LEIB8€HE COURANT. 1881. ZATDRDAG 9 JUI.1.1. V. 158. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is. per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN8 Julij. In een nader adres, door m'. P F. Ilubrecht aan de leden der prov. staten van Noord- en Zuidholland ingezonden, ter zake van de door adres sant en andere ingelanden van Rijnland gevraagde wijziging van hel regie- ment van dat hoogheemraadschap, worden de hoofdargumenten, op grond waarvan gedep. staten van beide provinciën tot afwijzing van het gedaan verzoek hebben geadviseerd, uitvoerig bestreden. Adressant betoogt, dat geen andere drijfveer tot het verzoek om wijzi ging van Rijnland's reglement heeft geleid dan dal aan Rjjnland's ingelan den niet onthouden worde de administratieve regter, bevoegd tol uitspraak over administratieve geschillen, die in den boezem van het waterschap te eeniger tjjd kunnen oprijzen. Waar de eindbeslissing bij het koninklijk gezag als hoogste administratieve regter berust, wenschen adressant en zijne medestanders, dat aan hen, die hunne zaak voor zijne vierschaar willen brengen, de toegang tol dien reglerstoel niet ontnomen, onthouden, ge sloten worde. Dat dit verzoek eene grove greep in het stelsel van zelfbeheer der water schappen zou doen, gelijk gedep. staten beweerden, ontkent adressant ten sterkste Dat zelfbeheer bljjft ongedeerd, onveranderd en ongemoeid. Niet echter, wanneer door zelfbeheer verstaan wordt eigenmagtig beheer, dat alleenheerschappij uitoefent, en tegen wiens decreten, ten behoeve van inge landen genomen, geenerlei bedenking mag toegelaten worden; niet, wanneer ingelanden, gelijk oudtijds, ook heden nog dienaren zijn van het water schapsbestuur, die slechts hebben (e gehoorzamen en op wier meest regt- matige grieven zoo weinig acht behoort geslagen te worden, dat hun zelfs de gelegenheid tot onderzoek hunner grieven, tot het zoeken en verkrijgen van hun regt. voortdurend moet onthouden worden. Juist het omgekeerde is waar. Want dat nuttige zelfbeheer blijft wel degelijk in stand, en wordt bevestigd, en voor dwaling behoed, en voor onjuiste maatregelen gevrij waard, zoodra de bij de grondwet aangewezen hoogste administratieve regtsmagt voor ingelanden toegankelijk wordt gesteld Dit alleen verlangt en bedoelt het adres Wat adressanten verlangen is trouwens in art. 178 van Rijntand's regle ment voor enkele daarbij bedoelde gevallen verordend. Waar het reglement dus zelf de juistheid van het beginsel, dat ingelanden aanspraak hebben op ven regter, erkent, kan een gemotiveerd verzoek om datzelfde beginsel ook op andere gevallen toe Ie passengeen grove en ruwe greep in de regelen van Rijnland's bestuur genoemd worden. Wat de quaeslie der openbaarheid van de zittingen van de vereenigde vergadering van Rijnland betreft, betoogt adressant nader, dat thans die openbaarheid niet hjj het reglement van Rijnland en dtis wettelijk is geregeld, al bestaat zij feitelijk en dan nog onvolledig en gebrekkig, daar eene bepaling ontbreekt over welke onder werpen in eene besloten vergadering nooit een besluit mag genomen wo'r- den. Wal adressanten vragen bestaat niet. Hetgeen bestaat is niet in het reglement opgenomen en is onvoldoende en gebrekkig. lieden morgen zijn wederom twee jeugdige meisjes aan het politie bureau gebragt, die zich hadden schuldig grmaakt aan het uitrukken van een rozenstruik. Voor de normaallessen te Voorschoten, die ingerigt zullen worden volgens tabel B, zijn tot onderwjjzers benoemd de heeren M. Slruick (directeur), 0. van der Graaf, C. P. Aartse, T de Van. L. den Ouden, L. P. Haring en A- A. Heskes; en tot onderwijzeres mej K. Strttick. De zes terslgenoemden ook lot onderwjjzers aan de voorbereidende klasse. Blijkens het verslag van den staat der provincie Zuidholland over 880, door gedep. staten opgemaakt, bedroeg de bevolking dezer provincie «li* December van dat jaar 818.477 iiiw. (te weten 394,288 mann. en 424,189 'rouw. gesl.). Zjj is in het jaar 1880 toegenomen met 7184 mann. en 7763 'rouw. gesl., totaal 14947- De gezamenlijke bevolking der groote gemeenten bedroeg- 407,121 (189.821 m., 217,800 vr.)in de kleine gemeenten 411,356 (204,967 m 206.389 vr.). Oyer den staat van het onderwijs vallen over 1880 geen bijzonderheden roede te deelen, zoowel om het tijdperk van overgang, waarin zich het on- derwjjs bevond, als om den nog korten tjjd, waarin de nieuw benoemde distrjctg-schoolopzieners werkzaam waren. Als gewoonlijk wordt over ge brek aan hulppersoneel geklaagd. Vooral in de eerste jaren zal het moei lijk zijn voldoend geschikt personeel vcor het, hij de nieuwe onderwijs wet verpligl gestelde, onderwjjs in de vrouwelijke nuttige handwerken te vinden. De dagscholen bezochten iu 1880; de openbare scholen 38664 jongens en 33629 meisjes; de bjjzondere scholen: 14700 jongens en 15734 meis jes, zjjnde bij beide de maxima over de jongste zeven jaren. Het getal herhaling-. Zondag-, werk- en bewaarscholen beliep: de herhalingscholen 32, niet gesubsidieerde bjjzondere 6; Zondagscholen 7; scholen waar alleen goddienstouderwjjs wordt verstrekt, 29; werkschoten 22; gesubsidieerde bjj zondere 4. niet gesnbs. bijzondere 20; bewaarscholen, openbare 47, bjjzou- dere 124, met 13883 kinderen. Voorts 7 bjjzondere klein-, met 9739 kin deren. kinder- of matressenscholenmet 140 kinderen. Gymnastickscholen van verschillende categoriën, 26. Burgerscholen en daarmeé gelijk gestelde inriglingen telde men in deze provincie 15; hoogere burgerscholen, enz. 13. Door de commissie te Kampen is de acte van bevoegdheid als apothe kers-bediende uitgereikt aan de hh. J. E J. M. de Greeff en C. F. Weers, beiden te Amsterdam, en 0. Viersen, te Dokkum. Van Nienwediep meldt men, dat het Noordsche brikschip Emilie, in ballast naar Suudswallop de Razende Rol aan den grond geraakt is en vol water zit. Door de sleep- en reddingboot is de equipage gered. Te liussuin is Woensdag avond, iu het huis van baron Schimmelpen- iiinckde bliksem geslagen door de openstaande deur, en heeft veel schade aan de meubelen en aan het huis aangerigt. Vervolgens is de straal door een openslaand dakraam op een der telegraafdraden vau het station overge gaan. De knecht, die juist bij de deur stond, alsook het verder dienst personeel, zijn met den schrik vrij gekomen. Woensdag is het 18' zendingsfeest op Auipsen, nabij Lochem, gehou den. Tot 12 uur was hel weêr goed, na dien tjjd joegen krachtige ruk winden het slof in digte wolken op, zoodat er in de groote laan soms bijna slof gegeten werd. Tegen 3 uur begon het te druppelenmaar bleef de regen toch nog uit. Het getal feestvierenden zal ruim 3500 bedragen hebben. De justitie te Almelo heeft zich Dingsdag II. naar een 34 uur achter Denekamp gelegen buurt begeven, om een onderzoek te doen naar het be- graven binnenshuis van een kind van gehuwde lieden. Maandag 11. ontstond er brand in de woning van den veehouder en winkelier Jan Lamers, te Oosteinde, gemeente Ruinerwold. In weinige oogenblikken stond alles in vlamzoodat bjjna niets van den inboedel is kunnen gered worden. De levende have heeft men kunnen redden. Alles wat verbrandde was verzekerd. In de Maandag II. te Groningen gehouden jaarvergadering van het aldaar gevestigd instituut voor doofstommen werd verslag uitgebragt over den toestand dier inrigting en hare lotgevallen gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de rekening op eene uitgave van 83,060,82 sloot met een batig saldo van 49381%. Het ledental was echter verminderd, het getal kweekrlingen vermeerderd. Van de 24 nieuwe leerlingen was er slechts e'cn. voor wien /50 kostgeld betaald werd; al de overigen ontvingen alles, huisvesting, voeding, onderwjjs, ten koste van het instituut. Met liet einde van dit schooljaar zullen 18 kweekelingen ontslagen worden, die allen geschikt zijn om in de maatschappjj over Ie gaan en sommigen, die zeer goeie vorderingen in hun ambacht of handwerk hebben gemaakt. Van deze zijn 3 opgeleid lot schrijnwerker, 2 tot schoenmaker, 2 tot kleer maker, 1 tot kuiper, 1 tot letterzetier. J0 tot naaister. Onder de vele min of meer belangrjjke bijzonderhedenin hel verslag vermeld, behoort, dat de oudste der hoofdonderwijzers van de inrigting- de heer J. G. Dingemans, den 12llt" Junij jl. zjjne C0-jarige dienst aan bet instituut mogt herdenken; alsmede dat de oudste der godsdienstleeraars, d'. C. H van Herwerden, na brjna 50-jarige werkzaamheid onder de her vormde leerlingen, onlangs, wegens verleend emeritaat, als zoodanjg had moeten aftreden. Het onderwijzend personeel is achttien sterk, van welke IJ hoofdonderwijzers, 5 onderwijzers en 2 kwcrkelingen. j Tusschen Antwerpen en Vlissingen heeft aan boord van het Engelsche driemastschip Lilian een treurig ongeval plaats gehad. Bjj een verschil gedurende de werkzaamheden tusschen den 2d"> stuurman en een matroos ontstaan, was eerstgenoemde zjjne driften niet meester en bragt den matroos met een sink ijzer een slag op het hoofd toe, die den dood ten gevolge had. Het lijk is te Vlissingen ter aarde besteld. De Tilb Cour. deelt mede. dat de »rouw van Mart. Heeren, geb. van den llenvel. wonende te Tilburg, die sedfrt 4 jaren, in weerwil van alle

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1