BUITEN LAN ÜSCÏÏE BERIGTEN. beter in gelegenheid zullen zijn, de tentoonstelling te bezoeken en nader te bestuderen. De eerste dezer tentoonstellingen zal gehouden worden te Breda van 26 Ang. tot begin van September en gewijd zijn aan meu belen en beeldhouwwerk. De conservator van het museum zal op een nader te bepalen dag die tentoonstelling mondeling toelichten. Het hoofdbestuur voor de feestviering van het Metalen Kruis te Amster dam, heeft eene circulaire verzonden, waarin o. a. het volgende voorkomt: Geachte kameradenIn voldoening aan onze missive van Junij II die wij in uw bezit achten, hebben wjj het voordeel u nader te berigten: Dat wij wenschen. dat de afdeelingen en sectiën, voorafgegaan door de bestuurs leden, zich den 12d" September zullen vereenigen in het Parklokaal, des namiddags om één uur. Dat voer de goede orde het wenschelijk is, dat een ieder, die deel zal nemen aan de feestviering, voorzien is van eene kaart, die steeds vertoond moet worden en den toegang verleent tot het Parklokaal, Natura Artis Magistra en Paleis voor Volksvljjt; ook moet die kaart dienendoor president en houder geteekend om zich te legitimeren bij de directiën van spoorwegen. Dat de twee diners op 12 en 13 September zullen plaats hebben in de lokalen van Natura Artis Magistra. Omtrent de spoorwegen kunnen wij u nog melden: dat de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, op vertoon van de kaart van deelne ming, de vracht voor heen- en terugreis van 11 tot 14 September met de helft heeft verminderd, dat de Hollandsche spoorwegmaatschappij voor de heen- en terugreis geen vracht neemt van hen, die in de 3' klasse plaats willen nemen; dat de Rijnspoorweg de tweedaagsche retourbilletten zal ver lengen van 11 lot 14 September. KameradenNiets zal ons aangenamer zijn dan u allen op 12 September in de hoofdstad des rijks in welstand weder te zien, om dan nog eens dankbaar het goede te herdenken, dat het lieve vaderland en wij mogten ondervinden in de vijftig jaren die achter ons liggen, de dagen onzer jeugdtoen de geest van eendragt zich door daden kenmerkte en het volk van Noord-Nederland toonde trouw te blijven aan koning en vaderland. 1111. MM. de koning en de koningin zijn gisteren middag ten 12 ure pir extra-trein te Velp aangekomen, en vervolgeus met hofrijtuig naar Rronbeek vertrokken. Bij den ingang van het park begroette de stafmuzick van het reg. infanterie, dat te Arnhem in garnizoen ligt, de kon. familie met het Wilhelmus, terwijl het corps invaliden in groot tenue en haie ge- geschaard stond langs den oprit. Aan de woning van den kommandant werden HH. MM opgewacht door den gouverneur der inrigting, generaal Smits, generaal Verspijck, generaal van der Heyden, den commissaris des konings, baron Mollerus, en den burgemeester van Arnhem, mr. F. M. C. Dels Rijcken. De heer Smits heette de vorstelijke gasten met een kort woord welkom en bood H. M een prachtig bouquet aan. Nadat HH. MM. het de jeuner gebruikt hadden, bezochten zij de inrigting, die zij naauwkeurig en met groot welgevallen bezigtigden. Ook de verzameling van vaandels en wapenen uit Indië, de tropeën van zoo menige overwinning, trok hunne aandacht. Daarna keerden de vorstelijke bezoekers, vergezeld door den com missaris des konings en den burgemeester, naar Arnhem terug, reden door en om de stad en langs Boven-over naar het station, waar een trein voor hen gereed stondwaarmede zij ten 5 ure over Zutphen naar het Loo vertrokken. -- Uit Harderwijk meldt men, dat die stad dezer dagen is bezocht door den heer Filip Trijbomeersten adsistent aan het kon. visscherij-instituut in Zweden, die eene wetenschappelijke reis maakt in die landenwaar de vischvangst het meest wordt uitgeoefend. Het aldaar gebruikte vischtuig eu hel visschen daarmede in zee heeft hij met belangstelling en zaakkennis nagegaan. -- De stichter der schippers-vereeniging «Schuttevaêr", de oude heer Willem Jan Schnttevaèr, geboren 17 Januarij 1798, is na een smarteljjk ijjden te Zwolle overleden. Bij den storm, die Woensdag 11. over het eiland Marken woedde, stroomde op vele plaatsen de djjk met een waterstand van 1 meter boven volzec over. Alleen door doelmatige maatregelenhet snel ophoogen met grond van de overstroomde plaatsen, is het eiland voor verdere ongelukken bewaard gebleven. Wegens de lievigheid van dien storm heeft de van Zwolle vertrokken nachtboot geen zee durven kiezen. De vermoedelijke dader van een diefstal van gouden en zilveren voor werpen te Kubaard, in den nacht van Maandag op Dingsdagjl., is te Sneek gearresteerd. Men vond den dief nog in het bezit van al het gestolene. Hij stond op het punt met zijnen buit per stoomboot te vertrekken, toen hij nog juist bij tijds werd ontdekt. Te Warflum heeft men zich dezer dagen aan eene groole baldadigheid schuldig gemaakt. Men heeft daar van eene trekschuit, die onbewaakt aan de kaai lag, al de glazen ingeslagen, de deuren opengebroken, en alle pak jes en koopmansgoederen in het water geworpen. Het kanaal was bezaaid met vaten, zakken, pakken enz. Te Bedum had dezer dagen een zonderlinge diefstal plaats. In een prieel nl. van den heer L. stond een geraamte van een volwassen mensch, als hulpmiddel bij de medische studiën van een der zoons. Ook bevonden zich in het prieel een pistool, eeltige boeken en een aangebroken fleseh wijn. Nadat men 's avonds de deur van hel tuinhuisje op slot had gedaan, vond men 's morgens de afsluiting verbroken en het skelet met de andere voorwerpen verdwenen. Door de nasporingen der politie is het gelukt den dader te vinden, die een oud bekende der justitie moet zjjn. Het gestolene was nog in zijn bezit. liet wetsvoorstel tot óverdragt van de spoorweglijn van Batavia naar Buitenzorg aan den staat heeft in de afdeelingen der tweede kamer aan leiding gegeven tot hel herhalen der vroeger reeds gedane, doch tot dusver onbeantwoord gelaten vragen betredende de geschiktheid van den weg legen het veel eischend verkeer; de constructie van de baan en het al of niet voldoende van zijn aanleg, onderhoud en toestand. In eene der afdeelingen werd aan de regering gevraagd, of het niet doel matiger ware voor het goederenvervoer eene nieuwe lijn direct van Tand- jong-Priok naar Buitenzorg aan te leggen, waarnaast dan de bestaande lijn hoofdzakelijk voor het personenvervoer zoude blijven dienen. Van an dere zijde echter werd het scheppen van zulk eene concurrerende lijn, na de aan de Indische spoorwegmaatschappij voor hel traject Batavia-Buitenzorg gegeven concessie, minder loyaal, en dus reeds om die reden verwerpeljjk geacht. Afgescheiden van het vorenstaande deed nog het bedrag van de voorge stelde koopsom bedenkingen rjjzen, in zoover men het vreemd vond, dat de voorgestelde koopsom nu een millioen hooger is dan in 1877, terwijl eene toenmaals ten betooge van de wenscheljjkheid der overname aangevoerd, groolendeels haar kracht verloren heeft; te weten de alvocr van materialen naar de haven van Tandjong-Priok, die thans geheel heeft opgehouden, en de opvoer van het benoodigde voor den ten deele voltooiden Preanger spoorweg. De toeneming der opbrengst van de ljjn Batavia-Buitenzorg werd in zooverre van geheel tijdelijken aard geacht. Naar aanleiding van de mededeeling der regering omtrent het verkrijgen der koopsom door middel van leening, waarvan rentebetaling en aflossing, voor zooveel de leening ten bate van Indië komt, uit de Indische geldmid delen aan de staatsinkomsten zullen zjjn te vergoeden, waren sommige leden van oordeel, dat zoowel rente als aflossing van de leening op gewone staats- bcgrooting gebragt behooren te worden, en zij zouden zelfs niet aarzelen, op grond van die mededeeling, het geheele wetsontwerp af te stemmen. Zij hoopte, dat de regering deze quaeslie thans van de zaak zou losmaken. Anderen daarentegen waren van oordeel, dat de zaak volkomen juist door de regering wordt voorgesteld. Eene nadere verklaring werd echter door vele leden wenschelijk geacht. 'sGIlAVENHAGE13 Augustus. Door Z. M. is de heer A. graaf de Thomar, laatsteljjk buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij bet Nederl. hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. Tot betaalmeester te Arnhem is benoemd de heer G. J. baron van Asbeck. thans betaalmeester te Maastricht. De officier-machinist 1« kl. bij 's rijks stoomvaartdienst J. C. Graue is ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken op pensioen gesteld; voorts is bevorderd tot officier-machinist l«kl., de officier-machinist 2' kl. J. Gudde, en benoemd tot officier-machinist 2e kl. bij 's rijks stoom- vaartsdienst de machinist le kl. in het vaste corps machinisten J. Gout. De adelborst le kl. J. J. van Laar is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De inspecteur van administratie J. C. L. K. van Wcly wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der al- deeling soldyen, schafting en kleeding bjj het dep. van marine, en vervan gen door den inspecteur van administratie F. Wollson. De luit. terzee2(kl. W. van Voss wordt op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Ten bewijze hoe tegenwoordig ook de materiële belangen der officieren en minderen van het leger door het departement van oorlog worden behar tigd, diene, dat de minister van oorlog bezwaar heeft gemaakt tegen de heffing van tolgelden op de straatwegen tusschen den Haag en Scheveningeu van militairen in uniform gekleed. Deze bedenking is door tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zaken aan den gemeenteraad alhier kenbaar gemaakt, welke vergadering alleen «het in dienst zijn" der mili tairen als reden van tolvrijdom had aangenomen. Volgens het gevoelen van den minister van oorlog echter moeten militairenin uniform gekleed, geacht worden steeds in dienst te zijn. De commissie voor de belastingen is geroepen over dit fiscaal en militair vraagpunt haar advies uit te brengen. Zeker is het, dat zij bjj de beoor deeling dezer zaak zich voor verschillende vragen zal geplaatst zien, o. a. deze: 1". of een officier, uil een ander garnizoen met verlof alhier aan wezig en die in uniform te paard een pleizierrit naar Scheveningen maakt, geacht kan worden op dat oogenblik zijne diensten aan koning en vader land te bewjjzen, dat hij uit dien hoofde moet worden ontheven van de betaling van tolgeld; 2". of een officier van het garnizoen, die zich des avonds te paard naar Scheveningen begcclt tol bijwoning van het vuurwerk, door het dragen van een atila of korten jas alleen, dienst verrigt; 3°. of een officier, die zelfs het rijtuig bestuurt, waarmede bij zijne familieleden naar Scheveningen vervoert, geacht kan worden in dienst van den lande te zijn, zoodat hij ongehinderd den tolboom kan passeren. KM BELAK 0. LONDEN. 12 Augustus. De conservative bladen sporen het hoogerhuis aan in de zaak van de Iersche Landwet niet toe te geven. De Globe zegt, dat het hoogerhuis al de in de wet gebragte amendementen niet kan laten varen zonder een dwaas figuur te maken. Het blad houdt er zich van verzekerd, dat het huis niet voornemens is, die rol te spelen. Zoo de leden het deden, dan zouden zjj aan de vijanden van hun huis en hunne klasse een veel geweldiger argument in handen geven dan zij nu bezitten. Dan toch zouden zij duidelijk doen zien, dat het hoogerhuis alleen dient om de besluiten van het lagerhuis te registreren. De Times en andere bladen achten het waarschijnlijk, dat het hnis zal toegeven en geen botsing met het lagerhuis zal uitlokken. [Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2