Na het uitbrengen van het verslag werden de volgende voorstellen van het hoofdbestuur behandeld: 1. «De algeineene vergadering besluite het hoofdbestuur uit te noodigen, op de volgende algemeene vergadering aan te bieden een voorstel tot het ondersteunen van de pogingen, door de departementen aangewend lot be vordering van de opvoeding der kinderen, die beneden den leeftijd zijn der leerlingen van de lagere school, en een reglement te ontwerpen tot bepaling der voorwaarden, waaronder een subsidie daarvoor zal worden toegekend." Hierop stelde Leiden een amendement voor, strekkende om het voorstel uit te breiden en niet tol de departementen te beperken. Dit werd door het hoofdbestuur overgenomen, doch door Amsterdam bestreden, dat het oor spronkelijke voorstel verdedigde, hetwelk ten slotte ook werd aangenomen met 471 legen 389 stemmen. 2. »Aan drie departementen, die plaatselijke verzamelingen tot bevordering van kunst-industriëel-onderwijs wenschen te stichten, op hun aanvrage elk een subsidie van 3000 uit te keeren, op de daarvoor gestelde voorwaar den." Nadat verschillende amendementen verworpen waren, werd het voor stel bij acclamatie aangenomen. 3. "De van wege de maatschappij geopende cursus in huisarbeid zal onder dezelfde bepalingen, ten vorigen jare gemaakt, in 1881/82 voortgezet en ten behoeve daarvan op nieuw een som van 1000 ter beschikking van hel hoofdbestuur gesteld worden. Op de begrooting van 1881/82 zal insgelijks een som van 1000 worden uitgetrokken, ten einde daaruit, evenzeer op de deswege ten*vorigen jare gestelde voorwaarde, een ondersteuning te ver- leenen aan die departementen, die het onderwjjs in huisarbeid wenschen te bevorderen. Dit punt werd aangehouden. 4. "Iemand door het hoofdbestuur te doen aanwijzen, die met de com missarissen van de Ned. maatschappij tot bevorderjng van nijverheid, de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Neder land en het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond de noodige stappen beeft te doen tot het oprigten en het in werking brengen van een alge meen Nederlandsch pensioenfonds voor werkliedenen ter bestrijding der administratiekosten voor dit jaar ƒ1000 beschikbaar te stellen, onder voor waarde, dat de drie andere maatschappijen harerzijds insgelijks naar vermo gen tot dal einde bijdragen. Dit punt werd aangenomen, na verwerping van een amendement om ƒ100 of ƒ1000 'sjaars voor het doel toe te staan. Zekere P. van Sleeden Jr., makelaar te Amsterdam, tegen wien een bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd wegens bedriegelijke bank breuk, is, nadat hij een paar maanden lang te vergeefs door de politie- en justiticbeambten was gezocht, aangehouden en naar de gevangenis over- gebragt. Men meldt uit IJmuiden: Zondag namiddag ongeveer half één kwamen hier ongeveer 300 leden van het Amsterdamsche zangersfeest aan met de stoomboot Prins van Oranje. Digi bij den aanlegsteiger gekomen, hieven de zangers bet «God save the Queen" aan ter eere van hel b(j de sluizen gemeerd Engelse!) pleizier-stoomjagt Orijffinwelk lied door de Engelschen met een "hoera!" werd beantwoord. Onder het spelen van de muziek trok de stoet nu door de straten van het dorp. Te 3% uur ongeveer vertrokken de bezoekers onder het spelen en zingen der volksliederen. Bjj de afvaart van de Prins van Oranje werden de zangers met kanonschoten gesalueerd door de Engelschen aan boord van het genoemde jagtdal de Nederlandsche vlag in top had, in dank voor het bij de aankomst gezongen Engelsche volkslied. Van Texel meldt men dat door de veehouders aldaar groote partijen wol van de hand zijn gedaan; in de afgeloopen week werd door hen niet minder dan 28 500 8 verzonden. De prijs is echter zeer laag; de vette wol geldi 82 lot 90 ets. en de schoone ƒ1,10 lot ƒ1,20 per 8. Gij de wedrennen te Gussum zullen ook mededingen zes van de beste harddravers der //Traberclub", te Berlijn, waaronder de Granioticy, Pri- possie en Modoletskoi, allen van Russischen oorsprong, doch te Berlijn gedresseerd. Eenige dezer paardeu zullen eerst nog te Parijs een proef luopen. Gisteren reed de landbouwer II. S.in beschonken tóestand, met een kar en paard de llazelpourt te Nijmegen uit. Op den weg daar builen viel hij van de kar en geraakte onder een wiel, dat hem over buik en borst ging, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Zondag II. heeft men op een eenzamen weg Ie Verwolde, in Gelder land, het lijk gevonden van eene bejaarde vrouw, die den 4'1"' April Ie Leren aan hel station afstapte om te voet den weg naar Rijssen af te leg- een en van wie sedert niets meer werd vernomen. Zij was afkomstig uit Brummen. Te Klooslerzande is Maandag nacht eene landbouwschuur afgebrand. Met het gebouw verbrandden de reeds geborgen oogst, hooi, eenige landbouw werktuigen, een paard en een varken. Dit is nu de vierde brand, die in korten tjjd aldaar plaats heeft. Hel beeft de aandacht gelrokken, dat de ge bouwen in een zeer korten tijd geheel in vlam slaan, waartoe men meent dat kunstgrepen gebruikt worden. De ongerustheid is groot, want de afge brande percelen had men reeds van te voren hooren aankondigen als voor vernieling bestemd. Te Smilde heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed. Hij ont stond ten huize van den koopman van Esse. In een oogwenk stond alles in vlamzoodat van den inboedel niets kon worden gered. Eene belen dende kapitale boerenbehuizinge werd mede eene prooi der vlammen. Ook hier werd bijna de geheele inboedel door het vuur verteerd. Een derde huis, toebehoorende aan den heer v. E., is mede uitgebrand. Te Arcen, nabij Venlo, heeft men meer en meer last van wilde zwij nen. Geheele akkers met granen en andere aardvruchten worden door hen vernield. Alleen eene klopjagt zal in staat zijn hen uil te roeijen of te verdrijven. 's GRAVENHAGE 10 Augustus. Door Z. M. zijn in de orde van de Eikenkroon benoemd: tot kom- mandeur, de heer mr. P. F. llubrecht, vice-president der commissie voor de tentoonstelling van oude kunsttot officier de hh. mr. W. H. Lantsheer en J. W. van Borselen, leden dier commissie; tot ridders de hh. Joh. W. J. Gram en mr. C. Telders, secretarissen dier commissie. Voorts is benoemd tot ridder 4de kl. in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, de heer J. Smit, lid der genoemde commissie. Door Z. M. is aan den korporaal der infanterie van het leger in Nederl. Indië A. Burger vergunning verleend tot het dragen der Duitsche herinne- rings-medaille voor den veldlogt legen Frankrijk in 187/71. De heer J. ter Haar, ontvanger der directe belastingen te Makkinga. is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Balk c. a. Aan den Oost-Indischen ambtenaar B. lvruys Czn., gewezen ingenieur le kl. bij het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement op het eiland Onrust, laatstelijk met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Aan den heer L. Tobben is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Swalmen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verfeenen. De kiesvereeniging de Grondwet heeft tot candidaat voor het lidmaat schap van de provinciale staten van Zuidholland gekozen jhr. mr. J. Roëll lid van de tweede kamer en vroeger griflier der provinciale staten. Aan het departement van waterstaat enz. is heden aanbesteed het maken van een geheel met steen bekleeden rijzen dam, lusschen de hoofden in zee langs het Zuiderhoofd aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee- minste inschrijver de heer J. van de Velde te Papendrecht, voor ƒ519.200; het opruimen van duin- gronden langs den linkeroever van den Nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland, en het uitvoeren van bijbehoorende werkenvoor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zeeminste inschrijvers de heeren A. Volker Lzu. en P. A. Bos te Sliedrecht, voor 328.000; en de levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen eii van haakbouien, in twee perceelen. Het minst hadden ingeschreven: voor het le perceel de heeren Bolekow Vanghan en Cie., Limited, le Middlesbro on Fees, voor 551918; en voor het 2' perceel de Sociélé anonyme des forges te Senef, voor 16278. Omtrent het verzoek van de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg van 'sGravenhage naar Scheveningen, hebben burg. en weth. gemeend eenige bezwaren te moeten aanvoeren, en die resumerende zijn zij van gevoelen dat het gemeentebelang bij den aanleg van den stoomtramweg vordert, dal de rigling bij de aschstaal zoodanig zij, als door het gemeentebestuur aan den minister van waterstaat enz. is te kennen gegeven; dat in overleg met hel gemeentebestuur door en ten koste der maatschappij tevens een verbindingslijn tusschen de hoofdlijn en de gasfabriek worde aangelegd en geëxploiteerd; dat de riglingboogie enz. van de lijn aan zee, aangelegd worde in overleg met burg. en weth., zooveel mogelijk in verband met zoodanige plannen als welke de uitbreiding van Scheveningen naar de westzijde zouden kunnen bevorderendat de ge heele baan openbare straat worde en daartoe, tot minstens het einde der Beeklaan, zoodanige breedte verkrijge, als voor eene veiligegemengde passage noodig wordt geacht, als ook dat de eigenlijke trambaan neigens door sloolen, heggen, afrasteringen, of wal ook, van den publieken weg afge scheiden zjj; dal de kosten van de le maken brug over hel eventueel te maken afwatering-kanaal in huil geheel, zoowel wat aanleg, onderhoud cu bediening betreftkomen ten laste der maatschappijdat van de Vuurbaak tot aan het gemeenlebadhuis geen gebruik van stoom mag worden ge maakt en dat de duingronden, voor zooveel's Graveuhage betreft, niet worden onteigend, maar door de gemeente tot uederopzeggeus in gebruik gegeven, op nader overeen te komen voorwaarden. Reeds in de gisteren gehouden vergadering werd deze zaak, als spocd- eischend, ter afdoening aan de orde gesteld. De slotsom der beraadslagingen was, dal met 19 tegen 6 stemmen werd aangenomen een voorstel van den heer Stam, om deze zaak lot nadere voorbereiding aan burg. cn weth. te renvoyeren. Eenige criminele zaken werden heden door de vacanlickamer van het geregtshof le 'sGravenhage behandeld. Voor het hof verscheen J. v. d. B. oud 29 jaren, arbeider te Katwijk a/d Rijn. beschuldigd van in den avond van 2 April jl. een 25-jarig meisje, A. v. Z., op de openbare straat te Katwjjk te hebben aangegrepen, op den grond geworpen en haar gedurende eenige minuten oneerbaar te hebben belast. Voor dezen bescli. eischle adv.-gen. mr. Brjleveld 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger m'. Polak Daniels was van meening dat besch. moest worden vrijgesproken, omdat z. i. de opzettelijke bedoeling tot het plegen van het feit afwezig was. Hij wees overigens op verzachtende omstandigheden en verzocht het opleggen van celstraf. Daarna trad in de bank der beschuldigden de 17-jarlge jongedochter J. P. in 't V., wonende te Charlois, wie wordt ten laste gelegd diefstal van ƒ3 50 uit eene secretaire harer buurvrouw, na zich den toegang tot de kamer, waar het meubelstuk stond, door middel van een valschen sleutel te hebben verschaft. ZO bekende den diefstal te hebben gepleegd om aan haar zucht tot opschik en snoepen te voldoen. Het openb. min. eischte 6 maanden celstraf. De verdediger mr. Polak Damiels beval haar in de wel willendheid van het hol aan. Voorts werd beregt de zaak van H. v. A., oud 25 jaren, werkman te Delft. Deze besch. had zich den IS"'» April jl. in een slaapstede te Delftalwaar hij als kostganger zijn intrek had, vergrepen aan een gesloten kist van een paar oude lieden, die mede in de slaapstêe verbleven. Hij brak de kist open en ontvreemdde ƒ7 aan verschillende muntspeciën. Misbruik van sterken drank speelde ook hier

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2