PIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d8 Julij ó88dJ70. d65. Op den spoorweg van Orleans, lusschen Chateaulin en Quimerch, is de vrouw van een baanwachter met hare twee kinderen door een trein verpletterd. Het oudste kind op den weg ziende, wilde zij dit redden, terwijl zij het jongste op den arm droeg; doch het was te laat. Berigten uit Algerië meldendat kolonel Brunetière is gestootcn op de achterhoede van Bou-Amema, die vluglende was naar het zuiden. De vijand zette zijne vlugt voort zonder zich op te houden en met achterlating van zijne dooden en gekwetsten. Zijne strijdmagt wordt geschat op 1500 ruiters en 1200 voetknechten. Bou-Amema is den geheelen dag, op de vlugt naar Askoura, op drie kilometers afstand achterna gezet, zonder dat men hem heeft kunnen bereiken. Zijn verlies in het gevecht van 13 Julij wordt be groot op 70 man. Er zijn maatregelen genomen tegen herhaling van aan vallen der opstandelingen. ITALIË. Bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van Paus Pius IX uit de St. Pieterskerk naar de baseliek van den H. Laurentius aan den weg naar Tivoli, waartoe men ingevolge de bepalingen van het testament is over gegaan, hebben rustverstorende tooneelen plaats gehad, waarvan reeds met een enkel woord melding is gemaakt. Reeds den geheelen dag was de be volking met de zaak vervuld en tegen 11 ure des avonds waren de straten, welke de stoet zou doortrekken, vol mensehen; ook de voornaamste inwoners waren met vrouwen en kinderen buiten en het plein voor de St. Pieterskerk was stampvol. Eenige minuten na middernacht reed een lijkwagen, meteen prachtig roodfluweelen kleed overdekt en getrokken door zes paarden, de poort, welke naar de sacristy toegang geeft, uit, voorafgegaan van een ge woon gesloten rijtuig en gevolgd door vier andere rijtuigenwaarin de leden van hel kapittel en andere personages gezeten waren, die het lijk moesten overgeven. Toen de stoet op het plein was gekomen, sloot zich eene menigte toortsdragers, omstreeks 2000 in getal, en waaronder vele dames en kinderen, onder het zingen van gebeden voor de dooden, daarbij aan. Halverwege de brug van St. Angelo echter bleek het reeds, dat er rustver stoorders waren. Eenige mannen begonnen straatdeunen aan te heffen en vijandige, beleedigende kreten gingen hier en daar op. Een en ander nam toe terwijl de stoet de zoogenaamde //Strada papale" doortrok, en het was duidelijk, dat de wanorde uitging van eene bende kwaadwilligen, door som migen op 40, door anderen op 100 personen geschal. Zoodra deze lieden door de politie verjaagd waren, renden zij door zijstraten naar een punt verder op en begonnen hun rumoer met steeds onbeschaamder geweld. Bij het Venetiaansche Plein trachtten zij eenige flambouwen uit te dooven en een kleine oploop ontstond. Om ernstiger ongeregeldheden te voorkomen, werd de weg naar de Magnapoli afgezet, maar het cordon was te zwak, werd doorgebroken en de rustverstoorders snelden onder het zingen van «Garibaldi's hymne" de Via Nazionale in. Op het Terminiplein werden de rijtuigen met steenen geworpen. Nogmaals beproefde men een cordon te trekken. Toen dit weder mislukte, rukten twee compagniën aan, de wet op de zamenscholingen werd onder driewerf herhaald trompetgeschal afge lezen en de menigte ging uiteen; doch enkel om zich voor de Laurentius- kerk te herzamelen. Toen de stoet hier aankwam, ontstond een tooneel van onbeschrijflijke verwarring. De oproermakers, de toortsdragers en al liet overige volk schreeuwden en tierden en woelden dooreen, om en tus- sclien den lijkwagen en de rijtuigen; mannen brulden, vrouwen gilden en politie-agenlen spanden alle krachten in om de orde te herstellen. Weder schalden de trompettenweder werd de wet afgelezen en de menigte deinsde een oogenblik af, om terstond weder toe te schieten. Voor de tweede en de derde maal had hetzelfde plaats, tot eindelijk de lijkwagen na eene hevige worsteling tegen het ijzeren hek van de portiek der kerk aangeschoven, en de kist, zoo snel als hare ontzaggelijke zwaarte het toeliet, van den wagen getild en naar binnen gerold werd. De deuren werden gesloten en de kerk- plegtigheden konden plaats hebben. Het voorgevallene heeft aanleiding gegeven tot eene interpellatie in den senaat. De heer Alfini vestigde de aandacht der regering op de stoornis dei- openbare orde bij die gelegenheid, en betreurde het, dat niet voldoende voor zorgmaatregelen genomen waren. Door den president Depretis werd geant woord, dat de regering eerst den avond zeiven bekend werd gemaakt met het voornemen der clericalen eene demonstratie te doen, maar toch nog de noodige insfructiën aan de overheidspersonen gegeven had. De ongeregeld heden waren veroorzaakt door een troepje onnadenkende personen en een onderzoek wordt ingesteld. DEITSEMLAND. De Reichs-Anz. beval een keizerlijk besluit, inhoudende, dat, naardien de abt Strumpf te Straatsburg met 's keizers instemming benoemd is tot bisschop van Caesaropol in part. inf. en de canonieke institutie heeft ont vangen als coadjutor van den bisschop vat) Straatsburg met het regt van opvolging, hem alle daaraan verbonden waardigheden en regten worden verleend. Hierbij wordt bepaald, dat de hem te Rome verleende bul, be treffende die benoeming en institutie, in den gebruikelijken vorm mag wor den openbaar gemaakt, doch onder het volgende voorbehoud: //Wij gelasten dit zonder erkenning der in die bul opgenomen clausules, formules en be woordingen, welke in strijd zijn of kunnen zijn met de bestaande wetten en de grondbeginselen van het in Elzas-Lotharingen geldig kerkelijk regt, en onverminderd al onze van rijkswege in Elzas-Lotharingen toegekende souvereiniteitsregten." De koning der Nederlanden heeft Maandag jl. uit Friedrichshafen, aan het meer van Conslanz, waar Z. M. de gast des konings van Wurtemberg is, met dezen een bezoek gebragt aan den keizer van Duitschland en de groothertogelijke familie van Baden op het eiland Mainau. Het namaken van bankpapier voor aankondigingen, strooibilletten en dergelijken is dezer dagen strafbaar verklaard door het //Kammergericht" te Berlijn, dat het vonnis van twee regtbanken vernietigde, die den deswege vervolgde hadden vrijgesproken. Het maakt in Duitschland een punt van levendige gedachtenwisseling uit, voor het geheele rijk eene gemiddelde tijdrekening in te voeren. Door de spoorwegbesturen wordt dat, in het belang der regelmatigheid en veilig heid van het verkeer, sterk gewenscht. Daarentegen vindt de invoering veel bestrijding bij de sterrekundigeno. a. bij den directeur der sterrewaclit te Berlijn. Bij aanneming van een middelbaren tijd, gegrond op een onge veer 4 minuten oostelijk van Berlijn gestelden middelbaren normaal-meri diaan, zon voor de uiterste oostelijke en westelijke deelen een verschil in tijd van 34 minuten ontslaan. Hiervan vreezen de geleerden, behalve moeije- lijkheden in het dagelijksch leven, vooral bezwaren bij het doen van me teorologische waarnemingen en bij plaatsbepalingen. Door de mannen der practijk wordt daartegen aangevoerd, dat de rustig in hunne observatoria en studeerkamers zittende geleerden bij herleiding van den middelbaren in den plaatselijken tijd minder zullen zjjn blootgesteld aan vergissingen dan thans de chef in een station, om wien alles schreeuwt, dringt, vraagt en klaagt, en die te midden daarvan alles terstond moet overzien en be rekenen. Ofschoon de Saksische regering al het mogelijke gedaan heeft om de verkiezing van den sociaal-democraat Bebcl tot lid van den landdag te ver hinderen, is hij gekozen met 400 stemmen meer, dan zijn mededinger be komen heeft. Te Kiel is eene vergadering van Mormonen door de politie overvallen. De prediker, een Zweed, die in de omstreken van Kiel vele aanhangers had aangeworven, wordt in arrest gehouden, in afwachting van het regerings bevel om hem over de grenzen te brengen. Te Straatsburg wordt in September een congres gehouden van sterre kundigen dal niet alleen door de eerste mannen op dit gebied in Europa zal worden bijgewoond, maar ook door de beroemdste astronomen uit Amerika. Straatsburg is voor dit jaar tot plaats van bijeenkomst gekozen, omdat op de nieuw gebouwde sterrewacht aldaar de beste en nieuwste werktuigen opgesteld zijn. OOSTEKBIJK. De akademische senaat te Praag heeft uitspraak gedaan in de zaak der studentendie bij de jongste ongeregeldheden betrokken waren. Eén Czechisch student is voor goed van alle Oostenrjjksche universiteiten, drie zijn voor altijd van de Prager universiteit verbannen; aan drie andere is gedurende eenige semesters het bijwonen der akademische lessen verboden. Voorts ontvingen verscheidene studenten eene scherpe vermaning. Een oppasser in de diergaarde te Pesth, die met een der beeren op zulk een vriendschappelijken voet stond, dat hij altoos bij hem in den kuil ging om hem eten te geven, bragt hem onlangs zijn ochtend-portie. Alles ging als naar gewoonte heel kameraadschappelijk, tot de man het ongeluk had, bruintje op den poot te trappen. Nu was het met alle vriendschap gedaan. Bruin viel woedend op hem aan, scheurde hem de borst, den reg- terarm en regtervoet open en zou hem hebben doodgedrukt, indien niet eenige knechts, met hooivorken en bijlen gewapend, hem waren te hulp gekomen. Voor den man was echter reeds dadelijk alle hoop op behoud van het leven verloren. Nabij Paptelke, injhet Hongaarscbe comitaat Szolnok, is een berg, de Buznauplotseling in tweeën gespleten. De daardoor ontstane kloof is 30 a 40 meter breed, 25 a 30 meter diep en 400 a 500 meter lang. Ook de huizen aan dien kant van het plaatsje hebben scheuren in de muren, zoo dat men meent, hier met de gevolgen van eene aardbeving te doen te hebben. Er heelt voorts nog eene grondverschuiving plaats gehad. Een akker, met een boom, die er op stond, is tien meter naar het dorp gegleden. De be woners van die streek verkeeren in groote ongerustheid. RüiLAXD. In de gouvernementen van St. Petersburg en Novgorod hcerscht eene epidemie, welke aldaar vaak des zomers aan menschen, paarden en vee het leven kost, doch welke dit jaar bijzonder kwaadaardig schijnt te zijn. Men noemt de ziekte de Siberische pest en zij maakt honderden slagtoffers. Men hoopt door krachtige maatregelen van desinfectie en isolering van zie ken de hoofdstad en het kamp te Krasno-Selo voor de ziekte te vrijwaren, doch de boeren, wier vee sterft, helpen weinig mede, daar zij in naburige dorpen de huiden van aan de ziekte gestorven dieren verkoopen. CfRIEEENLAND. Uit Arta wordt van 11 Julij gemeld: De Grieksche vlag werd Zondag op de oude vesting Arta geheschen, in tegenwoordigheid yan generaal Soutzo, zijn staf en afdeelingen van alle wapens. Geen geschutsalvo's werden bij deze gelegenheid gelost, op verzoek van den Turkschen bevelhebber, die zich met zijne troepen aan de overzijde der rivier bevond en vreesde, dat daardoor de gevoeligheid zijner soldaten zou gekwetst worden. Na eene godsdienstige plegligheid binnen de vesting, werden door den Griekschen aartsbisschop en den rabbijn adressen overhandigd. De generaal drong, in antwoord op deze adressen, aan op toewijding aan den nieuwen vorst en gehoorzaamheid aan de gestelde overheid. Gisteren had eene ligtc ontploffing van buskruid plaats in het door de Turken ontruimde kruidhuis, door de onvoorzigtigheid van een der soldaten. Eenige artilleristen werden gewond. De Walachijsche bevolking van Syrakos, een dorp, dat niet in het afge staan gebied begrepen is, heeft aan de commissie voor de grenregeling ver-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5