BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. geneeskundige hulp. bijna geheel haar spraakvermogen had verloren en slechts met moeite eenige verstaanbare woorden kon uitbrengenMaandagjL dit vermogen eensklaps heeft teruggekregen, tijdens de processie te Sclier- penheuvel. De heer Thijssen, burgemeester van de gemeente Beersontving Woens dag II. een brandbrief, waarin hem, onder bedreiging van moord op hem of een zjjner zoons, gelast werd op een aangegeven plaats 500 gulden te deponeren. De brief was onderteekend en afkomstig van een bekenden in breker, die, in het jaar 1871 voor diefstal veroordeeld, eenige maanden geleden uit de gevangenis is ontslagen. Hij schijnt in den omtrek rond te zwerven en is ook de vermoedelijke dader van den diefstal bij den herber gier P., te Escharen gepleegd. De brief is in handen der justitie gesteld. De vermoedelijke dader van den moord, gepleegd op eene 84-jarige vrouw te Wouw, zijnde haar stiefzoon J. Timmermans, verwer van beroep, is gevankelijk te Breda binnengebragt. 's GRAVENHAGE 8 Juljj. Tot burgemeester der gemeenten Stompwijk en Veur is benoemd de beer P. van Dnyvendijk, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Sommelsdjjk. Tot kantonregter-plaatsvervanger in hel kanton Zuidbroek is benoemd jh'. S. 11. A. van Beyma thoe Kingma. notaris te Scheemda, en tot notaris te Warga, gemeente Idaarderadeel (arr. Leeuwarden), is benoemd de heer U. Bo!Iinga, cand.-notaris te Leeuwarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, wal betreft hel afnemen van het eindexamen bij de gymnasia te 's Graveuhage, Rotterdam en Mid delburg, goedgevonden de volgende gecommitteerden aan te wijzen, ten wier overstaan de bedoelde examens zullen worden algenomen, te weten: a. voor hel eindexamen bij het gymnasium te 'sGravenhage, de hh. dr. C. M. Franc ken. hoogleeraar te Utrecht; dr. J. J. Cornelissen, hoogleeraar te Leiden; d'. D. G. Cramer, directeur der h. burgerschool te Zutphen; 6. voor het eindexamen bij het gymnasium te Rotterdam, de hh. dr. W. J. A Jouck- bloel, hoogleeraar te Leiden; dr. T. J. Ilalbertsma. hoogleeraar te Gronin gen; d'. D. de Loos, directeur der h. burgerschool te Leiden; c. voor het eindexamen b(j het gymnasium te Middelburg; dr. S. A. Naber. hoogleeraar te Amsterdam; dr. C. A. Engelbregtdirecteur der rijks h. burgerschool te Utrecht; Jhr. mr. D. G. van Teylingen, voorzitter van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen te Middelburg. Aan den heer P. van der Burg is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer in de kennis der natuur aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegentot onderwijzers aan die kweekschool zijn be noemd de hh. Y. van Julsingha, hoofdonderwijzer te Doesburg; W- Heiliger, honldonderwjjzer te Lobith, en C. Ling, muziekonderwijzer te Nijmegen. Aan den heer J van den Berg Mz.te Bruinisse. is eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomeu. Tot landmeter van het kadaster zijn benoemd: van de eerste klasse, II. A. Koenen, te Almelo; J. J. de Koningh, te Amersfoort, en B. 4. CAI/. Schregardus. te Zutphen. thans landmeters van de 2' kl.; van de tweede klasse, J. Boer, te 'sGravenhage; H. P. de Haan, te Arnhem, en J, C. Tho- nuste Leidenthans landmeters van de 3e kl. Door Z. M. is de kapitein ter zee J. Tromp, op zijn verzoek, op pen sioen gesteld, en zijn bevorderd; tot kapitein ter zee. de kapitein-luit. ter zee J P. van Rossum; tot kapitein-luit. Ier zee, de luit. ter zee 1* kl. J M. A. van Muiken, en lot luit. ter zee 1« kl.de luit. ter zee 2e kl. Ji J. Kraakman. Voorts is de scheepsklerk W. G. L. Brunings bevorderd tot officier van administratie 3' kl. De kapitein jh'. D. A. Calkoen, van het 3' reg. veld-artillerie, is, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn benoemd: tot 2" luitenant bij het wapen der infan terie: bij het 1' reg. V H Klijnsmabij het 2' reg. A. J. C. de Brttyn, bij hel 3' reg. N. E. E. Grubë, bij het 4e reg. A A. van Schilfgaarde, bjj het S1' reg. Makkink, bij het 6e reg. A. A. Heisterkamp; bjj het 7* reg. H. J. Indewey, bij het 8' reg. E. H. Boele-, tot 2'" luitenant bij het wapen der cavalerie: bij het 1' reg. huzaren H. L. A Malhon, bij het 2e reg. huzaren D. Enschedé; lot 2'° luitenant bij het wapen der artillerie: bjj het le reg. vesting-artillerie P. L. Bergansius, M. C. van der Hoog en G. R. D. van Doesburgh. bjj het 2' reg. vesting-artillerie C. G. Preuyt, F. W. A. Neete- sonC. J. M. Collet te en J, K. van Hoogstraten; bij hel 3' reg. vesting artillerie F. Dell. Bosch. M. A. Elout en G. A Brünings; bjj het 4e reg. vesting-artillerie L. Njjliofl, E. A. F. Blokhuis en J. F. Schenk; tot 2" lui tenant hij het wapen der genie: G. W. C. Westenberg, J. J. Schuil, A. D. J. Berkhout en E. M. S. Visser, allen kadetten herkomstig van de koninklijke militaire akademie. H. K. H. prinses Marianne en Z. K. H. prins Albert van Pruissen ver trokken heden voormiddag ten 10.42 per Holl. spoor naar Rotterdam. Gisteren vergaderde de commissie, uit de ingezetenen dezer gemeente benoemd, ter beoordeeling van het door gedep. staten dezer provincie opge maakt ontwerp van wel tot verandering der grens tusschen deze en de gemeente Wassenaar, wederom, lol definitieve vaststelling van haar advies. In den 'geest van het voorstel van den heer de Wit, dat in de vorige ver gadering was aangenomen, verklaart liet advies het wets-onlwerp, zooals het daar ligt, voor de gemeente 's Graveuhage onvoldoende en dringt op eene groote uitbreiding van den Haag, tusscheu en langs den Wassenaar- schen wegaan. Na eenige discussie werd het ten slotte met op 1 na alge meen-* stemmen goedgekeurd. Heden is eene telephonische verbinding gesteld tusschen hel Binnenhof en het ministerie van financien op den Kneuterdijk. De geleiding is boven /Ie gehouwen van hel stadhouderlijk kwartier aangelegd; zjj neemt een aanvang in de werkplaatsen van den rijkstelegraaf, loopt verder over het gebouw van de eerste kamer, vandaar over den hofvijver naar den Vijver berg en voorts naar de bureaux in het ministerie van financiën Naar men verzekert zou deze telephonische gemeenschap als proef dienen voor eene onderlinge verbinding der verschillende departementen van algemeen bestuur door middel van het spreektoestel. B ELCIE. In de omstreken van Péruwels is de geheele oogst door hagelslag ver nield. Er vielen hagelsleenen ter zwaarte van 1000 gram. Voor de land bouwers zijn de verliezen, vooral met het oog op de ongunstige jaren, die voorafgingen, zeer drukkend. De schade, voor ieder gemiddeld op 800 fr. berekend, strekt zich uit over eene oppervlakte van niet minder dan 3000 hectaren, en dat verlies werd in niet minder dan 15 minuten tijds toe- gebragt. ENG ELAN Ek LONDEN. 7 Julij. In het hoogerhuis zjjn de berigten ter sprake gebragt, volgens welke enkele soldalen in hel kamp te Aldershot ten gevolge der Maandag bij de oefeningen geheerscht hebbende hitte door een zonnesteek gelroflen en vier hunner overleden waren. De hertog van Cambridge zeide de oefeningen te hebben bijgewoond en de hitte op de vlakte niet hinderlijk gevonden te hebben, zoodat die berigten hem zeer verbaasden. Ook waren de oefenin gen niet van langen duur geweest. Het niet toegelaten lid van het parlement, de heer Bradlaugh. heeft aan het lagerhuis een brief geschreven, waariu hij dreigt zich te zuilen verzetten tegen het besluit van het huis te zijnen opzigte van 10 Mei Een der leden vroeg of de //speaker" de noodige maatregelen nemen zou. om den kamerbewaarder en de beambten van het huis tegen gewelddadigheden bij de uitoefening hunner pligten te beschermen. De «speaker" las daarop het bedoelde schrijven voor, en deelde vervolgens mede. dat hij de noodige bevelen had gegeven tot handhaving van het besluit van 10 Mei Door de telegrafisten is een adres aan het lagerhuis gerigt, waarin zij zich afkeurend uitlaten over het hervormingsplan van den postmeester- generaal, en den leden verzoeken, de eischen der telegrafisten le bevorde ren, om zoo aan den algemeeuen wensch van het publiek tegemoet te komen. Voor de Londensche reglbank in Marlboroughstreet verscheen dezer dagen eene jonge vrouwdie zich 's morgens vroeg in Hyde Park gebaad had, midden onder een paar honderd mannen. Zij erkende het onvoegzame van haar gedrag, maar voerde tot hare verontschuldiging aan. dat het zoo warm was. Dit argument maakte indruk op den regter. die blijkbaar de warmte meer dan iemand anders ondervond, en hjj stelde de gevangene in vrjjheid, nadat deze beloofd had, als zij een koud bad wilde nemen, het niet weder in het openbaar te doen. De Daily News meldt uit New-York, dat een aantal socialisten, aldaar vergaderd, verklaard hebben, dat zij den moord op den Bussischen keizer goedkeurden, maar den aanslag op Garfield afkeuren. Uit Washington meldt men, dat de onlangs afgetreden senator Con- kling en de vice-president Arthur, die indertjjd vinnig gestreden hebben voor de Grant-candidatuur, tot dusver door geheime politie-agenten tegen eene gevreesde uitbarsting van de volkswoede werden hescheimd. Sedert de staats-secretaris Blaine echter de gedachte van eene zamenzweriug nadruk kelijk heeft tegengesproken eu Conkling in een brief aan de dagbladen als zijne stellige overtuiging te kennen heeft gegeven, dat de aanslag niet legen den president alleen, maar tegen de geheele Amerikaansche natie gerigt was, schijnt thans dergelijke voorzorg overbodig. De bevolking wordt ook weder kalmer gestemd, dank zij de gunstig luidende bulletins omtrent den toestand van den president. Uit Cincinnati meldt men, dat dezer dagen in Kentucky twee treinen tegen elkander zijn geloopen, ten gevolge waarvan 7 personen om het leven kwamen en 12 zwaar gewond werden. Voorts meldt men nog, dat bjj ge legenheid eener groote buiten-partij te Warrensburg, in Missouri, limonade werd verbruikt, welke zoodanig vervalscht bleek te zijn, dat 8 personen het leven verloren en 100 in zorgelijken toestand verkeeren. FRANKRIJK. De abt lteney, wegens ongepaste uitvallen tegen dc regering en laster tegen een ambtenaar tol 16 fr. boete veroordeeld, is door het hof van Besantjon, waar het openb. minist. in hooger beroep was gekomen, lot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. De vijf akademiën van het instituut hebben den tweejarigen prijs van j 20000 fr. tóegewezen aan den heer Nisard, van de Fransche akademie, voor zijne «Geschiedenis der Fransche letterkunde". Te Rouaan heeft een brand plaats gehaddie met de treurigste om- standigheden gepaard ging. Hjj ontstond teil huize van een droogist, en nam in weinige oogenblikken zoozeer in hevigheid toe, dat twee huizen, een vijf verdiepingen hoogbjjna niet dan vlammen vertoonden. Daar er 0[ voor de bovenbewoners geen deuken aan was, langs de trappen te ontko men, vertoonden zich negen personen, bijna stikkende door den rook en de hitte, aan de vensters der bovenverdiepingen en riepen met wanhopige [f; gebaren om hulp. De buren snelden toe, de een met een ladder, de ander „a met lakens, een derde met matrassen, om die uil te spreiden op den grond, ten einde den val te breken van hen, die naar beneden sprongen. Men zag iaii er, die zich van de tweede en derde verdieping, zelfs van het dak naar j beneden wierpen. De een kwam omlaag met verbrijzelden schedel, dean- )(r j dere met gebroken ledematen, terwijl er twee vrouwen waren, die gedu- rende eenige seconden met de kleederen aan de vensters bleven baken en zoo eene wijle in de lucht bleven hangen, totdat de kleederen loslieten en j beiden op straat vielen. Een dezer had hel geluk op ren matras neder te t)0

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2