c O Dit ANT. LEIDSCHE 1881. ZATURDAG 13 AUGUSTUS. TRANSVAAL. 188. - De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverteiitifii is van 1—4 Ingevolge ons gedaan verzoek ligt aan het Bureau dezer Courant de inteekenlijst voor de Hulde van het Nederlandsche volk aan de stamgenooten in de Transvaal. Het initiatief daartoe is uit gegaan van het centraal bestuur van het „Groene Kruis". Van de aan te bieden prachtplaat en het daarbij te voegen adres is in ons nommer van Vrijdag 5 Augustus uitvoerig mededeeling gedaan. Al de handteekeningen zullen met eene prachtbewerking van de plaat en het adres worden ingebondenom in de archieven van de Transvaalsche republiek bewaard te worden. Ook stelt men zich voor de handteekeningen in druk te brengen en met de plaat en het adres tot een boekje te vereenigenom aan elke familie in de Transvaal, die aan den strijd heeft deelgenomen, een exem plaar te doen uitreiken. Het bestuur vra>gt geene groote gelde lijke bijdragen, slechts 25 cents voor iedere handteekening. B1N N E NL AN DS C H E B ER 1G T E N. LEIDEN, 12 Augustus Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is, ter vervulling der bestaande vacature, uit bet vroeger opgegeven zestal predikanten bet volgende drietal gevormd: dd. J H. Cordes. pred. te VordenI'. van Son. pred. ie Amsterdam, en dr. P. G. Datenia, pred te Weesp. De harde wind van II. Dingsdag begon met veel schade toe te bren- g gen aan boomen en "Veldgewas en werd door den storm van Woensdag op Donderdag gevolgd, waardoor veel peren en appelen, takken en bladeren van de boomen zjjn afgerukt en de snrjboonen, die neg zeer gunstig stonden, op de meeste plaatsen tegen den grond geslagen of aan flarden gescheurd zjjn. Hel nuve weer heelt roet deze en dergelijke ver woestingen veel afbreuk aan den zomer gedaan. Aau den morgen onder Oudshoorn te houden zeil- en roeiwedstrijd zullen deelnemen de jongens van het opleidingscbip .ldmiraal van IFasse- naermet 2 sloepen, die van hel instructie-vaartuig Pollux, met 1 sloep, en die van de kweekschool voor zeevaart alhier met 2 sloepen. 's Lands middelen hebben over de zeven eerste maanden van 1881 opgebragt 56,945,364.11%; zjjnde 1,838.380.89% meer dau in hetzelfde tijdvak van 1880; 7/12 der raming was ƒ58,358,999.51. Gedcp. staten dezer provincie hebben nader bepaald, dat, ingeval voor de verkiezing van een lid der staten dezer provincie, ter vervulling der vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer jhr. Westpalm van Hoorn van Curgh, eene herstemming mogt noodig zijn, deze zal geschieden op Maandag den September a. s. I Het stoomschip Prinses dmalia is op 11 Augustus van Port-Saïd j vertrokken. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, heeft Zondag II., in de kapel van j het seminarie te Warmond, de tonsuur en de vier kleine orden toegediend aan de heeren II van Aarsen. 11, 31 Braudouw, W. N. A A. ten Brink. G. Buysman, C. L. A. Delfgaaiuv, L. J. J. Hagcraats, J. A. Kupers, C. A. F. J. M. Lobmtijer, W. M. Nix, J. H. M. Peeperkorn, J. Hotteveel. J. J. M. Teule, H. J. Ph. Thomann, 11. J. van de Veil, J. G. van der Welden en P. de Wit. Te Rotterdam is gisteren geopend het «Groot Nationaal Panorama". Tot de daartoe genoodigden behoorden de leden van het gemeentebestuur, van den gemeenterard en de vertegenwoordigers der dagbladpers. Bijeenge komen in hel lokaal des Pays-Bas, heette de beer Gilissen den burgemeester en verdere aanwezenden welkom, er op wijzende hoe niet alleen de kunst zin, maar ook de vaderlandsliefde door de aanschouwing van dit panorama zal opgewekt worden. Daarna begaven allen zich naar het tegenover lig gende panorama-gebouw aan den Stationswegom het kunstwerkthans geheel afgewerkt, Ie beschouwen. Het stelt voor den slag bij Nieuwpoort in 1600. Op liet Hollandsch diep is eene roeiboot, waarin twee jongelieden waren, door een tjalkschip overzeild. Een dier personen is door de beman ning van de stoomboot Telegraaf 1 gered en te Willemsdorp aan wal ge zet, doch de tweede is verdronken. Te Amsterdam werd gisteren gehouden de jaarvergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap. De voorzitter,' de lieer- C II. Backer, herdacht in De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2.—. ;els 1.iedere regel meer 25 cents, zijne openingsrede het aan het genootschap ontvallen lid Messchert van Volieiihoveuwien hij een tredend woord van welverdiende hulde bragt. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de hh.11. V. Hogerzeil, J. W. H. Crommelin en J. P. G. WesthofF. Op den beschrijvingsbrief kwamen drie voorstellen voor, alle van de af- deeling Leeuwarderadeel. 1*. Dat van wege het genootschap eene bloemlezing uit den bijbel zal worden uitgegeven. Dit voorstel werd door eenige sprekers, o. a door den heer C. H. Backer, sterk ondersteund. Het hoofdbestuur verklaarde zich tegen het voorstel èn als strijdig mei de wet, èn om de moeijelijkheden bij de zamenstelling van zulk eene bloemlezing, èn omdat het eene nieuwigheid zou zjjn, die alligt een twistappel in den boezem der maatschappij zou op werpen. Een lid was van oordeel, dat het voorstel eene beleediging was voor Gods Woorden zulk eene bloemlezing dat Woord zou verdringen en dus iu strjjd met het doel der maatschappij. Een ander was tegeu het voorstel, omd^at het genootschap zjjn uiterst voorzigtig standpunt zou moeten verlaten om de bloemlezing zamen te' stellen. Het genootschap had zich iiiinmcr met uitlegging van of critiek over de H. Schrift ingelaten, lil omvraag gebragt, werd eerst de prealabele quaeslie gesteld ol het voorstel streed tegen dc wet. Deze vraag werd iret 32 tegen 24 stemmen toe stemmend beantwoord, zoodat er over hel voorstel niet gestemd werd. 2*. Dat het genootschap eeue Alfoersclie vertaling van het N. Testament bezorgde. De heer Neurdenburg van Rotterdam wees op de groote ver diensten van hel genootschap jegens Indie door hare vertalingen, liij be schouwde het een zeer gewigtig maar moeijelijk werk, in verband met de verschillende Alfoersclie dialecten, en geeft den raad de keuze tusschen die dialecten te laten bewerkstellingen door een deskundige. D'. J. J. van Tooreuenbergen wees op dr. Matthes en verlangde zijn advies iu te roepen. Het hoofdbestuur zeide echter reeds een advies ingewonnen te hebben vau den heer Graafland. Dit advies luidt zeer gunstig voor de wenschelijkheid van zulk eene vertaling, maar minder gunstig voor de uitvoerbaarheid. Men zou minstens vier vertalingen moeten maken in vier dialecten. D'. J C. Verhoef! stelde voor de zaak aan te houden en liet hoofdbestuur op te dra gen hieromtrent later een rapport uit le brengen. Eene motie, in dezen zin gesteldwerd aangenomen. 3". Dat als de bijbeluitgaaf met aanteekening van parallele plaatsen ge reed zal zijn, de andere edities goedkooper verkrijgbaar worden gesteld. Het hoofdbestuur achtte dit voorstel wal praematuur en wilde liever geen uitspraak doen over den prjjs der oude uitgaven vóór de nieuwe zullen ge reed zijn. De vergadering hechtte hieraan hare goedkeuring. Na beantwoording van enkele vragen en opmerkingen werd de vergade ring op gebruikelijke wijze gesloten. Te Amsterdam is zekere Tieman, een opligter, die aldaar reeds her haalde malen voornamen winkeliers en particulieren goederen en geld afhan dig maakte, na pas uit een zes jaren lange gevangenisstraf ontslagen le zjjn, op nieuw in hechtenis genomen. Bjj een hoedenwinkelier deed hg eenige inkoopen als de zoon van eene mevrouw op de Heerengracht en vroeg eeuig geld te leendat den voornamen jongeheer bereidwillig gegeven werd. Den volgenden morgen ontdekte de winkelier, dat het opgegeven adres niet bestond. Weinige dagen later ontmoette bij zjjn voornamen klant en liet hem toen door de politie oppakken. Te Arnhem is gevankelijk hinnengebragt een Daitscher, commensaal van den landbouwer S.onder Gendringen. Voor een paar dagen miste ge noemde S. eene som van p. m. ƒ200, waarvan de commensaal verdacht werd. Beschuldigde heeft de daad reeds bekend en het geld den landbou wer teruggegeven. De besteller C. J. R., van de firma van Gend Loos, die Dingsdag jl. met eene som geld, welke hjj op een wissel ontvangen had, verdween, is door de politie te Arnhem aangehouden, doch het geld was grootendeels reeds verkwist. Hjj is ter beschikkiug van de justitie gesteld. Het 50 jarig gedenkfeest van den tiendaagsclien veldtogt werd gisteren te Kampen op eene feestelijke wijze gevierd. Een 60-tal mannen van het Metalen Krnis zijn op gulle wijze van gemeentewege onthaald Het leest werd bijgewoond door onderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten. De rcderjjkerskamer «Vreugdendal" te Breda wenscht bij gelegenheid van het XVIII' Nederl. taal- en letterkundig congres een internationalen wedstrijd voor voordragten te houden. Tot deelneming daaraan noodigt zij uit beoefenaren der uiterlijke wefsprekenlieid in Noord en Zuid-Nederland,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1