keerde terug in de hoop, dat zij nog niet doodelijk was getroffen. Zij was echter reeds een lijk en men nam dat in den bagagewagen mede naar Utrecht. De stationschef zond natuurlijk onmiddellijk naar de politie, doch deze meende zich de zaak niet te moeten aantrekken, omdat het ongeval onder de gemeente Zuylen had plaats gevonden. Eerst nadat de familie van hel meisje zich aanmeldde, werd door den officier van justitie vergunning gegeven tot afgifte van het ljjk, dat van 4 tot 11 uur 'savonds in een bagagewagen op het station van den Rijnspoorweg had gestaan. De machinist van den treindie Zaturdag avond ten 7 uur van Arn hem vertrok, zag tusschen Arnhem en Westervoort een man tusschen de rails liggen. Toen hij de trein had doen stilstaan, bleek, dat de persoon een smoordronken remmer was, die van een zandtrein was gevallen. Uit Apeldoorn meldt men: De feestviering bij gelegenheid van den verjaardag der kleine prinses houdt de gemoederen hier druk bezig. Zatur dag avond hield men eene voorloopige vergaderingom te overleggen wat op dien dag te doen. Eene commissie van zeven leden werd gekozenten einde middelen te beramen om door de Apeldoornsche jeugd aan de prinses een of ander huldeblijk te doen aanbieden. Men spreekt ook van illuminatie en vuurwerk. Men verwacht Woensdag 31 Aug. eene verbazende volks menigte van buitenaf. Door de politie is de persoon, die met den beruchten Jan Pouwels bij Westenbrink te Ruinen heeft ingebroken, gevat te Ambt-Hardenberg, waar hij, na een 8-jarig vcrbljjf in het tuchthuis te Leeuwarden, was terugge keerd en met arbeiden zijn brood trachtte te verdienen, totdat Pouwels, zijn voormalige makker uit de gevangenis, hem daar kwam opzoeken, en tot diefstal verleidde. Onlangs weid melding gemaakt van een brand, die ontstaan was in de turf te Nieuw-Appelscha; thans verneemt men, dat een knaap van 7 jaren bekend heeft, dat die brand het gevolg is geweest van zjjne onvoor- zigtigheid in het omgaan met een kool vuur. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten goed te keuren de nader vastgestelde voorloopige overeenkomst met de provincie, ten gevolge van welke het nieuwe ziekenhuis nu ook ook voor de gemeenten te lande zal strekken, tot een maximum van 100 ljjders, en ook van wege de pro vincie toezigt op de inrigting zal worden gehouden. Men zal nu trachten grootere bijdragen van den staat te bekomen dan vroeger werden toege zegd, toen er quaestie was van een ziekenhuis enkel voor de gemeente en de universiteit. Als een merkwaardig feit op het gebied van veeteelt wordt medege deeld. dat een varken van den landbouwer Jans Kruit, te Ter Apeler-kanaal, in Groningen, in 17 maanden heeft ter wereld gebragt niet minder dan 57 jongen, en wel begin Maart 1880 8 stuks, in Augustus 14 stuks, in Maart 1881 10 stuks, en in Augustus 19 stuks. Door de maréchaussees te Roxtel zijn op het kerkhof aldaar aange houden drie personen, waaronder eene vrouw, verdacht schuldig te zijn aan een kerkroof, onlangs te llelvoirt gepleegd. Op korten afstand van het dorp Oirschot heelt een felle brand een kapitaal boerenhuis, genaamd «de vier Uitersten", in de asch gelegd. On danks de spoedig aangebragte hulp was aan blusschen niet te denken en vonden de bewoners naauwelijks tijd de vlammen te ontkomen. "sGRAVENHAGE,. 23 Augustus. Door Z. M. is aan den heer mr. J. F. Alewjjndirecteur van het kabinet des konings, vergunning verleend tot het dragen der onderschei- dingsteekciien van kommandeur eerste klasse in de Frederiksorde, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. De lieer W. van Hasselt is benoemd tot directeur der afdeeling "Prak- tisclie Zeevaart" bij het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, ingesteld bjj kon. besluit van 14 Aug. jl. ordonnance-officier, hem toegevoegd, zal Z. M. den koning vertegenwoor digen bjj het huwelijk van deii kroonprins van Zweden en Noorwegen met prinses Victoria van Baden te Carlsruhe op 20 September aanst. en tevens ter gelegenheid, op denzelfden dag, van het 25-jarig huwelijk van den groot hertog en de groothertogin van Baden. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. Aan den heer de Man is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Bemmel. De luit. ter zee 2' kl. J. II. L. J. baron Sweerts de Landas Wjjborgh, uit Oost Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag en die van marine Vrjj- dag aanst. geen gehoor verleenen. Door den minister van koloniën is de commissie, in 1881 belast met het afnemen in Nederland van het examen van ambtenaren bij de burger lijke dienst in Ncd. Indië, ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zjj zich van hare taak heeft gekweten. üp Donderdag 8 September zal door hel geregtshof te 'sGravenhage behandeld worden de zaak van Gebr. S., bekend onder den naam van de Blaauwe bende, die beschuldigd worden van diefstal, ORder zeer verzwa rende omstandigheden gepleegd. Dienzelfden dag zal voor het hof teregt- staan de persoon van S.uil Rotterdam, ten einde zich te verantwoorden over de hem ten laste gelegde moedwillige brandstichting. Een 100-tal leerlingen van de ambachtsschool te Rotterdam heeft heden, onder begeleiding hunner ouderwijzers, een uitstapje naar deze stad gemaakt. Door schipper P. Mos, van Scheveningen, voerende de haringschuit Zonder vlijt geen zegen, werd op zijne tehuisreis ontmoet, in de Noordzee zwalkende, eene schuit of praam waarin twee mannen lagen. Onmiddellijk hield hij zijn vaartuig bij, en had het geluk bij de praam te komen en de twee mannen aan boord te nemen. Zij heeteu A. Schaap en L. Schmeitze. Zij waren Vrijdag voor rekening van den heer Nievclt te Rotterdam met nog eene andere modderpraam vertrokken naar IIull, gesleept door de stoomboot Victoria. Ten gevolge van hooggaande zee zijn de modderpramen tusschen Vrijdag en Zaturdag losgeraakt en tegen elkaar en lek geslagen. Zij hadden geroepen aan de Victoria, doch deze zette hare reis voort, waarover zjj zich beklagen. Zjj vermoeden, dat de twee personen, die in de andere praam zalen, door een Engelschen visscher zijn gered. De vice-admiraal jhr. van Capelle, vergezeld van jh'. van de Poll, ESCIELAXa LONDEN. 22 Augustus. Naar men zegt heeft de Britsche regering vernomen, dat er weder uit Amerika helsche machines naar Limmerick zijn verzonden. Zjj heeft maat regelen genomen om te beletten, dal die voorwerpen aan wal worden gebragt. De parlementsleden voor Hackney, de miuisler Fawcett en de heer Holins, hebben van eenige hunner kiezers een schrijven ontvangen, waarin hun votum bij het jongste Bradlaugh-incident werd afgekeurd. De minister Fawcett heelt daarop geantwoord, dat hij tegen de toen voorgestelde motie gestemd had, omdat die afkeurde, dat de voorzitter de door het huis geno men beslissing van 10 Mei ten uitvoer legde. Maar met die beslissing zelve verklaarde de heer Fawcett het volstrekt oneens te zijn; volslagen onregt- vaardig toch achtte hjj het, een wettig gekozen lid te beletten in hel parle ment zitting te nemen wegens bijzondere gevoelens, die hjj omtrent de godsdienst hebben mag. Ten slotte verzekerde de minister, dat het zijn ernstige wensch was, den parlementairen eed afgeschaft te zien. Het afbreken van de onderhandelingen met Frankrjjk wordt door de dagbladen uitvoerig besproken. De Times meent, dat Engeland zich bjj het negatief resultaat van zoo veel moeite en inspanning, om tot een vergeljjk te komenkalm moet neerleggen. In elk geval kan van de grootste han delsnatie der aarde niet gevergd worden, dat zjj op Frankrjjk Loetrede met den hoed in de hand en nederig smeke, wel eene overeenkomst met haar te willen sluiten. Maar er is toch eene uitkomst te constateren. Het he- wijs is namelijk zoo klaar mogelijk geleverddat eene billijke overeenkomst tusschen eene natie van vrijhandelaars en eene andere van voorstanders van beschermende tariven niet mogelijk is. De Daily Telegraph en de Standard meenen, dat de Franschen wel tol beter inzigt zullen komen, als de verkie zingen voorbij zijn. De Fransche regering, zeggen zij, zal hel niet gewaagd hebben, de kiezers, waarvan de meesten zeer sterk protectionistisch gezind zijn, in den waan te laten, dat het kabinet met Engeland een verdrag in den geest van den vrijen handel zou sluiten. De liberale bladen uiten hunne ontevredenheid bjj het mededeelen van een berigt uit Natal, volgens hetwelk 300 Britsche ruiters uit Newcastle zjjn opgebroken om in Zulu-land de orde te gaan herstellen Vooral keuren zjj het af, dat men een man als generaal Wood aan het hoold dezer altjjd toch eenigzins gevaarlijke expeditie geplaatst heeft. De stalhouders en huurkoetsiers te Londen hebben den minister van binnenlandsche zaken hun nood geklaagd over het nadeeldat hun toege- bragt wordt door de spoorweg-maatschappijen. In den laatsten tjjd zjjn de spoorweg-maatschappijen nl. begonnen met hunne eigen omnibussen van en naar hunne stations te laten rjjden en zjj komen zelfs geheele gezinnendie naar het station gebragt moeten worden, aan hun huis afhalen. De huur koetsiers lijden door de voorkomendheid der spoorweg-maatschappjjen groote schade. De stoomboot Glenavondie 16 Augustus van Shanghai' op de Theems aankwam, bragt de grootste lading thee aan, ooit door eenig schip meê- gevoerd. Het vaartuig heeft een laadvermogen van 6 millioen pond thee en was geheel bevracht. De Daily Telegraph verneemt uit St. Petersburg, dat de Czaar Peler- hoff bewoontzorgvuldig bewaakt wordt en in geïsoleerden toestand ver keert. De Russische politie gaat voort met complotten tegen den keizer te ontdekken en arrestaliën te bewerkstelligen. Nihilistische manifesten zijn voortdurend in omloop. Een daarvan behelsde het doodvonnis van den Gzaar, en werd aangeplakt gevonden te Peierhoff op tuinstoelen. Omtrent den bekenden Hartmann wordt aan de Daily Mews gemeld, dat hij weder uit Canada in het gebied der Vereenigde Staten is teruggekomen en plan heeft te Boston en op andere plaatsen eenige lezingen te houden. Van de zjjde van Rusland is, naar men wil weten, weder aanvrage gedaan om zjjne uitlevering en die aanvrage zou in overweging worden genomen. PRANHltIJK. De verkiezingen zijn in goede orde afgeloopen; alleen te Turcoing heb ben ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal personen heeft aldaar de glazen ingeworpen bij den herkozen candidaat der conservaliven. De uit slag der verkiezing is, Parijs uitgezonderd, zeer gunstig voor de republi keinen. Van de aftredende leden voor Parijs zjjn alle herkozen, behalve Pascal Duprat, gematigd algevaardigde van het 17d' arrondissement, waar l'ij zelfs niet in herstemming komt tegenover Henry Maret. radicaal. De drie nieuwe plaatsen in het dep. der Seine zjjn ten deel gevallen aan drie radicalen, de Lanessan, Camille Pelletan, den adjudant van Clémenceau, en Heredia, lid van den gemeenteraad. Gambetta is in twee kiesdistricten van Belleville gekozen, maar met zeer kleine meerderheid. In het eene district ontkwam hjj zelis naauweljjks de herstemming. Humbert, de commune- candidaat in het 14de arrondissement, had slechts eene geringe minderheid tegenover den opportunist Germain Casse. Clémenceau is in de twee kies districten van Montmarire gekozen met groote meerderheid. Bamberger, de gematigde afgevaardigde van Neuilly, is niet herkozen, en Camille See, de afgevaardigde van Saint-Denis, komt in herstemming met Delattre, den radicalen advocaat der Lanterne. Te Belfort is Keiler, clericaal, niet her kozen. De Cassagnac en de Mun zijn gekozen. Voor zooverre thans bekend is zjjn gekozen 308 republikeinen en 54 op-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2