u ins in: COURANT. 1881. WOENSDAG 27 JUUJ. 173. BINNENLANÜSCHE BERIGTEN. öe Courant verschijnt dagelijks. Zon- e« Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 ce«fs. De prijs der Advertentifn is van 1—4 LEIDEN, 26 Julij. De 26"® Julij 1581, toen Philips 11 door de staten der gelinieerde ge westen bij plegtige afzwering van zijne waardigheid ais heer der Nederlanden werd vervallen verklaard, werd heden door het uitsteken van vlaggen uit eeu aantal woningen in herinnering gebragt. Door den grooten kerkeraad der Evangelisch Lulhersche gemeente al hier is ter vervulling der vacature, voortdurende door het overlijden van d'. J. A. Schuurman Johz.het volgende zestal van predikanten opgemaakt (alphabetisch gesteld): dd. C. A. Evclein, te Leeuwarden: J. 0. Geelhuysen te Middelburg; H. F. W. Grotleiidieck, te Groningen; D. Pont, te Tiel,j D. Snjjder Jr.te Helder; P. van Wijk, te Enkhuizen. Z. M. heeft bepaald, dal in de maanden Augustus en September a. s. in een gedeelte van Overjjsscl en Gelderland veld-manoeuvres op uitgebreide schaal znllen worden gehouden en dat aan die manoeuvres zullen deelnemen de staf, het Is" en het 8"e reg. infanterie (beiden zonder hel 5' bataillon) van de 2* divisie infanterie, waarbij znllen worden gevoegd: het 1' en 2® escadron van het 1' reg. huzaren, een gedeelte van hel escadron ordon- nancen, de 1®, 2', 5' en 6® batterij, alsmede de twee treincompagniën van het 1reg. veld-artillerie. de 2' comp. van het corps genietroepen, de 2® comp. hospitaalsoldaten, eene veldtelegraafbrigade. een detachement cava lerie en een detachement maréchaussee. Ter uitvoering daarvan heelt de minister van oorlog bepaald, dat die ma noeuvres zullen plaats hebben van omstreeks 24 Augustus lot en met 3 September a s. Tot kommandant der cavalerie en scheidsregter is door dien minister bestemd de majoor C. J. E. graal van Lijnden van het 1® reg. huzarenaan wien is toegevoegd de 2e luit. C. B. H. de Bruyn van dat reg. Het bevel over de artillerie-troepen is opgedragen aan den luit.-kolonel J. G. C. van Dijk, kommandant van het 1® reg. veld-artillerie, aan wien is toegevoegd de kapt.-adjudant H. tl. Ramaer van genoemd regiment. Tot kommandant van de artillerie bij de 1® brigade is aangewezen de majoor H. M. Steenberghe en bij de 2® brigade de majoor C. L. Doorman, beiden van het 1® reg. veld-artillerie. Tot kommandant van de genie-troepen bij het hoofd kwartier der divisie is bestemd de kapt. J. W. N. Cramer van het corps genie-troepen. Voorts zijn door den minister nog bestemd: tot chef van den staf der vereenigde troepen, de majoor F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, chef van den staf der 2® divisie infanterie; tot adjunct-chef van den stal, de kapt. jhr. H. Laman Trip. adjunct-chef van den staf dier divisie; tot chef van den staf der 1' brigade, de kapt. F. de Bas, van den gene- ralen staf, en tot chef van den staf der 2® brigade, de kapt. W. F. Rap- pard, van den generalen staf. Behalve de reeds genoemde majoor zullen bij de manoeuvres als scheidsregters optreden de luit. kolonels J. A. A. baron Taets van Amerongen, van hel 6® reg. infanterie, en C. D. U. Schneider, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 23 Julij te Padang aangekomen. De Koning der Nederlanden, mede op weg naar Batavia, passeerde op 24 Julij Kaap St. Vincent. Te Delft kwamen Zondag morgen J. J. van der Meer en zijne echtge noot omstreeks half tien uit de kerk hunne woning aan den Oostsingel bin nen en vonden de achterdeur geopend, zonder dat er eenige teekenen van gepleegd geweld aan waren le hespeuren. De laden der chiffonnières waren geopend met de sleutels, welke men er bovenop had laten liggen. Uit eene dezer laden zijn ontvreemd drie bankbillettcn elk ad y40 en een ad ƒ25, geborgen in eene zwarte portefeuille van gewoon formaat en gesloten door een elastiek bandje. Een zak, inhoudende ƒ85 aan specie, vond men op eene der tafels liggen en daarover heen een papieren zak, inhoudende ver schillende koopbrieven en Spaansche effectenterwijl men eene zilveren tabaksdoos in de andere chiffonnière heeft laten liggen. Waarschijnlijk dat dat de dief of dieven zijn verjaagd daar zij zich anders ongetwijfeld de moeite zouden getroost hebben om ook den zak met specie mede te nemen. Te Gouda is gisteren morgen een hevige brand uitgebarsten in de woning van den blikslager den llartog in de Kuiperstecg. De brand is ontstaan in de lak- en verniskamcr boven de werkplaats, waar veel ligt ontvlambare stollen aanwezig waren, die spoedig in brand geraakten en eene felle vlam veroorzaakten. De vrouw van den Hartog, die beneden was en een brandende petroleum-toestel naar binnen wilde brengen, schrikte zoodanig, dat zij den toestel liet vallen, waardoor heneden ook brand onl- üe prijs der Courant is per vierendeel /aars /I.50, franco p. p. 2.—. *els 1.iedere regel meer 25 cents. I stond. Door de goede werking der spuiten bepaalde de brand zich tot dat ééne pand, hetwelk bijna geheel is uitgebrand en waarvan de voorgevel ge deeltelijk is ingestort. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad, uitge zonderd dat een jongen, die daar werkzaam was en hel raam is uitge sprongen zich nogal aan zijn arm heeft bezeerd en een der kinderen brand wonden heelt bekomen. Te Haarlem is gisteren namiddag, tijdens de bewoonster afwezig was, brand uilgebroken op een bovenhuis aan de Ged. Kraaijenhorstergracht, dat bijna geheel is uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het niet goed sluiten van den doofpot, staande in eene houten kast. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn benoemd tot hoogleeraar in de wiskunde aan dc universiteit dr. D. J Kortewcg te Breda, tot leeraar in de Nrderl. en Hoogduilsche taal aan de tweede II. B. S. met driejarigen cursus de heer G. A. C. van Goor te Nijmegen, tot leeraar in dc wis kunde aan dezelfde school den heer L. Bonman Jzn. te Haarlem, en lot leeraar in de algemeene geschiedenis aan het gymnasium den heer B. II. Stcringa Knyper te Middelburg. Zondag avond heeft eene bewoonster van de Handboogstraat te Am sterdam bij het aansteken van eene petroleumlamp het ongeluk gehad van de olie op dc talel te storten. De olie ontvlamde en deelde zich mede aan de kleederen van een grijsaard, die aan de talel was gezeten. De oude man is daardoor deerlijk gebrand aan het bovenlijf. Zalurdag avond vermiste eene dame, die de voorstelling van den beer Basch in zijne tent op de kermis te Utrecht bijwoonde, hare portemonnaie met p. m. /20. Tot aan het einde der voorstelling verkeerde zij in den waan, dat de heer Basch, als een zjjner behendige goocheltoeren, de por temonnaie had ontfutseld, doch tevergeefs; de portemonnaie was en bleef weg. Toen zjj hiervan bij de politie aangifte kwam doen, werd haar de verloren schal terstond ter hand gesteld, doordien de eerlijke vinder die op het bureau van politie had bezorgd. Door de afdeeling Amersfoort van de vereeniging hel Metalen Kruis werden onlangs bij het hoofdbestuur pogingen aangewend om aan de fees ten van 12 en 13 September ook te doen deelnemen de geregtigden, die niet tot eene aldeeling behooren, hetzij om financiële redenen, hetzij omdat in hunne woonplaats geen afdeeling bestaat. Het hoofdbestuur heeft afwij zend geantwoord, omdat voor een jaar een geljjk verzoek uit Brielle reeds met groote meerderheid was verworpen. De afdeeling Amersfoort heeft zich tot Z. M. den koning gewend, met het verzoek, dat Z. M. de noodige be schikkingen neme ten gunste van bedoelde geregtigden. Te Arnhem is een horlogiemaker door een onbekende, die voor eene in de nabijheid wonende iamilie uurwerken op zigt vroeg, voor zes gouden dames-horloges, eene waarde van p. in. ƒ300 vertegenwoordigende, opgeligt. Te Groningen is overleden de heer J G. Dingcraans, die gedureude ruim 60 jaren werkzaam is geweest als onderwijzer aan het instituut voor doofstommen aldaar. Vrjjdag II. vervoegde zich ten huize van den notaris J. E. Mulock Houwer, te Goes, zekere Nagellterke, woonachtig te Kapelle, die, onder voorgeven bediende bij den burgemeester van Kioetinge te zijn, op diens last en onder afgifte van een door dezen onderteekend briefje ƒ200 te leen vroeg. De notaris gaf het geld, doch kreeg, wegens eene onnaauwkeurig heid in de onderlcekening van het briefje, acherdocht en begaf zichdadeljjk naar Kioetinge Daar bleek hem, dat bedoelde persoon niet bij den burge meester in dienst, hel briefje valsch en hij opgeligt was. De justitie, met een gn ander in kennis gesteld, wist den opligier op te sporen, en nam hem in arrest. Hjj had nog slechts ƒ8 van het geld verteerd. De man is naar Middelburg overgebragt. De arrond.-regibank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in zake Maria Gertruda Diederen, oud 14 jaren, dienstmaagd, thans le Maastricht gedetineerd, beschuldigd van opzettelijke brandstichting, waarbij het niet te voorzien was. dat eenig menschenlcven in gevaar kon worden gebragt. De regtbank. overwegende, dat dc beklaagde zonder oordeel des onderscheids heeft gehandeld, heeft haar vrijgesproken, doch bevolen, dat zij in een ver beterhuis zal worden gebragt, ten einde daar opgevoed en in hechtenis ge houden te worden tot het tijdstip der volkomcne bereiking van haar 20® jaar. Door dc rijks- en gemeentepolitie te Venlo zijn aldaar opgespoord 3 personen, «lie door de Pruissische justitie gesignaleerd waren en waarvan de uitlevering verzocht is. De twee hoofdpersonen zijn vader en zoon. ge naamd llhlmenuit Nassau, beschuldigd van hel maken van valsch geld.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1