Z0MERZ0RG. Badliais katwijk a/Zee. GR00TE SG1RÉEIII SH ALE, Meerderjarigverklaring. GEEN CONCERT, Concert- en Operetten-Gezelschap PER TELEGRAAF. wordt uitgesteld tot Vrijdag 5 Augustus. PFL AGING'S Donderdag en Vrijdag rarieërende Programma's. {]jt New York meldt men. dat mevr. Garfield de/er dagen een telegram van den secretaris der New-Yorker kamer van koophandel ontving, inhou dende dat de leden van genoemde kamer haar 250,000 doll, cadeau deden als een bewijs van hunne opregte sympathie en achting, en tevens om den president gerust te stellen aangaaude het mogelijke lot van zjjne familie. Voegt men nu hierbij, dat het congres, ingeval de heer Garfield mogt over lijden. haar, evenals vroeger aan de weduwen der presidenten Harrison, Taylor en Lincoln, het volle bedrag van hunne tractementen (4 jaar, telkens 50000 doll.) zal uitkeeren, dan behoeft zij, ten minste wat hare financiële omstandigheden betreft, de toekomst niet met ongerustheid tegemoet te zien. F K A X Si R IJ H. In de kamer van afgevaardigden is de minister Ferry door den heer Clédienceau geïnterpelleerd over hel tijdstip waarop de verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Zijns inziens moesten de verkiezingen zoo laat mo gelijk plaats hebben, b. v. op 18 September en de herstemmingen op 2 October. He heer Ferry verklaarde, dat de regering, strikt genomen, zou kunnen weigeren Ie antwoorden. Hel is prerogatief der uitvoerende magt, oin hij hel sluiten der zitting en het uitschrijven der nieuwe verkiezingen te rade te gaan met de omstandigheden. Zij zou echter antwoorden. Zjj was voornemens de verkiezingen te bepalen op 21 Augustus. Van eene ver rassing ol eene zameiispanniug tegen de vrijheid der kiezers, om tijdig zich met elkaar te verstaan omtrent eene keuze, kon geen sprake zijn. Onder het keizerrijk was de verkiezingsperiode eene zaak van groot gewigl; want het regt van vergadering bestond alleen gedurende dat tijdvakmaar onder een vrijheidlievend bestuur, zooals Frankrijk thans heeft, is hel anders gesteld. De verkiezingsperiode kan thans geacht worden reeds te zijn inge treden. De heer Ciémeuceau stelde mitsdien de volgende motie voor: //De kamer, overwegende dat de onverwachte vaststelling der algemeene verkie zingen op een zoo nabijzijnden dag, terwijl de bijeenroeping der reservisten aan een lateren termijn deed denken, het karakter zou hebben eener over rompeling en beschouwd zou moeten worden als eene verkiezingsmanoeuvre, gaat over tot de orde van den dag". De minister-president vroeg de eenvou dige orde van den Jag. die aangenomen werd met 231 stemmen tegen 216. In den senaat is van regeringswege medegedeeld, dat Bou-Axema zich teruggetrokken heeft naar de Sahara. Bij den gemeenteraad van Parijs is een voorstel ingekomen van den heer Deligny, om door aanleg van nieuwe waterleidingen de hoeveelheid water ten behoeve der hoofdstad te vermeerderen tol 1 millioen kubieke meter 's daags. Tevens wordt voorgesteld nieuwe werken aan te leggen om het riolen- en afvoerstelsel te verbeteren. De kosten van een en ander wor den geraamd op 150 milhoeii, waarvan jaarlijks 7 millioen ter aflossing op de begrooting zullen worden gebragt. De hh. de Fouvielle, hoofdredacteur van de Electricité, en Liepmann, een van zjjne medewerkers. te Parijs, zijn in den nacht van 8 op 9 Julij met een luchtballon opgestegen, ten einde de komeet beter te kunnen waar nemen. Ten 1 u. 15 m. opgestegen, daalden zjj ten 4 u. weder neder, op 48 kilometer van Parjjs. Op 1200 meter hoogte was de ballon in eene heldere lucht. De komeet schitterde daar veel meer dan van de aarde gezien. Met behulp van eene bjjzonder ingerigte eleetrische lamp konden barometer en thermometer gemakkelijk afgelezen worden. Prachtig vooral was het opgaan van de zon uit de hoogte gezien. De Figaro berigt het overlyden van mad. Marie Blanc Ie Monaco, die na den dood van haar man grootendeels het bestuur over de speelbank aldaar en de meeste aandeelen in handen had. Zij was vijftig jaar oud en eene Duilsche van geboorte. Hare twee dochters zijn met de prinsen Rad- ziwill en Roland Bonaparte gehuwd. Ook laat zij een zoon na, bjjzonder bekend in de wereld der wedrennen. Te Marseille huwde dezer dagen zekere Louis T. eene jonge weduwe. Des namiddags kwam echter een vriend van den vader der jonge vrouw dezen mededeelen, dat de jonggehuwde man reeds gehuwd was en zjjne vrouw te Marseille woonde, in de rue Magenta. De schoonvader, die aan eene dergelijke beschuldiging geen geloof sloeg, werd boos; doch de ander stelde hem voor, een bezoek te gaan brengen aan de verlaten vrouw, en nu bleek spoedig de waarheid. T.die onmiddellijk in hechtenis genomen werd, bekende toen, sedert vier jaren gehuwd te zijn en met zijne eerste vrouw in tie beste verstandhouding te leven, tot wie hij zich dan ook Za- turdag avond, nadat zijn (weetic huwelijk burgerljjk gesloten was. begeven had; maar «lat hij. omdat hij aan dep vader van zijne tweede vrouw beloofd had diens dochter te trouwen, gemeend had, gijn woord te moeten houden Deze opgave werd echter niet als verontschuldiging aangenomen, en de dubbel gehuwde man bevindt zich in hechtenis. Naar men uit Oran meldtverloopen de troepen van den Bey van Tunis geheel en al. Weder zijn er niet minder dan 600 gedeserteerdzoodat het geheele Tunesische leger thans nog slechts uil 400 man moet bestaan. De voorbeicidseleu voor den herlstvelJtogt tegen llou-Amema, hel hoofd der opstandelingen, worden geregeld voortgezet. OViTSCIILdtN». Bjj de herstelling van de stedelijke bibliotheek van Mainz heeft men te Frankfort onder een pak manuscripten een aantal zeldzame uitgaven ge vonden, die nog ten tijde van Gutemberg moeten zijn gedrukt. Zaturdag avond jl. is te Emmerik een gendarme door vier personen zwaar mishandeld. Uit de snede, den gendarme loegehragt, bleek duidelijk dal het plan bestond den man te vermoorden, hetwelk door den conducteur der Nederlandsche posterijen Kelvink. die op het hulpgeroep toesnelde, werd verijdeld. De daders zjjn in hechtenis genomen. Te Sigmaringen heeft een elfjarige knaap zichzelven van het leven be roofd, omdat hij moest leeren zwemmen, en doodelijk bang voor het water was. Zijne ouders wilden hem lot die heilzame ligchaamsoelening dwingen. De iSchiet. Zeil. meldt, dat op 21 Julij een wagen met drie meisjes in eene opening gezonken is. die plotseling in de door aardbrand onder mijnde velden van Laurahiitte ontstond. De rails, die juist met het oog op het gevaar daar gelegd waren, konden de wagen niet honden en braken. Men is er tot nog toe niet in geslaagd een spoor der ongelukkigen weder te vinden. In de laatste warme dagen heeft te Trier de typhus zich epidemisch vertoond. Op 23 Julij hadden zich reeds 27 gevallen, voornamelijk ouder kinderen, voorgedaan. Dit heeft aanleiding gegeven tot hel onderzoeken van het water uit eene bron, hetgeen tol hoogst ongunstige resultaten geleid heeft, zoodat het afsluiten van die bron uit sanitair oogpunt noodzakelijk was. Men twijfelt er zells aan of eene zuivering van die bron tot afdoend resultaat zal leiden, daar alle bronnen in de stad zich iu zeer slechten toe stand bevinden. OOSTGKR IJ K. De W. Freie Pr. verneemt, dat de keizer aan zijn bezoek van den Duitschen keizer te Gastein eene verdere reis zal vastknoopen'. Hij zal nameljjk over Munchen naar het meer van Bregenz vertrekken en van daar over Vorarlberg Tyrol bezoekenook in het belang van den ontworpen Arlbergspoorweg. Met dal doel zal de keizer met den gioothertog van Baden en de koningen van Saksen en Wurtemherg eene bijeenkomst hebben. Die bjjeenkomst wordt op nieuw beschouwd als eene blijk van de innige verstandhouding, die de Oostenrjjksch—llongaarsche monarschie met het Duitsche rijk verbindt en waarvan diens deelneming aan den bouw van den Arlbergspoorweg als het practisch gevolg aangemerkt moet worden. Dezer dagen is in eene voorstad van Weenen een zeventigjarig millionair, Windischbauer genaamd, overleden, die in een bjjzonder prachtig ingerigt huis woonde en eene ongemeen fraaije verzameling schilderijen en kleinoodiën bezat. Hij gedoogde echter nietdat iemand een oog op zjjne schatten sloeg en leefde geheel alleenzonder een enkelen bediende. Des middags ging hij geregeld in havelooze kleeding met een aarden pot in de naaste gaarkeuken zijn sober maal halen. PARIJS, 27 Julij. De senaat heeft de verdere begrootingen van uitgaven aangenomen en zal waarschijnlijk morgen de wet op de middelen goed keuren. Er zal alsdan niets in den weg zijn om Zaturdag de kamers te sluiten en de verkiezingen op 21 Augustus te doen plaats hebben. LONDEN. 28 Julij. Uit Durban wordt onder dagteekening van gisteren gemeld; Het regtsgeding tegen de vijf boeren, beschuldigd van moord op kapitein Malcolm, is afgeloopen met de vrjjspraak der beschuldigden. Deze uitslag wekt de verontwaardiging, omdat hij in strijd zou zijn met de be-j staande bewijzen. PETERSBURG, 28 Julij. Grootvorst Michael Nicolajewitsch is tot presi dent van den rijksraad benoemd. Heden namiddag reizen het keizerljjk echtpaar, de troonopvolger, groot vorst Alexei Alexandrowitsch, Ignatiefl, WorouzofT en DaschkofT van Pe- terhofl direct naar Mcscou. A U V i; K T F N T 1 E IN. Bjj brieven van meerderjarigverklaring, verleend door den lloogen Raad der Nederlanden op 5 Juli 1881. goedgekeurd by Koninklijk Besluit van den 16d,D Juli 1831, zijn aan AAFJE VDIIIIAA VAST DK1V 1ÏÖKR, gedomicilieerd te Leidengegeven al de rechten bij de Wel aan meerderjarigen .toegekend, behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. De Procureur van de verzoekster, Mr. F. WAS. Uithoofde der Leidsche Kermis VRIJDAG 29 JULI K. C. FEUN. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1881 DOOR waarbij onderstaande Operetten zullen worden opgevoerd: 1°. Berliner in Nteapel. 2". Hermann und Dorothea. Aanvang 7 uur. Entree 4« Cents.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3