LEID8CHE OH KANT, 1881. 174. DONDhRDAG 28 JUUJ. ST ADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Wf& De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgetonderd, be prijs der Lourtint is per vierendeel jdars /1.60, franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. le alinea, der wel van 2 Jttni 1875 Staatsblad N\ 95), lot regeling van hel toezicht bjj het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan J. Mooten en zijne rechtverkrijgenden, tot het op richten van eene smederij, in het perceel aan de Oude Vest n°. 137. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 25 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 July. Gedurende de maand Junjj 1881 is in de posl-spaarbanken ingebragl 93019.33^, terugbetaald 11.563.54 Alzoo meer ingelegd dan terug betaald 81,455 794%. Aan het einde van Mei was ten name der verschil lende inleggers ingeschreven ƒ224 574.10, zoodat de som der ingebragle gelden tot einde Junjj bedraagt 306.029 89&. De aleemeene synode der Neterl. Iierv. kerk heeft in hare zitting van gisteren aan den koning een telegram gezonden van den volgenden inhoud; //De algemeene synode van de Nederl. Iiervcrmite kerk, thans te 'sGra- venhage vergaderd, wenschl hulde te brengen aan de nagedachtenis van Uwer Majesleits grooten voorzaat, die heden voor 300 jaren met onze kloeke vaderen de heiligste reglen des volks heeft gered. De synode verblijdt zich, dat zij dit doen mag te zamen met Uwe Majesteit, in wier handen die reg- ten veilig zjjn, en wier roem hel is, dat zij den band tusschen Oranje en Nederland onverbrekelijk wil handhaven. God zegene Nederland ook in U'. M'. Huis!" Op dit telegram ontving de synode een telegram van den dienstdoenden adjudant des konings, waarin aan de synode namens Z. M. dank werd betuigd. In de gisteren gehouden zitting der synode is met bijna eenparige stem men de heer B. A. Overman, pred. te Heinkenszandbenoemd lot vasten secretaris van de algemeene synode. Met hem stonden op het drietal de hh. dr. H. J. E. van Hoorn, te Hoorn, en dr. J K. Koch, te 's Hertogenbosch. Naar men aan de N. R. C. mededeelt, moeten bij de inspectie, die de generaal Queysen dezer dagen over het 4'regiment infanterie gehouden heeft, niet minder dan vijf kapiteins verzocht hebben, voor een hoogcren rang niet in aanmerking te komen. Aan het Kralinssche veer werden Maandag aan de markt ruim duizend zalmen door de verschillende visscherijen ter afslag aangevoerd; de prjjs liep ƒ0.80 a /I per KG Bijna niets is voor het binnenland gekocht, daar voor de verschillende badplaatsen veel kooplust bestond en voor die etablis sementen bijna alles werd genomen. Te Amsterdam heelt het onvoorzigtig omgaan met petroleum weder een slagtoffer geëisebt. Zondag avond jl. is een bejaard man in de Iland- boogstraat door hel ingieten van petroleum in eene brandende lamp, in vlam geraakt. Naar het Binnengasthuis gebragt. is hij aldaar heden morgen overleden. Door de politie te Utrecht is de persoon, die dezer dagen een horlogie- maker te Arnhem voor eenige gouden horlogien had opgeligl, gevat. Het was een gedeserteerd marinier. Door den heer jhr. Fabricius van Leyenburg, onlangs te de Bildt over leden, is aan de hervormde diacouiën van Herveld, Slijk Ewijk en Heu- kelom ieder een kapitaal van ƒ3000 inschrijving der 4 pCt. nat. schuld brsproken. Te Arnhem had eergisteren in de kleine zaal van //Musis Sacrum" de plegtige opening plaats der nationale tentoonstelling van hel Schildersbond, op het gebied van decorative schilderkunst en aanverwante vakken. -- De jury. benoemd voor het concours van stoomtrams, te Arnhem ge houden, heeft de gouden medaille toegekend aan den tram-locomotief van de hh. Kraussen C". te Munchen. Te Deventer wierp dezer dagen een werkman een jongen, die geplaagd werd en bedoelden werkman daarvan beschuldigde, in zjjn drift een ijzeren kalkbak op hel hoofdwaardoor hem de schedel gedeeltelijk gespleten werd. Hij werd naar het ziekenhuis gebragt en verkeert niet builen levensgevaar. Voor de weduwe en kinderen van den te Brummen vermoorden oud zendeling W. F. Betz is tot nu toe ongeveer /6000 bijeengebragt. Te Resteren is brand ontstaan bij den schoenmaker Welvaart, met het gevolg, dat twee zijner zoontjes, 12 en 10 jaren oud, in de vlammen zijn omgekomenen drie woningen zjjn afgebrand. Door het hof te Leeuwarden is hel arrest uitgesproken in de zaak van R. Agema, voorheen koetsier, wonende te Oranjewoud. Het hof achtte na het hernieuwd onderzoek de schuld van bekl. aan het hem bjj dagvaar ding teil laste gelegde, zoo al wettig, echter niet volkomen overtuigend bewezen, vernietigde mitsdien het vonnis der regtbank te Leeuwarden en sprak Aeema vrij Ouder Ilonleiiisse is Zondag avond de landbouwschuur van zekeren Kuypers eene prooi der vlammen geworden. Mengeloolt, dat men ook dezen brand, evenals twee branden, die binnenkort in die streek plaats hadden, aan kwaadwilligheid moet toeschrijven. Ook was aldaar Zondag een papier aangeplaktwaarbij de pastoor Smulders en de onderwijzer Goedhart bedreigd werden, zoo zekere aan de R. K. kerk bij procedure ten deel gevallen goederen niet aan de erfgenamen wer den gegeven. Te 's Hertogenbosch werd Maandag de jaarlijksche vergadering ge- honden der Nederlandsche apothekers. Er werd bepaald, dat de volgende bjjeenkomst te Maastricht zal plaats hebben. Na behandeling der ver schillende punten voor het programma werd een rjjtoerlje ondernomen naar het kasteel van lleeswjjk, waarna bjj terugkomst iu de sociëteit Casino aan een vriendschappelijk maal werd aangezeten. Naar men uit Cleve berigt, trekt de jagttentoonstelling voortdurend veel bezoekers, waaronder verscheidene aanzienlijke personen. Er is nu tevens eene doorloopende honden tentoonstelling aan verbonden, die zeer de aandacht trekt, terwijl ook voor dames eene gelegenheid geopend is, om zich met salonbuksen in het schieten te oefenen. Den 21'° Aug. zal de historische optogtwaarin de geschiedenis van Cleve en de vermaarde »zwa- nenridder" wordt voorgesteld, gehouden worden. Regtslreeksche berigten uit Zuid-Afrika, van 5 Junij, door het Hbl. medegedeeld, melden; Na de sluiting der zitting van het Kaapsche parle ment, was er zekere stilstand in het staatkundige in de kolonie gekomen. Ouder de nagalmen van die zitting behoorde altijd de bevordering van de Nederlandsche taal. waarlegen de ultra-Engelschen nog veel bedenking heb ben. De Ilollandsch-schrjjvende bladen laten hjj voortduring niet na daar voor te ijveren. De tijdingen uit Basoetoland bleven geru-tstelleud tuiden. De opperhoofden waren bereid zich aan de uitspraak van den gouverneur te onderwerpen. Te Kimberley zjjn 2500 pond buskruid en 80 geweren uit een landsmagazijn gestolen. Men veronderstelt, dat de diefstal door Kaflers gepleegd is. De dagbladen dringen op een scherp onderzoek aan. Uit de Transvaal verneemt men, dal de Engelschen, die zich daar ophouden, eene zeer goede bejegening ondervinden. Het vertrouwen keert weder. De Brit- sclie troepen, die naar Potchelstroom waren gezonden, zjjn aldaar aangeko men zij maken een 300-tal manschapjien uil. Mag bij velen de kermis in trek zjjn. omdat zij gelegenheid geeft gedurende eene geheele week tot uitgaan, tot dansen en zingen, tot rumoer maken, door anderen integendeel is zij gezocht, omdat zjj ruimschoots de gelegenheid aanbiedt tot het smaken van een waar kunstgenot. Dat het aantal van deze laatsten groot is, bewezen gisteren avond de stampvolle zaal van het Cagliostro-Théatre van den heer Basch en de schouwburgtent van de Amsterdamsche tooneelisten. De heer Basch, de geniale en tevens royale goochelaar, zooals hjj door het aantal geschenken, bestaandg in waajjers, portretten en andere kleinig heden, bewees, wist ook gisteren avond, zooals gewoonljjk, de toeschouwers te vermaken en hunne aandacht steeds bezig te houden. Ook zijne andere vertooningeti vielen ten zeerste in den smaak van het publiek. Zijne van onds bekende (akir in hare verschillende standen en kleederdragtenzijne leèze kast, die naar welgevallen, niet duiven en een den, zooals wij wel meer gezien hebnriimaar thans volwassene personen, zoowel mannen als vrouwen, kon laten verschijnen en verdwjjnen, zijne waternimfen en de prachtige decoratiën wekten ieders bewondering op. waarvoor dan ook de kunstenaar luide applaudissemenlen mogt verwerven

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1