BUITENLAN ÜSCIIE BERIGTEN. ktopig besproken, zoodat de eigenaren ze niet aan anderen bunnen verkoo- pen. Bedoelde akkers belmoren aan de hh. Hoopers en Richardson en lig gen in de onmiddellijke nabijheid van hel stadje Doon, aan hel spoor en aan eene rivier, de Rock River, een zijtak van de Missisippi. De grond soorten bevinden zich reeds in Amsterdam en zullen ter onderzoek naar de landbouwschool le Wageningen worden gezonden. De prijs is nog geen 8 (ƒ20) per akker. Tc Groningen is het aan de gemeente toebehoorende gebouw, in ge bruik bij de praclische ambachtsschool, afgebrand. De Ittidd. C. deelt het volgende mede: Zondag vond men op eene schuur tegenover de Roomsch-Katholieke kerk op het dorp Groenendijk de onderstaande bedreiging aangeplakt: "Manifest op eed!! Indien aan ons. erfgenamen van de familie de Nijs, het geld niet teruggegeven wordt door Smulders (pastoor) en Goedhartjuist twee vreemdelingen in onze gemeente, dan hebben zij beiden het ergste te vrcezen. G. (bekende vloek) wee u Tot goed begrip dezer bedreiging diene, dat ruim twee jaren geleden aldaar zijn overleden twee dames de Nijs, bij uiterste wilsbeschikking al hare roerende en onroerende goederen, naar schatting ongeveer een halve ton waarde, vermakende aan Roomsch-kalholieke kerk- en armbesturen, terwijl voor ongeveer vijltig meerendeels behoeltige erfgenamen niets was aangewezen. Voor deze erflating werd dan ook de kon. goedkeuring ge weigerd, doch daarop was in het testament gerekend door de bepaling, dal in zoodanig geval de tijdelijke pastoor der parochie Groenendijk erf genaam zou zrjn. Bij het overlijden was de heer Smulders die pastoor, terwijl de heer \V. Goedhart, hoofdonderwijzer aan de openbare school in Molenstraat, als executeur-testamentair optrad. De erfgenamen hebben ge noemden pastoor eene procedure aangedaan, welke na maanden en maanden tot uitslag heeft gehad, dat de pastoor in het bezit der erfenis gehand haafd is. In den nacht van Zondag op Maandag kwam B. Boelcns, te Peelo, te huis. ontkleedde zich iu de schuur, vergat de deur digt te doen, legde zjjii zilveren horlogie met gouden ketting op de tafel in de keuken en ging te bed. 's Morgens ontwakende, ontdekte hjj, dat niet alleen zijne kleederen (in de broek bevond zich ook nog eenig geld), maar ook het horlogie met ketting waren gestolen, terwjjl een oude broek en dito jas wareu achte gelaten. <- Zaturdag jl. hield de Nederlandsche Entomologische Vereeniging hare jaarlijksche zomervergadering te Maastricht, waartoe ongeveer een 20-tal leden uit onderscheidene oorden des lands waren bijeengekomen. De leiding der vergadering was opgedragen aan den heer mr. A. H. Maurissen. Nadat eenige huishoudelijke aangelegenheden waren behandeld en daaronder be paald, dat de volgende zomervergadering in 1882 te Wageningen zal worden gehouden, werden door sommige der aanwezenden wetenschappelijke mede- deeüugen gedaan, waarna den volgenden dag eene excursie in de omstreken der stad Maastricht werd gemaakt. Berigten uit West-lndie melden, dat op verschillende punten aldaar den 20sUo en 21sl n Junij een zware schok van aardbeving is gevoeld. Uit Nic- kerie schrijft men o. a.De huizen waren als het ware in eene schomme lende bewegingde deuren en vensters sloegen heen en weer, zoodat vele menschen verschrikt hunne woningen verlieten; gelukkig duurde die sterke beweging hoogstens 10 seconden, toen alle schommelingen gradueel afnamen. Deze beweging ging gepaard met een geluid als van een op verren afstand rommelenden donder, die van het Z. naar het N. liep. Denzelfden nacht brak er boven onze stad ecu hevig onweder los, gepaard met geweldige stort regens. Op de plantages moet de beving grooter zijn geweest, daar de schoorsteen van de fabriek der plantage Waterloo eene scheur kreeg. Hadden wij gisteren het minder aangename feit te vermelden, dat de kin dervoorstelling van den heer Oscar Meunier, welke voorstellingen anders zou gezocht zijn, ten gevolge van de weinige deelneming, niet kon door ram, onze kleinen hadden daarom niet minder pret. Een groot aantal hunner had zijne gein egens gezocht in het honden- en apcnlhealer van den heer Wery, dat een bezoek ruimschoots waard mag heeten. De dressure van deze kleinen is ongeloofelijk sterk; wat gymnastische en acrobatische kun sten betreftbehoeven zij hij geen mensch achter le slaan. In het duike len, koorddansen, springen.en meer dergelijke loeren evenaren zij den bes ten kunstenaar. Wij weten niet wat in dezen het meest te bewonderen, de leerzaamheid van deze kleine viervoeters of hel geduld van hunnen leer meester. Ook het orchest, dat herhaaldelijk in eene stampvolle zaal "Heim- liche Liebe" liet hooren. kweet zich goed van zjjne laak. Dit theater is alleszins een bezoek waard. Ook de in de nabijheid zijnde somnambule, die aan jong gelrouwden de stellige verzekering gee!t, dat zij over drie jaren in het huwelijksbootje zullen treden, dient als curiositeit met een bezoek vereerd te worden. Wij kunnen niet nalaten nog even de aandacht onzer lezers op de voor stellingen in de Stads-Gehoorzaal te vestigen, omdat wij nog niet gesproken hebben van den heer Staffort, die eene bespreking ten volle verdient. Vooral is opmerkelijk de eigenaardige wijze, waarop bij zijne gevaarlijke kunst stukken verrigt. llij rigt namelijk de scherpe punt van de bajonet met geweer op zijn voorhoofd, waarmede hij balanceert en daar dit naar zijn gevoelen nog niet zwaar en gevaarlijk genoeg schijnt te wezen, zet hij nog een tafel op de kolf van het geweer, zonder dat het dames-publiek be hoeft in onmagt te vallenwegens hel zien van bloed. Ongeloofelijk en toch waar. Een enkel bezoek kan u hiervan overtuigen. De heer Oscar Meunier mogt, in tegenstelling van gisteren, heden mid dag voor eene stampvolle zaal optreden. 'sGRAVENH AGE 28 Julij Door Z. M. is verlof verleend aan jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris bij Zr. M". gezantschap le Berlijn, tot het aannemen van het ridderkruis 3' kl. van de orde der IJzeren Kroon, en aan den heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt, referendaris bij hel ministerie van buiten- landsche zaken, tot het aannemen van het ridderkruis 2* kl. van die orde, hun door den keizer van Oostenrijk-llongarije geschonken, alsmede aan den heer mr. G. J. E. E. Zilcken, secretaris-generaal van hel depart, van-buiten- landsche zaken, tot het aannemen van het ridderkruis 2e kl. met de Ster der orde ven St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. De heer K. Bes, tijdelijk leeraar aan de rjjks- hoogere burgerschool te Tilburg, is benoemd tot leeraar aan die school. De hoofdingenieur der marine 11. G. Jansen is, op zijn verzoek, eer vol ontslagen, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen dien sten, en tot hoofdingenieur der marine is benoemd de ingenieur der 1' kl. J. C. Jansen, een en ander met 1 Nov. aanst. Bjj kon. besluit van 26 Julij is de kapitein ter zee J. W. Binkes, kommaudant der oefenings-divisie, benoemd lot 's koninge adjudant in bui tengewone dienst. Met den laatsten dezer zjjn eervol ontheven: van het bevel over de oefenings-divisie, de kapitein ter zee J. W. Binkes: van het bevel over het schroefstoomschip 1' kl. Leeuwarden, de kapitein ter zee W. F. 11. Cramer, en met 1 Augustus is opgedragenhet bevel over de oefenings-divisie aan 'skonings adjudant in buitengewone dienst, den kapitein ter zee F. U. P. van Alphen, en het bevel over het schroefstoomschip le kl. Leeuwarden, aan den kapitein-luit. ter zee P. Swaan. De ofl'icier van administratie 3' kl. F. I.ensing, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De kapitein-luit. ter zee J. A. Waldeck wordt eervol ontheven van de waarne ming der betrekking van permanent lid der commissie tot hel examineren van zeeofficieren en adelborsten, en in die betrekking vervangen door den kapitein-luit. ter zee A. J. Visser. Het wetsontwerp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede is in de zitting der eerste kamer van heden aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Voor stemden de heeren: van RjjckevorselNobel, Dnymaer van Twist. Blussé, van Vollenhoven, Huydecoper, Merkes van Gendt. Pijls, Sasse van IJsselt, Hengst, Vos de Wael, Storck, Coenen, de Raadt, Smilz, Regout, Fransen van de Putte, van Voorlhuyzen, van Naamen, Teding van Berk hout en de voorzitter. Tegen stemden de heeren: de Sitter, Cremers, van AkerlakenvanStirum, Carsten, BlijdensteinSchimmelpenninck van der Oye, Thooflden Tex. Bnchner, Virnly, Pické, van Swinderen, Borsius, Insinger, van Tienhoven en Schot. De kamer is daarna tot verdere brjeenroeping gescheiden. -- Wegens verblijf van Z. M. den koning buiten den zetel van het corps diplomatique, heeft Z. Exc. graaf de Thomar heden aan den minister van builenlandsche zaken overhandigd de brieven, waarbij hij, op zrjn verzoek, teruggeroepen wordt als buitengewoon gezant en gevolmagiigd minister van Portugal bij het Nederlandsche hof. Dezen middag is de gezant naar Brussel teruggekeerd. De persoon, die bij de politie alhier voorgegeven had den brand, die jl. Zaturdag nacht aldaar ontstond, le hebben aangestoken, is wederom in vrijheid gesteld, op grond, dat men hier te doen had met eene eenvoudige bekentenis, door geenerlei aanwijzing of bewijs gestaafd. Sedert eenigen tijd wordt alhier vermist een persoon, die op zekeren morgen zijne woning verlaten heeft en verder niets meer van zich heeft laten hooren. Hij heeft eene vrouw en vier nog jeugdige kinderen in de kommervolste omstandigheden achtergelaten. In den afgeloopen nacht is in drie verschillende woningen aan de Eaan van Meerdervoort ingebroken. De nachtelijke bezoekers hebben zich door verbrijzeling van ruiten toegang tot de huizen verschaft, verschillende kamers en kasten met zilverwerk doorsnuffeld zonder echter eenige voor werpen van waarde te ontvreemden. De tramwaydienst op de lijn Westeinde-Bnitenhof is heden hervat en zal eerlang aansluiting verkrijgen met het Binnenhof en Plein. BIG K I' A A LONDEN. 27 Julij. Lord Granville heeft aan de Engelsche gezanten in het buitenland eene circulaire gezonden, waarin hij mededeelt, dat Britsche onderdanen, die, voor hun eigen genoegen of hunne eigene zaken op reis zijnde, door roovers worden gevangen genomen, er voortaan niet meer op zullen kun nen rekenendat de Britsche schatkist hun losgeld betaalt. De meerderheid der Iersche parlementsleden zijn voornemens een ma nifest uit te vaardigen, ten einde tegen de dynamiet-complotlen te protes teren en die openlijk af te keureneene minderheid is tegen zulk een ma nifest; de beslissing hangt af van den heer Parnell. De Observer maakt, naar aanleiding van het feit, dat de Cobden- club haar jaarlijkschen feestmaaltijd niet houdt, de opmerking, dat dit misschien toe te schrijven is aan het wegblijven van vele der invloedrijkste leden ten vorigen jare. Het blad voegt er bij, dat, al huldigt men als abstract beginsel den vrijen handel, mannen van verstand er inlnsschen aan gaan twijfelen, of eene natie hare havens en markten moet blijven openzetten, als andere landen hunne markten voor de producten dier natie sluiten. Te Dublin is eene monster-manifestatie van leden der Land-league gehouden, bestaande In een oplogt, waaraan meer dan tienduizend perso nen deelnamen. Twee leden van het parlement, Healy en Sexton, hielden toespraken, waarin zij verklaarden, dat de Landwet niet voldoende was en dat alle Ieren dcelen moesten in hel grondbezit.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2