BUITENLANDSCHE BER1GTEN. 1 2750 uoodig achthetgeen men voordeeliger acht dan het huren dier Uagchels, waarvoor in hel laatste jaar ongeveer 900 is uitgegeven. Door Z. M. is bij de dienstd. schutterij alhier benoemd lot officier van gezondheid 2d' klasse a la suite, d'. A. Nijkamp thans 2dl luitenant bij die schutterij. Gisteren werd, ter gelegenheid van de verjaardag van 11. M. de koningin, het concert, gegeven in den tuin van Zomerzorg door de kapel van de dienstd. schutterij, onder directie van den heer G. Locher, geopend met het "Wien Neerlandsch bloed". De Noord-Zuidhollandsche stoomlramway (Haarlem - Leiden) vervoerde in de maand Julij 47126 personen, gevende eene opbrengst van 9317.90. Gisteren avond, omstreeks 8 ure, had zekere J. B.t oud 16 jaar, opperman *an beroep, het ongeluk aan de 4e Binnenvestgracht van een steiger te vallenwaardoor hij eene ontvelling aau een der beenen heeft bekomen. Na door den heer K. te zijn behandeld, werd hij naar de woning zijner ouders in de Singelstraat geleid. Aan de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Leiderdorp namen 120 kiezers deel; 3 briefjes werden van onwaarde verklaard. De heer II. J. Ihorkveldt werd gekozen met 59 stemmen de heer G. van Dommelen verkreeg 58 stemmen. Met de extra-treinen, die gisteren uit onderscheidene plaatsen naar 'sGravenhage vertrokken, zijn vervoerd uil: Arnhem ruim 1300, Utrecht 700. Amsterdam 800, uit het Noorden 1300. Dezer daseu werd door de politie van Alblasserdam naar Amsterdam leruggebragt een meisje van 15 jaren, dat daags te voren 's morgens ten 4 ure het ouderlijk huis had verlatenom met eén houder van eene poffer tjeskraam de kermissen al te loopen. Met zegt, dat de man zal worden vervolgd wegens hel wegvoeren van een minderjarig meisje. Omtrent de aanhouding van D. Brouwer en zijne echtgenoote, verdacht van brandstichting in hunne woning, onder Nieuwer-Amsteldeelt het Hbl. het volgende mede: liet kwam den veldwachter Boeklagen, bij zjjne komst aau hel brandend tapijlmagazijnal dadelijk verdacht voor, dat genoemde bewoner bij zijne nadering alle moeite deed om te laten zien dat hij zijn best deed zooveel mogelijk te reddenofschoon alles wal hij redde weinig waarde had. De veldwachter vermaande hem maar niet te veinzen, want dat hij hem zeer goed begreep Op de vraag van den veldwachter, voor hoeveel Brouwer verzekerd was, noemde deze vjjf a zesmalen eene nielsbeduideude som. Eerst nadat hij in tegenwoordigheid van het publiek door den veldwachter was herinnerd aan de verpligting om óf zijn polis te loonen öf de juiste som te noemen, waarvoor hij verzekerd was, noemde hjj 5000 als assurantiegeld. Een en ander versterkte den argwaan, en hoewel B. en zijne echtgenoote aanvankelijk bleven ontkennen, wisten ein delijk de veldwachter en de brigadier der rijksveldwacht Kars eerst de vrouw en daarna ook den man tot bekentenis te brengen. Z(j herhaalden hunne verklaring vervolgens voor den waarnemenden burgemeesler, op wiens last zij naar het hnis van arrest zijn overgebragt. Te Buiksloot zijn gisteren twee percelen eene prooi der vlammen, geworden. Omtrent het gisteren voorgevallene Ie Zandvoort wordt aan het Hbl. geschreven: Drie personen, waaronder ik mij bevond, geraakten in de branding. Terwijl ik er mij met groote inspanning doorheen werkte, hoor ik bezijden mij geroep om hulp en zie ik twee heeren even als ik tegen de branding en sterke strooming worstelen. Ik kon niets anders doen dan tiun toe te roepen vol te houden en was gelukkig voor mij zeiven weder vasten grond onder den vort te krijgen. Daar mijn geroep om hulp niet werd gehoord, snelde ik naar hel strand. Zoodra bemerkte de badman aan mijn geroep dat er gevaar was, of hjj snelde toe, wierp zich in de branding, ongelukkig zonder eenig hulpmiddel, maar werd zelf door bran ding en stroom weggesleept. Nu waren er drie personen in gevaar. Intus- schen was ik naar een ander terrein gesneld en twee badmannen met sca phander en gordel gewapend kwamen te hulp. Een boei door mjj uitgeworpen miste ten eenemale hel doel. Eindelijk met behulp van een vletmeermalen door de branding teruggeworpen, en van een man te paard, werden de beide heeren gered. De badman, die het eerst lol redding was toegesneld, is echter hel slagtoffer van zijn edel streven geworden. Wel werd hij gegrepen en door de branding gesleept, maar te vergeefs beproefden doctoren helpers de levensgeesten op te wekken. De ongelukkige was een jonge man van 22 jaar, s dert kort gehuwd. Betreffende de te Helder gedane aanhaling verneemt men nog het vol gende: Van het Engelsch stoomschip Trevelhickvan New-Castle binnen gekomen en liggende in de Binnenhaven, werden 12 zakken suiker, a 100 KG., welke men bij binnenkomst had verborgen, overgebragt naar den in de nabijheid wollenden koopman Vr. De nachipolitie. waarschijnlijk hiervan ingelicht, w ist de smokkelaars te verrassen op het oogenblik dat zij druk aan het werk waren, en legde de hand op deze frauduleus ingevoerde koopwaar, wat hun op;/3000 a/4000, boete benevens de kosten, zal te staan komen. In het kamp te Mtlligen, dat van 12 Aug. tot 5 Sept. zal betrokken worden, zullen de goilsdiens'oefeningen des Zondags geleid worden voor de Protestantsche militairen door de hh. W J. Jorissen, pred. Ie Apeldoorn, F. C. J. Schook, pred. te Garderen, G. R. Erdbrink. pred. te Zuphen, en M. A. Perk, pred. te Amsterdam, en voor de Roomsch-Katholieken door de hh. \V. Verhoeven, pastoor te Putten, en H. A. J. Peters, pastoor te Utrecht. Men meldt uit Apeldoorn: Gisteren ochtend kwam omstreeks half twaalf per exlra-lrein op het Loo Z. K. 11. prins Fredcrik der Nederlanden; Z. K. H. vertrok des middags ten twee ure weder naar 'sGravenhage. Ten 12 uur 36 min. kwam de generaal van der lleydeu aan. Door eenige Indische officieren en den komuianilaut der Veluwsche scherpschutters werd hij aan hel station verwelkomd, terwjjl eene talrijk toegestroomde menigte hem met daverende hoera's begroette. Aan hel gala-diner waren ongeveer 40 personen genoodigd, waaronder de autoriteiten der gemeente. Des middags maakten de koi.iug en de koningin een rijtoer door het dorp; de koningin had ge durende den ril de jonge prinses op haar schoot, liet paleis en hel basse- cour waren met vlaggen en groen versierd. Muziek van de huzaren deed zich des avonds hooreu iu eene teut voor tiet paleis. Z. M. heeft zijne ge malin «en fraai rjjtuig en drie kleine paarden ten geschenke aangeboden. Te Groningen is door het studentencorps aangekocht een ruim huis aan de Groote Markt, hetgeen zal worden verbouwd voor siudenten-socie- leit. Een kapitaal van 70Ó00 in rcnlelooze aandeelcn van 500 en /250, met jaarlijksche aflossing met premiën. heeft hen hiertoe in staat gesteld. In den nacht tusscheu Zondag en Maandag, om half vier ure, werd de zoon van den goud- en zilversmid J. G. Smit, in de Groote Kromme- Eileboog. te Groningen, wakker door het gerinkel van glasruiten. Hjj wekte zijn vader, die, spoedig naar buiten gaande, zag. dat het luik voor de winkelkast was weggebroken en eene glasruit was verbrijzeld. Al spoe dig ontdekte hij, dat verscheiden gouden en zilveren voorwerpen uit de winkelkast waren verdwenen. Smit gal onmiddellijk kennis aan de politie, wie het reeds om 5 uur mogt gelukken den dader, zijnde Hendrik de Ley. oud 23 jaren, polderwerker, afkomstig uit Stad Ommen (Overijssel), builen de lleerepoorl aan te houden en nog in het bezit te bevinden van de meeste ontvreemde voorwerpen, zijDde een gouden horloge, medaillons en andere gouden en zilveren artikelen. 'SGRAVENHAGE, 3 Augustus. Door Z. M. zjjn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw: de hh. J. H. Pannekoek algemeen secretaris van hel gouvernement van Nederl. Indië; mr. L. A. P. F. Buyn, directeur van justitie iu Nedcrl. Indië; C. M. Gilde, majoor der artillerie van het leger in Nederl. Indië; Raden mas adipati Tjokro Negoro, regent van Ponorogo (residentie Madioen op Java); G. Duyckink, lid van den raad van bestuur der kolonie Suriname (thans met verlof hier te lande), en J. Spanjaard, hoogleeraar en secretaris der gemeente-instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nedcrl. Indië te Dellt, en tot broeder «Iierzelfde orde, P. J. Beerhorsl, civiel concierge, tevens bode ter algemeine secretarie Ie Batavia. Aan den Oost-Indischen ambtenaar 11. C. A. Werner, laatstelijk veri ficateur 5' kl. bij de iu- en uitvoerreglen en accijnsen in Nederl Indië. thans met verlof hier te lande, is, wegens voortdurende ziekte, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst. De officier van gezondheid le kl. W. K. Delg, van het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Het schroefsloomschip le kl. van Galen wordt builen dienst gesteld, en de kapitein-luit. ter zee A. baron Collol d'Escury eervol van het bevel over dien bodem ontheven; voorts wordt in dienst gesteld, met bestemming builen 's lands, het schroefsloomschip 1' kl. Zilveren Kruisliggende te Willemsoord, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein- luit. ter zee J. A. Waldeck. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat eenige jongelin gen, die zoowel hel examen voor adelborst bij de kon. marine, als dat voor kadel bij de kon. militaire akademie afgelegd en aan de beide examens voldaan hebben, aan eene plaatsing als adelborst de voorkeur geven cn alzoo niet in aanmerking verlangen te komen voor de plaatsing tot kadet bij de kon. militaire akademie, heeit nader ter kennis van belanghebbenden ge- bragtdat, in verband met de aldus opengevallen plaatsen, tol kadet hij gemelde akademie zullen worden benoemd: voor de infanterie hier te lande: A. W. den Beer Poorlugael, 11. A. Ruysch Lehman de Lehnsfehl, ,1. II. A. Mijsberg, K. G Ubbens, jlir. A. C. Driiyvesteyn. M. D. A. Forbes Wels, L. Melcliior, G. J. Tijken, L. J. K. de Reede en G. C. A. Fahitts; voor de artillerie hier te lande: Til. M. Roest van Limburg, A. II. W. J. Boom, L. A. van Roijen, C F. Gey van Pittius. I'. Tillema, E. D. Gcukama Bakker. A. G. Maris, S. Chr. Gooszen, J. A. G James, W. A. Frieswijk, jhr. B L. van Spengler, C. L. G. Schrasserl Bert, L. G. Schuurman. A. M. Kollewijn. H. Schutte, J. Chr. P. W. A. Steenkamp, 11. van den Broeke, P. E l'ichal en L. G. J. 11. Ileiidrickx; voor de genie tiier le lande; E. W. van Einden. H. W. Cornells en M. 11. van Rrjsbergen; voor de infanterie in Oost-Iudië: G. Caviët, C. R. W. K. van Aldcrwerelt. J. H. CornelissenA. K. F. Swart, J. P. Geutil, jh'. J. Sandberg. K. II. J. Creulz Lechleitner, G. W. lloniah. J B. Snepvangers, Ph. H. Lisnet. C. Spat. J. J. O. Bloem. I'. II. Speltie. H. Schokker, R. E. van Dijk, P. K. G. de Bont. S. A. Schut en ,1. F. van Resteren; voor de artillerie in Oost-Iudië: J. II Doijer. A. G. van Os. C. M. Kan, A. P. A. Loysen Dillié, J. H. Hoekstein. II. R. Mac-GillavryE. Lank- hout, H. Kruyne en W. llemmes; voor de genie in Oost-Indië: F. W. C. van der Staay, J. de Knyper, C. F. H. Tuckermaun en W. A. C. Gout. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de heden gehouden herstemmingen zijn lot leden van den gemeen teraad gekozen de hh. mr. J. 11. C. Lisman, J. Stam, A. lloogenraad en W. L. van Meurs. Op de hh. W. A, Schroot en jhr. mr. J. F. Schtiurbeque B'oeye werden ieder 780 stemmen uitgehragt. Aangezien in de hos echter een billet meer was gevonden dan het aantal gestemd hebbende kiezers en dat van invloed op de verkiezing heelt kunnen zijn. werd door hel stem bureau deze verkiezing vernietigd en eene nieuwe vrije stemming bevolen. Dank zij het uitstekend fraaije zomerweder slaagde de schitterende verlichting van hel Haagsche Bosch ter eere van 's konmgins verjaardag gisteren avond bijzonder goed en schonk dit avondfeest aan de duizenden, die de spoortreinen van heinde en ver hier hadden zaamgebragl, een w aar genot. Van stadswege was aan het einde der ingangslaanwaarvan de boomen aan beide zijden door lichtguirlandes waren verhonden, eene fraaije eere poort opgertgl met de gekroonde E. cn de jaartallen 1858 cn 1881. Voor eene keurige verlichting der societciisteniwaar de kon. kapel eene uilvoe ring gaf, was door het bestuur der litteraire sociëteit veel zorg gedragen. Tussciteii de beide groote vijvers prijkte een schitterende zon van enorme afmetingen, waarvan de bovenhelft slechts in werkelijkheid bestond en de onderhelft door de weerspiegeling in het water, was ontstaan, terwijl aan het einde van den grooten vijver op het water en daarin fantastisch weer kaatsend. eeu prachtig kasteel met zijvleugels was gebouwd, badende in hel licht van duizenden lampions, die al de lijnen keurig deden uitkomen. Over liet ellen watervlak zweefde een geheel geïllumineerde gondel, bijna onmerkbaar voortbewogen door gecostumeerde roeijers en waaruit onder de vaart, langs de geheel guirlandesgewijze verlichte oevers, eene zachte muziek zich deed hooren. Met het Bosch tot achtergrond en in het schijnsel van beugaalsch licht was dit tooneel belooverend. EHGELANII. LONDEN. 2 Augustus. Wederom heeft men eene lading dynamiet gevonden en gelukkig nog kunnen verwijderen voordat er gioole rampen door werden aaugerigt. In eene staalfabriek bij Glasgow werd Zaturdag eene groote hoeveelheid van dat gevaarlijke goed lusschen twee hoogovens verborgen gevonden; er was meer dan genoeg om de geheele fabriek in de lucht te doen springen, De president der Vereenigde Staten neemt steeds in beterschap en krachten toe, maar alle zorg is nog niet gewekeu zoolang de kogel niet gevonden en verwijderd is. Volgens een thans ontvangen berigt zou hij thans in den buikwand ontdekt zijn. Volgens een berigt uit New-York neemt de te Sl. Louis verschijnende Post het verslag op van een gesprek met den Fenian Ohara. Deze bekende dat de met de stoomboot Malta verzonden helsche machines te St. Louis gemaakt zijn en dat reeds 86 helsche machines naar Engeland scheep gin- I gen sedert den 20 Junij, waarvan Ohara gelooft dal 50 onontdekt over-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2