LEID8CH1 COURANT, 1881. Z.ATURDAG 16 JUI.IJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. V. 164. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prgs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 July. In de zitting van de provinciale staten van gisteren vroeg de heer Buys eenige inlichtingen: 1*. nopens de quaestie van het jaagpad tusschen Leiden en Woerden, waaromtrent vroeger aan gedep. staten een onderzoek was opgedragen, doch waarvan sedert niets meer was vernomen. Hij vroeg of het voorloopig onderzoek zulk een resultaat heeft opgeleverddat de hoop kan verlevendigd worden van hen, die meenen dat van wege de pro vincie in deze meer kan en zal worden gedaan, dan tot dusver het geval was. F.r z(jn inderdaad weinig aangelegenheden, die zoozeer belangstelling behoeven en toch zoozeer verwaarloosd worden. In verband ook met eene uitdrukking in een der stukken namelijk, dat de provincie zich moet in krimpen met betrekking tot de middelen van verkeer, acht hij zich vcr- pllgt daartegen op te komen en hier een stem van verzet daartegen te doen opgaan. 2'. De andere vraag heelt ook betrekking tot een besluit der prov. stalen in het vorig jaar genomen. Er was toen een voorwaardelijk subsidie gevoteerd voor de verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, en men leefde in de hoop. dat, niettegenstaande die bezwarende voorwaarden, de zaak lot stand zou komen, lig vroeg dus: of sedert de missive van den minister van waterstaat van liet najaar, er niets verder is voorgevallen en of er geene nadere onderhandelingen met Noordholland zijn gevoerd; zoo niet, bestaat er dan eenig uitzigt, dat dit alsnog zal geschie den. of moet men gelooven, dat dit uitnemend belang voor een onbepaald getal jaren van de agenda is afgevoerd De heer P. L. F. Btussé had liever gezien, dat de heer Buys zgne vragen had gemaakt tot een onderwerp van interpellatie; dan hadden gedep. staten daarover onderling kunnen raadplegen. Wat hem betrof zou hjj nu alleen dit zeggen, ten aanzien der eerste vraag, dat dit eene zeer moegelijke quaestie is van grooten omvang cn van veel onderzoek van al de daarbjj betrokken belangen En, wat de tweede vraag aangaat, had hij hoop, dat in November meer volledige mededeelingen zullen kunnen worden gedaan, als waartoe hij nu iu staat zou zgn. - Gedurende de maanden April. Mei en Jung is het rijks-museum van oudheden, Breedestraat alhier, bezocht door 1113 personen, en het gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn ten loon gesteld (eerst op 1 Jung geopend) door 191 personen; het ryks-kabinet van pren ten en pleisterbeelden alhier werd bezocht door 83 personen. - Blijkens achterstaande advertentie wordt de verdere uitgifte van roode abonnementskaartjes a 5 ets op den Leidschen tramway gestaakt. Naar wjj vernemen heeft de directie hiertoe besloten, omdat de proefneming van een nieuw verlaagd tarief, 1° January jl. ingevoerd, niet aan de verwach ting heeft beantwoord, in plaats dat het lokaal verkeer toegenomen is, bleef het dagelgksch vervoer ongeveer even groot als in het vorige lialf- I jaar, maar de ontvangst was belangrgk minder, zoodal de maatschappij het publiek verkeer niet zag toenemen en financieel nadeel ondervond. - De Nederlandsche Bank heeft de gelegenheid tot "open bewaargevin- I gen" weder uitgebreid, door de bevoegdheid aan belanghebbenden te geven, om bij de agenten, in de provinciën gevestigd, de aanvraag daartoe te doen. liezen zijn gemagtigd de waarden in ontvangst te nemen cn alle formalitei- 1 ten met den bewaarder te regelen, zoodat deze niet meer verpligt is zich daarvoor uitsluitend bg het bestuur te Amsterdam aan te melden, gelijk tot I au toe hel geval was. - Drie huzaren van het 3' regiment, in garnizoen te 'sGravenhage, die Itonder verlof 14 dagen van hun regiment afwezig waren geweest, hebben Itich te Maastricht als deserteurs aangemeld. Zij zijn ter beschikking ge pield van den auditenr-militair te 's Gravenhage. - Bij de voortzetting van de algemeene vergadering der Ned. Maatsehappg lier bevordering van ny verheid, te Haarlem, werd overgegaan tol benoeming l'tn directeuren in plaats van de aftredende heeren dr. D. de Loos van Heiden, mr. J. J. Cremers te Groningen en mr. II. A. L. Hamelberg te Arn- |Im. Een van deze moest uit Haarlem gekozen worden. Prof. E. H. von ihauer van Haarlem, die op de lijst der candidaten voor een te Haarlem Ponend directeur voorkwam, deelde vóór de stemming aan de vergadering Me, dat hg niet in aanmerking wenschle te komen. Verkozen werden jde heeren mr. S. C. J. W. van Musschenbroek te Leiden, luit.-kol. W. F. psleeg te Amsterdam en mr. A. J. Enschede' te Haarlem. Als voorzitter l,(fd bij acclamatie de heer J. W. F. Gonrad herkozen. De voorzitter noodigde de aanwezige leden uit in de Groote Kerk een beschilderd kerk raam te komen bezigtigen, dat door dr. A. Vrolik en mr. A. J. Enschedé aan de kerk is ten geschenke gegeven ter gedachtenis aan het eeuwfeest, in 1877 gevierd, bg welke gelegenheid het kerkgebouw tot hel houden der feestrede was afgestaan. De volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden, het eenige departement, dat zich daartoe had aangeboden. Aan de vergadering werd voorts medegedeeld, dat tot honoraire leden der maatschappg waren benoemd de heeren jhr. A. de Stuers, Ned. gezant te Madrid, en P. van Dyk, hoofdingenieur, chef van het mijnwezen in Ned.- Indië, te Batavia. Bij het bezigtigen van hel boven bedoelde raam in de Groote kerk gaf dr. Vrolik eenige ophelderingen omtrent de daarop geschilderde figuren. Onder de wapens van Nederland, Holland en Haarlem vindt men daarop eene symbolische voorstelling van de Maatschappg van nijverheid: nevens de spinnende vrouw, die de Maatschappij voorstellen moet, ligt de Nederland sche leeuw. Daaronder is een opschrift «Bevordering der volkswelvaart is hel doel der Maatschappg". Dr. Vrolik deed nog uitkomen, dat in de aan bieding van dit geschenk aan de kerk eene herinnering lag aan den naauwen band, die godsdienst en elke nuttige werkzaamheid op aarde verbindt. De heer A. C. kruseman bragl, als vice-president der Maatschappgaan de heeren Vrolik en Enschedé een woord van hulde en dankzegging toe en namens het kerkbestuur zeide mr. J. J. Enschedé den beiden gevers dank voor hun geschenk. Het Woensdag avond op het Spaarne gegeven water-muziekfeest is zeer goed geslaagd. Behalve twee muziekcorpsen nam daaraan ook deel de Ledertafer «Zang en Vriendschap". Duizendcu bevonden zich op de oevers, om dit zeldzame schouwspel gade te slaan, Men meldt van Texel: Geheel magteloos en liggende in een krib werd van hier per beurtschipper naar Amsterdam vervoerd een reeds bejaard man die vóór een 40-tal jaren als veelbelovend hulponderwijzer van Haarlem herwaarts kwam. Na tal van tegenspoeden te hebben ondervondenwaarvan misbruik van sterken drank meestal oorzaak was, werd hij in de twee laatste jaren verpleegd in een gesticht alhier. Ook in dit laatste toevlugts- oord was de drankduivel hem af en toe te magtig en verwijderde hg zich meermalen dagen lang, meestal in beschonken toestand verkeerende, tot men hem na veel zoeken hier of daar totaal uitgeput vond liggen en weder opnam. Eene maand geleden ongeveer had hg, aan dien onzaligen hartstogt toegevende, zich weder verwijderd en vond men hem na verloop van 15 of 16 dagen bewusteloos in een bosch. Ten gevolge der toen geleden ont beringen was zijn ligchaam geheel uitgeput en waren zijne voeten vreesse- lyk opgezwollen, welke laatste toestand sedert zoo is verergerd, dat waar schijnlijk beide voeten moeten worden afgezetwaartoe bedoelde reis wordt gemaakt. BetrefTende den kindermoord te Varseveld wordt nader gemeld, dat. nadat alle gegevens aanwezig waren om aan te nemen, dat de verdachte meid voor eenigen tyd bevallen moest zijn, een onderzoek op het erf van hare woning door de justitie is bevolen, hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat werkelijk een kinderlijkje aldaar uit een mestvaalt is opgegraven. Dal lijkje is naar Arnhem overgebragf, om door geneeskundigen onderzocht te worden, tingelukkig is deze zaak wel wat laat ter kennis van de justitie gekomen, zoodat het lykje reeds in een toestand van vrg sterke ontbinding verkeerde. De meid is voorshands niet gevangen genomen. In de te Zwolle gehouden vergadering der Maatschappg tot bevorde ring der geneeskunst is o. a. de wenschelykheid uitgesproken van wetle- lgke bestrijding der syphilis en eene commissie benoemd om maatregelen daartegen te beramen. Er zullen bg de hooge regering stappen worden gedaan om eene betere uitoefening der verloskundige praclijk mogelijk te maken, die vooral ten plattelande al te vaak wordt uitgeoefend door onbe voegden. De vergadering besloot ook het advies van de Maatschappij tot bevordering der pharmacie in te winnen in zake de verpligte verzege ling van alle geneesmiddelen, welke op recept worden afgegeven, alsmede een onderzoek in te stellen naar de uitkomsten door het verblijf van teringlijders in verschillende klimaten verkregen Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Maastricht aangewezen. Te Noordbarge, in Drenthe, brak Dingsdag II brand uit in het huis bewoond door J. K. Er kon niets gered worden. Later sloeg de brand over op de woningen van B. Z. en d. B., wier inboedels niet verzekerd waren, en waar, behalve liet huis met de inboedels, ook nog 4 schapen, 1

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1