II. BENZEE® PEN. PER TELEGRAAF. O'Donïiovan Rossa zet in Amerika zijn snoeverijen voort. Na Gladstone en den prins van Wales met den dood bedreigd te hebben, verklaart bij thans alle landheeren voor vogelvrij, die een pachter van zijne hoeve laten zetten. Het Iersche ras, zegt hij, zal den engel der wrake bijstand bie den; de Ier, die zijne vrouw en kinderen uit het huis gebannen ziet, is voor God en de menschen geregtvaardigdwanneer hij den landheer op de plaats zelve neêrvelt. Het Indiaansche opperhoofd Zittende Stier, dat vóór weinige jaren zooveel van zich deed spreken, heeft zich met het overschot van zijn stam aan den bevelhebber van Fort Buford overgegeven. Volgens officiële opgave bedraagt het aantal Engelsche troepen in Natal en Transvaal op het oogenblik nog 11677 man van alle wapenen. Uit Tunis meldt men aan do Times, dat het beleg van Sfax aan de Franschen een verlies van 100 man gekost heeft, terwijl de Arabieren 600 man verloren hebben. Het eskader, dat voor Sfax ligt, stevent naar Tripoli. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft de heer Roberts, gou verneur van Texas, geweigerd, overeenkomstig de uitnoodiging van zijn ambtgenoot in Ohio, een dankdag voor generaal Garfields behoud uit te schrijven, verklarende, zulk eene officiële oproeping tot deelneming aan gods dienstoefeningen met de scheiding van kerk en staat niet te kunnen over eenbrengen, ofschoon niet twijfelende, of de bevolking van Texas zou even hartelijk voor den president bidden als die van eenigen anderen staat. Te Dallas is eene zamenkomst gehoudenwaarin resolutiën werden aangenomen om tegen deze houding van den heer Roberts te protesteren en te verklaren, dat de dankdag, in de overige staten uitgeschreven, ook in Texas behoorde te worden gevierd. Een hevjge brand heeft te Syracuse, in den staat New-York, gewoed. Hel operagebouw en de omgelegen winkels, te zamen eene uitgestrektheid van ongeveer 25 aren, zijn geheel vernield. FBAÜKRM H De commissie der kamer van afgevaardigdendie rapport moet uit brengen over het door den senaat geamendeerde wetsontwerp op den leer- pligt, heeft zich verklaard tegen de wijziging, door Jules Simon in art.'1 gebragt, volgens welke de onderwijzer de pligten jegens God den leerlingen zal onderrigten. De commissie heeft art. 1 in zijn oorspronkelijken tekst behouden. Om eenigermate tegemoet te komen aan de meerderheid van den senaat stelt de commissie voor in art. 2 het onderwijs in de godsdienst facultatief te maken voor bijzondere scholen en om op openbare scholen éen dag per week vacantie te gevenopdat de ouders gelegenheid zouden hebben dien dag hunnen kinderen godsdienstonderwijs, doch buiten de school lokalen, te doen geven. Waarschijnlijk zal de kamer zich wel daarmede vereenigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij hun doet weten, dat alle ambtenaren zich strikt onzijdig hebben te houden bij de aanstaande verkiezingen. Elke ambtenaar, die in strijd met dit voorschrift handelt, zal afgezet worden. De regering heeft berigt ontvangen van den generaal Saussier, bevel hebber in Algerië, waarbij deze kennis geeft, dat het onmogelijk is beslis sende maatregelen te nemen ter onderdrukking van den opstand in zuidelijk Oran. Iets van belang kan niet vóór October ondernomen worden. In drie maanden zal de spoorweg van Saïda naar Kreider gereed zijn. Alsdan kun nen de expeditie-colonnes geregeld voorzien worden van de noodige levens middelen, ilie, bij gemis van den spoorweg, tot dusver slechts ten koste van groote opofferingen met kameelen, en dan nog niet vrij van gevaren, ver zonden konden worden. De generaal acht drie colonnes noodig, om de opstandelingen uiteen te drijven. De vergaderzaal der kamer van afgevaardigdendie in 1828 gebouwd is, voldoet, zoowel wat ruimte als ventilatie, enz. betreft, niet meer aan hetgeen zij zijn moest. Dientengevolge zal de heer Poly, architect der kamer, naar Weenen vertrekken, om aldaar het in aanbouw zijnde parle mentsgebouw, de opera en andere groote openbare inrigtingen te bezoeken en er de toepassing van den vooruitgang der wetenschap waar te nemen. De Parijsche gemeenteraad heeft een crediet van 3,200,000 fr. toege staan voor de verbetering van den wateraanvoer in de verschillende deelen der stad en de uitbreiding van het riolennet. De directeur der openbare werken, over de tegenwoordige gebrekkige watervoorziening inlichtingen getende, gaf als zijne meening te kennen, dat er nog 17 millioen noodig zou zijn voor vergaórkommen en andere onmisbare werken. De Tribune geelt de reden op, die aanleiding heeft gegeven tot de uitzetting van don Carlos. Op het Henri's feest, 15 Juljj, was er in de sacristie van de kerk St. Germain des Prés te Parijs een troon geplaatst, waaróp don Carlos na den afloop der mis plaats nam, omringd door zijne kamerheeren, generaal Yparraguire, markies d'Estrada, graaf Algarra en andere hoogwaardigheidbeklecders van zijne hofhouding, en nu trokken de aanhangers der oude monarchie, de echte legitimisten, die van eene fusie met de Orleanisten niets willen weten, doch in don Carlos den regtmatigen erfgenaam van den graaf van Chambord zien, langs hem heen, om hem door kniebuiging en handkus koninklijke eer te bewijzen. Reeds vroeger had de Spaansche regering op zijne verwijdering aangedrongen, maar daar mede was gedraald; de bovenvermelde manifestatie heeft den beker doen overloopen. -— De Parijsche politie heeft een opligter, met name Gaudelet, gesigna leerd, die onder vijf verschillende namen in vijf verschillende artikelen handel dreef, op vijf verschillende plaatsen woonde en in elk der vijf wo ningen met eene vrouw leefde. Hij deed zaken als kleermaker, als kruide nier, als touwslager, als wijnhandelaar en als korenkooper. Hij bestelde bij handelaren in de provincie groote partijen op drie maanden, zette die beneden de waarde a contant om en verdween toen de drie maanden ver streken waren. Hij heelt op die wijze een groot aantal personen voor meer dan 200,000 frs. opgeligt. DUITICHLANl». In eene kazerne te Metz heeft een hond, hoewel niet vrijwillig, een zware hongerkuur doorstaan. Toen de manschappen naar het kamp ver trokken, was het dier ongelukkig in eene kamer opgesloten, waar het negenendertig dagen zonder eten en drinken vertoefde. Om zijn honger eenigzins te stillen, had het aan de houten kribben geknabbeld. De onvrij willige hongerlijder was geheel vermagerd en kon niet meer staan. In de eerste dagen na zijn hongerkuur kon hij geen vaste spijzen verdragenmaar langzamerhand herstelde hij zich en wandelt nu weder vrolijk door de ka zerne rond. In Ronmanie is den 18,en Julij op den spoorweg Predeal Sinaïa eene botsing tusschen twee treinen voorgekomen, waardoor 14 personen zoo zwaar gekwetst werden, dat de meeste spoedig overleden zijn. RVHLAND. Reeds vroeger is gesproken van het in brand steken van een gebouw waarin 119 vrouwen aanwezig waren, die allen zouden zijn omgekomen. De Trud meldt daaromtrent de volgende bijzonderheden: Op een landgoed in de Russische provincie Putiwl werkten deze ongelnkkigen onder toezigt van een opzigter, doch daar zij meenden zich te beklagen te hebben over het hun verstrekte voedsel, verklaarden zij tiem op zekeren ochtend, dat zij den volgenden dag de dienst zouden verlaten en elders werk zoeken. Toen zij na het middagmaal in eene schuur gegaan waren om wat uit te rusten, sloot de opzigter de deur digt en reed weg. Daarop kwamen vier boerenknapen en staken het stroo in brand, dat er naast lag, met het ge volg, dat weldra de geheele schuur in brand stond. Op het ontzettende ge schreeuw der ongelukkigen kwamen wel menschen toeloopen, doch het was niet mogelijk de deur te openen, die naar binnen openging en waartegen de vrouwen zich aandrongen, zoodat zij alle 119 verbrandden. Een der gewetenlooze brandstichters heeft zich verdronken. BERLIJN, 22 Julij. Betreffende de mishandeling van den Evangelischen prediker Fliedner door Spaansche politiebeambten verneemt de Nordd. Allg. Zeit., dat Duitschlands vertegenwoordiger te Madrid in last heeft ontvan gen die zaak en andere voorvallen, waarbij Spaansche ambtenaren in de provincie zich aan buitensporigheden jegens Duitschlands onderdanen schul dig maken, ter kennis van de Spaansche regering te brengen. De vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide staten, voegt het blad er bij, regtvaardigen de meening, dat er van Spanje's zijde voorzorgen zullen wor den genomen, om eene herhaling van dergelijke gebeurtenissen te verhoeden. ALEXANDRIE, 21 Julij. Een vernielende worm vertoont zich op de ka toenplantages in de provincie Menoufieh. en in de provincie Siout heeft de veepest groote verwoestingen aangerigt, doch daar zijn maatregelen geno men tegen het verspreiden van de ziekte. Het officiële blad van heden berigt, dat sedert 1 Januarij 1881 de staats inkomsten 4,419,000 en de staatsuitgaven 3,502,000 hebben bedragen. NEW-YORK, 21 Julij. Gedurende het dienstjaar, dat geëindigd is 30 Junjj 1881, zijn in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika aangekomen 668,000 landverhuizerstegen 457,257 in het jaar 1879—1880. NEW-YORK, 22 Julij. De republikeinsche leden der wetgevende magt in den staat New-York hebben aan de onder hen heerschende verdeeldheid een einde gemaakt en door al de groepen is de heer Lapham tot candidaat ge steld, om Conkling als lid van de senaat der Unie te vervangen. 3Q6dc Staats-JLoteri). Fijfde. Klgs.seTrekking van 22 July. l'rijs van 400: N°. 15591 2671 premie van f 3000. Prijzen van 70. 123 616 2582 2835 3948 5964 9938 12844 13428 14869 1916k19181 239 2188 2679 3147 5699 8940 12700 12970 13679 Deze voor de schrijfmethode van den Keizerl. Oostenr. Hof kalligraaf BUNZEG (bekroond te Parijs en te fFeenen) bijzonder gefabriceerde Engelsche Stalen Schrijfpen vereenigt in zich de eigenschappen, die voor een loopend schoonschrift noodig zijn. Deze elastieke Pen van uitstekende qualiteit en beste nieuwe constructie krast cn spat nooit en is uiterst duurzaam. Prijs per gros, a 144 stuks, f 1,-45 in eiken soliden handel voor Schrijfbehoeften of direct van 11. BUNZEL's Dépot te Freiburg (Baden). Om tegen namaaksel zeker te zijnmoet men opletten dat elke Pen en elk Doosje den naam »H. BUNZEL" draagt. H. BUNZELPraag en Freiburg i/B. PROGRAMMA VAK MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 26 Julij, des avonds te zeven uren, dooi de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. H. Völlmab, lc Afd,1| "Militaire Marschj', F. Schubert; 2. Ouverture »Le tambour de la garde", Titt'l; 3. Fantaisie uit de opera van Verdi "La. Traviata", Lemaire; 4. "Immortellen Walzer", Guug'1; 5. Fantaisie uit de opera "Hamlet" vaq A. Thomas, Wallhain. 2C Afd.: 6, Ouverture zu den "Hebriden", Mendelssohn: 7. Balletmusik uit de opera "Rienzi',', R. Wagner; 8. Aria,uit de opera "Le Comte Ory" (Solo Oboe), Rossini; 9. Fantaisie uit "Faftst" van' Gounod, Dunkier; 10. "Nimm sic hin", Polka, Joh. Strauss. ZWOLLE, 22 Julij. Tarwe f 10 k 10.50; rogge f 8.75 k ƒ9boekweit f 8 k ƒ8.25 gerst ƒ6.25 a 7; paardeboonen ƒ8.50 k ƒ9; aardappelen 2 'a 4 alles per HL. Boter. Aanvoer 1090/8 en 780/16 vaten, benevens 925/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 60125/2 KG. Middelmarkt f 1.15 per KG. Handels waarde ƒ34571.87^ Notitie van heden: per KG. f 1 a 1.30; per 20 KG. of vat prima kwal. 23 a 26; afwijkende soort 21 k f 22; tweede soort ƒ18 k 19. Eijeren: ƒ3.25 a ƒ4 per 100 stuks. Vee. De Zwollerkerspel voormarkt, de stalhandel gedurende de geheele week en de markt van heden waren slap. Er is deze week weinig verhandeld. De prij zen hebben geen verandering ondergaaneven als op de varkensmarkt. De aanvoer bedroeg heden op de markt p. m. 400 runderen en op de stallen p. m, 300 stuks. Op 65 wagens waren p. m. 400 biggen en ruim 150 magere, drachtige en vette varkens aangevoerd. Kussehen. Aanvoer p. m. 3000 bossen. Handel zeer gewild. Prijzen.ƒ.7 kƒ8 per 100 bossen. Huiden. Notitie der afgeloopen week: koe- en ossen- 17 ets; stieren- 15 ets; pinken- 22 ets; vette kalfs- 26 ets en andere soorten geëvenredigd. Wild en gevogelte De markt was heden vlug. Groote aanvraag voor .het .bui tenland. Prijzen hooger. Schors. Handel gewoon. Prijzen onveranderd. Aardappelenziekte komt hier en daar reeds vpor,, doch uitsluitend in het loof. Het beschot is groot, de prijzen zijn laag en de qualiteit is algemeen uitstekend. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6