LEI DSCOE COURANT. 1881, DINGSDAG 9 N°. 184. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. 2.— Afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN8 Augustus. In de maand Julij zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 118 kinderen, als: 60 zoons en 58 dochters, waaronder zijn begrepen 6 twee linggeboorten. Overleden 113 personen als: 17 mannen 19 vrouwen, 47 zoons en 30 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 27 paren. Bij de op heden gehouden openbare vcrkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f38, f 20, ƒ4 en /2.05, de laagste ƒ38, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Gisteren namiddag, omstreeks 2% ure, had een 5-jarige knaap, J. S. al spelende hel ongeluk, aan den Stationsweg, nabij het knflijhuis «Zomer- zorg", met zijn regterbeen lusschen een draaischijf van den stoomtram te geraken, waardoor dat ligchaamsdeel nog al ernstig werd verwond. De knaap is door een agent van politie naar het ziekenhuis overgebragt Door den minister van waterstaat enz. wor.lt het volgende bekend gemaakt: Het heeft de aandicht getrokken, dat na de invoering van het woordtarief het aantal onbestelbare telegrammen te Amsterdam belangrijk is toegenomen. Meermalen is het gebeurd, dat het adres, behalve uit het woord «Amsterdam", alleen uit den naam van een weinig bekend persoon bestond. De afzenders worden dus, allereerst in hun eigen belang, herin nerd aan art. 19 van hel reglement voor de dienst van den rijkstelegraaf, goedgekeurd bij kon. besluit van 16 Maart 1880. van welk artikel de tweede zinsnede aldus aanvangt: «De adressen voor telegrammen in groote gemeenten moeten, indien mogelyk, de opgaaf van straat, buurt of wjjk en nummer, of, bij gebreke daarvan, die van hel beroep des geadresseerden of andere aanwijzingen bevatten". Blijkens de verslagen omtrent de werkzaamheden der commission van toezigt op den doortogt en het vervoer van landverhuizers over 1880, zjjn gedurende dat jaar bij het bureau der commissie te Rotterdam ingeschreven 11549 landverhuizers, zijnde het grootste getal, dal sedert het beslaan der commissie in een jaar over die haven vertrok en, vergeleken bij dat van het daaraan voorafgaande jaar, 6946 meer. Bjj meerdere directe scheeps gelegenheid tot vervoer van landverhuizers, vooral in het voorjaar, zou dat getal nog belangrijk grooter geworden zijn, als men nagaat, dat gedurende eenige maanden van het voorjaar in geen der Duitsche havens plaats te ver krijgen was, doordien alle ruimte op stoomschepen, uit die havens op Amerika varende, reeds besproken was, en de directie der Nederl.-Ameri- kaansche stoomvaartmaatschappij zelfs genoodzaakt was, in April eenige honderden landverhuizers over Engeland te expedieren. Van de 11549 land verhuizers waren 3360 Nederlanders, en wel: 1360 mannen, 950 vrouwen, 445 jongens, en 336 meisjes, benevens 219 zuigelingen, en 8189 vreemde lingen, te welen: 4401 mannen, 2148 vrouwen, 657 jongens, 608 meisjes, en 375 zuigelingen. Zjj vertrokken als volgt: direct van Rotterdam 10181 personen, van Liverpool 573 personen, via Londen 608 personen, en via Antwerpen 187 personen, en wel: naar Noord-Amerika 11369, naar Australië 115, naar Brazilië 34 en naar de Kaap de Goede Hoop 31. Gedurende het jaar 1880 zjjn uit de haven van Harlingen naar Amerika via Rotterdam en Liverpool vertrokken 376 landverhuizers, waarvan 68 met gezin en 75 zoogenaamde allccnloopende personen. Slechts 20 Duitschers bevonden zich als vreemdelingen onder dit getal, terwijl de resterenden af komstig waren uit Friesland, Groningen en Drenthe. Blykens mededeeling van Zr. M'. gezantschap te Parijs, zal van 29 Aug. tot 3 Sept. e. k. te Bordeaux een internationaal congres worden gehouden tot bespre king van de middelen lot bestrijding er. uitroerjing van de phylloxera of druifluis Te gelijker tijd zal eene tentoonstelling plaats hebben van voorwerpen op deze quaestie betrekking hebbende. Het lidmaatschap tot dit congres wordt ver kregen door storting van 5 francs bjj het bestuur, waartegen eene perso nele toegangskaart wordt afgegeven. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het programma en reglement van het congres, waarvan een exemplaar is toegezonden aan de Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem; aan de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde; het bestuur der Bloe- mistenvereenigiug te Haarlemen aan het hoofdbestuur der algemeene ver- eeniging voor bloemencultuur te Haarlem. Met magtigiug des konings heelt de mi-nister van oorlog bepaald dat, aangezien gevallen van roodvonk zich hebben voorgedaan bij het 1* regi ment infanterie te Leeuwarden, dat regiment geen deel zal nemen aan de manoeuvres. In de plaats daarvan zullen thans deel nemen aan de oefeningen vier bataillons van het 5Je regiment infanterie. Naar men verneemt heeft hel Z. M. den koning behaagd, met opheffing van de smet van eerloosheid en al de gevolgen van dien, welke geacht zouden kunnen worden op hem te rustenen van de vervallenverklaring van den militaireu stand, te verwisselen in twee jaren coriectionele gevan genisstraf de tuchthuisstraf van vjjf jarenwaartoe de korporaal N. van het 5« reg. infanterie te Nijmegen, door den krijgsraad te Arnhem, ter zake van moedwilligen manslag (het door een revolverschot dooden van eene publieke vrouw) is veroordeeld. Gedurende de afgeloopen week slaagden voor het notariëel examen de heeren: J. L. M. H. van Wessem, te Amsterdam; F. Wassenbergh, te Lang weer; A. Handel, te 'sGravenhage; allen voor het l'gedeelte; H. J. Oosting, te Utrecht; J. H. A. Loeff, te Waalwijk; H. Kuyk, te Druten; allen voor het 2e gedeelte. H. H. de Haan, Ie Delft, voor het 2e en 3e gedeelte. Naar men verneemt is de Nederlandsche schutterij uilgenoodigd, deel te nemen aan een grooten internationalen prijskamp, welke zal worden ge houden te Antwerpen van 13 tot 21 Augustus, ter gelegenheid der inhul- digiug van de gemeente-schietbaan aldaar. Voor de Nederlandsche schutterij zijn beschikbaar gesteld drie corpspryzen: eene gouden medaillle met zes ver gulde insignes, eene zilveren medaille met zes zilveren insignes en eene bronzen medaille met zes bronzen insignes. Ter mededinging naar die prijzen kunnen per bataillon deelnemen; een officier en vjjf man. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op 6 Augustus van Batavia vertrokken. Door de Hollandsche spoorwegmaatschappij is aan de minvermogende gsregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, die aan de feestviering in de volgende maand zullen deelnemenkosteloos vervoer voor heen en terug in kl. rijtuigen naar Amsterdam toegezegd. De Tijd deelt een schrijven mede, door den aartsbisschop en de bis schoppen in Nederland aan Z. H. den Paus gerigt. Zjj drukken daarin hun leedwezen uit over het Ie Rome gebeurde by de overbrenging van het Ijjk van Pius IX. Niet alleen is daardoor de nagedachtenis van Pius IX gesmaad, maar ook zijn opvolger en de stoel van den 11. Petrus gehoond. Daardoor is het ook openbaar geworden, welke vrybeid. welke zelfstandig heid, welke onafhankelykheid door plegtig uitgevaardigde wetten gewaar borgd wordt. Door de commissie uit de ingezetenen te Wassenaar, benoemd lot het uitbrengen van advies in zake de voorgestelde wyzigingen in de grensschei ding tusschen 'sGravenhage en Wassenaar, is met algemeene stemmen be sloten, te kennen te geven, dat de grensverandering niet verlangd wordt en onaannemelyk is door het groote grondverlies. Zij stelde mitsdien voor, de grenslgn in dier voege te wyzigen, dat zy over de duinen getrokken wordt van zeker punt aan den Militairen weg naar de vlakte van Waals dorp, in eene regie lyn op strandpaal 99, en dal behalve den Veenpolder ook het tusschen dien polder en de laan van Nieuw-Oosteinde gelegen stuk grond aan de gemeente Waalsdorp worde toegevoegd. De heeren Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, in het bezit van eene houten drukpers, gebruikt door Joan Michael Fleischmanngeboren te Neu renberg in 1701 en gestorven te Amsterdam in 1768, hebben toestemming gegeven dit kostbare stuk op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel te Amsterdam ter hezigtiging te stellen. Het te Amsterdam gevierde feest van het Nederl. nationaal zangers verbond, onder leiding van Amslels mannenkoor, is met eenen zeer gunsti- gen uitslag bekroond. De uitvoeringen hebben over hel algemeen zeer goed voldaan. De verkoopingen van fruit zijn in de Betuwe in vollen gang. Tot groote schade voor de eigenaars van boomgaarden is er weinig fruit en zyn dientengevolge de pryzen hoog. Peren zyn er nog al veel; appelen, noten en pruimen weinig. Naar berekening besteedt men voor appelen 3 en voor peren ƒ4 per HL. op den boom Het tabaksgewas belooft tot heden voor- deelig te zullen zijn. Naby Leeuwarden is in eene sloot hel in ontbinding verkeerend lykje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Aan de Sneekerkade aldaar kregen Vrijdag middag twee schippers een hevigen twist, waarby de een den ander n>et een schippersboom zoodanig stak. dat de man eene zeer zware wonde aan den hals bekwam. Te Woudrichem heeft Zaïitrrfag nacht een hevige brand gewoed ten

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1