courant. leidschr M\ 186, DONDERDAG 11 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertentien is van 1—4 regels 1. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat door hem op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8®*" Augus tus jl. invordernaar verklaard kohier van hel patentrechtvan wijk 5, voor den dienst 1881/82, en dal een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de wel bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Augustus 1881. DE KANTER. De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op de medcdeeling van den Inspecteur voor bet Geneeskundig Staats toezicht in de provincie Ztudhoiland; Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Epidemie van Mazelen in deze gemeente heeft opgehouden. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDEN, 10 Augustus. Heden namiddag is een jongentje, genaamd W. v. Z.. oud 12 jaren, al spelende in het water aan de Heerengracht gevallen, doch spoedig door een voorbijganger, J. C. genaamd, daaruit gered en naar de ouderlijke woning in de Vestestraat gebragt. Op de spoorweglijn Leiden—Woerden zijn in de maand Juljj 15049 reizigers vervoerd, waarvan de opbrengst was 8184 37%. Met inbegrip van het goederen-vervoer enz. bedroeg de opbrengst 10212.35%. De Staatscourant bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1880 tot 1 Augustus 1881 belast met het afnemen der praktisch-gneeskun- dige en tandheelkundige examina, omtrent de werkzaamheden in de tweede door haar gehouden zitting verrigt, alsmede het verslag der commissie van 1 Augustus 1880 tot 1 Augustus 1881 belast met het afnemen der praktische examens voor apotheker. Het Staatsblad n°. 135 bevat de wet van 19 Julij jl.houdende goed keuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop en kosteloozen afstand van duingrond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk. Het Staatsblad n°. 145 bevat het kon. besluit van 31 Julij jl., houdende nadere regeling van de wijze van aanneming en uitreiking van aangetce- kende brieven met aangegeven geldswaarde. Volgens dat besluit kan de aanneming en uitreiking van aangeteekende brieven met eene aangegeven geldswaarde, 600 te boven gaande, mede geschieden door tusschenkomst van de hulpkantoren der posterjjen, die daarvoor door den minister van waterstaat zullen worden aangewezen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat in het eerstvolgend najaar de normaalschool voor teekenonderwijzers en de school voor kunstnijverheid te Amsterdam in 's rijks museumgebouwen aan de Stadhouderskade geopend wordt. Zijdie als leerlingen wenschen toege laten te worden, moeten daarvan vóór 15 September aanst. schriftelijk doen blijken aan het dep. van binnenlandsche zaken. In het tijdperk van 10 Julij tot 6 Augustus jl. zijn bij het ministerie van binnenl. zaken geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van long ziekte onder het rundvee ingekomen. De 29"e algemeene vergadering der Evangelische maatschappij zal op Woensdag 14 September e. k. te Nijmegen gehouden worden in het gebouw «Tot Nut en Genoegen". Des avonds te voren zal er in de zaal van de '/Harmonie" eene openbare zamenkomst plaats hebben. Ter gelegenheid van het taal- en letterkundig congres te Breda, heb ben de Ned. Z.-Oosterspoorwegmaatschappijde Noordbrabantsche spoorweg maatschappij, de Centraal-spoorwegmaatschappij en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, op vertoon van congreskaartcn, eene vrachtvermindering van 50 pet. voor het vervoer op hare lijnen toegestaan. De Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij en de Rijnspoorwegmaatschappij heb ben een dergeljjk verzoek geweigerd. Naar men verneemt zullen HH. MM. de koning en de koningin op Maandag 15 Augustus a. s. een bezoek brengen aan J. A. G. baron van Nagell van Ampsen, oudsten kamerheer des konings; HH. MM. zullen de reis per extra-trein maken en op den huize Ampsen een collation gebruiken. Pieter de Lange, oudste inwoner der gemeente pfumansdorp, is in den ouderdom van 101% jaar overleden. Te Amsterdam werd gisteren de 96e algemeene vergadering geopend van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer mr. H. J. Kist, door het hoofdbestuur tot voorzitter benoemd, opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij de algevaardigden het welkom toeriep, om daarna in herinnering te brengen hoe het vorige jaar voor het Nut een kortstondig tijdperk van beroering heeft aangeboden, doch de zoo talrijke opkomst van afgevaardigden bewijst dat thans weder zucht tot eenheid de departementen bezielt. Bjj de verdere uitwerking van dit thema bragt spreker hulde aan de diensten, door den afgetreden algemeenen secretaris, den heer van Hees. bewezen, om daarna de vraag te stellen, door menigeen reeds geuit, ol na het afleggen van den jaarkring, waarin de heer van Hees werkzaam was. bet Nut zijn doel heeft bereikt. Heeft die maatschappij aan hare bestem ming voldaan nu de onderwijs-quaeslic geregeld is? Die vragen worden door spreker beantwoord in ontkennenden zin. Te beweren dat het Nut heeft afgedaan, ware in slrjjd met het doel *de geschiedenis en de toe komst der maatschappij". Indien slechts onderwijs baar doel geweest ware, dan nog zou volharding voor haar pligt zijn tegenover den tegenstand, dien het openbaar onderwijs nog altijd ondervindt en de leemten, waarin nog moet worden voorzien. Doch de maatschappij rust op veel breeder grond slag. Zjj heeft beschaving, verlichting, kennis en volksgeluk te verbreiden en, overeenkomstig art. 1 der wet, te werken aan de verbetering van de zedelijke en stoftèljjke toestanden des volks. Zij heeft bet volkswelzijn in de band te werken het pauperisme te verdrijven. In breede trekken bragt spreker in herinnering wat deze maatschappij reeds in den loop der tijden tot stand bragt en beval haar aan, niet op de behaalde lauweren te blijven rusten. Zoolang er sociale behoeften bestaan en sociale kwalen de mensch- heid teisteren, zal deze maatschappij nuttig werkzaam kunnen bljjven. Eerst dan wanneer alle maatschappelijke kwalen geheeld zjjn, zal zjj rust kunnen nemen. Wie derhalve beweert dat haar taak is afgesponnen, verwart de middelen met het doel. Het slot van sprekers rede was gewjjd aan een woord van waardering en gelukwensching aan het adres van den nieuw benoemden algemeenen secretaris, den heer mr. Kerdijk. Het departement Dokkum heeft verlof gevraagd tot het instellen van eene interpellatie naar aanleiding van de verkiezing van een algemeenen secre taris. Het hoofdbestuur stelt voor, dit verlof te verleenen en de interpel latie te houden op een nader te bepalen uur. Hiertoe werd besloten. Bjj monde van den heer Kerdjjk wordt het jaarverslag der maatschappij ter tafel gebragt. Daaruit bleek onder meer dat het getal leden van 17663 tot 17230 is gedaald. Het hoofdbestuur leed een gevoelig verlies door het overlijden van den heer M. W. Jolles, algemeen penningmeester. De vacature werd aangevuld door de benoeming van den heer J. R. de Kruyff, en in de plaats van de altredende, niet herkiesbare bestuurders, mr. W. W. van Len- nep en M. A. Perk, werden benoemd de heeren mr. H. P. G. Quack en II. de Veer. De flnancièle gesteldheid dei' maatschappij mag niet ongunstig worden genoemd. Het kapitaal onderging geen vermindering, en het kas saldo bedroeg bij het afsluiten der rekening 5000. Wederom ontving de maatschappij eene gift van ƒ4000, benevens een gift van 1000. De po- giugdoor de maatschappij gedaan ten opzigte der verzekering van rege ringswege van de deugdelijkheid van het drinkwater, werd niet met gunstig gevolg bekroond daar de regering verklaarde niet bjj magie te zijn aan het verzoek te voldoen. Op het adres in zake het zeevaartkundig onderwijs is geene beslissing ontvangen. Aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin werd het ten jare 1879 toegevoegde subsidie van 1000 uitgekeerd, evenals de som van ƒ1000 aan de Vereeniging ter be vordering van fabrieks- en handwerksnjjverheid in Nederland, ten behoeve eener modcl-teekenschool voor kunst-ambachten. Met betrekking tot het onderwijs in den handenarbeid heelt het hoofdbestuur de te zijner beschik king gestelde duizend gulden besteed als bjjdrage voor het onderrigt, aan de departementen Amsterdam, Anna-PaulownaDelft, Deventer, Dordrecht, Groningen, Stecnwijk en Wormerveer in dezen tak van onderwijs gegeven. Voor lager schoolonderwijs werd aan acht departementen subsidie verleend ten bedrage van 5850, aan zeven departementen werd elk ƒ50 gegeven voor bevordering van het aankweeken van bloemen en planten; ƒ400 werd aan vier departementen besteed voor volksvermaken en volksvoordragten; 49 medailles werden uitgereikt voor een of auder loffelijk bedrijf

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1