LEIRSCHE OER AII. 1881. \77. MAANDAG 1 AUGUSTUS. ST A DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- Afsonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. iy deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat gedurende de afgeloopen week 1 persoon aan Bazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden Leiden, 30 Juli 1881. DE KANTER. LEIDEN, 30 July. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld gunstig te be schikken op het verzoek van liet genootschap MathesisScientiarum Genetrix, in dien zin, dat de toelage uit de gemeentekas ten behoeve van dat genoot schap zal gebragt worden van 5000 op /6000 per jaar, benevens 900 ter gemoetkoming in de kosten van vuur en licht. Om verschillende redenen achtte zij het niet wenschelijk de kosten van vuur en licht, zooals het ge nootschap verlangde, voor rekening der gemeente te nemen. Burg. en weth. stellen voor nog eenige verandering te brengen in de in- rigting der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en de ver ordening daaromtrent van 14 October 1880 te wijzigen, ten einde te voldoen aan de voorwaardenwaarop de minister van binnenlandsche zaken zich bereid heeft verklaard tot het toekennen van een subsidie ten bedrage van 50 pCt. der kosten. De kweekschool zal danbehalve eene afdeeling van adspirant-kweekelingeneen zesjarigen cursus en zes klassen hebben. De kweekelingen der 1" en 2' klasse genieten alleen theoretisch onderwijs, die van de 3e en 4e kl. oefenen zich tevens in de practijk. Voorts zal nog de oprigting van een gymnastieklokaal in overweging worden genomen en de noodige voorstellen daaromtrent ingediend worden. In het gisteren door ons medegedeelde omtrent de vergadering der spoorweg-maatschappij Leiden—Woerden hebben wij als voorzitter genoemd den heer mr. P. du Rieu. Niet dezemaar de heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele heelt bij deze gelegenheid het voorzitterschap waar genomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 64 volwassen personen en 4 tot 7 kinderen. Heden morgen ongeveer 9 uur is aan de Oude Vest uit hei water ge haald het lijkje van een 6-jarig knaapje, genaamd E. A. T. T.welk jon gentje sedert gisteren namiddag ten 6 ure werd vermist; en dat zich met het visschen naar kurkjes moet hebben bezig gehouden, waarhij het in het water geraakt en verdronken is. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overbragt. Gisteren avond ontstond op de Beestenmarkt, te midden der kermis- drukte, eene groote opschudding, die menigeen schrik aanjoeg en niet zon der reden. De Zulu-kafïer toch, die aldaar in eene tent te zien is en die, naar men zegt, vrij wild van aard is, was uit zijne verblijfplaats ontsnapt, in zijne wilde vlugt alles omverwerpende, wat hem in den weg stond Na tusschen tenten en kramen te zijn doorgerend, werd hij echter door zijne talrijke vervolgers gegrepen en gelukkig weder in de tent gebragt, waar nu wel goede maatregelen zullen genomen zijn om hem meester te blijven. Dit voorval gaf natuurlijk aanleiding tot een grootcn oploop; zelfs de poffer tjeskramen aldaar liepen leêg, en onder de nieuwsgierigen, die de kramen uitstormden, waren er, die zoo verlamd waren van den schrik, dat zij, naar een der bakkers verzekerde, vergaten het gebruikte gebak te betalen. Onder de kermisbezoekers waren er ook, die hier dachten aan een groot- sche reclame. Men schrijft ons: Sommige boeren hadden vee van de hand gedaan, omdat het gras was opgeraakt. Het weiland was dan ook als verschroeid van den feilen zonneschijn en daarbij komt, dat het gras spoedig verbruikt is als de groeizaamheid wat afneemt, want er wordt betrekkelijk meer vee gefokt dan er over weiland te beschikken valt. Gedurende den hooibouw, die voorspoedig weer had, verlangde geen boer naar regen, maar naanvve- lijks was hel hooi binnen en de weide kaal geworden, of algemeen begon de wensch naar regen te ontslaan. Of deze echter voor alles goed zou zijn, werd in bedenking genomen. Als het nu eens zóó regende, dat de aardappel daarbij droog kon blijven, dan kwam het voor alles zeker goed uit. Moezerij, weiland, lusthof, bloemkweekerijalles snakte inlusschen even hard naar vocht. Ook over deu aardappel heeft hel geregend en daarbij heeft de gevreesde ziekte zich eigenlijk nog in hoofdzaak lol het loof be paald, dat op vele akkers is afgestorven. Maar het behoeft geen verwon dering te baren dat, daar telken jare de kiem der ziekte aanwezig is^, deze, naar male het vochtige zoele weer vroeg of laat invalt, zich tot den knol zal uitbreiden. Tot dusver slaan de meeste gewassen uitmuntend, met het vooruitzigt op een besten oogst. Aan geurig ooft was er geen gebrek. Na de aardbeziën komen nu scheepsladingen aalbessen uit het Westland, die thans wijd en zijd verzonden worden. Men meldt ons uit Zevenhuizen Door den gemeenteraad is tot tweede geneerheer benoemd de heer Furnée. arts te 's Gravenhage. Van de ƒ700, die hem van gemeentewege jaarlijks wordt toegekend, draagt de gemeente Moercapelle 260 bij, voor welke som de nieuwbenoemde de armenprak tijk aldaar zal waarnemen. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de eind-examensafgelegd door de 2' luitenants der artillerie en der genie, gedetacheerd bij de appli- catieschool en bij de le afdeeling der krijgsschool, en door de kadeltcu van het 4e studiejaar der kon. militaire akademie Naar men uit eene goede bron verneemt is met voorkennis der rege ring de risling der geprojecteerde spnorweglijn llarliugen- G. onau gewij zigd eD wordt die thans door den ingenieur der ondernemers opgenomen langs Sneek. Heerenveen, Hoogevccn, Almelo en Oldenzaa! regtslreeks naar het reseau der Duitsche lijnen le Gronau met facultatieve aansluiting te Enschedé, terwijl tevens daardoor via Oldenzaal nog eene internationale ver binding met Salzbergen voor het Noorden zal worden verkregen. Het stoomschip Prins Hendrik is op 28 Julij te Batavia aangekomen. De Koning der Nederlandenop weg naar Batavia, is op 28 Juljj van Napels vertrokken. De Standaard deelt een adres mede, dat den 5tn Julij door de be stuurders der Unie //Eene school met den Bijbel" vastgesteld en aan Z. M. den koning is toegezonden. Adressanten wenden zich daarbjj tot Z. M., met het steeds meer dringend verzoek, dat het Z. M. moge behagen, aan de regering op te dragen, maatregelen te beramen, waardoor het heilig en rcgtmalig belang der volksschool ook overeenkomstig de behoeften van de groote meerderheid der natie en dtts ook van de //Scholen met den Bijbel" worde behartigd. Te Krimpen aan de Lek is de herinnering aan de afzwering van Philips II gevierd door het houden van een optogt, voorstellende de histori sche figuren uit dien lijd in costuum, gevolgd door een wagen, waarop de afgevaardigden der provincie met den algemeenen secretaris en de Holland- sche maagd, allen in costuum, benevens eenige wagens, voorstellende de verschillende ambachten der gemeente. Daarop volgden volksspelen, een volksconcert en vuurwerk. Op 28 Julij werd nog een feest aan de school kinderen gegeven Ook te Brock in Waterland is die herinnering op gelijke wijze herdacht. Te Haarlem is een 60 jarig werkman in de stoomweverij «de Phoenix." van den heer Prévinaire in aanraking gekomen met de stoommachine, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond. Hij is aan de gevolgen overleden. Tc Haarlem is gisteren bij hel binnenkomen van de stoomboot Noord- lioltand n°. 2 aan de ijzeren spoorwegbrug over het Spaarn een matroos van het dek gevallen en verdronken; hij laat eene weduwe en drie kin deren achter. In eene buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Ilolland- sche IJzeren spoorweg-maatschappij, waarin 79 aandeelen vertegenwoordigd waren, te zamen uitbrengende 58 stemmen, werd gisteren tot lid van den raad van administratie, in de plaats van wijlen den heer mr. J. Messchert van Vollenhoven, met algemeene stemmen, gekozen de heer J. W. Bake, die den l'n Auaustus a. s. als administrateur alireedt. Met den gekozene stonden op het drietal de hh. jhr. C. Hansen en 11. II Beels. Vooraf wijdde de waarnemende voorzitter, de heer mr. F. Th. Westerwoudt, een hartelijk woord aan den heer Messchert van Vollenhoven, die met ijver, talent en voorkomendheid de belangen der Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij had behartigd. Zijne gedachtenis zott zeker bij allen, die tot de maal-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1