LEIItSCHE C OIIR A N T* 1881. MAANDAG 11 JU LIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. r. 159. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Byvoegsel. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat gedurende de afgeloopen week geene personen aan Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester van Leiden Leiden, 9 Juli 1881. DE RANTER LEIDEN, 9 Jnljj. In de maand Junij zijn binnen de gemeente Leiden geboren; 98 kindereu, als: 44 zoons en 54 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 84 personen als: 14 mannen, 17 vrouwen, 22 zoons en 31 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 44 paren. Bij het admissie-examen tot de hoogere burgerschool alhier zijn tot de eerste klasse 18 candidaten toegelaten, tw.: D. Mac Gtllavry, J. J. Walen, K D. Walen. J. Korswagen, R. Broekhof!, J. E. van Bülow, F. J.Kroesen, I'. van Tubergen. H. C Fortanier, J. A. Leers, A. E. Grasstek, C. A. Boon- acker, J. S. Elempeuning, H. J. F. Wanna, W. B. Ledeboer, J. K. W. F. Filet, P. J. M. de Bruyn en A. J. de Jong. Voorwaardelijk werden er 9 tot de eerste klasse toegelaten, tw.T. M. Mac Gillavry, W. van Eek, J. F. Terburgh, J. H. Viruly, J. D. van Nifterik, E. M. Driessen, E. P. Thai Larsen, II. P. van der Horst en H. W. van Nes. Afgewezen 5. Toegelaten tot de tweede klasse werden: S. L. Blok, J. A. van de Laar en W. B. Gort, de beide laatsten voor enkele vakken; lot de derde klasse Tielenius Kruithof! en tot de vierde klasse voor enkele vakken II. van Nes. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 64 volwassen personen en 4 lot 8 kinderen. Gisteren avond, omstreeks 7 ure, geraakte een kinderwagen, waarin zich een kind van twee maanden bevond, aan de Oostdwarsgracht te water, liet kind. dat reeds met den wagen in zinkenden toestand verkeerde, is door G. J. Koningsbrttgge spoedig en zonder letsel geredwaartoe hij zich gekleed te water begaf. Onvoldoend toezigt was de oorzaak van dit ongeval. Heden is door de politie alhier een persoon aangehoudendie in het Plantsoen met jonge kinderen onzedelijke handelingen wilde plegen. De staatscommissie, voor 1880/81 benoemd lot hit afnemen der prac- tisctie apothekers-examens, heeft het diploma uitgereikt aan de heeren: II. F. Claasen, geb. te 's Gravcnhagc.; G. F Reyst en N. A. F. Taverne, beiden geb. te Leiden; L. J. van de Veen, geb. te Diepenveen; H. Meyer, geb. te Heerenveen; en dr. L W. Th. Wigman, geb. te Rotterdam. Het kantoor der directe belastingen te Oegstgeest c. a is gerangschikt in de zesde klasse, terwijl dat te Noordwijk c. a. in de achlsle klasse is ingedeeld gebleven. Men schrijft ons uit Warmond: Gisteren namiddag werden alhier op plegtige wjjze ingehaald de baron en barones van Tuyll van Serooskerken geb. gravin van Limburg Stirum. Een gecostumeerde optogt te voel en te paard met een zegewagen, voorafgegaan door de muziek van de Harmonie van Warmond, zette aan het feest veel luister bjj en gaf aan het geheel een zeer goed aanzien. Toen het echtpaar het Warmonderhek passeerde werd door den heer Feun de eerewijn aangeboden en door den zoon van den daarbij wonenden landbouwer van Rhijn een welkomstgroet voorgedra gen. Des avonds werd op het «Huis te Warmond" eene serenade door ge noemde Harmonie aan hel echtpaar gebragt. Het geheele feest werd door Iraai weder begunstigd. Men schrijft ons uit Woudrichem: De heer K. J van Tussenbroek, hoofd der openbare sehool alhier, heeft met 1 November a. s. zijn eervol ontslag aangevraagd. Hij aanvaardde zijne betrekking den 5*'" Mei 1839 en bekleedde die zonder ooit een uur ziek geweest te zijn. Na 42% jaar dienst verlangt de algemeen geachte man op 67-jarigen leeftijd naar rust. Moge hij die nog vele jaren genieten' De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 31 Augustus e. k. schriftelijk by het dep. van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Het wetsontwerp, dezer dagen bij de tweede katner ingekomen, rege lende hel staatstoezigt op en de verpleging van krankzinnigeu strekt tot aanvulling van de wet van 1841. De hoofdpunten waarin de nu voorge stelde regeling afwijkt van de wet van 1841, zjjn1*. invoering van een staatstoezigt over krankzinnigen die builen gestichten verpleegd worden; 2*. vermeerdering van de wettelijke waarborgen voor de goede verpleging in de krankzinnigen-gestichten; 3". zorg dat er steeds een voldoend aantal krankzinnigen-gestichten besta, door oprigting naar de behoefte van een of meer rijksgestichten, zoowel voor krankzinigen wier onderhoud ten laste van den staat komt, als ter voorziening in de ontbrekende gelegen heid ter verzorging van andere krankzinnigen: 4". wijziging in de bepa lingen omtrent opnemipg en ontslag; 5". opheffing der verpliglc curatele voor verpleegden in krankzinnigen-gestichten gedurende 3 jaar, als berus tende op eene onjuiste onderstelling en aanleiding gevende tot onnoodige kosten en moeite. Verder is de bestaande definitie van krankzinnigheid weggelaten als ounoodig. De wet is ook toepasselijk op idiotisme, als zijne eene specie van krankzinnigheid. Uit het verslag van de provincie Zuidholland over 1880 blijkt o. a. nóg het volgende: Wat betreft het hooger onderwjjs, aan de hoogeschool te Leiden waren op het einde des jaars 769 studenten ingeschreven, over dc verschillende faculteiten aldus verdeeld: regten 448, geneeskunde 187, wis- en natuur kunde 45. letteren 54, godgeleerdheid 35, totaal 769. Het getal gymnasia bedroeg in Zuidholland 7. Bij het gymnasium te Delft lelde men 43 leerlingen, bij dat te Dordrecht 59, Ie 'sGravenhage 108, Leiden 75, Rotterdam 121, Schiedam 29. Omtrent hel R. K. gymnasium te Katwijk vallen weinige bijzonder heden mede te deelcn. In het aantal en de verdeeling der leervakken werden geene veranderingen gebragt. Al de leerlingen der hoogste klasse hebben met goed gevolg het admissie-examen voor de staatshoogescholen afgelegd. Muziekscholen had men te Dordrecht, Gorinchem, Gouda, 'sGravenhage, Leiden. Rotterdam, Schiedam. Er zjjn in Zuidholland, in 1830, 35399 inentingen opgegeven. Naar den leeftijd gerekend werden gevaccineerd 3030 kinderen beneden het jaar, 9612 kinderen van 1-3 jaren, 10833 kinderen van 3-6 jaren, 4506 kin deren van 6-12 jaren en 7376 personen boven de 12 jaren. Van 242 per sonen was de leeftijd onbekend. Hoezeer de werkzaamheden der vaccine-bureaux door dc ontstane paniek in 1880 werden vermeerderd, is uit de volgende cijfers duidelijk: Dordrecht: 398 vaccinatiën, 60 revaccinaliëu601 afgeleverde glaasjes. 'sGravenhage: 3115 vaccinatiën, 4577 revaccinatiën, bovendien werden 200 miliciens en de kinderen van eenige diaconie-gestichten gerevaccineerd en lelde men 1088 afgeleverde glaasjes; Rotterdam: 4119 vaccinatiën, 4271 revaccina tiën en 2858 afgeleverde glaasjes. Roodvonk werd 91 malen als oorzaak van den dood opgegeven. Door de geheele provincie kwam roodvonk verspreid voor. Aan mazelen zijn 246 sterfgevallen opgegeven. Aan typhus en febris typhoïdca zijn 176 sterfgevallen opgegeven. De geheele sterkte der schutterij in deze provincie was als volgt: Dienst doende schutterijen: actief. 7641, reserve 6707, te zamen 14348. Rustende schutterijen: actief, 5607, reserve 4518, te zamen 10125. Algemeen totaal 24473. HH. MM. de koning en de koningin zijn in den vroegen ochtend van 6 July van Wildungen vertrokken om zich naar Wnrtemberg te begeven. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 8 July I van Aden vertrokken. De Prins Hendrik, mede op weg naar Batavia, vertrok op 7 Jtilij van Suez. Ongeveer 14 dagen geleden werden Amsterdam, Rotterdam, 'sGraven hage en de naaste omgeving dezer steden bezocht door een 50-tal Fran- schen, onder leiding van het internationaal touristen-bureau Ie Parijs. Dit

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1