den lieer A. S. Carpentier Ailing: /De kluisters verbroken". Na de voor drag! van een lied en het houden eener collecte, welker opbrengst voor de verdrukte Israëlieten in Rusland bestemd was, werd de bijeenkomst geslo ten; echter niet voordat een der grootoflficieren, daartoe officiéél afgevaar digd, de Haarlemsche loge in welsprekende woorden dank bragt. De honderdste verjaardag van den Zeeslag op Doggersbank is heden te Amsterdam op waardige wijze gevierd. Te Amsterdam zal morgen en overmorgen het 1511» nationaal zangers feest worden gehouden, waaraan 800 zangers zullen deelnemen, onder de leiding van de hh. Richard Hol en H. A. Meyroos. Eergisteren avond is aldaar een schuitje, waarin drie knapen op het IJ aan het varen waren, die zich met visschen wilden vermaken, omgeslagen. De opvarenden verdronken. Hunne Ijjken werden een half uur later op- gevischt. Op dc Nicuwmarkt aldaar had eergisteren eene vechtpartij plaats tusschen een schoenpoetser en een matroos. Dc matroos boette zijn neus er bjj in, die door de tegenpartij bijna geheel werd afgebeten. Naar men uit Nijmegen aan de IV. R. C. meldt, ontstond aldaar Woensdag nacht twist in een befaamd buis, waaruit spoedig een algemeene aanval van de zijde der aanwezige militairen voortvloeide, die al het meu bilair, bestaande in spiegels, schilderijen, stoelen, buffetten, glazen, karaffen enz. stuk sloegen. De straat werd door hen opgebroken, en met keijen werden alle ramen en luiken verbrijzeld, alles werd verwoest, wat maar onder hun bereik kwam. De bewoonsters ontvlugtlen het huis en bereikten met een rijtuig het politiebureauwaar zij hulp inriepen en zich onder be scherming stelden. Een tiental agenten, die naar de plaats van wanorde oprukten, vermogt, ofschoon met uitgetrokken sabel er op inhouwende, niets tegen opgewonden soldaten, die met getrokken sabels en bajonetten tegen de politiemagt inliepen. Toen er hulp aan de hoofdwacht gevraagd werd, kon die niet verkregen worden, omdat de wachthebbenden beschon ken warenzoodat de wacht dan ook afgelost is moeten worden. Een der gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden heeft, volgens de Z. C., zich wederom aan poging tot moord schuldig gemaakt. Ditmaal trof hel den onderwijzer gedurende schooltijd. De medegevangenen hebben den toeleg doen mislukkenwaarna spoedig genoegzame hulp kwam opdagen. Te Scharmer, in Groningen, is een watermolen door den bliksem ge troffen en algebra nd. 'sGRAVENHAGE5 Augustus. Aan den heer mr. F. W. Smit is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-plaatsvervanger te Zaandam, en als zoodanig is be noemd de heer mr. F. H. de Veye, secretaris dier gemeente. Tot notaris zijn benoemd; te lleese, arr. 's Hertogenbosch, de heer F. X. 11 Schrijvers, cand.-notaris te 's llertogenbosch; te Gieten, arr. Assen, de heer G. ten Raa. cand.-notaris te Staphorst; te Zttidzande, arr. Middel- hurg, de heer J. Lansen Croheis. cand.-notaris te Sluis; te Hontenisse. arr. Middelburg, de heer tnr. A. C. B. Thomaes, cand.-notaris te Hoofdplaat. Het kon. besluit van 19 Julij, waarbij benoemd is tot commissaris van politie te Zalt-Bommel, de heer C. F. Beek, thans hoofdinspecteur van po litie te Dordrecht, is ingetrokken; voorts zijn benoemd: tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Amersfoort, de heer C. F. Beek voornoemd, en tot commissaris van politie te Zalt-Bommel, de heer J. Terpstra, thans inspecteur van politie te Harlingen. Aan de leeraren aan 'srjjks veeartsenijschool te Utrecht F. C. Hek- raeijer, G. J. Hengeveld en dr. J. R. E. van Laer is eervol ontslag verleend, aan de beide eersten op hun verzoek, en aan dr. C. A. Pekelharing, we gens zjjne benoeming tot hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht; voorts zijn tot leeraren aan die school benoemd; de hh. M. II. J. P. Tho massen, aan wien tevens eervol ontslag is verleend uit zjjne betrekking bij het veeartscnijkundig staatstoezigtD. F. van Esveld, militair paardenarts 2C kl. aan de kon. militaire akademie te Breda; dr. J. D. van der Plaats, adsistent aan meergenoemde school, en dr. S. de Jager, adsistent voor de physiologie aan de rijks-universiteit tc Leiden. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogerc burgerschool te Winterswijk is benoemd dc heer L. van der Tas Dz.; lot leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Mcppcl zijn benoemd de hh. P. N. van der Brugge, te 's Gravenhage; D. B. Kiev its, te Uithoorn: G. W. Brons Middel, te Rotter dam; J. F. 11. Weygers, te Meppel, en J. M. A. Kramps, thans leeraar aan dc kon. militaire akademie te Breda; tol leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Tilburg is benoemd de heer W. A. Coolen, te Heivoort; voorts is bepaald, dat de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Gouda tot tene met vijfjarigen cursus zal worden uitgebreid, en zijn tot leeraar aau die school benoemd de hh. dr. J. S. G. Gleuns, te Goes; L. A. llissink Jr.te Doctinchcm, en A. F. Cremer, te Voorscholen. Door Z. M. is de heer N. Beets, hoogleeraar te Utrecht, benoemd lot vertegenwoordiger der regering op het van 31 Augustus tot en met 3 Sep tember 1881 tc Breda te houden XVIIIe Ncderlandsch taal- en letterkundig congres Tot directeur van het postkantoor teOverveen, gemeente Bloemendaal, is benoemd de heer J. Buys, thans adsistent ten postkanlore te Schevenin- gen. tot klerk hij de directie der rijkspost-spaarbank te Amsterdam is be noemd de heer K. Klein, wonende aldaar, en aan den telegraphist 2de kl. hij den rjjkslelegraaph B. II. Croon, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Bij het wapen der genie zijn benoemd: tot 1« luit., de 2e luitt. J. Grootenhuis en J. A. Nebbens Sterling, beiden van het wapen; eerstge noemde gedetacheerd bjj hel leger in Nederl. Indië. De kapitein J. A. Kruyt, van het le reg. infanterie, is, op zijne aanvrage, op pensioen ge steld. Tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van de genees kundige dienst van het leger in Nederl. Indië is benoemd de student voor genoemde dienst (arts) G. A. van de Roemer. De kapitein van den plaatse lijken staf F. P.. van Naerssen, thans op non-activiteit, is, op zijne aan vrage. op pensioen gesteld. Het hoog militair geregtshof heeft o. a. goedgekeurd het door den krijgsraad in het le militaire arrondissement (Zuidholland en Zeeland), standplaats 'sGravenhage, gewezen vonnis in zake K. R. B., 20 jaren, ge boren te 'sGravenhage, vrijwillig huzaar, 2e escadron, 3' reg., liggende in garnizoen aldaar, schuldig verklaard aan het geweldadig aanranden van een schildwacht op zijn postonder verzachtende omstandigheden. (Op den 30" Jnnij 11. bragt hij den schildwacht M., die aan hel achterhek van de cava- lerie-kazerne op post stond, een stomp op de horst toe. die M. achteruit deed wijken, zoodat de beklaagde, die het voorhek, omdat hij lot de ge straften behoorde, niet kon uitgaan, nu de kazerne, doch met geweldple ging, kon verlaten, hetgeen hij volstrekt verlangde, omdat hij zijne moe der, die verjaarde, wenschte te gaan bezoeken). Hij is veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden, met last, dat de veroordeelde, na zijn ontslag uit die detentie, zal geplaatst worden in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen, voor den tijd van één jaar. De Italiaansche gezant, de heer J. Bertinatti, is heden na eene lang durige ongesteldheid overleden. Gisteren avond werd er op het terras van het groot stedelijk badhuis een fraai vuurwerk afgestoken, dat buitengewoon goed geslaagd is. Het heerljjke weder bragt daartoe niet weinig bij. Ontelbaar was de menigte, dat zich op het terras bewoogen stoom- en paardentrams waren tot laat in den avond druk in de weer om de talrijke bezoekers naar de residentie le vervoeren. Ofschoon nog duizenden zich verpligt zagen den terugtogt te voet te ondernemen, kon men zich over de wandeling niet beklagen, daar deze avond wel als de fraaiste kon worden aangemerkt, die aan het Sche- veningsche strand in dit saizoen was genoten. Ten gevolge van hel plotseling opgekomen vertrek der kon. mil. kapel van het reg. grenadiers en jagers naar Amsterdam, voor de viering van de fees ten ter herdenking van den slag bij Doggersbank, zal de muziekuitvoering in den Dierentuin heden avond geschieden door de kapel der schutterij uit Leidenkapelmeester de heer Locher. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. BELGIE. Aan de weduwe van den bij het spoorwegongeluk te Verviers omge komen ingenieur Ilamoir le Luik, die een eisch tot schadevergoeding tegen den slaat had ingesteld, heeft de regering, uit eigen beweging, eene schade vergoeding van 126,000 frs. toegekend, buiten haar gewoon pensioen. KACEkAXa. LONDEN, 4 Augustus. In Trafalgar Square en in Palace-Yard zijn volksvergaderingen gehou den waarin de heer Bradlaugh de regtvaardigheid zijner zaak tegen het parlement bepleitte. Duizenden menschen waren verschenenmaar alles liep, in weerwil van het gedrang en de opgewondenheid, in de beste orde af. Aan de schoolmeesters op de openbare scholen te Londen is het geoor loofd de leerlingen met hoogstens zes rottingslagen te straffen. Een hunner, die van deze zjjne bevoegdheid gebruik gemaakt had, werd, toen hij den volgenden keer het schoolgebouw verliet, door de moeder van den knaap opgewacht, die hem den mond aan bloed sloeg en zijne kleèreti scheurde. De regter vergenoegde zich met haar echtgenoot getuigenis le laten afleg gen van het doorgaande goed gedrag van zijne vrouw en merkte aan, dat hij het vreemd vond, dat schoolmeesters met de rotting mogen slaan, ter wijl de overheid een knaap alleen slagen met eene roede van berkentwijgen als straf kan opleggen. De boerenarbeiders in het Iersche graafschap Limerick hebben een slrooibillet het licht doen zien, waarin zij verklaren eene demonstratie tegen de Land-League te zullen houdendaar de pachtersdie in de League den boventoon hebbenalleen voor zich zeiven zorgen. Omtrent den toesLand van den president der Verccnigde Staten is reeds gemeld, dat men de plaats heeft ontdekt waar de kogel zit Nader verneemt men, dat toen Zondag avond de wond werd verbonden, men, door aanwending van de inductie-balans van professor Bell, de juiste plaats heeft ontdekt, waar de kogel in het ligchaam van den patiënt verborgen zit. Zoodra het gemelde werktuig in de nabijheid van een of ander metalen voorwerp komt, wordt het evenwigt in den electrischen stroom gestoordhetgeen zich duidelijk laat waarnemen. De patiënt zelf betoonde zich bijzonder ingenomen met de proefneming en vooral met de wijze waarop zij geschiedde. Tevens is nu met zekerheid uitgemaakt, dat de operatie, om de kogel te geschikter ge legenheid te verw jjderenals de patiënt lot zijn verhaal zal gekomen zijn geenerlei gevaar aanbiedt. Uit Peoria, in Illinois, wordt berigt, dat Patrick W.Crowe daar in hech tenis is genomen op last van den procureur-generaal. Crowe heeft verklaard de naar Liverpool gezonden helsche machines te hebben vervaardigd. Hij is een der uitgevers van O'Donovan Rossa's Irish World. De arrestant werd naar Chicago gebragt, om daar een eerste verhoor le ondergaan. Een van de machines, in Crowe's woning gevonden, bleek bij onderzoek den vorm te hebben van een bomis tien duim lang en twee duim dik en bevat anderhalf pond dynamiet en anderhalf ons kwikzilver-fulminaat. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft in de militaire akademie te Saint-Cyr eene dagorder doen aanplakken, waarbij aan de kweekelingen kennis wordt gegeven, dat het hun uitdrukkelijk verboden is in uniform vergaderingen, maaltijden ol godsdienstoefeningen bij te wonen, waarbij het te voorzien is, dat deze een politiek karakter kunnen hebben.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2