Oil RAIT. LEI DSC HE r. iss. 1881. ZATURDAG 6 AUGUSTUS. ST ADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars l.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers. zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrtentiün is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1* alinea, der wet van 2 Jmii 1875 Staatsblad N°. 95), lol regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemcene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan F. Lohmann en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van eene stoommachine in hel perceel in de lvrauwelsteeg u°. 2. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Augustus 1881. E, KIST, Secretaris. SPOEDEI8C1IENP. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaterdag den GJ'n Au gustus 1881des namiddags te twee uren. Onderwerp Voorstel tol aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek. LEIDEN, 5 Augustus Gisteren avond heeft zekere S.ten gevolge eener verkeerde opvatting, eene vrouw, de wed. S.aan de Nieuwe Beestenmarkt, zoodanig met een stoel op het hoofd geslagen, dat zij eene bloedende wond bekwam, die aan het bureau van politie is verbonden door den heer Andresou. Heden middag viel een 6-jarige jongen, H. L genaamd, aan de Haven al spelende in het water; de knaap werd echter spoedig door een voorbij ganger gered. De raad der gemeente Sassenheim heeft den 25st'D Julijjl., onder nadere goedkeuring van gedep. staten van Zuidholland, besloten, de kermis in deze gemeente af te schaffen. De raad was tot dit besluit geleid door een request van een aantal ingezetenen, het verzoek tot afschaffing der kermis inhou dende, en overwoog, dat de redenen in het verzoekschrift vermeld alleszins gegrond waren; naar 2ijn gevoelen hadden de kermissen in den legenwoor- digen ijjdvooral bjj het vermeerderen der vervoermiddelen, geheel en al haar regt van bestaan verloren en waren niet veel meer dan gelegenheden tot een ergelijk misbruik maken van sterken drank. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, iu de maand October e. k., acht studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, op, den voet der bepalingen van het reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 30 October 1880, zullen worden toegelaten lot de verbindtenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880, om. na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming lot officier van gezondheid der 2df kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt aan te nemen. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Bata via, is op 3 Augustus van Port-Saïd vertrokken. De Foorwaarts, op weg naar Amsterdam, is op 4 Augustus van Napels vertrokken. De ff'yberton, op weg naar Batavia, vertrok op 2 Augustus van Aden. Het Fad. deelt mede, dat toen generaal van der Heyden. op uitnoodi- ging des komngs, II. Dingsdag op het Loo was, hij de sprekendste bewijzen van 's konings waardering heeft ontvangen, bewijzen van waardering, die levens ook hel dappere Indische leger golden. De volgende toast werd door i Z. M. aan het diner uitgesproken; «De toast, dien ik de eer heb in te stellen, is gerigt tot Zijne Exc. den luitenant-generaal van der Heyden, onzen adjudant in buitengewone dienst. Aan Uwe Excellentie heeft het vaderland, hel huis van Oranje en het ge- heele Nederlandsche volk de grootste en diepste erkentelijkheid voor de be langrijke en gewigtige diensten, zoo ruimschoots bewezen. Wij allen begroeten in uw persoon den dapperenonverschrokken en heldhaftigen veldheer, die de Nederlandsche driekleur en de Nederlandsche vaandels roemrijk heeft doen wapperen iu de gewesten op Sumatra's noord kust, aan uwe zoo wijze als trouwe zorgen toevertrouwd. Op dezen voor Nederland zoo heuglijken dag was liet voor mijn konings- en soldatenhart eene behoefte en eene groole voldoening Uwe Excellentie het hartelijkst welkom toe te roepen en u bij ons te zien naast den broeder van uw doorluchtigen voorganger op Aijeh's kusten, wijlen den braven generaal Pel. Aan Uwe Excellentie zijn beide legers, zoowel dal van bet moederland als het Indische, een der roemrijkste bladzijden verschuldigd in hunne al zoo roemvolle geschiedrollen De tiendaagsche veldlogt begroet en ontmoet heden den held van Aljeh! Hasselt en Leuven begroeten en Atjeh en Samalangan! Ieder regtgeaard Nederlander moet fier zijn in Uwe Excellentie een onzer edelste zonen te mogen erkennen en begroeten. Ten slotte zij het mij vergund Ie drinken de gezondheid van alle hoofd officieren, officieren, onder-officieren en manschappen der troepen, welke de eer en het groote voorregt hebben gehad onder Uwer Excellence's be velen te staan. Ik drink insgelijks op de nagedachtenis van alle braven, die daar hun leven hebben gelaten voor koning en vaderland! Den generaal van der Heyden! Het Nederlandsch-Indische leger! Het Nederlandsche leger!" Diep getroffen antwoordde generaal van der Heyden liet volgende; Sire! Toen ter expeditie van Atjeh het geluk mij begunstigde en ik, dank zij de opoffering en bijzondere pligtsbelrachtiiig van mijne ondergeschikten van land- en zeemagt, de Nederlandsche vlag hoog mogt houden, durfde ik niet hopen, dat, behalve de vele groole belooniiigeu, die Uwe Majesteit mij schonk, nog die schitterende eer mij zou te beurt vallen, om door mijn ko ning zóó te worden toegesproken! Ik ben dan ook diep getroffen door de eer, die Uwe Majesteit mij be wijst, en heb ik ginds op Noord-Sumatra mijn pligt naar behooren trachten te vervullen; thans gevoel ik, dat ik niet genoeg kon doen en dat Uwer Majesteits grootheid en mildheid verre overtreffen al wat ik voor Haar kon ten offer brengen. Mag ik U wel mijn innigen dank zeggen voor al wat ik van Uwe Majes teit ondervond, voor al de gunsten, die Zrj mij schonk. Maar mag ik tevens de verzekering geven van mijn onkreukbare trouw aan Uwe Majesteit en Uw doorluchtig Huis! ook de verzekering dat ik. steeds alles, wat een soldaat voor zijn vorst en vaderland ten offer kan brengen, daarvoor veil heb. Mag ik, Sire! bij al wat ik reeds van Uwe Majesteit genoot, nog de gunst vragen, aan de land- en zeemagt in Indië over te mogen brengen, hoe Uwe Majesteit ze waardeert, en aldus ook uit Uw naam jegens hen een pligt van dankbaarheid vervullen! Want aan heil bi-n ik verpligl het groote geluk, dal ik heden gevoel! Koning en Koningin! Lang moogi Gjj met het Huis van Oranje voor ons dierbaar vaderland leven Bij 's konings bezoek aan Bronbeek zal op uitnoodiging van Z. M. gene raal van der Heyden zich mede aldaar bevinden. Te Sliedrecht, op de rivier, had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Uit een geladen zandbak, die achter een bootje hing, schoot de bolder los. Hierdoor kwam de bak dwars te liggen, en vreezende, dat hij vol zou loo- pen, wilde B Boer, die zich daarop bevond, op het bootje overspringen, doch had het ongeluk tusschen den bak en het bootje bekneld te raken. In een beklagenswaardigen toestand werd hij uit liet water gehaald en naar huis gebragt. Daar bleek, dal het eene been erg gekneusd en het andere, ter hoogte van de dij, gebroken en zwaar verwond was, zoodat het afzet ten daarvan noodig werd geacht. De toestand van dca lijder is redelijk. Het aangekondigde plan der Vrijmetselaarsloge te Haarlem, om de ge dachtenis der afzwering van het Spaansche gezag plegtig te vieren, is. meldt de U. C.Woensdag ten uitvoer gelegd. Het plan had bij de overige loges hier te lande veel instemming gevonden en deze waren bij de gedach tenisviering dan ook' in vrij groot aantal vertegenwoordigd. Na eene toe spraak van den voorzitter der Haarlemsche loge, waarin hij de redenen uiteenzette, waarom de 26,,e Julij niet als epn vaderlandsche gedenkdag in Nederland algemeen gevierd is, werden de gasten ontvangen en de redenaar der loge hield toen de feestrede. Drie dee'en kon men in zijne rede onder scheiden en na elk van die deelen droeg een der leden een kort gedicht voor: //Eendragt maakt magt"; //Wilhelmus van Nassouwen" en elk zal handhaven"; in overeenstemming met de door den redenaar behandelde stof. I Den aanwezigen werd daarna als feestgave aangeboden bel geschrift van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1