LEIDSC COURANT. 1881. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. N°, 1*0, ST A DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Countt verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel puurs !.50, franco p. p. 2.—. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 2dtn Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, wijk 1. 2 en 3. van den dienst 1881/82, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de net bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 3 Augustus 1881. DE KANTER. JAGT De Commissaris des konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen dier Provincie van den 26""1 Julij 1881, n». 70; Gelet op art. 11 der wet van den IS'1"1 Junij 1857 Staatsblad n*. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat. ingevolge bovengenoemd besluit 1°. de opening der jagt op klein wildvermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13dc0 Junij 1857 Staatsblad n". 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zatnrdag den derden September aanstaande met zonsopgang 2'. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijl. vermeld in art 15, lett. e der aangehaalde wet; 3'. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie maten 's weeks, en wel des WoensdagsPrijdags en Zalm da gs mag worden uitgeoefend. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede iu het Provinciaal Wad en ill de Mederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 's Gravenhage, 29 Julij 1881. F O C K. PROCES-VERBAAL run de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden aeu 2deQ Augustus 1881 zijn ingeleverd. Op heden den derden Augustus achttien honderd één en tachtig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes be stemde raai op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen oren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat De Kanter, Burge meester, Voorzitter, en de heeren Johannes Ignatias Van Wensen en Prof. Michael Jan De Goeje, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembusssen, bij hem den tweeden Au gustus 1881 overgebracht uit de heide afdeelingen der gemeente Leiden. De tegels der bussen worden onderiocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden elf honderd en veertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te tijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes tijn dooreengemengdworden tij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard honderd vijf en negentig stembriefjes, waarvan één onderteekend en honderd vier en negentig oningevuld Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest negen honderd vijf en veertig. Vau dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Dr. G. Zaalberg 630 slemtnen, S. C. M. Knappert 275, II. L. A. Van Campen 12, L. C. Quant 8, H. Van Pinxteren 3A. A. Van Schie 2, H. Brcdewoldl, D. Hermans, J. L. CreyghtonSpriet, A. Dolkemade, C. A. Jollie, F. Van Luik, IV. F. Meijers, F. Beens, E. BaschA. G. C. Van Bruggen, L. Hcsselink, C. Leyli en G. W. Van der Drift, ieder éénc stein. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Dr. G. Zaalberg. Is derhalve vei kozen tot lid van den Gemeenteraad, om aftetreden in 1887, de heer Dr. G. ZAALBERG Lid van den Gemeenteraad alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 3del> Augustus 1881. DE KANTF.R, Voorzitter. J. I. VAN WENSEN, 1 c. M. J. DE GOEJE, j Mem0Pnemers- PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden den 2den /dugustns 1881 zijn ingeleverd. Op heden den derden Augustus achttien honderd een en tachtig, in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De I.aat de Kanter, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Johannes Ignatius Vau Wensen en Prof. Michael Jan De Goeje, leden van den Gemeenteraad, slernopiieineis. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij Item den tweeden Au gustus 188t overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden elf honderd negen en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot ais het getal dier kiezers. Nadat dc briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twintig stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest elf honderd negen en veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren L. C. Quant 572 stemmen, H. L. A. Van Campen 564, Dr. G. Zaalberg 6, S. C. M. Knappert 5, A. Ruigrok en Du Mortier ieder ééne stem. Heeft* al zoo de meeste stemmen verkregen de beer L. C. Quant. is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de beer L. C. QUANT, wonende alhier. En lijn tegen deze opening van stembriefjes door dc in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 3d"1 Augustus 1881. DE KANTER. Voorzitter. J. 1. VAN WENSEN, I M. J. DE GOEJE, Stemopneiners. LEIDEN, 3 Augustus. Door burg. en weth. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, inge volge eene bjj hen ingekomen missive van de commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs, de betrekking van leeraar in wis-, na tuur- en scheikunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te splitsen. De noodzakelijkheid daarvan, vroeger reeds tegemoet gezien, is nader ge bleken. Zjj geven in overweging den heer A. E. 0 Was, thans met het onderwijs in die vakken belast, te benoemen lot leeraar in de wiskunde, op een tractement van ƒ1500, en den heer P. J. Dekkers tot leeraar in de natuur- en scheikunde, op een tractement van ƒ1000. Tijdens de benoe ming van den heer Was stond de heer Dekkers mede op de voordragt, en deze zal, naar de commissie meent, nog wel bereid worden bevonden be doeld leeraarschap op zich te nemen. Burg. en weth. leggen ook over een voorslel van curatoren van de ge meente-instelling voor de opleiding van 0. I. ambienaren tot uitbreiding van het onderwijs aan die instelling, een gevolg van de bij de wet van 28 Jtinjj jl. gebragte wijziging van eenige artikelen van de wet op het hooger on derwijs. Daarbij toch is bepaald dat niet meer dan twee lessen aan de uni versiteit mogen worden bijgewoond, tenzij de volle som van 200 aan het rjjk worde voldaan. Vroeger kon een viertal lessen worden bijgewoond, zonder dat de volle inschrijvingssom aan het rijk werd betaald. Van ge meentewege werd aangevuld wat voor de practische eischen van het staats examen noodig was. De stand der zaak is nu anders geworden. De inge schrevenen aan de gemeente-instelling zuilen voortaan hunne opleiding geheel van gemeentewege moeten ontvangen eu slechts bü wijze van aanvulling een tweetal collegies aan de universiteit kunnen bijwonen, juist hel tegen deel van hetgeen men bij de oprigting beoogde. Uitbreiding van hel perso neel is daartoe noodig. hetgeen met aanzienlijke kosten gepaard gaat, ntaar daartegenover slaat dat het getal der ingeschrevenen stijgende is. Wat be doelde uitbreiding van het personeel betreft wordt voorgesteld aan te stel len: een lector in de land- en volkenkunde, tevens iu Indische talen, atl 3000; een lector in het Maleiscli, ad ƒ2500; een lector in het Javaansch, ad 2000; een lector in het Soendaneesch, ad f 750; een lector in dc ge schiedenis van Nederl.-Indië, ad 500; en een lector in de godsd. wetten, volksinstellingen en gebruikenad f 2000. Bjj aanneming van het voorstel zullen de jaarlijksche kosten moeten geraamd worden op 11250, terwijl de betrekkelijke post op de begrootiug thans bedraagt 5000. Door de firma Stciner C°. te Dordrecht is vergunning gevraagd tot hel plaatsen, voorloopig van vier, zoogenaamde advertentiebanken bin nen deze gemeente. Burg. en weth. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken, onder voorwaarde, dal de daarvoor verschuldigde regten wor den voldaan, en geene gelden voor hel gebruik worden gevorderd dan voor het plaatsen van adverteniiëii. Op voordragt van de commissie van fabricage stellen burg. en weth. voor over te gaan tot liet aanschaften van 80 kagchels len behoeve der scholen en van vertrekken van het raadhuis, waarvoor men eene som van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1