i'Kil I KL lit; IIA Ai'. 13ut*gcvlijfcc StAub A DVEKTENTIEN. kwamen. Hel plan der zamenzweerders beoogt plaatsing der helsche ma chines aan boord van Engelsche pantserschepen, 'omdat de zamenzweerders de marine beschouwen als Engelands zwakste punt. PRjlHHRIJH. liet Journ. off. beval thans de wet, waarbij aan de slaglofiers van den coup d'etat van 2 December 1851 ol hunne weduwen en weezen lijfrenten worden toegekend tot een bedrag van hoogstens 1200 en minstens 100 frs, doch onder de bepaling, dat het geheel de som van 6 millioen Irs niet te boven gaat. Genoemd blad bevat ook hel besluit, waarbij de reservisten worden opge roepen van 6 September tot 3 October en van 12 October tot 8 November. Het verkiezings-programma van het llonapartisch comité voor de her ziening der grondwet is verschenen, onderteekeud door 11 leden der partij. Daarin wordt gezegd: Herziening der constitutie moetnaar onze wijze van zien, het schihboleth zijn bij de verkiezingen. De verlangde herziening laat den staatsvorm onaangetast; zij geelt aan hel volk het onvervreemd baar regl terug, den president der republiek en tien senaat te benoemen, evengoed als de kamer van afgevaardigden. De souverriniteit des volks is de grondslag van ons openbaar regt. In elke democratie moet het volk alleen die magt overdragen, die het niet reglstrceks kan uitoefenen. Het kan den president der republiek benoemen; derhalve moet hel; zijn pligt is het te eischeu. De tegenwoordige constitutie geeft ons een betreurens waardig schouwspel: zij geeft ons eene verkiesbare mouarchie met een on verantwoordelijk hoofd, benoemd voor zeven jaren; dat is eene alle misbrui ken goedkeurende, alle hervormingen op de lange baan sclv.iiveude oligar chie. Zie sedert de 2% jaar, dat onze bestuurders aan het roer zijn, de uitkomsten hunner politiek: botsing tusscheu de beide kamers; strijd lus- schen den president der republiek en den voorzitter der kamer; voortdu rende vermeerdering van de openbare lasten en verspilling van 's lands gel den; een leugenachtig budget, sluitende met bewimpelde tekorten en goed gemaakt door leening op leening; eene beurtelings snorkende en vernederde buitenlandsche staatkunde, die. in plaats van ons den waardigen vrede te ge ven, eiken dag ons isolement grooter maakt; alle hervormingen verdaagd, alle beloften vergelen. De tegenwoordige staatkunde laat zich zamenvatten in twee woorden: teleurstelling en ntaglelooshcid. In een tegelijk openbaar gemaakten brief van prins Jerötne Napoleon geeft deze zijne goedkeuring aan hel programma te kennen. De toekomst, zegt hij. zal bewijzen, dal men uit het hart van het Fransche volk de herinneringen van een verleden niet wiseht. dat zoo roemrijk en zoo groot was met Napoleon I. zoo bloeijend met Napoleon III. Zij, die thans onze bestuurders zijn. verwezenlijken dien vooruitgang niet. Zij bedriegen het land; zij speculeren op de slechtste neigingen; zij hebben het oog op hun persoonlijk belang; zij verloochenen al hunne belangen; zij verzaken al hunne beginselen. Alleen door de ongelukken des vaderlands, nadat er misslagen begaan warenhebben zij hel gezag kunnen veroveren. Frankrijk is door hen gecompromitteerd. Wij willen herziening der constitutie, om te 1 verkrijgen, dat de slem des volks eindelijk gehoord worde en regtstreeks het verantwoordelijk hoofd des staats aanwjjze. De heer Rouher heeft aan de kiezers in het arrondissement Riom ken nis gegeven, dat hij bij de verkiezingen niet meer verlangt in aanmerking te komen. 1 De vriend van den heer Gambelta, de heer Ranc, dringt in de Vol taire met nadruk aau op eene herziening der constitutie, en wel in de eer ste plaats met het oog op eene hervorming van den senaat, llij beweert, dat deze onstuimig door de natie verlangd wordt sedert de heer Jules Simon en de zjjnen zich met de regterzijde verbonden hebben. Hel transportschip la Guerrière heeft te Toulon 1300 militairen aan boord genomen met bestemming naar Algerië. Nog andere schepen liggen er gereed om troepen derwaarts te brengen. Volgens een telegram uit Tunis aan de Agence llavas heelt Ali-ben- Halifa, het hoofd der opstandelingen van Sfax. aan verscheidene stammen van het regentschap boodschappers gezonden, met de uituoodiging zich bij hein aau te sluiten in tie bestrijding van den Bey en de Franschen. Hij schreef ook dringende brieven aan de Ouled-Menna, die hunne tenten bjj Teboersoek hebben opgeslagen, zoomede aan de khroumirs. Oechtelas en Mogodis. Zijne handlangers zijn echter overal teruggezonden en zijne voor stellen afgewezen. aClTRCIELAlVD. Prins Bismarck heeft op nieuw een dreigenden brief ontvangen, en nu uil Franklorl. Daarin wordt hem medegedeeld, dat dertien personen zich hebben vereeuigd om hem van het leven te beroovcn, en dat wanneer de aanslag van een hunner mislukt, de overigen dien achtereenvolgens zullen herhalen. De prins heeft dezen brief en ook dien uit Hamburg aan den minister van justitie verzonden, tot het instellen van een onderzoek en reg- lerlijke vervolging tegen de let nog toe onbekende afzenders. Den 26r" Julij jl. werd te Brunn, in Moravië, een congres gehouden van verzamelaars van afgesneden sigarenpuutjes. Van de 26 vereenigingen waren 11 door afgevaardigden vertegenwoordigd. Tien vereenigingen had den hare mededeelingen ingezonden, en daaruit bleek, dat die vereenigingen 1602 leden telden. 3069 pond sigarenpuntjes verzameld en eene som van ruim 15,000 daarmede gewonneu hadden. Eene som vau 12,000 was besteed aan de klceding van 1726 arme kinderen. KU§LAXD. De keizer en de keizerin zijn uit Moskou naar Nischni-Novgorod ver- Irokkeu. waar zij de plegtige inwijding bijwoonden van een tot aandenken van keizer Alexander gebouwden en hem gewijden kathedraal. Langs den geheelen weg van Moskou tot Nischni-Novgorod werd de keizer met geest drift door de zaamgeslroomde volksmenigte begroet. O O S T-I NDIG. BATAVIA. 24 Junij. Te Padang is op 15 Junij weder eene aardbeving waargenomen. De beweging ving dreunend golvend aan. nu echter in de ongewone rigting van het zuidwesten naar het noordoosten, en duurde slechts enkele secon den; zij eindigde met een sterken, min of meer verticalen schok, die de woningen opmerkelijk deed kraken en schudden, doch, voor zoover bekend, geen ongelukken heeft veroorzaakt. Naar men mededeelt hebben enkele steenen gebouwen nieuwe scheuren bekomen en zijn eenige oude scheuren iets verder doorgeloopen. Ook te Batavia werd in den morgen van den 20,t,n een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen. Door het opperbestuur in Nederland is aan de Indische regering kennis gegeven, dat hier eerstdaags kunnen verwacht worden eenige Amertkaausche zee-officieren die in den Archipel astronomische waarnemingen zullen doen. Met hel oog daarop zijn voor de ontvangst dier heerrn reeds de noodigc bevelen gegeven. In de nabijheid van Passar Mingoe werden gisteren door den machinist van trein (sneltrein) 5 steenen op de rails gezien, die door kwaadwilligen daar zijn gelegd geworden. De trein liep cr zonder ongelukken overheen. Zooals reeds van oudsher bekend is. zijn de Atjehers goede, bruikbare zeelieden. De regering heeft besloten eene proef te nemen met hen bij de marine als matrozen te engageten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig ve>lof naar Europa, aau den opzigter 2e kl. bij de gouv. kina-onderneming in de resid. Preanger- Regentsch. J. W. Roskamp; aan den commies 2" kl. bij de post- en telegr.- dienst J. H. Abuys; aan den hoofdonderw. aau de kweekschool voor iul. onderw. te Amboina G. H. B. Hofman; aau den hulppred. bij de prol. ge meente te Timor-Koepang \V. M Donselaar. Benoemd: lot lecraar in de Engelsche en Hoogduitsche talen en hare letterkunde bjj de afd. hoogere burgerschool met vijljarigen cursus van hel gymnasium Willem III te Bata via, G. J. P. J. Bolland; tot pred. bij dc prot. gemeente te Soerabaija, de pred. bij de prol. gemeente te Buitenzorg dr. B. Th. VV. van Hasselt; lot onder-niagazijnm. bjj de staatsspoorwegen op Java, de tijdel. onder-commies 2e kl. C. L. F. F. Schefer; bij de post- en tekgr.-dienst, tot kantoorchef 1' kl de kantoorchef 2' kl. G. Verhurgt; tot kantoorchef 2" kl.de gewe zen kantoorchef 2' kl. J. G. Spier; tol commies 1' kl.de commies 2' kl. P. J. Quartern: tot commies 2e kl., J. F. Seheliema; tot onderw. 3' kl.. mej. G. G. G. Glide, M. A. L. Sibenius Ttip, C. J. II. Castens en M. G van Ameyden van Duym, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den lpo luit. der inf. W. Boissevain. Benoemd: bij de milit. geneesk. dienst, lot officier van gezondh. 2' kl.. de tijdel. officier van gezondh. 2e kl. A. E. Rosendahl. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot luit.-kolonel de majoor F. van 11 aafientot majoor, de kapt. van den gener. staf P. B. van Stadeu ten Brink; tol kapt., dc 1' luit. J. Speenhof!. Departement van marine. Benoemd: tut vice-kommandeur voor het vak vau scheepsbouw bij hel etabl. te Soerabaija, J. Brons, B. C. Klop en B. Boelhouvver, daartoe gesteld ter beschikking. LONDEN, 2 Augustus. Mac Grath en Mac Kevitt zijn schuldig verklaard aan poeing om het stadhuis te Liverpool te doen in dc lucht springen, en te dezer zake veroordeeld lot dwangarbeid, de eerste levenslang, de tweede voor den tijd van tien jaren. LONDEN, 3 Augustus. Het hoogerhnis heeft de Iersche «handbill" bij tweede lezing zonder stemming aangenomen. MADRID, 3 Augustus. De ministerraad heeft besloten te antwoorden op de nota van hel Valikaan en te verklaren, dat Spanje de gebeurtenissen, dief te Rome hebben plaats gehad, betreurt, maar dat internationale ver- pligtingen verbieden in de zaken van Italië tusschen beiden te komen. Van 28 Juli] tot en met 3 Augustus 1881. BEVALLEN: A. A Westdijk, gel), van Wingen, Z. - E. Snik, geb. de Graaf, D. G. Vijlbrief, geh. Jansen, Z E. C. v. Leeuwen, geb. Knoors, D. - J. Zaal berg; geb. Zdalbcrg. li. M. C. J. Loozen, geb. v. d. Steen, I). M. Huygens, geb. Winkels. D. G. de la Rie, geb. Ileusen, Z. G. VV. N. v. Beest, geb, Scia- rone, Z. M. v. Gelder, geb. Dumorlier, - G. Reimeringer, geb. Vogel, D. M F. v. d. Steen, geb de Matter, Z. - G. de Nie, geb. Vervver, D 11. Bonte, geb. Eswilder. Z. M. v. Haarlem, geb. Stol, Z. A. v. d. Laar. geb. Raaphorst. Z. J. M. I okkers. geb. Faes. Z. - J. Passant.geb. Kling, Z. M. Arnoldus, geb. Meijers. Z. A Ververs, geb. Cornet, Z. L. Filemon, geb. v. Zwiclen, - M. ile Haas. geb. Slid ings. GEHUWD: J. Tegelaar, wed', en G. van der Spek, wed". 11. A. Piket. jm. en M II. lleykoop, jd. G. D. van der Heust, jm. en W. C. du Moulin, jd. J. Tronw ee, jm. en J. Schroei, jd. J. van der Linden, jm. en J. A. Uljee. jd. K. Visser, jm. en M. van Hofwegen, jd. A. Mees. jm. en J. Jonker, jd. J. Duif, jm. en E. Blok, jd. P. Droste, jm. en D. J, Eigemau, jd. OVERLEDEN: B. J. Scholten. Z, 1 m. A. van der Valk. Wed'. 74, j. - H. Stouten, Z., 2 m. B. Dobbelacre, 1)., 6 m. L. Reel veld. I).. 8 m. G. N. W. J. Westdijk, Z.. 2d. - E. A. T. Thicl. Z., 5 j. A. M Rlansjaar. D 5 m. -- S. G. Fontein. D„ 7 j. H. Meulenboom, Wed'. 43 j II. Jonk. 58 j. N. de Graaft. Z., 3 m. M. de Vries, D., 3 m. P. Bekoi y. Z1 in. M. P. Boeft. geb. van der Gaag, 58 j. C S. Ouwerkerk, D.. 24 m. M. L. van Oosten, geb. Vijl brief, Wed 72 j A. Rietkerk. Z 8 m. J. van der Meer, geb. Ouwerkerk, Wed. 64 j. C. Vredeubregt, geb. van der Griend!, 56 j. - J. Slons, D 2 w. F. J. Blihe, Z„ 22 j. G. van der Reek. geb. van Gent, 46 j. J. M. van der Reyden, D 2 j. T. M Cornelisse, D„ 5 m. M. A Proost, Z.,2 m. J. M. Plu, geb. Derogee. 60 j W. L. Terpstra, geb. Tijdcman. Wed. 76 j,"N. Tu- reiihout, Z 3 w. II. j. Veeren. Z., 20 j. Heden overleed nog onverwacht, na een lijden van vele jaren, mijne geliefde Dochter ELISABETH PETRONELLA, in den ouderdom van 48jaren. Wed. J. VAN 'T HOOFT, Leiden, 3 Augustus 1881. geb. Meblijn. Bezoeken worden niet afgewacht. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij dank. J. G. NOORDMAN. C. NOORDMAN, Ammerlaan. Erkentelijk voor de menigvuldige blijken van belangstelling, welke wij tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Bchuwd- vader hebben ondervonden betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. H. GIEZEN. Leiden, 3 Augustus 1881. F. GIEZEN, Belt. N. G. GIEZEN.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3