LE1D8CHE COURANT. 1881. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. i\ m ZATURDAG 30 JULIJ. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs deit'vuruul is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is ran 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 28s,t» Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der perso- neele belasting, dienst 1881/82, van wijk VI, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt hiervan openbare kennisgeving gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 Juli 1881. DE KANTER. LEIDEN, 29 Julij. Bljjkens de door burg. en weth. aan den raad overgelegde rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van 1880, be liepen de werkelijke ontvangsten ƒ678,787.17 en de werkelijke uitgaven ƒ641,172.58, zoodat het dienstjaar een batig slot oplevert van ƒ3761459. Van de plaatselijke directe belasting was van hetgeen moest ontvangen wor den 117,682.66) werkelijk ontvangen 111.113.27; als oninbaar was afge schreven ƒ3786.90 en nog bleef te verhalen ƒ2782 49. Het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier heeft heden het beroe- pingswerk weder herval, door het vormen van hel volgende zestal predi kanten. dd. J. H. Cordes, te Vorden; P. van Son, te Amsterdam; dr. P. G. Datema: te Weesp; d'. A. J. Th. Jonker, te Heerde; W. Vliegenthartte Groningen, en G. Boer, te Ouderkerk a. d. Ussel. Op Zomerzorg werd heden gehoudeu de jaarlijksche vergadering der spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden, onder voorzitting van den heer mr. P. du Rieu. Door den secretaris der maatschappij werd het verslag gelezen betreffende den toestand der maatschappij. Daaruit bleek, dat de constructie van den weg enz. eene uitgave had gevorderd van 26817.31 Daaronder waren geene uitgaven begrepen ten behoeve van het stationsgebouw Leiden. Het saldo der exploitatie-rekening bedroeg 27962.87%zoodat de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij 107,077.12% moet bijpassen als renteloos voorschot, ingevolge exploitatie-contract, op rekening van toekomstige overwinst van den weg. Er kon uitgedeeld worden ƒ5 per aandeel, makende met de voorloopige uitdeeling ƒ8.50. Dienovereenkomstig werd door de vergade ring besloten. De heer mr. P. du Rieu, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. De heer mr. H. Ameshoff werd herkozen als directeur. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt de persoon van W. II. R., van Amsterdam, die getracht heeft een Fransch adres, in den vorm van een banknoot, in betaling uit Ie geven. Tevens bleek het, hoewel R. bij zjjne aanhouding een anderen naam had aangenomen, dat hy een oude bekende der justitie was, die meermalen ge vangenisstraf heeft ondergaan. Ook thans was zjjne aanhouding, ter zake van misbruik van vertrouwen, door de justitie te Amsterdam gevraagd. Het kinderfeest, dat heden op de sociëteit Amicitia zou plaatshebben, heeft, ten gevolge van het ongunstige weder, geen doorgang gehad. In de eergisteren gehouden zitting van de algemeene synode der Ned. herv. kerk hield het fonds voor noodlijdende kerken en personen dc ver gadering op nieuw bezig. Daarna kwam het fonds voor de schraalste pre- dikantstractementen aan de orde. Er was nog geen denken aan, om die alle op 1000 te brengen. Een verzoek om eene inzameling voor Over 'tSchildt te houden, ook buiten de provincie Groningen, werd toegestaan. De bjjzondere ijver, volharding en opofferingen, door de inwoners van die gemeente betoond, in verband met de behoefte, die des ondanks bleef be staan, deden deze beslissing eenparig nemen. De slaat der algemeene kas bedroeg in ontvangst 75,319.87%, in uitgaaf ƒ75,222.62%. Het fonds voor de vertaling van het Nieuwe Testament gaf weinig stof tot opmerkingen. Het schijnt te weinig bekend, dat deze nieuwe eu inder daad voortreffelijke vertaling door het bijbelgenootschap tegen ƒ0.75 en in linnen band tegen ƒ0.80 verkrijgbaar is gesteld. Men verneemt dal HH. MM. de koning en de koningin met gevolg de wedloopen op de heide nabij Bussum en Hilversum dit jaar met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Hel stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, is op 28 July te Suez aangekomen. Het stoomschip Drenthe is op 27 Juljj te Bata via aangekomen. Bij de Nederlandsche Vrijmetselaren bestaat het plan om de afzwering van Philips If feestelijk te herdenken op Woensdag 3 Augustus, te Haarlem. De loge-vergadering aldaar zal gevolgd worden door een banket te Zant voort. Uit Creuznach meldt men aan de N. It. C.. dat ook aldaar door een aantal Nederlanders de gedenkdag van den 26'° Julij is gevierd. Voor het Kurhaus vereenigde men zich op hel terras. Aan den avondfeesldisch werd door een paar heeren een woord gesproken ter herdenking aan den datum, waarop voor 300 jaar het gezag van Filips II werd afgezworen, waardoor de grondslag werd gelegd voor ons onafhankelijk volksbestaan en de band werd gesloten tusschen Nedeiland en Oranje. Aan koning en vaderland werden achtereenvolgens feestdronken gewjjd. Onder Zoetermeer is gisteren de woning van de wed. Kouwenhoven eene prooi der vlammen geworden. Eergisteren nacht is in de kajuit eener Duiische sleepstoombootko mende van Duisburg, op hare doorreis naar Rotterdam en liggende ter hoogte van Papendreclitbrand ontstaan door het uit elkander slaan eener petroleumlamp, waarbij de kapitein en de stuurman, woonachtig te Ruhrort, ernstige brandwonden aan handen en aangezigt hebben gekregen. Beiden hadden zich reeds ter ruste begeven, dcch wakker geschrikt door den knal en half bedwelmd door den stank der brandende petroleum, trachtten zij met de handen de vlam tegen hel overal brandende beschot te blussclien, waarin men eerst slaagde toen de stuurman het overige personeel der boot te hulp had geroepen. Niettegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp was verleend en men inmiddels met dc stoomboot voor Dordrecht was ge stoomd en de verwouden aldaar verder geneeskundig waren behandeld, is de kapitein des morgens aan zjjne wonden overleden. De toestand van den stuurman acht men niet levensgevaarljjk. Te Amsterdam is gisteren nacht braud ontstaan in een pas opgetrok ken perceel, dat geheel uitbrandde. Gisteren morgen had, als gevolg daar van, een treurig ongeluk plaats. Bij het opruimen van het puin is de voor gevel van het verbrande perceel ingestort, waarbij een man onmiddellijk werd gedood en een knaapje van zes jaar werd getroffen. De ongelukkige kleine werd door de manschap der brandweer naar het Binnengasthuis ge- bragt, waar het in bedenkeljjken toestand is opgenomen. Uit Enschedé meldt men: Terwjjl de vrachtrjjder Schouw ink uit Esch- marke een met steenen beladen wagen geleidde, kwam de tilbery van den heer Mulder uit Oldenzaal in aanraking met dien wagen, met het noodlot tig gevolg, dat Schouwink onder de raderen van zjjn wagen geraakte, zoo dat de geheele vracht met steenen over zijn ligchaam ging. Hjj werd zoo deerlijk verminkt, dat er weinig hoop op het behoud van zjjn leven bestaat. Eergisteren werd in het Oranjewoud, bij Heerenveen, het elfde Noor delijke Evangelische Zendingsfeest gehouden. Begunstigd door vrij goed zomerweder, werd bet door duizenden bijgewoond. Het prachtige landgoed van den heer mr. If. W. de Blocq van Scheltinga was voor dit doel wel willend afgestaan. De IV. Gron. Ct. meldt, dat te Nieuw-Buinen een voorval heeft plaats gehad, dal barbaarsch en verschrikkelijk mag heelen Terwijl de werklieden in de glasfabriek van den heer Thöne bezig warenkregen twee jongens van 14 en 16 Jaren twist met elkander, welke zoo hoog liep, dat de een, zekere Bieze, den ander, zekeren Drokmet eene gloeijende ijzeren pijp. waaraan gesmolten glas, in den rug stak. Daarop schoten anderen toe, die den ongelukkige terstond koud water op de wonde gooiden, waardoor het gloejjende glas in het vleesch van den lijder in stukken sprong. Onder lievige pijnen werd hij in een bootje naar Stadskanaal gevoerdom aldaar ten huize zijner ouders geneeskundig te worden behandeld, en ofschoon het voorval des ochtends plaats had, kon de patiënt eerst 'savonds 9 uur een doctor magtig worden; vandaar dat de vader van den gewonde, met behulp van een tangetje, een aantal slaafjes glas uit den rug heeft genomen. De justitie bemoeit zich met dc zaak. De nieuwe cursus der te Breda gevestigde eerste afdeeling van de krijgsschool, die 1 September a. s ecu aanvang neemt, zal door 23 tweede luitenants der artillerie en genie, zoo van hel leger hier te lande als van dal in Indië, gevolgd worden. Dezer dagen stond de landbouwer Broeders te Teteringen naar het afhakken van een boomtak bij zijne woning te kijken; hij kreeg den tak op zijn hoofd en werd zoo zwaar gekwetst, dat hij spoedig daarna overleed. In beriglen uil Paramaribo van 2 Julij wordt mededeeling gedaan van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1