat de gebeurtenissen in den nacht van 12 op 13 Julij doen zien, dat hij aan nieuwe beleedigingen zou blootgesteld zijnindien hij het Vaticaan verliet, antwoordt de minister, dat de Paus te Rome en in geheel Italic met den meesten eerbied zou bejegend worden, en dat vijandige demonstratiCn tegen zijn persoon alleen dan te vreezen zouden zijn, indien hij. wat volstrekt niet denkbaar is, zich leende tot het te voorschijn roepen eener anti-nationale agitatie. Uit Napels wordt gemeld, dat eene boot met vier Italiaansche officie ren en twee Duilsche dames op de wateren van Ischia door den wind is omgeslagen. Twee officieren verdronken. De overigen worstelden den ge- heelen nacht tegen de woedende golven, en werden den volgenden ochtend gered door eene bootdie zich naar Ponza begaf. DU 1TSC U L AND. In de Karlsr. Zeil. komt eene verklaring voor van de Badensche re gering, waarin alle geruchten omtrent de verheffing van Baden tot een koninkrjjk worden gelogenstraft. Volgens de Germania heeft de officicle erkenning van dr. Korum als bisschop van Trier nog niet plaats gehad, zoodat hij nog maar missie-bis- j schop is. Naar men aan dat blad meldt zou men te Berlijn eene overeen komst met Rome willen sluiten, ongeveer op zoodanigen voet als het con cordaat met Frankrijk, met verpligte aangifte der benoemingen voor de hoogste, maar niet voor andere posten. De heer Korum, die onder zulk een Fransch regt is opgegroeid en niet vreemd er aan is, zou, zoo meent men, de geschikste man zijn om het ook in Pruissen toe te passen. Te Kleef zijn op den eersten dag van het historisch feestter gelegen heid van de jagttentoonstellingdoor een aantal extra-treinen uit Nederland, Keulen, Wezel enz., tal van vreemdelingen aangebragt. Jammer dat een onophoudelijke regen den oplogtbestaande in groepen uit de Lohengrin- sage, onmogelijk maakte, zoodat deze, evenals de plegtige steenlegging van een gedenkleeken nabij de kerk, moest worden uitgesteld. Om echter het tal van vreemdelingen, dat van heinde en verre was overgekomen, een voor proefje te geven van den optogt, had des middags ten 5 ure, op het terras van de jagttentoonstellingwaar de meeste vreemdelingeu verzameld waren, een kleine oplogt plaats uit de Lohengrinsage en deed zich in twee tribunes bij tusschenpoozen muziek hooren. Op het terras was het daarom zeer geanimeerd. Dezer dagen is de algemeene vergadering der leden van de Gustaaf Adolfvereeniging te Dortmund geopend met eene godsdienstoefening in de drie voornaamste kerken der stad. Het groot aantal opgekomen leden had zich in drieën verdeeld, zoodat allen in de gelegenheid waren de plegtige opening van het feest bjj te wonen. Op de vorige algemeene vergadering, te Karlsruhe gehouden, bleek reeds, dat de verceniging voortdurend in kracht was toegenomen gedurende de jongslverloopen jaren; in hel uilgebragte jaarverslag over 1880 wordt deze gunstige mededeeling op nieuw herhaald. Ten gevolge hiervan was de vereeniging dan ook in staat een bedrag van 750,760 mark als ondersteuning aan kerkelijke gemeentescholen, enz. uit te reiken. Gedurende den tijd, dat de vereeniging bestaat, heelt zij nog nooit eene zoo belangrijke som tot ondersteuning der gemeentescholen enz. kunnen afzonderen. Het totaal der op deze wijze door de vereeniging bestede sommen is thans geklommen lot 15,587,974 mark. Bjj eene uitbarsting van den brandenden berg te Solingen is een huis plotseling in den grond verzonken. Verscheidene menschen kwamen daarbij om het leven. Betreffende hel treurig lot, dat eene Hollandsche familie dezer dagen in Zwitserland heeft getroffen, meldt het Journ. de Genèce het volgende: Zaturdag II. was de heer B.. vergezeld van de twee dames, des morgens uit Chamounix naar Martigny gereden. Tusschen de brug van Valloscine en het Barberinc-hölel gekomen, zagen zjj, dat, ten gevolge van den zwa- ren regen des vorigen daags, een gedeelte van den weg was weggeslagen, en men er derhalve onmogelijk kon passeren. Er bleef dus niets anders over dan terug te rjjden. Maar naauwelijks was het rijtuig gekeerd, of er volgde eene nieuwe instorting, waardoor het rijtuig werd nedergeslin- gerd in den bergstroom van het zwarte water, hetwelk in de Trient valt. De koetsier had slechts den tjjd om aan den anderen kant er af Ie sprin gen. Er bestond geen mogeljjkheid om de drie andere personen te hulp te komen, daar zjj onder een toevloed van aardkluiten en steenen door den stroom werden weggesleept. OOSTENRIJ K. In eenige districten van Bosnië en Herzegowina is de krjjgswet afge kondigd naar aanleiding van een aanval op den postwagen tusschen Bilek en Gucko. Een 40-tal Montenegrijnen en Herzogewiners hebben den wagen overvallen, het geleide der jagers te velde neergesabeld en eene som van 3000 fl geroofd. Aan de Oostenrijksche soldaten is, evenals zulks midden in oorlogstijd geschiedde, het hoofd van den romp gescheiden. Eene af- deeling militairen, ter vervolging gezonden, heeft de roovers niet kunnen bereiken. RUSLAND. In de plaats van den voor een tjjd van zes maanden geschorsten Golot was een nieuw blad verschenen, maar dit heeft niet veel meer dan eene weck kunnen bestaan. In haar zesde of zevende nummer gaf de iVowaja Gazeta, gelijk het blad heette, een artikel over de vrijheid van reispassen, dat haar eene eerste waarschuwing op den hals haalde, gepaard meL het verbod om losse nummers te verkoopen. De Wowoja Gazeta heelt daarop besloten, de verdere uitgaaf te staken. LONDEN, 22 Augustus. In het lagerhuis is vanwege de regering gezegd, dal generaal Wood naar Zulu-land is gegaan, om met eenige hoofden eene bijeenkomst te hebben, lljj heeft een geleide van 200 ruiters bjj zich. Ter stond na de onderhandeling keert bij terug. WASHINGTON, 22 Augustus. Bljjkens het officiëel bullet in van heden voormiddag ten half 9 ure heeft de president sedert gisteren avond geen braking gehad en heden ochtend op eigen verlangen eenig voedsel gebruikt. De toestand was heden ochtend over het algemeen gunstiger dan gisteren. Tweede telegram, 4 uren namiddag. Iu den toestand des lijders is weinig verandering gekomen; hij blijft nog altoos zorgwekkend. De overgroote zwakte heelt eenige zinsverbijstering ten gevolge gehad. DURBAN, 22 Augustus. Een aantal Boeren heelt zich meester gemaakt van het bureau van den landdrost te I'otchefstroomom den nieuw benoem den landdrost te beletten in functie te treden, daar zij een ander in zijne plaats wilden installeren. Jotibert en Buskcs zijn naar Potchefslroom ge gaan om een onderzoek in te stellen. De Folksstem betreurt dit voorval, omdat het ten nadeelc van de zaak der Boeren zal strekken. De Boeren te Walerburg protesteren tegen de conventie en betwisten het bedrag der Transvaalsche schuld. Er bestaat in de Transvaal eene algemeene ontevre denheid ten opzigte der conventie, die, naar de meening der Folksstem, alleen aan de kleurlingen ten goede zal komen. WASHINGTON, 23 Augustus. Dc minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat hij bereid is, zonder aftrekin te koopen 5 pGt. geregistreerde obligatiëu, die in October a. s. zullen vervallen en wier aflossing is aange kondigd. CAIRO, 22 Augustus. Bij een opstand in Sudan, die door hel prediken van een profeet was veroorzaakt, zjjn 120 Egyptische soldaten gedood.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3