BUiTENLAN DSCIJE BERIGTEN. op de bovenzaal van het stationsgebouw, en daarna begaf men zich naar de buiteHsocieteitwaar een concert werd gegeven door de muziek def schutterij. In de pauze vereenigde men zich in de zaal dier sociëteit, waar door een lid der regelingscommissie, den heer dr. Krol, uit Kampen, onder aanbieding van den eerewijn, een welkomstgroet werd uitgesproken, die door een lid der hoofdcommissie, prof. Huet uit Leiden, werd beantwoord. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te Ruinen een groote diefstal gepleegd. De dief heeft, door een gat in den muur der kelderkamer te maken, zich toegang tot de woning verschaft. Na de sleutels uit eene lade van een klein kastje te hebben genomen, heeft hg hel kabinet geopend en vele gouden en zilveren voorwerpen, o. a. twee oorijzers, een beugel, een horloge met ketting, eene groote waarde aan goud- en zilvergeld, alsmede alle papieren van waarde ontvreemd, terwijl kleedingstukken over den grond verspreid lagen, liet huis wordt slechts bewoond door eene weduwe en hare dienstmaagd. De persoon van Timmermans, verwer van beroep, aangehouden als de vermoedelpke moordenaar zijner 85-jarige moeder te Wouw, ontkent deze misdaad Ie hebben gepleegd, en beweert, dat de vrouw ten gevolge van ren val de kwetsuren heeft gekregen en, waurschijniyk door eene duizeling overvallen, in den mestput is teregt gekomen. Ter gelegenheid van de kermis te Sl. Odiliënberg, bij Roermond, wei gerde Maandag II. de herbergier A. Slangen na middernacht te tappen en sloot zijne deur. Eenige jongelieden, daarover ontevreden, begonnen nu hevig op de deur te kloppen en vorderden drank. S. ging nu naar buiten om hen tot rust aan te manen, doch werd aangegrepen en ontving twee messteken in de borst en een in den linkerarm. De dader, zekere J. Joris- stn, is gevankelijk naar Roermond overgebragt. Onder den titel »De geschiedenis der Waalsche kerken" worden in de II. C. eenige bijzonderheden medegedeeld uit het verslag der commissie, die zich onledig houdt met het verzamelen en bewerken der bouwstoffen voor de geschiedenis der Waalsche kerken in Nederland, nitgebragt in de te Delft gehouden reünie van afgevaardigden der Waalsche kerken. Daaruit blijkt o. a hel volgende: De commissie heeft het geluk gehad een belangrgk deel van het archief der onthouden Waalsche kerk van Naarden terug te vinden op het stadhuis aldaar, doch op het raadhuis te Montfoort mogt zij slechts één register vin den vau de aldaar vroeger bestaan hebbende Wale kerk. Was in het vo rige jaar nog de verwachting uitgesproken, dat men de archieven der Eglises de la Barrière zou vinden, welke de regering in 1826 uil het //Depót I de Leiile" had opgevraagd en naar de garnizoenskerken had opgezonden, het was nu gebleken, dat die stukken te Namen, te Aire en te Rijssel niet bewaard werden: zij moeten derhalve, evenals vele andere bescheiden, nog worden opgezocht. Men is naar wensch gevorderd met het verwerken der bouwstoffen; alle nog bewaarde doop- en huwelijksacten van de Waalsche gemeenten zgn op losse strooken overgeschreven en alphabetisch geordend, om de genealo gische nasporingen der leden van die 80 kerken gemakkelgk Ie maken. 'Bè statistiek der geboorten en huwelijken van elk jaar in iedere gemeente Ts tevens vervaardigd; eerst daaruit blgkt ten duidelgkste, hoe talrgk en aan zienlek de Waalsche gemeenten waren in de vorige eeuwen. De commissie ha I op dezelfde wijze de doodacten willen laten overschrevendoch zg vond slechts bij weinige gemeenten de opgaaf van het overiyden harer lid* maten, terwijl de Walen in de begrafenisregisters veelal met de Ned. her vormden zijn te boek gesteld. Met dat al slaagde ze er in, toch van ette lijke duizenden Walen den dag van overlijden op te teekenen op de strooken. Kvenzoo liet de commissie afschrijven op deze fiches de namen en woonplaats der Dames Francoises, die van 1746—1792 een pensioen van de staten heb ben genoten hier te lande, alsook de namen der Fransche officieren, op de staten van oorlog van 1668—1760 vermeld, evenals de namen der Waalsche en Fransche hervormdendie in de resolutiëu der staten-generaal van 1660 1718 voorkomen, en in die van de gecommitteerde raden van 1660—1700. j Door een der leden van de commissie werd het belangrijke "Registre des abjurations et reconnaissances" der Rotterdamsche kerk bewerkt: daarin zijn de naam en woonplaats van 1700 protestantsche vlugtelingen opge- teekend, die, om hunne bezittingen of hun leven te redden te midden der wreede vervolgingen, zich voor Katholieken hadden uitgegeven, maar zoodra de kans voor ontvlugling mogelijk was in Holland eene veilige wijk plaats vonden; over zee behouden te Rotterdam aangekomen, was hunne eerste daad het katholieke geloof af te zweren en zich door den consistoire als protestanten te laten erkennen; onder die vele geloofshelden komt onder anderen eene vrouw voor, die door de Rotterdamsche gemeente erkend werd, terwijl zij nog de mauskieèren droeg, die zg had moeten aantrek ken om by hare ontvlugling uit het ondankbare vaderland niet herkend te worden. Merkwaardige gegevens bevat dat droeve register o. a. voor de kennis der plaatsen, waar het protestantsche geloof ondanks de onduldbare vervulgiu- j gen nog omtreeks 1685 bestond. Evenzoo wordt thans verwerkt het re' gister der nitdeelingen aan de Réfugiés te Leiden in 1685—1688, dank zy de 20,000, die in deze stad werden bijeengebragt in de Woensdag-ochtend dienst van 5 December 1685 voor de behoeftige vltiglelingeu in de alge- |j menie collecte, door de staten in den lande uitgeschreven. Van de 13 touden medailles, tot aandenken aan deze collecte door de burgemeesters van Leiden geslagen, zijn eenige exemplaren in onze muntkabinetten terug gevonden. Ten slotte werd het plan medegedeeld van een '/Bulletin" uit te geven, waarin op onbepaalde tijden, naar gelang de werkzaamheden vorderen, de vruchten van het onderzoek zullen worden medegedeeld. De commissie wenscht op die wpze in ruimeren kring de aandacht op hare werkzaamhe den te vestigen; en hoopt zoodoende de aanwgzing te erlangen van de vele registers en bescheiden, die zich nog schuilhouden. Ook omtrent het gebruik en den bloei van deze bibliotheek en hare ver meerdering werd verslag uitgebragtdaar de vertrekkenw aar zy tot nu toe bewaard wordt, onvoldoende zijn. werd besloten tot den bouw van eene nieuwe bibliotheekzaal voor de boeken en archieven dér Waalsche kerken, waarvan het plan ter tafel was gebragt. 's GRAVENHAGE14 Juli). Door Z. M. is vergunning verleend aan de bij het leger in Nederl. Indië I dienende militairen F. Baier en 11. Lorthiois respectivèlijk tot het dragen van de Oostenryksche militaire medaille voor den veldtogt tegen Pruissen in 1866 en van de Fransche militaire medaille; aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indië II. R. llielscher tol het dragen van de Duitsche herinnerings medaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870—71 en van het Ba- densche Onderscheidingsteeken 3' kl. voor trouwe dienst, en aan den onder- intendant 2' kl. bij de militaire administratie vau het leger in Nederl. Indië A. E. Winckel tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 2< kl. van de Hertogelijk Saksische Ernesliuiscbe Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg en Golha geschonken. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der infanterie van het leger in Nederl. Indië, L. II. Meger, is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen, wegens finale ongeschikt heid om de dienst daar te lande te gaan hervatten, ten gevolge van lig- chaamsgebrekendoor verwonding in den strijd ontstaan. In de heden gehouden zitting van de provinciale staten van Zuidholland is tot buitengewoon lid van gedep. staten gekozen de heer Maas Geesteranus, met 63 stemmen. Ingevolge de praeadviezen van gedep. staten zijn afwg- zende beschikkingen genomen op het adres van het bestuur der Ned. vereeniging van gemeente-ambtenaren Ic Utrecht, om subsidie voor het pen sioen-, wees- en weduwenfonds voor gemeente-ambtenaren, en op het adres van J. L. de longh, te Ameide, om vergoeding van beweerde schade ter zake van het 5-jarig onderhoud der havenwerken (e Middelharuis. De re kening wegens de enkel provinciale en huishoudeiyke inkomsten en uitgaven over 1879 werd goedgekeurd. Voorts werden aangenomen verschillende voorstellen tot wijziging der reglementen van enkele waterschappen en polders. Over het voorstel van gedep. staten om, ingevolge een ingekomen verzoek vau het bestuur van den polder het Oude tand van Strijen, 900 als subsidie te verleenen in de kosten van begrooting van een gedeelte vau den Oude- landschen dijkontstond discussie. De uitslag was dat het subsidie werd verleend. De beide begrootingen voor 1882 werden vervolgens goedgekeurd, nadat de heer Buys inlichtingen had gevraagd teu aanzien der quaestie van het jaagpad tusschen Leiden en Woerden en die omtrent de verbetering van den waterweg Amsterdam—Rotterdam en de heer Blussé. zoowel als de heer Stolp, daarop hadden geantwoord. Aanstaanden Donderdag zullen de staten weder vergaderen. 5 BELG1E. In de kamer van afgevaarJigden is de beraadslaging over de wgziging der kieswet voortgezet. De afgevaardigde Janson verklaarde uit zen naam, en dien zijner vrienden, dat zy tegenover de naauwkeurige verklaringen, gisteren door het hoofd van hel kabinet afgelegd, voor het ontwerp der regering zullen stemmen. De kamer besloot het amcndement-Janson en andere amendementen betrekkelijk de kieswethervorming naar de centrale sectie te verzenden. De heer Defuisseaux, afgevaardigde «au Bergen, be- hoorendc tot de progressistische groep, verklaarde, dat hy niet voor het ontwerp kon stemmen, nam zyn ontslag en verliet de kamer. De kamer nam ten slotte, met 72 stemmen tegen 58. de volgende motie aan: 'De kamer, acte nemende van de verklaring der regering, besluit de amende menten van den heer Janson betredende de capaciteiten aan de centrale sectie te verzenden". KNGELAND. LONDEN. 13 JuliJ. Men is met de behandeling van de lersche landwet tot} art. 25 geko men. Op art. 20, dat aan het in te stellen hof, dat in alle landquaestiën uitspraak zal hebben te doen, het regt geeft land te koopen en in kleine deelen weder te verkoopenals drie-vierden der daarop wonende pachters dat verlangen, was een amendement voorgesteld, om "drie-vierden" in twee-derden" te veranderen. Dit nam de regering over. Maar ongerijmd noemde de heer Gladstone een ander amendement, voorgesteld op art. 22. Volgens dit artikel moet van iedere door het hof aan den pachter voorge schoten 100 35 jaar lang 5 terugbetaald worden. Is dat bedrag door 's lauds kas ontvangen, dan heelt de kooper zijn schuld afgelost en het land is zijn vrij eigendom. Sommige lersche leden wilden de jaarlijks terug te betalen som op vier in plaats van vjjf pond bepaald hebben. Dit werd echter met 196 tegen 35 stemmen verworpen. Sedert menschenheugeuis heeft men aan de kust van Newfoundland zulke uitgestrekte ysvelden en psbergen niet in zuidelijke rigting zien af drijven als dezen zomer plaats heeft. Van het hoogland van St.-John ont waart men sedert eenige dagen reusachtige gevaarten) in genoemde rigting. waaronder er worden aangetrollen van meer dan 700 meter lengte en 170 a 2(0 m. hoogte. Berekend naar de snelheidwaarmede zg worden voort gestuwd, zullen zg binnenkort in dat gedeelte van den oceaan worden ge vonden, hetwelk de Atlantische stoomschepen doorploegen, in de vaart tusschen Noord-Ame'rika en Europa. Op 10 cn 11 Julij heeft in de Vereenigde Staten de grootste hitte ge- heerscht. Op vele plaatsen stond de thermometer boven de 100" en in Cin cinnati zelfs 103%, waar dan ook dertien personen aan zonnesteek bezwe ken. Te Covington in Kentucky stierven vier, te Indianapolis drie personen, Te San Mateo, in Mexico, is op 5 Julij gedurende de godsdienstoefening

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2