LEID80HË Oil RANT. 181. 1881. VRIJDAG 5 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is pet vierendeel juars /1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. I LEIDEN, 4 Augustus. Bij kon. besluit van 31 Julij jl. zijn bij de diensld. schutterij alhier benoemd: tot kapitein. mr. VV. D. Bosch en W. J. Suringar, beiden thans le luitenant; tot 1'» luitenant G. Sandifort, A. Sijthoff, J. P. Riedel, T. J. W. Exler en J. A. M. A. Gromlhout, allen thans 2e luitenant; tot 2'° luite nant mr. J. S. D. van Doorn, thans schutter. De heer T. Doornbos, inspecteur van politie alhier, is in gelijke be trekking te Amsterdam benoemd. Gisteren avond had op de Ruïne eene muziekuitvoering plaats door hel muziekcorps der dienstd. schutterij, naar wij vernemen nog ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin, daar op Dingsdag II. alhier geen muziekcorps beschikbaar was. De verlichte muziektent deed de duis ternis, waarin het plein overigens gehuld was, goed uitkomen. Het talrijke publiek, rondom den fraaijen muziektempel zamengestroomd, gaf op verschillende wjjzen blijken van zijne ingenomenheid met deze uitvoering, dat zeker niet anders dan gunstig kon werken op de executanten. Eenige weken geleden hebben wij eenige regelen gewijd aan de soiree musicaie, toenmaals gegeven door het concert- en operetten-gezelschap van den heer Pfldging. De gunstige beoordeeling, tot welke ons toen de aller aardigste voorstelling noopte, kunnen wij lot ons genoegen thans weder herhalen Ook gisteren werden de beide tooneelstukjes «Berliner in Neapel" en //Hermann und Dorothea", waarbjj het publiek weder van de talenten van den welbekenden komiek kon genieten, weder vlug en con amore afge speeld en vielen dan ook ten zeerste in den smaak van het publiek. Ook «Die imitirten Tyroler", onder leiding van hunnen impressario, den 21-jarigen dwerg Diederich Ulpts, werden telkens gebisseerd. Het glanspunt van den avond was echter thans ook weder de heer Emil Borowski, die met zijne aardige en vooral op het gebied van actualiteit geestige coupletten de bravo's van de toehoorders wist te verwerven. Hel geheel dringt ons onzen lezers de beide volgende avonden ten zeerste aan te bevelen. Men meldt ons uit 'sHage: In de etablissementen der firma L. J. Ent hoven C°. werd dezen middag een zelden voorkomende arbeid met het meest gewenscht gevolg volbragt. In tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister van waterstaat, handel en nijverheid, jhr. Klerck, en van een klein getal genoodigden, waaronder leden der commissie voor de oprigting van een monument voor van der Werf, werd nl. het standbeeld van den voor- maligen Leidschen burgervader gegotenbestemd om alhier te worden opgerigt. Nadat alle mogelijke voorzorgen waren genomen tot het gelukken van het gevaarvolle en moeijelijke werk en met de meeste orde de toebereidselen waren gereed gemaakt, waren slechts enkele oogenblikken voldoende om het gloeijende metaal in een 4 meter diepen gietkuil over te storten, toen bet in een kolossaal fornuis in vloeibaren slaat was ecbragl. De chef der gieterij, de heer Akkersdijk, onder wiens leiding het gieten plaats had, verdient allen lof voor de juiste wijze, waarop hij zijne bevelen deed vol brengen. Het beeld, dat binnen weinige dagen uil den kuil zal.worden te voor schijn gebragt, is uit echt brons zamengesleld en stelt van der Werf voor in staande houdingde eene hand gebaldin de andere een degen houdende. De hoogte er van is 3.35 meter, en wanneer men het betrekkelijk gering gewigt van 3000 kilo in aanmerking neemt, dan kan daaruit worden afge leid, dat ook in Nederland de kunst van beelden gieten uitstekend wordt verstaan. Na afloop van dit welgeslaagde werk ontvingen de heeren Enthoven van vele zijden hartelijke gelukwenschenook van den heer J. Pit. Koelman, directeur en hoofdleeraar aan de akademie voor beeldende kunsten alhier, door wien het model van het beeld in pleister vervaardigd was. Bij kon. besluit van 24 Julij jl. is, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, met vernietiging van het besluit van gedeputeerde staten van Noordbrabant, van 13 Januarij 1881 aan J. H. van Willigen, hoold der openbare lagere school te 'sGravemoer, vrijstelling verleend van het verbod om met zijne betrekking van onderwijzer, hoofd der openbare school, te bekleeden die van ouderling, als lid van den kerkeraad, alsmede die van notabele, als lid van het kerkbestuur der hervormde gemeente Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nc- derlandsch InrtiP, door middel van het stoomschip l'lrecht, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 6 Augustus aansl. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip, uiterlijk vóór 9 uur 's morgensle Rotterdam aangekomen te zijn. Ten behoeve der aldaar gelegerde troepen zal, le rekenen van 9 dezer tol en met 8 September aanst., in het Kamp bij Milligen een rijkstelegraaf kantoor met beperkte dagdienst voor het algemeen verkeer open zjjn. Het centraal bestuur van het «Groene Kruis" heeft het plan opgevat aan het Transvaalsche volk een bewijs van hulde te brengen. Het heeft het volgend adres ontworpen «Waardige telgen van hen, die in den tachtigjarigen kamp voor regt en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij u de hand. «De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het nationaliteitsgevoel van 't Nederlandsche volk in de hoogste mate opgewekt; wjj zijn trotsch op u! «Als verschillende loten van een zelfden stam, is 't of iets van den door u verworven roem en waardering ook ons ten deel ware gevallen. «Uooger waarde echter heeft 'l, dat lang vergeten, in den loop dertjjden verbroken bandeu van innige verwantschap weer zyu aangeknoopt. «Laten wij trachten die steeds hechter te maken. «Vertel uwen kinderen, dat er in 't moederland tal van harten warm kloppen voor hun welzrjn, lerwjjl wij den onzen steeds zullen inprenteu en uwe geschiedenis 't hun zal leeren, dat er in 't verre Afrika talrjjke stamgenooten wonen, die hunne innigste belangstelling, hunne warmste vereering verdienen". Bij dit adres is gevoegd eene plaat, welke -tol opschrift heeft: «Hulde van het Nederlandsche volk aan de stamgenooten in de Transvaal". In het midden staal de Nederlandsche Maagd, de Transvaalsche Maagd op het zee strand bekroonend met een lauwerkrans. Boven deze symbolische voorstel ling zijn de portretten van S. J. P. Kruger, M. W. Pretorius en P. Joubert. onder haar de portretten van prof. Harling, G. J. Th. Beelaerts van Blok land en F. Lion Cachet aangebragt. Aan weerszijden worden op banderol len de namen vermeld van de plaatsenwaar de Transvalers gestreden heb ben, het adres aan Engelands koningin, Nederlands Roode Kruis, het comité le Purmerend en het algemeen Transvaal-comité. Onderaan staat het zegel van het «Groene Kruis". In een manifest aan het Nederlandsche volk noodigt het comité alle Ne derlanders uit hunne handteekening te plaatsen onder bovenstaand adres. Al die handteekeningen zullen met eene prachtbewerking van de plaat en het adres worden ingebondenbij ruime deelneming voor iedere provincie in afzonderlijken band, om, in de archieven van de Transvaalsche republiek bewaard, te strekken tot een blyvend aandenken van de sympathie van het Nederlandsche volk voor zijne stamverwanten in de Transvaal. Ook stelt hel comité zich voor al deze handteekeningen in druk te brengen, met de plaat en het adres, cok met bijvoeging van de adressen aan het Engelsche volk, aan Engelands koningin en andere, tot een boekje le vereenigen, en aan elke familie in de Transvaal, die aan den strjjd heeft deel genomen, een exemplaar te doen uitreiken. Stelt ons in staal, zegt het comité, dit huldeblijk op eene het Nederland sche volk waardige wijze tot staud te brengen. Wjj vragen hiervoor geen groote geldelijke bijdragen, slechts voor iedere handteekening hel gering bedrag van 25 centen. In de voorgaande week, meldt het li. D., hebben eenige Fransche hoofdambtenaren van verschillende spoorweg-maatschappijen ons land be zocht, tot het in oogenschouw nemen van de voornaamste kunstwerken der Nederlandsche spoorwegen. Zij werden vergezeld door den hoofdingenieur by de exploitatie-maatschappij J. L. Cluysenaer en de hh. C. VV. Verloop van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, en G. A. A. Middelerberg en J. A. D. Bakx van de Holl. spoorwegmaatschappij. Over de verschillende werkeu werd door hen met lof gesproken. Volgens den Woord-Brabanterzal bij gelegenheid van het Conscience- feest de beroemde Vlaamsche schrijver aan de katholieke hoogeschool te Leuven tot doctor in de wijsbegeerte en letteren honoris causa worden benoemd. •»*- Als een bewijs van 's konings bijzondere ingenomenheid met den bloei der kon. Ned. fabriek van gouden- en zilveren werken le Voorschoten kan worden medegedeeld, dat het Z. M. behaagd heeft, aan de heeren van Kern-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1