LEI BSC HI: COURANT. DINGSDAG 12 JULIJ. ST AD S-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. mt. i\'°, ion. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. ft. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Brengen ter kennis van de kiesgerechtigden dat de verkiezing van negen leden voor den Gemeenteraad en van twee leden voor dien Raad, ten gevolge van de uitkomst der jongste volkstelling in verband met art. 3 en 4 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n\ 85), zal plaats hebben op Dins dag den 19"° Juli 1881, van des voormiddags vegen tol des namiddags rijf uren en dal voor de verkiezing van negen leden het wit en voor die van twee leden het blauw stembiljet moet wotden ingeleverd. Ingeval eene herstemming mocht noodig zijn dan zal die plaats hebben op Dinsdag 2 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Lelde*, 4 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Julij. Door Z. M. is benoemd lot rector-magnificus der universiteit alhier, voor het studiejaar 1881/82, de hoögleeraar dr. M. J. de Goeje. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen va i 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f39, ƒ20, ƒ4.10, en /2.05, de laagste ƒ38, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. De miliciens der ligting 1880, die waren aangewezen om als blijvend gedeelte na afloop van het eerste oeteningsjaar onder de wapenen te blij ven zullen dit jaar niet zooals gewoonlijk op den laatsten September, maar reeds op den 17dea dier maand iu het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De boekhandelaar J. \V. Leeflang, te Utrecht, zal eerstdaags verkrijg baar stellen de bronzen afslag der medaille, welke een deel uitmaakte van het dezer dagen te 's Ilage door dankbare vereerders den gouverneur-militair bevelhebber van Aljeh, den luit-generaal van der Heyden aangeboden hul deblijk. De hoofdcommissie voor het huldeblijk heelt bereidwillig de ver- eischte vergunning verleend om aan belangstellenden de gelegenheid te openen zich een afslag dier medaille aan te schallen. De uitgever gelooft dat velen, zoowel in Nederland als Nederl.-lndië, gaarne eene blijvende gedachtenis aan de vaderlandlievende daden van den dapperen en beleidvollen Veldheer zullen willen bezitten. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zondag morgen is alhier de eerste schuit van de haringvisscherjj aangekomen, schipper Y. Blokker, reeder P. van Duivenhoden, met 110 kantjes pekel- en 20 ton steurharing, in 6 nachten gevangen. In de afgeloopen week werd de kustvisscherlj nog met 5 schuiten uitgeoefend, welke besomden 50 ƒ100 in 4 dagen. Zeer wenschelijk was het dat de markt voorzien bleef van verschen viseli, waar voor zeer hooge prijzen worden besteed. Tarbot 4 a ƒ10 per stuk, tong ƒ0.25 a ƒ0.70 per stuk, bunschol 0.60 a ƒ0.80 per stuk. levend idem 8 a ƒ9 per inaud, droogscharren ƒ11 k j 13 per mand, zesterren 9 5 11 per kar. Men schrijft ons uit Alphen: Zondag middag, ongeveer ten een ure, stond de heer W. met zijne equipage aan bet station te wachten, toen de paardendoor het fluiten eener locomotief verschriktop den hol gingen daar de heer W. en zijn koetsier ze niet konden houden en zelfs een eind weegs werden medegesleept. De spoorlaan was in een oogwenk afgelegd, doch toen men om den hoek wilde draaijen, is dit mislukt en terwijl het eene paard viel, kwam het andere bij de Gez' K. in de ruiten teregt. De schade is gelukkig niet groot en ook de paarden zijn met eene betrekkelijk kleine beschadiging vrij gekomen; alleen het rijtuig is nog al beschadigd. Te Oudshoorn vermiste B. sinds eenigen tijd nu en dan eene kaas uit liet geslotene vertrek. Met toestemming van den burgemeester waakten hij en de veldwachter, totdat eindelijk Vrjjdag morgen zeer vroeg de deur ont sloten werd en eene kaas in een zak geladenmaar niet weggebragl werd, daar de eigenaar en zijn adsistent den onwelkomen bezoeker zulks beletten. Vroeger was hij aldaar in dienst geweest, zoodat de bergplaats en de bewaarplaats van den sleutel hem bekend waren. Natuurlijk werd hij dadelijk ia verzekerde bewaring genomen, zoodat hij niet in dc gele genheid was, voor zjjne dienstmaagd den zolder, waarop zij sliep, te omstorten. Den zolder had hij nameljjk, voordat hij de stille visites ging «aken, beneden afgesloten. De meid zag men des morgens voor het dak raam, al roepende aan de voorbijgangers, die de onschuldige dan ook eindelijk uit hare gevangenis verlosten. Voor de acte als hoofdonderwijzeres werd Zaturdag te 's Hage toege laten mej. P. Th. Hogema. uit Rotterdam. De commissie te Kampen heeft dé acte van bevoegdheid als apothe kersbediende uitgereikt aan den heer K. Smit, te Amsterdam. De commissie te Middelburg heeft de acte van bevoegdheid toegekend aan de hh. H. van Rossttoi, te Westzaan, én L. C. Schoniper, te LeerdatA. Gedurende de afgeloopeti week werd het nolariëel examen mét gunstig gevolg algetegd door de heeren: A. J. M. van Lobuizea, te Vaassen; G. 11. Stuart, te Vianen; W. A. van Dolder Dz., Ie Schiedam, B. J. Timmerman, te Warmond; II. van Opstalte Rijsseti; A. A. T. A. Bloemarts, te Eindho ven; 11 II. de Haan, tè Delft, allen voör hel eerste gedeelte; J. F. Mei- uers Jr., tc Nijkerk J. Coninck Liefsting, le Amsterdam; H. J. C; A. Hooft Hasselaer, te Nijkerk; G. L. Brünn, Ie Amsterdam; H. F. J. N. W. Tetti- minck. te Utrecht; L. M. P G. Hoorn, te AmsterdamW. A. de Favauge Jr., te Utrecht; D W. Cöckuyl, te Haarlem; P. F. de Bordes, te Breda, en J. W. Verhuist, te Middelburg, allen voor het tweede gedeelte; VV. C. de Boer. te Amsterdam, en 1). W. J. Harshagen, te Amsterdam, beiden voor het 2d' en 3'1* gedeelte; P. A. Damsté. te Zalt-Bommel; J. W. Luber, te Busstim; L. A. Ruyssenaers, te Beek bij Maastricht, en J. P. van Lottom, te Amsterdam, allen voor het 3de gedeelte. Nog zjjn op 1 en 2 Julij II. geslaagd voor het tweede gedeelte: de heeren W. J K. Verslelt, te 's Bosch, en A. ten Gate, te Nijkerk. Dén 6d'n Augustus aanst. zal van Harderwijk vertrekken, om per stoomschip Utrecht haar Ned.-Indië te worden overgebragteen detache ment supplelietroepensterk 55 militairen, waaronder 5 onderofficieren, onder leiding van den ls,tn luit. der inf. P. F. Ue Graafl. De vjjide of laatste haringjager heeft 52G tón haring aangebragt, waar van 272 ton vólle én 254 tón maatjes, zijndè de Vangst Van 31 séhepeh. De 5 jagers hebben gezamenljjk aangebragt 2148 ton haring, eenè hoeveel heid, die nooit door 5 jagers aangebragt Vverd. Ilel 15« Nederlandsch nationaal zangersfeest, dat van 5 tot 8 Augus tus te Amsterdam gevierd zal worden onder leiding van de hh. Richard Hol te Utrecht en H. A. Meyroos te Arnhem, zal worden opgeluisterd door de medewerking der solisten: mej. Wilhelmina Gips van Dordrecht en de hh. B. J. de Goey van LeidenE. Blauwaert van Brussel en W. C. Deckers van 's Bosch. De Nederlandsche Tramwegmaatschappij heelt concessie gevraagd voor het project van een net ter verbinding der voornaamste steden van Noord holland, Zuidholland en Utrecht onderling eri met de voornaamste platte landsgemeenten dier provinciën. De gemeenteraad »ati Haarlem hield Zaturdag II. eene Vergadering, hit- sluitend bestemd om den heer tri'. J. Tilenius KruythdfF, die gedurende 25 jaren de betrekking van gemeente-secretaris had vervuld, te complimehtereii en hem hulde en dank te brengen voor de toewijding aan de belahgen dér gemeente, door hem in dat tijdsverloop betoond. Den jubilaris werd tevens een geschenk aangeboden, bestaande in een schenkblad mét zilver gemon teerd en een zilvereh theeservies. Ook van de ambtenaren en verschillende corporatiën ontving de jubilaris bewijzen van belangstelling, vergezeld van fraaije geschenken, die de her innering aan dien dag bjj hem levendig zullen honden. Bjj den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene voordragt van burg. en weth om te besluiten tot oprigting ecner gemeentelijke gas fabriek. Burg. en weth. berekenen, dat door eigen exploitatie eener gas fabriek, met de besparing van bijna 1 ton, die thans voor de straatverlich ting wordt uitgegeven, de gemeente eene bate zal erlangen van een half millioen 's jaars. Veertien dagen geleden is in de 2d« Boomdwarsslraat nabij de Linden- straat te Amsterdam de eerste steen gelegd tot een gebouw, dat met zijne vier verdiepingen over eene oppervlakte van ongeveer 70 vierk. meters gisteren Onder de kap stond. Het was opgetrokken overeenkomstig de bouwverordening deels met 1%-, deels met 1-steens muren, naar het ont werp van den heer Jurriaaus, door den aannemer Jansen. Gisteren stond de vlag in top, lieden ochtend omstreeks hatf zes lag het huis in puin. Het werkvolk was reeds aan den gang, toen, na plotseling gekraak, het gebouw tot den grond ineenstortte. Politie en brandweer verfoohden zieh in betrekkelijk korten tijd op de plaats des onhette, Om dé ongelukkige werklieden tan nftdér hél prfin op té defVcrr. Zeven werklieden Werdén

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1