B U 1T E N L AN DSCHEBERl GTE N gelaten, datblijkens aauteekening van den stationschef der X. R -spoo'r'w egai. te 's Ifage op den 27,l,n Junij jl. werd afgegeven aan den statiouskruijer J. II. G. te 's (lage. HH. MM. de koning en de koningen hebben Zaturdag een bezoek ge- bragt aan de kon. tapijtfabriek le Deventer. Men schrijft uit Dedemsvaart aan de N.R.C.: In het gesticht Ommer- schans kwam Vrijdag een der verpleegden heel leuk den adjunct-directeur een ledig lucifersdoosje presenteren met de woorden: "de lucifers zijn ge bruikt; de schuur, die 'k er mee aangestoken heb, brandt al; 't verveelt mij hier, 'k wil liever eens naar 't spinhuis". Het was inderdaad zoo: de persoon had eene schuur in brand gestoken, die, naar men zegt, een paar duizend gulJen schade heeft veroorzaakt. Te Koevorden is Vrijdag middag een hevige brand uitgebarsten, die in den tijd van een hall uur twee huizen, door vier gezinnen bewoond, in de asch legde. Van daar verspreidde zich het vuur naar twee verder afgelegen gebouwen, die ook spoedig eene prooi der vlammen werden. Woensdag avond jl. pmslreeks 10 ure zagen eenige bewoners van de buurt Ter Hole (llontenisse) den in die buurt alleen wonendenveeartsB.il., geheel door vlammen omringd, builen zijn huis komen. Nadat men in allerijl was toegesneld, werden de vlammen door de buren wel gedoofd, doch de man had zi Ike erge brandwonden bekomendat hij. als ware het geroosterd, Donderdag ochtend aan de gevolgen daarvan is overleden. Daar ook zijn bed, bedgor dijnen eu daarboven liggende zoldering min of meer gebrand zjjn, is het genoegzaam zeker dat de brand, nadat hij was ingeslapen, in het bed ontstaan is. lu den vioegen morgen van 28 Juljj II. ontmoette Wilhelmina van der Borgh te Sl. Odilienberg eene haar onbekende vrouw, die, naar hare onzamenbangende woorden le oordeelen, scheen aan verstandsverbijstering te lijden. Aangezien de onbekende persoon zich jn de nabijheid der Roer bevond, en van der Borgh voor een zelfmoord beducht was, besloot z( voorzigtigheidshalve deze vrouw te volgen. Laatstgenoemde, bemerkende dat men haar in het oog hield, zette het op een loopen en sprong, ter hoogte achter de kerk, in de Roer, welke aldaar zeer diep is. Zonder aarzelen sprong het meisje haar na, en de ongelukkige met eene hand vastgrijpende en zich met de andere vastklemmende aan de bij den oever groeijende witsrn, wist zij de drenkelinge met eigen levensgevaar boven water le houden, totdat door haar hulpgeschreeuw een zekere Joseph Goudsmits haar te hulp snelde, en zij beiden met vereenigde krachten de drenkelinge van een anders wissen dood redden. De geredde bleek le zjjn eene vrouw uit Linne, die van tijd tot tijd aan verstandsverbijstering lijdende is. Zij werd op de meest menschlievende wijze door bare redster verpleegd en vervolgens door haar naar Linne teruggeleid, lol groote vreugde van haar in angst verkeerende echtgenoot en kinderen, die haar reeds verloren waanden. Te llerungen, nabij Venlo, op Pruissisch gebied, kregen twee wevers twist. De vrouw van een hunner trok haar man in huis en wist hem naar bed te krijgenten einde zijn roes uit te slapen. Een uur later echter kwamen twee kameraden het huis binnendringensleurden den slapende uit zijn bed en vermoordden hem in zijn eigen huis, door hem twee revol verschoten tegen het hoofd le lossen. De daders zijn gevat. 'sGRAVENHAGE1 Augustus. Den 28"0 Julij 1881 heeft Z. M. de koning in ontvangst genomen de rappelbrieven van den heer A, graaf de Thomar, als buitengewoon gezant en gcvolmagligd minister van Z. M. den koning van Portugal by het Neder- landsche hof Bij besluit van gedeputeerde staten der provincie Friesland, van 20 Jiiltj 1881, n". 51 (3e afd is verklaard dat J. Frederiks, ontslagen hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwolde, gemeente West- stelling werl, de bevoegdheid-tot liet geven van lager onderwijs heeft verloren. Z. K. 11. prins Frederik, die morgen ochtend ten 9 u, 20 min. per Rjjnspnor naar het Loo vertrekt, ten einde HH. MM. den koning en de j koningin geluk te wenschen met den geboortedag der vorstin, keert van daar ten 4 ure in de residentie terug. In hel Gebouw voor kunsten en wetenschappen werd heden eene tweede vergadering gehouden van de commissie voor en belangstellenden in de feestelijke viering van den 100" D verjaardag van den slag bij Doggers- bank. Deze bijeenkomst, evenals de vorige, geleid door den vice-admiraa! jhr. de Casembroot, was hooldzakelijk belegd tot het doen van verslag om trent de verrigtingeu der commissie. Git die kennisgeving bleek, dat de commissie besloten beeft zich de vlagofficieren en kommandanien der rijks werven te assumcren, welke functie die zec-ofFicieren hebben aangenomen. Daarna is, uit naam van de commissie, Z. K. II. prins Frederik verzocht het ecre-voorzittcrschap der commissie te aanvaarden en de voorzitter had thans de eer aan de vergadering uiede te deelen, dat Z. li. II. dat praesidium had aanvaard. Onmiddellijk daarop had de commissie zich schriftelijk ge- weud lot Z. M. den koning, wicn het dadelijk behaagde te antwoorden, dat hij met de grootste ingenomenheid het voornemen tot de feestviering had vernomen Met welwillendheid had professor Jorissen de niinoodiging aanvaard als feestredenaar op te treden. Het leest zal plaats hebben op 's lands werf te Amsterdam. Voorts deed de voorzitter mededeelmg van liet programma zooals het is vastgesteld en luidende aldus: 5 Augustus 11 ure. Verceniging der feest commissie op 's landswerf1.30 plegtige herdooping van een Zr. Ms. schepen met den naam L'oggersbauk waartoe Z. M. welwillend vergunning heelt verleend; daarna feestrede van den hoogleeraar Jorissen, alles zooveel mogeljjk opgeluisterd door de stalmuziek der marine en de op de reede tegenwoordige oorlogschepen; ten 3 ure dejeuner dinatoire in het Park; 7 ure 30 m. bijeenkomst der feestcommissie en van belangstellenden in het Park, opgeluisterd door vuurwerk of illuminatie. Nog gaf de voorzitter kennis, dat de oud-zeeofficier van Braam de vlag yau liet schip Piet Hein, dat de slag van Böggersbank heeft medege maakt, heeft aangeboden om bij deze gelegenheid te kunnen dienen. Dit welwillend aanbod is aanvaard, zoodat het doek by de feestviering zal worden gcheschen. De kleinzoon van den admiraal Zoutman, een 80-jarig ingezeten dezer stadzal als gast uitgenoodigd worden het feest by le wonen. Zaturdag namiddag is een der twee panorama's, namelijk dat, hetwelk aan het Bezuidenhoul (bij het Bosch) is verrezen, op feestelijke wijze ge opend. Het gebouw zelf, door de goede zorgen van den hoogst bekwamen eu smaakvollen architect Westra alhier opgerigt, maakt een allerbevalligsten indruk. De voorgevel is geheel in den renaissance-stijl opgetrokkenmet Ooslersche motieven; het gebouw is uit verschillende koepels zamengesleld, die op de meest sierlijke wijze met elkander in verband zijn gebragt. In het duistere onder-gedeelle van het gebouw is, als diorama, een net doek geschilderd, dat eene straat van Caïro voorstelt, van eene patricische woning gezien. Het doek is keurig geschilderd en geeft juist door de vol heid der stoflagie een trouw beeld terug van de digte menschenmassadie zich op de straten van Caïro pleegt te bewegen. Niet alleen de figuren, maar ook vooral de lucht boeit het oog door frischheid van kleur. Het panorama zelf is geschilderd door kolonel Langlois, in het eind der vorige eeuw in Frankrijk geboren en eenige jaren geleden te Parijs gestorven. Het doek, in dit panorama opgehangen, stelt den slag der Pyramiden voor. in het tweede deel van den strijd, tegen het begin van den avond; terwijl de zon nog door zijn brandende stralen het uitge strekt terrein verlicht, waar het Fransche leger hel Turksehe, meer dan 70000 man sterk, lol den afiogt dwingt. In geen enkel opzigt behoeft hei voor dat, hetwelk men gedurende de laatste tentoonstelling te Parijs mogt bewonderen, onder te doen. En waL de waarde van dit kunstwerk verhoogt, is dat het slechts zeer korten tyd gedurende de eerste tentoonstelling te Parijs werd vertoond. Het moest verwijderd worden, omdat het gebouw, waarin het was opgerigt, als ten toonstelling-gebouw moest dienst doen en na den val van den derden Napo leon gaf men aan een anderen veldslag de voorkeur. Ongetwijfeld zal dit kunsldoek door landgenoot en vreemdeling naar verdienste worden gewaar deerd men mag daarvan gerust zeggendat niet alleen aan de hoofdfigu ren, maar ook aan den achtergrond de grootste zorg is besleed, en dat zooveel mogelijk niet alleen de geschiedenis, maar ook hel landschap en de Ooslersche hemel met den weelderigen plantengroei en de eigenaardige luchtschakeringen trouw is teruggegeven. Dit kan geene verwondering wek ken, daar. zooals men van den heer Louis Wolfl, die namens de com missie de genoodigden op voorkomende wijze ontving, in de korte geschie denis, welke hij van het ontslaan van dit panorama gaf, vernam, kolonel Langlois vele jaren in Esyple doorbragt alvorens hij zich aan het werk begaf, waarin hij door zeven a acht schilders van naam getrouw werd bijgestaan. Heden Maandag ten 2 ure werd het panorama maritime Mesdag in de Zeestraat voor het publiek geopend. In den voormiddag was het reeds opengesteld voor tal v-an genoodigden. II. K. tl. prinses Marianne bragt aan die inrigting een langdurig bezoek en Z. K. II. prins Frederik werd ten 1 ure door de directie in deze nieuwe stichting verwelkomd. Onder de be- voorregten, die het eerst het kunstwerk van Mesdag mogteu aanschouwen, behoorden voorts de ministers, de stedelijke autoriteiten, een schaar van kunstenaars en bestuursleden van Haagsche kunstinstellingen en verschil lende persvertegenwoordigers. In- en uitwendig is eenvoud het kenmerk van het gebouw. Naar uiter- lijken looi is by dit panorama niet gestreefd. Dit verhoogt echter nog meer de waarde van het doek: een kunsljuweel van hef zuiverste water, liet verheven duin vlak over de Wassenaarsche straat te Scheveningen is de plek door den kunstenaar gekozen om den bezoekers een uitzigt te ver- schaflen over dorp en duin, over zee en strand, zoo onmetelijk ver, dat de illusie volkomen is en men inderdaad waant te staan op de plek zelf. Hel zeegezigt reeds op zich zelf is een schilderstuk zoo groolsch als Mesdag welligt nog nimmer heeft ontworpen. Zijn bijzonder talent als zeeschilder is hier lot zijn volste regt gekomen. Men verneemt dat zich een Wesllandscbe stroomtramweg-maatschappij zal vormen, waarvan de exploitatie door de lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij zal worden waargenomen. De maatschappij heeft ten doel het aanleggen van een stoomtramweg van 'sGravenhage door het Westland. De lijn zal loopen van hier door Loosduinen, Naaldwijk. Monster en 'sGravesande. Zij doorsnijdt dus een der vruchtbaarste en welvarendste streken van Zuid holland en zal, volgens de voorloopige ontwerpen, in het geheel eene lengte hebben van 19 mijlen. Het maatschappelijk kapitaal zal 400,000 groot zijn, verdeeld in 400 aaudeelcn van 1000slechts de helft daarvan zal by publieke inschrijving worden aangeboden. liet bestuur zal bestaan uit de heeren J. W. Bake, mr. F. Hooft Graafland en jhr. mr. B. de Bosch Kemper. Er wordt morgen alhier een groote toevloed van vreemdelingen zoo wel uit de noorder provinciën als andere hoofdplaatsen des lands verwacht met de extra-treinen, welke de Rijnspoor- en andere maatscbappyen ter ge legenheid van de viering van den verjaardag van 11. M. de koningin naar de residentie laat loopen. ENGBLANU. LONDEN. 31 Julij. In het hoogerhuis heeft de eerste lezing van de Iersche Land-bill plaats gehad. De tweede lezing is bepaald op Maandag. De heer Bradlaugh heeft geproclameerddat zijn sinds lang aangekon digd bezoek aan het lagerhuis bepaald blijft op 3 Augustus. Hij zal echter

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2