LEIDSCHE COURANT. m. 1881. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. BINNENLANÜSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.- Afionderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenltén is tan 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 Augustus. De Staatscourant bevat bel verslag omtrenl de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidholland. Graansoorten. De berigteu hieromtrent luiden, wat de hoeveelheid be treft, over het algemeen weinig bemoedigend. In den Hoekschen Waard werd evenwel over de goede qualiieil geroemd; met hetgeen in den Alblas- serwaard te velde staat is dit mede het geval; in de Vijf-lleerenlanden werd een middelmatige oogst verwacht en hadden de gewassen veel te lijden gehad van den hagel; ook op Goedereede en Overflakkee liet de opbrengst te wenschen over; vooral tarwe en gerst waren weinig uitgestoeid en had den te weinig en kort stroo. Dit was mede het geval op Voorne en Putten; de rogge was niet zwaar en slechts eene matige opbrengst werd verwacht. Ten deze werden gunstige uitzonderingen in hel Wesiland verkregen; de tarwe aldaar stond schoon te velde; de haver deed eene groote opbrengst verwachten, terwijl van de gerst mede een goede oogst werd te gemoet gezien. Plas. De mededeelingen omtrent dit gewas zijn ook ditmaal van hoogst bevredigenden aard. Koo'zaad. Van het ten vorigen jare uitgezaaide is op Voorne en Pulten door vorst en wrêrsgesleldheid veel moeten worden omgeploegd; hier en daar is het overgeblevene veelal goed uitgestoeid en ontwikkeld, zoodal eene redelijke opbrengst wordt verwacht. Hennep. Deze stond in den Alblasserwaard schoon te velde en deed eene fraaije schoof verwachten. In de Vijf-lleerenlanden had dit gewas veel te lijden gehad van den hagel. Aardappelen De beriglen omtrent deze aardvrucht luiden ongelijk. De hoedanigheid der vroege soorten werd vrij algemeen geroemd. Eene geringe opbrengst der late soorten werd verwacht op Goedereede en Over flakkee. In hel Westland vertoonde zich daarin de bekende ziekte op onrustbarende wjjze. In den Alblasserwaard werd op overvloedige, in den Hoekschen Waard op middelmatige uitkomsten gerekend. In deze streken bad de ziekte nog geen zorgwekkend karakter aangenomen. Erwten en boonen. Veelal beloven deze eene bevredigende opbrengst. Op Goedereede en Overflakkee evenwel waren vele landerijen, met erwten be zaaid, zeer slecht uitgevallen, zoodat de beste perceelen slechts de helft van een gewoon beschot zullen opleveren; in het Westland leverden de stukken met paarden- en duivenboonen bezaaid een best gewas, hoezeer de warmte welligt oorzaak zal wezen, dat de peulen niet te zwaar geladen zullen zijn. Boomvruchten. Behalve enkele goed geladen appelboomen in het West land zal de pluk van appelen en peren gering zijn. Vele wijngaarden in hel Westland deden een goede pluk verwachten. Steen- en struikgewassen gaven voor het meerendeel weinig vrucht. Hooi- en weiland. Deze leverden in den Alblasserwaard veel gras; in den Hoekschen Waard werd veel hooi gewonnenook op Goedereede en Overflakkee werd het hooi onder gunstige omstandigheden goed binnen gehaald. Mede uit het Westland en andere gedeelien van het gewest wer den omtrent de opbrengst der wei-, hooi en graslanderijen gunstige mede deelingen ontvangen. Veestapel. De toestand van den veestapel is zeer bevredigend; de zuivel producten zijn van goede qualiteit, doch eenigzins minder in prijs dan ten vorigen jare. Algemeen overzigt. De verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidholland gaan, op enkele uilzonderingen na, het middelmatige niet te boven en kunnen derhalve slechts matig bevredigend worden genoemd. Het vergelijkend onderzoek van hen, die als leerling-telegraflst in aan merking willen komen, zal op 24 Augustus aanst. plaats hebben. In de gisteren gehouden vergadering van de algemeene synode der Ned. Herv. kerk is besloten, de onderteekenings-formule voor de aanstaande predikanten in die kerk (art.27 regl. Evangeliebed.) aldus te wijzigen: //Wij ondergeteekendendoor het provinciaal kerkbestuur vantot de Evan geliebediening in de Nederlandsche Hervormde kerk toegelaten, verklaren bij deze opreglelijk en beloven, dat wij daarin, overeenkomstig onze roe ping, met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de belangen van het Godsrjjk, in overeenstemming hiermede die van de Nederlandsche Hervormde kerk, met opvolging barer verordeningen, naar vermogen zullen beharti gen". Dit nieuw artikel zal aan de consideration der kerkelijke besturen in 1882 worden onderworpen. Omtrent de voorstellingen van Sarah Bernhardt hier te lande deelt de heer van Ilamme aan het Vad. mede, dat hjj wel met haar in onderhande ling is over eenige voorstellingen Ie 'silage, Rotterdam en Amsterdam, doch dat er nog niets bepaald is omtrent den datum, noch omtrent de prij zen der plaatsen. Het bond der ruslende schutterijen in Zuidholland zal Dingsdag eu Woensdag 6 en 7 September een huishoudeljjken schietwedstrijd houden op het schietterrein der dienstdoende schutterij op het proefveld bij 'sGra- venhage. Bij den te Antwerpen gehouden schietwedstrijd, waaraan ook Neder landsche corpsen deelnemen, is bjj den corpswedsirjjd de eerste prijs be haald door het 6de bataillon rustende schutterij van Kralingen, Hillegersberg, enz.; de tweede door de dienstdoende schutterij van Gouda-, de derde door die van Nijmegen. Deze drie prijzen bestaan in eene gouden, eene zilveren en eene bronzen medaille, aangeboden door de Hollandsche club te Ant werpen. Acht detachementen van Nederlandsche schutterijen nameu aan den strijd deel. De personentrein van den Holl. ijzeren spoorweg, die gisteren morgen te 6 5 van Rotterdam vertrok, is by het kruidhuis onder Delft ontspoord door het breken van een wielband van een der bagagewagens. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad; alleen heeft het ongeval eene vertra ging van 1% uur veroorzaakt. Te Amsterdam is heden in het Paleis voor Volksvlijt de tentoonstelling geopend van hulpmiddelen voor den boekhandel. Eene uitmuntende verza meling is aldaar bjjeengebragt. De voorbereiding en regeling dezer tentoonstellingdie zeer merkwaardig en keurig is geordend, werd waargenomen door eene commissie, beslaande uit de hh. B. van Dijk, voorzitter; G. L. Funke, vice-voorzitter; N. G. van Kampen, secretaris, T. van Holkema, penningmeester; J. D. Brouwer, J. L. W. Seyffardt en J. K. Tadema. In de voorrede van den catalogus zegt de commissie: Zij is de eerste speciale tentoonstelling op dit gebied, en als zoodanig moet zij geheel als eene proeve worden beschouwd. Op volledigheid maakt zij geen aanspraak. Slechts kan zij den weg openstellen lot eene later meer uitgebeide expo sitie. Evenwel zal ook de thans byeengebragte verzameling, die wrj de eer hebben ter bezigtiging te stellen, menigeen veel belangrijks te zien geven, en, zoo wij hopen, medewerken om de voortbrengselen van onze nationale industrie in ruimer kring bekend te maken. Onder de door de jury bekroonden komen voor: A. W. SythofT, alhier, drukwerk, l,,e graad, en H. J. J. Labree, alhier, gebonden boeken, 2dt graad. Volgens het HU. heeft een oud-koopvaardij-kapitein een plan ontwor pen voor eene halfmaandelijksche dienst met 4 stoomschepen van 750 ton laadruimte, die op den l',tB en 16dt0 van elke maand van Amsterdam en van Suriname vertrekken en de reis in 3 weken afleggen, waaronder de tijd voor het aandoen van Engeland en Demerara is begrepen en overlading van goederen te St. Nazaire. Aan hel station van den Rijnspoorweg te Veenendaal maakte eergiste ren avond een beschonken militair het den reizigers zoo lastig, dat zy den trein niet durfden ingaan. Hij dreigde ieder met zijn bajonet. Met geweld moest hij worden tegengehouden. De toegang tot den trein werd hem ver boden, en hoewei hij reeds een plaatsbillet had genomen, moest hij de reis, zoo goed en kwaad het ging, naar Nijmegen te voet afleggen. Te Nijmegen is eergisteren avond zekere S.muzikant der dd. schut terij aldaar, door drie personen aangevallen, geslagen en ernstig in het aangezigt en den rug verwond. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De daders bevinden zich in handen der politie. Door mej. M. van der Veen, te Nijkerk op de Veluwe, is aan de armen der Ned. herv. gemeente aldaar ƒ6000 gelegateerd. Men meldt uit Assen: Onder begeleiding van drie rijksveldwachters en stevig gekneveld is in het huis van arrest en justitie gevankelijk bin- nengebragt een manspersoon, volgens het signalement Gcrrit Jansen, de alom bekende inbreker en brandbrieflegger, die gedurende geruimen tijd de schrik van heel de streek in liet oostelijk gedeelte van Noordbrabant was. De man is, door hulp van landlieden, naar men zegt, in de gemeente Ruinerwoldin hechtenis genomen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men zich te Assen in den persoon heeft

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1