BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van. Maandag ó5 .Augustus ó88dJf°. Ó89. De traditionele vischmaaltijd te Greenwich, die aan het slot der par- lementszi'tting wordt gehouden, is op 17 Augustus bepaald. Te Kildysart werd de vrijlating van Dillon, den wegens gezonheids- redenen ontslagen Ier, door een grooten fakkeloptogt en illuminatie van de stad gevierd. Te Londen is men bezig ter eere van Dillon een leestmaal te organiseren. De politie-agentendie de twee brandstichters, Mac Kevit en Mac Grath, te Liverpool in hechtenis namen, toen zij het stadhuis in de lucht wilden doen springen, hebben eene belooning van. 25 en 10 bekomen. Daarentegen heeft het lersche ondersteuningfonds in Amerika aan de moeder van Mac Grath een jaargeld toegelegd, om haar schadeloos te stellen voor het verlies van haar zoon. In de gasfabriek te Dundee is bij het lossen van steenkolen onder de kolen een kistje gevonden, aan hetwelk kennelijk met opzet de schijn was gegeven van een stuk steenkool, maar dat toch door zijn vorm de aandacht trok en bij onderzoek bleek eene zoogenaamde helsche machine te zijn, die bij het laden tusschen de kolen moet zijn geschoven met hel doel om de fabriek in de lucht te laten springen. In de kerk te Chelmsford wierp iemand 11. Zondag een bundeltje bank noten, ten bedrage van 500 (ƒ6000), in het kerkenzakje, met het schrif telijk verzoek, dat het geld aan regenten van het ziekenhuis aldaar zou worden overhandigd. Den 4eD Julij 11. was op gelijke wijze eene even groote gift ontvangen voor de stads-armen-apotheek. Te Dumbarton, nabij Glasgow, is van de werf van de firma Arch. Mc. Millan&Son met goed gevolg te water gelaten het stoomschip Edam, groot 3000 tonnen, gevoerd zullende worden door kapitein J. II. Taat, en bestemd om dienst te doen in de vaart tnsschen Nederland en New-York, onder directie van de Nederl.-Amerikaansche stoomvaart-maatschappij. De correspondent van de Daily News te Rome meldtdat er omtrent het vertrek van den Paus uil die hoofdstad geen gedachtenwisseling heeft plaats gehad tusschen het Vaticaan en een der buitenlandsche regeringen. Na de vergadering ten gunste der opheffing van de waarborgen-wet heeft de Paus aan zijne omgeving verklaard, dat hij vast besloten was Rome niet te verlaten, en er zijn aan de nuntiussen in het buitenland instructiën ge zonden om in dien zin te spreken, indien hun eene vraag over die zaak mogt gedaan worden. De Standard verneemt uit Romedat de katholieke mogendheden voort gaan den Paus te ontraden Rome te verlaten. Velen beschouwen het plan als eene kunstgreep van het Vaticaanten einde de buitenlandsche katholieken op te wekken de Italiaausche regering te bemoeijelijken. Edison, die zoolang voor den uitvinder der electrische lampen heeft doorgegaan en zelf ook dacht, dat hij het was, werd dezer dagen minder aangenaam verrast door de uitspraak van den commissaris der brevetten te Washington, die hem alle regten op die uitvinding ontzegde, daar Maxim, eveneens een Amerikaan, reeds vóór hem die lampen had vervaardigd. Uit hetgeen de dagbladen mededeelen omtrent de Fenians-conventie te Chicago blijktdat in de vergaderingen de meest mogelijke verwarring heeft geheerscht. De hotelhouder, die de zaal verhuurd had, vond het noodig te doen onderzoeken, of de heeren ook helsche machines verborgen hadden. Dit bleek niet het geval te zijn, maar het getier scheen bestemd, althans een voorsmaak van de hel te geven. De vergadering heelt vijf presidenten versleten, die geen van allen de orde konden bewaren. Een hunner scheidde met het compliment, dat hij zich schaamde ooit de vergaderingen van zulk eene bende te hebben bijgewoond. De //united Irishmen" bleven op een af stand omdat velen onder de vergaderden zich tegen dynamiet-politiek ver klaarden. Maar vervolgens scheidden ook weder die anti-dynamielmannen zich af, omdat een lid verscheen met zeven dynamiet-machines, wier werking hij verklaarde. Het hevigst werd gestreden over de penningen. Alle factiën wilden zich van hetgeen in de kas nog over was meester maken. FRASKKIJK, De internationale electriciteit-tentoonstelling te Parijs is thans voor het publiek geopend. Alles is nog niet geheel gereed, doch ten gevolge van buitengewone inspanningen is reeds zooveel in gereedheid gekomendat iedereen opgetogen en verbaasd is. De groote afdeeling voor het electrisch licht is nog niet gereed. Behalve de toepassing van de clectriciteit als ver lichting en als beweegkracht, komen er nog andere zeer merkwaardige toe passingen voor. Onder deze, die nog weinig bekend zijn, nemen de meteo rologische instrumenten van Rijstelberghe uit Brussel eene voorname plaats in. Een verkiezingscomité in Belleville heeft een beredeneerd programma van beginselen vastgesteld, waaraan Gambetta zijne goedkeuring heeft ge geven. //Ik keur alle denkbeelden, in uw manifest ontwikkeld", schrijft hij, //goed en neem ze aan". Het stuk bevat beschouwingen over algemeen regeringsbeleid. Het programma bevat wijziging der grondwet, met het oog op den senaat; invoering van het //scrutin de liste"; reorganisatie van het regtspersoneel en wijziging der wet op de rcgterlijke organisatie; verpligten driejarigen dienst tijd; decentralisatie van de administratie en politieke centralisatie tot verze kering van den vrede zoo met het buitenland als in het binnenland. Het vcrkiezings-comité hoopt verder, dat de verhouding tusschen arbeid en kapi taal gewijzigd zal worden ten gunste van den arbeid, door uitbreiding van politieke regten, door vrijheid van associatie, door syndicaten en door de invo'ering van onderstands- en pensioenkassen. Een kerel, die, in afwachting van den cellulairen wagen, in een po litiepost van Parijs in een gevangenhok opgesloten was, bemerkte, dat het houtwerk van zijne gevangenis, in de hoogte, van den muur afgeweken was. Uit tijdverdrijf stak hjj zijne hand achter het schot en haalde nu, tot zijne groote verbazing, achtereenvolgens te voorschijn 10 obligatiën van 500 fr. van eene maatschappij tot verzekering tegen hagelslag vier oorhangers, een stuk van een zilveren lepelhel werk en de kast van een zilveren horlogie en eindelijk een scheermes. Al deze voorwerpen moeten betrekking hebben op den eenen of anderen diefstal. Men meldt uit Tunis: Verscheidene gouvernementen zijn overgegaan lot een onderzoek naar de schade, door hunne onderdanen bij de gebeur tenissen in Sfax geleden. De Fransche regering heeft insgelijks een zaak gelastigde gezonden om het summier onderzoek te voltooijen. Logerot verzekert, dat hij, om op afdoende wijze aan de plunderingen een eind te maken, de stammen, die het tooneel dier plunderingen bewonen, verant woordelijk zal moeten stellen. Het plan om Soussa te bezetten is opgege ven ten gevolge der verzekering van onderdanigheid, die de bewoners den Bey hebben toegezonden. B C T I C II L /IN 11. De Prov. Corr., een orgaan der regering, heeft eindelijk notitie ge nomen van de Joden-vervolgingen In dat blad leest men: Op verschil lende plaatsen in Pommeren en YVest-Pruissen zijn in de lnatste en voor laatste week rustverstoringen voorgekomen, die met beschadiging en ver nieling van particulier eigendom gepaard gingen. Overal is het aan de energieke lusschenkomst der autoriteitenhier en daar echter eerst na versterking der openbare magt en met ondersteuning van liet verstandige deel der bevolking, gelukt, de ongeregeldheden te onderdrukken en de rustverstoorders geregtelijk te vervolgen. Aan de betrokken autoriteiten is bijzonder gelast eene ophitsing der gemoederen door bekende agitatoren op vergadcringeu te verhinderen, voor zoover dit binnen de grenzen der wet mogelijk is. De wet heeft in den laatsten tijd de autoriteiten nooit weer houden, liberale vergaderingen mogelijk te maken. Te Lauenburg is eene uitbarsting tegen de Joden mislukt. De voor naamste Joden ontvingen Vrijdag ochtend brieven, waarin hun werd gelast binnen tweemaal 24 uren de stad te verlaten, onder bedreiging, dat zij an ders Zondag avond het ergste hadden te vreezen. Twee dezer personen zijn daarop naar Köslin vertrokken, na vooraf de brieven bij de politie te hebben gebragt. Zaturdag middag hoorde men overal het geroep: //Morgen gaat het er op los"! De openbare autoriteit meende derhalve maatregelen te moeten nemen. De politie werd versterkt; er werd van elders een de tachement gendarmerie ontboden. De oproermakers schenen hun toeleg te zullen doordrijven, daar er Zondag avond eene talrijke menigte bijeen kwam, terwijl de kreet //Hcpp! Hepp'", waarmede het volk tegen de Joden wordt opgehitst en gewoonlijk de aanval begint, van alle kanten werd aangeheven. De politie en gendarmerie wisten echter zoodanig te manoevre- ren, dat de menigte genoodzaakt werd uiteen te gaan. Te Lubeck is eene ijzergieterij door eene windhoos vernield. Zeven personen kwamen daarbjj om het leven en verscheidene werden ernstig gekwetst. RUSLAND. Uit Irkutsk wordt aan de Pet. Zeit. geschrevendat de overheid aldaar de volgende proclamatie heeft uitgevaardigd: //De treurige berigten, uit het zuiden van Rusland ontvangen over de botsingen tusschen eene domme menigte en de Israëliten, hebben de rust der bevolking van Irkutsk gestoord, en sedert zijn aldaar reeds twee malen rustverstoringen voorge komen. Zij, die er zich op schijnen toe te leggen om allerlei verontrustende geruchten te verspreiden, weten zeer goed dat de afkeurenswaardige wan ordelijkheden, welke hier en daar zijn ontstaan, in het zuiden van het rijk door vijanden van het vaderland zijn uitgelokt; dat de keizer al zijne onderdanen, onverschillig welke godsdienst zij belijden, op gelijken voet wenscht te behandelen en de wet met dezelfde gestrengheid op de schul digen wie zij ook zijn mogenzal toegepast worden. Derhalve wordt de bevolking dringend aangemaand, niet het oor te Ieenen aan dwaze inbla zingen welke slechts ten doel hebben de goedgezinden op een dwaalspoor te brengen, en geene aanleiding hoegenaamd tot ongeregeldheden te geven. De wensch van den Czaar om in vrede en rust te leven, zal stellig al zijn trouwen onderdanen heilig zijn en geen enkel inwoner van het gouverne ment Irkutsk zal willen beschuldigd worden van verzet tegen den wil van den vorst en van vijandelijke gezindheid jegens den troon en het vaderland. PEK TEL EG i» A Al'. BERLIJN, 12 Augustus. De Reic/isanz. meldt de benoeming van den minister Eulenburg tot opper-president in Hessen-Nassau, en van Schlickmann tot ondef-minister bij binnenlandsche zaken. LONDEN, 12 Augustus. Hoogerhuis. - Al de belangrijke amendementen j op de Land bill voor Ierland, welke het lagerhuis verworpen had, werden met groote meerderheid op nieuw aangenomen. Door lord Granville werd leedwezen betuigd over de bonding der oppositie, en lord Salisbury gaf te kennen, dat hij slechts particuliere belangen tegen onderdrukking beschermd heelt. Wat geschied is moet aan het oordeel des lands onderworpen worden. LONDEN, 13 Aug. Heden werd kabinetsraad gehouden, om te overwegen wat met betrekking tot de landbill gedaan moet worden, ten gevolge van de houding van hel hoogerhuis. De toestand wordt als zeer ernstig be schouwd. De Standard verneemt, dal de regering niet toegeven, en liever dit jaar van de wet afzien zal Naar men zegt zal. als de Landbill niet tot stand komt, het parlement in het najaar bijeengeroepen worden om eene nieuwe voordragt betreffende het landbezit in Ierland te behandelen. De Times gelooft, dat. indien geen compromis kan verkregen worden, de aftreding van het kabinet en de ontbinding van het parlement onvermij delijk zijn. ZWOLLE, 12 Augustus. Tarwe 10 ft f 10.60; rogge f 8 ft f 8.75; boekweit ƒ7.60 a f 7.75; gerst f 6 ft 6.75; paardeboonen ƒ8.50 ft ƒ9.25; aardappelen 2 ft ƒ2.50, alles per HL. Boter. Aanvoer 1050/S en 975/16 vaten, benevens p. m. 1000/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 62500/2 KG. Middelniarkt ƒ1.20 per KG. Handelswaarde ƒ37500. Notitie van heden: per KG. ƒ1.15 a 1.35, per 20 KG. of vat prima kwal. 26 ft ƒ27.50; afwijkende soort 24 ii 25 en tweede soort ƒ20 ft ƒ22.50 Eijeren: ƒ3 ft ƒ3.50 per 100 stuks. Vee. Aanvoer ruim 700 stuks op de markt en p. m. 300 stuks op de stallen. Handel vlug. l'rijzen vaster. Varkens. Aanvoer ruim 500 biggen en p. m, 250 magere, drachtige en vette varkens. Prijzen in één doen. Wild en gevogelte. In dit art. is veel vraag. De prijzen loopen zeer uiteen. Huiden. Onveranderd. Russehen. Aanvoer ruim 7000 bossen. Hande! gewild. Prijzen ƒ14 a 22 per 100 bossen. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5